Mersin Haberleri, Mersin Son dakika Haberleri - Sonses.tv'de
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 00:17
Advert

CHP’li Belediye Başkanlarına ve Kongre Adaylarına

Beyhan BALABAN
Beyhan BALABAN
Giriş Tarihi : 09-12-2019 01:02

Afyon CHP İstişare Kampında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; “Belediyede çalışanlar siyaset yapmayacak, sadece Belediye Başkanları siyaset yapacak…” dedi.

         Yıllardır söylenmesine özlem duyduğum, yazılarımda dile getirdiğim, ağızlara alınan adalet ve hak laflarına gıyaben ilk kez NET bir uygulama KARAR SÖZÜ ağızdan çıktı. Peki, ağızdan çıkan bu söz uygulanacak mı? Veya ne derece uygulanacak? Kongre sürecine girdiğimiz bu günlerde, bu sözü CHP’den seçilmiş Belediye Başkanlarına, İlçe ve İl Başkan Adaylarımıza kongre yarışına girmeden önce bir partili olarak hatırlatmak isterim.

         CHP’li Belediye Başkanları, İlçe ve İl Başkan Adayları; İKİ AYRI İŞLEVDE BİRBİRİNİ TAMAMLAYAN genel başkanın bu sözünü değerlendirerek, hangi partililerin Belediyede çalıştığının liste istişaresiyle durum tespitlerini yapıp, parti görev dağılımını gerçekten hayata NET ve ADALETLİ uygulama ile geçirmelisiniz.

         1-Belediyede çalışan CHP Üyeleri açısından,

         2-Partide görev alan CHP Üyeleri açısından.

         Eğer parti üyesinin işe ihtiyacı varsa, Belediyede işe alınmışsa, çalışıyorsa; PARTİDE AKTİF OLARAK ARTIK HERHANGİ BİR GÖREV VERİLMEMELİDİR. Bu durumdaki kişilere partide görev verilirse; siyaset yapmış olacaklarından genel başkanın sözüne aykırıdır…

         Eğer parti üyesi partisine emek vermiş göz önünde çalışıyorsa, Belediyede çalışmak yerine; PARTİSİNE SADAKATLE KARŞILIKSIZ EMEK VERİYORSA; bu durumdaki partililerin hak ettikleri görevlere gelmeleri için seçilebilmelerinin önü açılmalıdır. Açılmayacaksa; o halde GERÇEKTE SİYASET YAPANLAR aktif görevlere gelemiyor demektir, genel başkanın sözüyle de böyle yanlış bir uygulama bağdaşmıyor demektir.

         Eskiden partimizde İl, İlçe Yönetimlerine, Kadın Kollarına, Gençlik Kollarına toplumsal işlerde başarı göstermiş, halkın kabullenip benimsediği, iş bitiren, maddi-manevi gücü olup partimize destek veren vb. kişiler aktif görevlere seçilirdi. 2011 yılından bu yana ÇOĞUNLUKLA İŞE İHTİYACI OLAN, MADDİ ve ÖZEL SIKINTILARI olan kişiler daha çok görevlere getiriliyor ve kullanılıyorlar. Akabinde, haksızlıklar, kavgalar, eşitsizlik baş gösterince partiye zarar veriliyor. Bu durumda Halkımızı CHP’ye çağırırken, davet ederken, başarıya katkı olarak, parti içi gurupların kavgasından başka; nasıl bir güç, bir güven, bir heyecan veya bir istem Halkın izleniminin sonucunda eşitlik görüp katılım sağlanabilir ki…?

         Parti İçindeki adaletsiz yarışlardan bahsedersek, partililer açısından değerlendirerek BİR KİŞİYE; üç, beş, yedi, hatta dokuz görev veriliyorsa; böyle bir işlev etkin siyaset yaptıkları halde görevlere gelmesinin önü kapanan PARTİLİLERİMİZE HAKARET DEĞİL MİDİR?

