YEREL GAZETECİLİĞİN KADERİ…
Kamil Cömertler

YEREL GAZETECİLİĞİN KADERİ…

Bu içerik 478 kez okundu.

Yerel Medya sektörü zor bir süreçten geçiyor. Yerel medyanın zayıflaması, kaynakların daralmasına yol açacak düzenlemeler gündemde.

Elbette, özel ilanlardan ve abonelerden söz ediyorum.

Özel reklamlar giderek azalıyor ve abone iptallerine her gün bir yenisini ekleniyor.

Kısacası yerel gazetelerin gelir kaynakları yavaş yavaş yok oluyor.

Yerel gazetelerin reklam istemleri sektörler tarafından artık anlaşılmaz bulunuyor.

Devlet bile resmi ilanların kaldırılması konusunda çalışmalar yapmaya başladı ve yeni kararlar önümüzdeki günlerde karşımıza çıkacak.. Birde üstüne üstlük, vergi kalemleri ile yerel gazetelerin işler daha da zorlaşabiliyor.

Yazılı gazetecilik başladığı tarihten günümüze fedakarlık ve özveri işi. Her yerel gazetecinin bu bilinç ve deneyimle iş yaptığından şüphem yok. Fakat şartlar zorlaştıkça, artık bu fedekarlığında önemi kalmamaya başladı ve yerel gazetelerin üzerine ölü toprağı atılmaya başlandı.

Ekonomik kaygılar giderek çoğalıyor. 

Siyasetçiler kendi elleri ile yarattıkları yandaşlığı yüzünden sıkıntı giderek büyüyor.

Sosyal medya etkinliği, facebook gazeteciliği, yerel gazeteciliğin önüne geçmeye başlayınca mesleki deformasyon adeta sonumuzu getiriyor.

Kontrolsüz sosyal medya derken, kural ve kaideleri ile iş yapan yerel gazete kuruluşları için sorun çığ gibi büyüyor. Belediyeler ve siyasetçiler kendi medyasını yaratma çabasına devam ettiği sürece, mesleğin sorunu çözülemeyecek ve yerel gazeteler birer,birer kapanacağı günleri beklemeye başlayacak.

Siyasetçi, ilan ve reklam ihtiyacını medyayı satın almak prensibi ile oluşturduğu sürece yerel gazeteler özgürleşemeyecek.

Yerel medyanın böylesine zor günler geçirdiği süreçte bulacağı destek aslında bağımsız medya, demokrasi geleneğine de bir katkı olacaktır.

Tüm Türkiye’de yerel gazeteler ekonomik çıkmaz yüzünden birer,birer kapanmaya başlamıştır.Sosyal medya yerel gazetelerin adeta katili olmuştur.

Bilmem belki de artık yerel gazeteler misyonunu da sonlandırmış olmaktadır, çünkü sosyal medya karşısında yerel gazeteciliğin hiç bir özelliği kalmamaktadır... Ne diyebiliriz ki... Anamur’da, Sıra bize de mi geliyor diyoruz zaman, zaman...

Yakın zaman içinde Anamur yerel gazetesiz kalırsa; Sakın şaşırmayın...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erbaş: ″İslam, barış, huzur, kurtuluş ve denge demektir″
Erbaş: ″İslam, barış, huzur, kurtuluş ve denge demektir″
Mezitli Belediyesi Hayvan Mezarlığı büyük ilgi görüyor
Mezitli Belediyesi Hayvan Mezarlığı büyük ilgi görüyor