DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Kazım ALDOĞAN
Kazım ALDOĞAN
Giriş Tarihi : 27-11-2019 09:51

SİYASETTE YENİLİK ARAYIŞI

Osmanlı coğrafyasında başlayan Batılılaşma süreci 1800’lı yıllarının ortalarına doğru İmparatorluk içindeki uluslaşma çabalarını tetiklemiş ve Osmanlı’nın dağılmasına yol açmıştı. Yine Osmanlı coğrafyasında yer alan Anadolu’da kala kala 780 bin km2 alanda yeni bir ulus ortaya çıktı.

Uluslaşma süreciyle başlayan yeni demokrasi tarihimizin öyküsünü elbette küçük bir köşe yazısında anlatmak derdinde değiliz. Asıl derdimiz demokrasi gemisini yürüten siyasi tayfanın bunca yıldır neden bir türlü sağlıklı bir limanda demirleyememesidir.

Öncelikle bir tespiti yapalım; Dünya ortalamasına bakıldığında ülkemizde siyaset içinde bulunan insan kaynağımızın yaşlı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu durumun birçok nedeni var. Geleneksel sosyolojik yapı, eğitim ve kültürel nedenleri sayabiliriz.

İşte bu etkenlerden dolayı siyasi partilerin, çağın ruhuna ve dünyadaki gelişmelere göre donanımlı ve birikimli siyaset insanının önü ne yazık ki kesilmektedir. Siyasette kariyer basamağı küresel çağımızda farklı ve yeni özellikler içermektedir. Bu özelliklerin başında iyi eğitim görmüş, yabancı dil bilen, genç ve dünyayı yeni bilgilerle okuyan siyaset insanı gelmektedir.

Bütün bu söylenenlere baktığımızda, Türk siyasetinin tarihsel olarak ülkeyi getirdiği durumu da göz önüne aldığımızda acilen ve reel anlamda bir dönüşüme ihtiyacı olduğu açıktır.

Ünlü yazar Amin Maalouf’un son çıkan kitabı Uygarlıkların Batışı’ın da da belirttiği gibi, evrenselliği yücelten değerler son otuz yılda terk edilmiş, siyasi icra kurumları popülizmi esas politik amaç haline getirmişlerdir.

Yerleşik ve klasikleşmiş politikacı davranışı genel olarak üçüncü dünya ülkelerinde Amin Maalouf’un da doğru tespitiyle aidiyet merkezli olmakta kurtulamamasının nedeni, yukarıda saydığımız siyaset insanlarının varlığına bağlanmalıdır.

Sonuç olarak bu değerlendirmenin ışığında şöyle bir durum tespiti yapalım. Türk siyasetinin acilen bilgili, genç, donanımlı ve yeni bir yazılımla formatlanması gerekmektedir.

Yeni partilerin siyaset arenasına çıkmaya hazırlandığı bu günlerde bu uyarımızın yerini bulmasını arzu ediyoruz.

NELER SÖYLENDİ?
@
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA