DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Kazım ALDOĞAN
Kazım ALDOĞAN
Giriş Tarihi : 29-12-2019 12:03

LALE DEVRİNDEN KANAL DEVRİNE

Tarihteki büyük devlet ve imparatorlukların hâkimiyeti genel olarak nöbetleşe bir zaman aralığını kapsar. Grek etkisinin azalması Makedon İskender’in tarihteki ilk global akınına neden olur. İskender’in zayıflaması Bizans’ı yaratır. Avrupa’daki Rönesans ve Reform atılımı ile geleneksel ortaçağ imparatorluklarla beraber Bizans’ın da sonu gelir.

15.ve 16.yüzyılda hâkimiyet üstünlüğü tarihte en uzun imparatorluk olan Osmanlı’ya geçti. 17.ve 18 yüzyıldaki aklın üstünlüğüne yenilen Osmanlı endüstri devrimini de kaçırınca hâkimiyet nöbetini Avrupa uygarlığına devretti.

Osmanlı İmparatorluğu’nun fermanı bilindiği gibi Karlofça ve Pasarofça antlaşmalarında yazılmıştı. Bu antlaşmalarla gerileme dönemine giren Osmanlı İmparatorluğu kaybedilen savaşların ve toprakların travmasını atlatmak için Padişah III. AHMET ve Damat İBRAHİM PAŞA ile kimi tarihçilere göre kendi Rönesans’ı olan LALE devrini başlattı.

Padişahlar o muhteşem saraylardan dışarıya bakarken sadece laleleri görüyorlardı.

Sonuçlarından da görüldüğü gibi Yahya Kemal Bayatlı’nın sonradan LALE devri adını verdiği bu dönemim aslında Osmanlı aristokrasinin zevk ve eğlence hayatının bir özel devri olduğu anlaşıldı. Öyle ki adım adım çöküşe giden koca bir İmparatorluk varken tebaaya güçlü görünmek için İstanbul’un her tarafını lale gülleriyle süslendi. Çökmeye başlayan İmparatorluk bu gül örtüsüyle ayakta kalamayarak tarihe karıştı.

Tarihin tekerrürü Osmanlı İmparatorluğu’nun sonu gibi olmasın ancak, şu günlerde Türkiye’nin İstanbul Kanalı tartışmalarıyla geldiği durum bizi ister istemez tarihin hafızasına götürmektedir.

Dünya’da en kırılgan ekonomiler arasında gösterilen Türkiye’nin içinde bulunduğu derin kriz bütün toplum kesimlerini sarsarken, böylesi bir projenin yapılmak istenmesini hangi bilimsel akla hizmet ettiği anlaşılmış değil.

Borçlanmayla yapılan hastane, köprü ve diğer birçok yatırımın Türkiye ekonomisini çöküşe götürürken, yeniden kendisine ait olmayan kaynaklarla milyarlarca dolar sermayeyi hiçbir bilim insanının onay vermediği bu KANAL’a harcamak bizi LALE devri ile kıyaslamaya götürmektedir.

Durum saraydan görüldüğü gibi güllük gülistanlık değil.

NELER SÖYLENDİ?
@
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsin?
ARŞİV ARAMA