Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
29 MART Çarşamba 13:21
Advert

TARSUS YEREL GERÇEĞİ - 1

Beyhan BALABAN
Beyhan BALABAN
Giriş Tarihi : 08-09-2022 15:42

TÜRKÇE KONUŞ BOZDOĞAN! 

         6 Eylül 2022 Tarsus Belediyesi Meclis Toplantısında Meclis Üyelerine yine, önceden bilgi verilmeden oylanmaya çalışılan RANT elde ettirecek gündem maddelerine istinaden yazılmıştır. 

       CHP GENEL MERKEZİ YÜKSEK DİSİPLİN KURULUNA ÇAĞRIMDIR!    

       Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk BOZDOĞAN; Meclis Toplantılarında, son 3,5 yılda yaptığı sadece 2 Basın Toplantısında, CHP’ye 3 yıl sonra ilk kez partiliyle konuşmaya çıktığında, canlı yayınlarda konuşmalarının içerisinde CHP’yi ve CHP’lileri YABANCI TERİMLERLE tanımlayarak sürekli suçluyor ve alay ediyor. 

       Örneğin, 6 Eylül 2022 Meclis Toplantısının ardından yaptığı sosyal medya paylaşımında dahi daha da ileri giderek toplum önünde mecliste PARODİ yaşandığını vurgulayarak, CHP’den aday seçilmemiş gibi kendi yönettiği Meclisle ALAY eden bir açıklama PAYLAŞIMI yaptı. Tüm bu davranış ve söylemler parti tüzüğüne göre suçtur ve 2024 yerel seçimlerinde CHP’ye zarar verecek açıklamalardır. CHP ile kazandığı seçimle başkanlık koltuğunda otururken, CHP’den ayrıymış gibi davranıp CHP’ye karşı kutuplaşma yaratması ve sosyal medyada ayrışmış bir kitle yaratmasıyla Dr. Haluk BOZDOĞAN partisine zarar vermektedir. Başkanlığa yakışmayan hal ve hareketler içindedir.  

       PARODİ; bir oyun, oyunun bir bölümü ve konunun içeriğiyle uygulaması arasında geçen süreçle alay etme, gülerek eleştirme biçimidir. BOZDOĞAN tüm CHP ve Cumhur İttifakı Meclis Üyelerini Tarsus Belediye Meclisinde PARODİ yapmakla suçlamıştır. Bu suçlamayı sosyal medyada ayrıca kutuplaşma yaratan sözlerle paylaşmıştır.  

       Birkaç ay önce CHP Tarsus İlçe Binasında kendisi ile tartışan bir partiliye de “SEN BİR MONOLOGSUN” demişti. Monolog; aslında bir tiyatro tanımıdır. Sahnede yalnız kalan oyuncunun kendi kendini açığa vuran konuşmasıdır. Konuşan kişiyle bu yabancı terimi kullanarak alay etmişti.  

       Bir Belediye Başkanının sürekli konuşmalarında yabancı terimler kullanarak CHP ile ve CHP’lilerle alay ederek hitaplar yapması doğru değil. TÜRKÇE konuşsun ki, halk kendini anlasın. Derdi varsa doğru şekilde, doğru ve düzgün kelimelerle anlatsın, konuları irdeletsin. Üstelik daima HALKÇI olduğunu ifade eden, yoksulların doktoru olduğunu vurgulayan, TIP okumuş bir insanın önce vatan, millet sevgisiyle ÖZ DİLİNİ İYİ KULLANMASI, ÖZ DİLİNİ İYİ KONUŞMASI, Halkına ÖRNEK olması gerekir. TÜRKÇE konuşup, konuları yalın ifade etmesi gerekir. 

       PARODİ ve MONOLOG Demekle Hangi OYUNU Kastediyor?       

       Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk BOZDOĞAN; Parodi ve Monolog demekle, Tarsus CHP İlçe Teşkilatının ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ile Çevresinin Tarsus CHP Meclis Üyeleriyle birlikte kendisine OYUN oynadıklarını sürekli ima ediyor ve söylüyor. Diyelim ki öyle. Peki, TIP okumuş bir insanın, halkın doktoru olmuş bir şahsın 2014’ten bu yana özellikle CHP Camiasıyla bütünleşmek istemeyişi de mi bu oyunun parçası? Kendisini CHP’de Aday yapmak isteyen CHP Çevreleri de mi bu oyunun içinde? Mümkün değil. Çünkü hepsi dışlanmış vaziyette. CHP’de doktorun aday olmasını isteyen çevreler zaten CHP’deki birçok yanlış aday belirleyen seçimlerden dolayı kendisini adaylıkta desteklediler. Peki, BOZDOĞAN en başta kendi destekçilerini neden dışladı ve yok saydı? Çünkü hepsi özünde CHP’li ve Nitelikli insanlardı… BOZDOĞAN’ın Ekip KURMA anlayışı, görevlerde paylaşma duygusu, bilgili insanlarla iş yapma iradesi ve kendisini destekleyenlere bile güven duyma duygusu yok. O halde, eğer sadece kendisine güveniyorsa, kendi başına başarısını ispatlamayı becerecek, beceremiyorsa hiç kimseyi veya teşkilatı, ya da meclis üyelerini suçlamayacak. KENDİSİ BÖYLE İSTEDİ, ÜSTESİNDEN YA GELECEK YA DA GİDECEK! Seçildiği teşkilatı ve üyelerini yok sayıyorsa, kendisine bu kadar güveniyorsa bundan sonra bağımsız aday olmasını da bilecek… 

       6 EYLÜL 2022’deki Tarsus Belediye Meclisinde Oylanan RANT Maddeleri 

       Gündemden kalkan projeyi eklemeler yaparak meclise taşıdı. Tarsus Sivil Toplum Örgütlerinin başkaldırmasıyla ve benim aylarca kaleme aldığım Tarsus eski Belediye Başkanı Şevket CAN döneminde gündeme alınan Tarsus Parkı ile Tarsus Kültür Merkezi yanındaki alanda OTEL yapmak ve içerisinde farklı imar projesi geliştirerek konut ve iş yerleri yapmak.  

       Bu proje çok tehlikelidir. Tarihi Tarsus Parkı ileride önü alınamayarak yapılacak Otelin bir meclis kararıyla bahçesine dönüştürülebilir. Bu yüzden doğru değildir. Konut ve iş yerleri de yapılamaz çünkü Şehir Stadyumunun, Kültür Merkezinin, Kapalı Spor Salonunun ve Tarsus Parkının yanındaki tek değerlendirilecek alandır. Yıllarca yazdım, burasının KATLI OTOPARK olarak imarlaşması, üzerinin çok amaçlı salonlar olarak kullanılması gerekir. 

       Gündeme alınan diğer bir RANT Projesi Tarsus Hürriyet Evleri arkasında kalan 12 dönümlük alandır, burası da konut olması için mecliste oylandı. Bizler MERZARLIĞIN yanında konut yapılmaması gerektiğini eski Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin KOCAMAZ döneminde sürekli söylemiş ve yazmış kalemleriz. BETON YIĞININA dönen Tarsus’ta Dr. Haluk BOZDOĞAN’ın başka işi kalmamış, yapacağını söylediği, meclisten geçirdiği hangi işi bitirmiş ki, hala yeni konut projesi hazırlatıyor ve mecliste oylatıyor. Tarsus’ta binleri geçkin boş daire var. Tarsus 30 yıldır İmar Rantlarına doymayan şirketlerle doldu ve betonlaştı…  

       Gündemdeki bir diğer RANT Alanı, D-400 (NATO Yolu) üzerindeki Trafik Müdürlüğü civarındaki alana Sanayi Sitesi yapmak. Bu siteyi araba satış merkezi olarak kullandırmak istediğini projeyi videosunu izleterek gösterdi. Tarsus’un böyle bir sanayi sitesine de ihtiyacı yok. Zaten araba satış merkezi eski Afra’nın yanında faaliyette ve Tarsus’a yetiyor. Tarsus’a yeni iş istihdamı yatırımları lazım. Tarsus Şelalesinden Ankara Yolu üzerindeki sanayide bile çoğunlukla Niğdeliler gelip iş eyeri aldılar, Niğdeliler iş yapıyor. Yeni bir Sanayiye ihtiyaç yok. Tarsus’ta İş yatırımlarına ihtiyaç var. İçi boş sanayi merkezlerine ihtiyaç yok, bu durum Rant elde etmekten başka bir iş değil… 

       Sonuç, meclis üyelerine bilgi vermeden, CHP’den seçilen bir başkan olarak CHP’nin Gurup Toplantısına katılmayarak bilgi vermeden, yapacağını söylediği meclisten geçirdiği birçok imar işleri dururken RANT elde edilecek bu üç projenin seçimlere 1,5 yıl kala gündeme gelmesi CHP’ye 2024 yerel seçimlerinde zarar verecek adımlardır.  

       Meclisin ertesi günü 7 Eylül 2022’de Tarsus Belediyesine Başkanla görüşmeye giden CHP Meclis Üyeleri kapıdan alınmamış ve türlü hakaretlere uğramışlardır. Bu meclis üyelerini beğenirsiniz veya beğenmezsiniz, kendi içinizde eleştirilerinizi yapabilirsiniz. Ama seçilmiş insanları kamuoyunda, halk önünde aşağılamazsınız. Çünkü kendi meclisi kendi partisinden seçilmişlerden oluşuyor. Bu davranışların ve yaptırımların hepsi PARTİ SUÇUDUR! 

       Dr. Haluk BOZDOĞAN’ın yaptığı her iş doğruymuş gibi başarısızlığını, sürekli CHP’ye ve CHP’deki kişilere mal etmesi, çok önemli sürece girdiğimiz önümüzdeki genel seçimlerde ve yerel seçimlerde partiye büyük zararlar verecektir. Bu zararlar Mersin Büyükşehir Belediyesi sonuçlarını da etkileyecektir. Kutuplaşma yaratmak partide suçtur! 

       Yarın 9 EYLÜL, Cumhuriyet Halk Partisinin 99. Yaşı Kutlu Olsun. ATAMIZA ve EMANETİNE Sadakatle; CHP Yüksek Disiplin Kuruluna; seçimlere 1,5 ay gibi kısa bir süre kalmasından dolayı, ayrıca genel seçimlere 9 ay kalmasından dolayı bir an önce CHP’nin toparlanması için Başkanla ilgili yaptırımlarını artık KESİN ve ACİL olarak uygulaması için çağrıda bulunuyorum. Tüm bu yanlışlara seyirci kalmak ta parti suçudur, yüksek disiplin kuruluna bu gerçeği de hatırlatırım… 

       Başka bir gerçeği de hakkıyla yazalım, Dr. Haluk BOZDOĞAN’a bir konuda kastettiği kişiler yanlış yapmıştır. 2019’da seçimleri kazanmasının üzerinden daha 3 ay geçtiğinde CHP’yi ve CHP’lileri dışlamasından dolayı karşısına “BAŞKAN Ali BOLTAÇ” diyerek çıkmaları elbette yanlıştır. Fakat bu yanlışı da yine kendisinin yanlışları yaptırmıştır… 

       Tarsus’un yerel gerçeklerini acı yaşatan bu konular, kentimizin geleceğini ilgilendiren, zenginken daha zengin olanları, siyasetten geçinmeyenlerin yoksullaşmaya hangi siyasi parti yerelde olursa olsun devam etmeleri bizlere kentimize ve kentlimize sahip çıkmamız gerektiğini hatırlatıyor. Yıllarca BETONLAŞAN, yoğun göç alan Tarsus için; AĞAÇLANDIRMANIN, Sosyal Tesislerin, Parkların, Havuzların, Halk Restoranlarının, Spor Alanlarının, yapılacaksa çok katlı değil, şehir dışında Bahçeli Konutların, Gazeteciler için Büyük ve Bahçeli, çok amaçlı bir Lokalin, Sosyal Kahvehanelerin, Kadınlar-Gençler-Çocuklar için Sosyal ve Üretim Alanlarının kurulması gerektiğini yazdık, söyledik, daima dile getirdik. Tüm bu projeleri 2013’te Dr. Haluk BOZDOĞAN’a bizzat verdim. Ama hiçbiri yapılmadı. 3,5 yıldır yapılan birkaç Okuma Salonunda bile resmiyette çalışan görünüyor ama okuma salonları kapalı. Başka hiçbir çalışma yok. Mahalle arasına yapılan birkaç küçük park zaten yapılması gereken küçük işlerdir. Önemli olan büyük projeleri ve halkın gereksinimlerini yapmaktır. ATA Tohumu çalışması ayrıca irdelenmesi gereken önemli bir konu. Başarılar halkın kullanacağı, gereksinimleri acil olan alanları yapmakla başlar.  

       Bu yazı dizim memleketim TARSUS İÇİN devam edecek. 3,5 yıldır sustuk, yazmadık, dostça söyledik, uyardık olmadı. Yine sahiplendik, düzelir diye destekledik olmadı. Şimdi görüyorum ki Tarsus’a ve geleceğine zarar verilecek. Yeni RANTLAR doğacak. O halde bu kalem CHP’ye ve Tarsus’a zarar verecek adımlar için hep yazdı, yazmaya devam edecek… 

       Karanlığa Terk Edilmiş Tarsus’a Aydınlığı Getirecek Bir Başkan Seçmek Dileğimle Memleketime Selam Olsun. 

Beyhan BALABAN  

Cumhuriyet’in KALEMİ 

 

YORUMLAR
Sonses.tv