       CHP’de binlerce nitelikli, vasıflı, toplum tarafından kabul görmüş ve CHP’li oldukları bilinen partililer varken; bir kişiye birden fazla görev verilmesi doğru mudur? Elbette HAYIR! Yıllardır bu seslenişlerin sesi olup dile getiriyoruz, peki doğrunun yapılması için ne kadar yol kat edebildik? Ne yazık ki, yol kat edemedik. Etmediğimiz gibi partimizin faydasına düşündüğümüz, hatırlattığımız ve anlattığımız için siyasetimizin önü kesilerek, karşılıksız emeğimizle maddi-manevi oynanarak bir de kişisel, çevresel ve ailece zarar gördük. Şimdi ise; genel başkan tarafından söylenen bu sözün üzerinden NE ACIDIR Kİ; hala parti içi uyarı yapabiliyoruz. Başka hiçbir şey yapamıyoruz. Sandıklara da müdahale ediliyor, listelere de müdahale ediliyor. Yıllardır mahalle seçiminden kurultaya, kurultaydan aday belirlemeye kadar partililer tarafından istenen ön seçimler bile; HÂKİM HUZURUNDA ve ANAHTAR LİSTESİZ yapılmıyor. Sonuç; büyümüyoruz, yerimizde sayıyoruz, kan kaybediyoruz, emekçi yok sayılıyor, her dönem küskün kazanıyoruz... KATILIM SIFIR! …

         CHP; büyümekten, çoğalmaktan bahsediyorsa, MİLLETİMİZİN inanarak, güvenerek partiye ve sandıkta CHP’yi desteğe katılımından yana çalışıp gerçekten iktidar olmayı hedefliyorsa; 2020 CHP 37. OLAĞAN KURULTAYA birlik ve beraberlikle önce parti içinde aktif görevlerde büyümeyi, adaletli ve eşit görev paylaşmayı sağlayıp, sonra genel ve yerel seçimlerde; hak, hukuk, adaletten bahsetmelidir…

         Yöneticilerin, Kadın Kollarının ve Gençlik Kollarının işe ihtiyaçları varsa; buyursun çalışsınlar. Siyaset yapan, bilinen partililerimizin de yönetimlerde, delegeliklerde önlerini bir zahmet açsınlar. İNSANİ olarak; bu durumda olduklarını bildiğimiz maaşlı partililer görev alamayan partili arkadaşlarının yüzlerine nasıl utanmadan bakıyorlar? Nasıl hiç sıkılmıyorlar? Yıllardır gerçekten böyle kişileri analiz ederek, bazen yüzlerine vurarak dile getiriyorum, ama nafile ne umurlarında, ne de utanmaları var!

         DEVRİMCİLİKTEN bahsedip, PAYLAŞIMI, EMEĞE SAYGIYI, HADDİNİ ve YERİNİ BİLMEYİ yok sayarak, olması gereken doğrulara kişisel çıkarları uğruna kafa tutanlar, Örgütlülüğün önce parti içinde ADAP, AHLAK ve DAYANIŞMADAN sağlamlaşacağını uygulamayan kişiler Devrimci olamazlar!

         CHP’den seçilmiş Belediye Başkanlarına, İlçe ve İl Başkan Adaylarına sesleniyorum. Partimizin büyümesini, kendi başarınızın da artmasını, şeffaf ve adil görev yapmak istiyorsanız; belediyede çalışan parti üyelerine aktif görev almaları için listenizde YER VERMEYİNİZ. Herkes kendi işini layıkıyla yapmalıdır. Bu konunun samimiyetle değerlendirip doğru işlevle hayat bulmasını gerçekleştirmenizi dileyerek, saygılar sunarım.

 

Beyhan BALABAN

Cumhuriyet’in KALEMİ

 

YORUMLAR
Huseyin Aydin 3 yıl önce
Harika , kalemine yüreğine sağlık
DİĞER YAZILARI Cumhurbaşkanı Yılmaz BÜYÜKERŞEN TİY, Dr. Haluk BOZDOĞAN ve CHP Siyasi Partilerde GERÇEK EMEKÇİLERİN HALİ GECE YARISI SAAT BİRDİ… 6 MAYIS 1972! Cumhuriyet Öncesi ve Sonrası 1 MAYISLAR SİYASAL İSLAM Projesi ile ESAD ve PUTİN Dünya, KANLI BAHAR Planıyla Yeniden Şekillendiriliyor TARSUS STADINA, 72 YILDIR EK TRİBÜNLER YAPILMADI! Joe BİDEN’nin Oğlu Hunter BİDEN Neden UKRAYNA’da? YALAKA Zelenski ve Dünyanın Başına Açtığı İşler TÜRKİYE SİYASETİ ve TARSUS ALTI Artı HDP (6 + HDP) ve Hikmet ÇETİN Ortanın Yazarı Olsa da KATİLLERİ Serbest Bırakılan Abdi İPEKÇİ’nin ANISINA 32 Yıldır Prof. Muammer AKSOY Cinayeti Aydınlanmadı CHP ve İYİ Partinin Mersin Büyükşehirdeki “AYAK” Sesleri İLELEBET C U M H U R İ Y E T ! CUMHURİYET HALK PARTİMİN 98. DEVRİM YAŞI KUTLU OLSUN 26 - 30 Ağustos 1922 BAŞKOMUTANLIK ZAFERİ ve Günümüzdeki SİVİL DİRENİŞ 24 TEMMUZ 1908 ve CUMHURİYET’in 4. KOLORDUSU Mersin EMEKLİLER Derneği! GECE YARISI SAAT BİRDİ… 6 MAYIS 1972! 50. Yaşında 12 Mart KANLI Muhtırası Vahap SEÇER ve CHP’ne ZARAR VEREN AKIL HANGİ BEYNİN ÜRÜNÜ? !!! KADINLAR SUSMASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE KADININ VARLIĞI Öğretmenler Günün Kutlu Olsun BAŞÖĞRETMENİM! MERSİN Büyükşehir’e ULUSAL Basından AĞIR İFTİRALAR Bilimde Yaşam, Hukukta Yaşam, Dinde Yaşam, Siyasette Yaşam, Orduda Yaşam! 100. Yaşında 23 NİSAN, HALKIN SEFALETİ ve 1 MAYIS DOKTOR SEVİCİLİĞİ ve HALKA HAKARET BİLİMDE Ölüm! HUKUKTA Ölüm! DİNDE Ölüm! SİYASETTE Ölüm! ORDUDA Ölüm! Emperyalizmin VİRÜSÜ ve Türkiye RTE İktidarının ÇIKMAZI, Muhalefetin AÇMAZI Alptekin ESER; CHP Siyasetinde GERÇEĞİN ESERİNİ Yazdı Mersin TULUMBA Köprüsü ve METRO Projesi 24 OCAK TARİHİ Olayları ve TÜRKİYE İLİŞKİSİ NEDİR? Belediye ŞİRKETLERİ RANT İÇİN KURULUR! MONDROS ÇAYI ve MONDROS KÖPRÜSÜ Öğretmenler Günün Kutlu Olsun BAŞÖĞRETMENİM! ATAM’IN CUMHURİYETİ AĞLIYOR CUMHURİYET HALK PARTİMİN 96. DEVRİM YAŞI... Bu VATAN HEPİMİZİN... SEÇİMİN İÇ YÜZÜ- Türkiye ve Mersin GERÇEĞİ Hepinizi çok seviyorum! Mersin EMEKLİLER Derneği Yarışında BÜYÜK MÜCADELE Sözde Kadınlar; KADININ Adını KİRLETMEYİN! 24 OCAK TARİHİ Olayları ve TÜRKİYE İLİŞKİSİ NEDİR? Yeni yazısı MERSİN CHP İL Delegeleri; KILIÇDAROĞLU’nu RİSKE ATMAZ Hukuksuz Yönetilen Ülkem Önce CHP Tabanı Uyansın! Kadının aktif siyasetinden söz edilmedi
Mersin Adana Tren Saatleri 2022