DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Advert
Ali Türer
Ali Türer
Giriş Tarihi : 28-01-2020 17:51

ATATÜRK’ÜN NECATİ ÖĞRETMEN OKULUNU ZİYARETİ

1932-1933 Yıllarında Necati Öğretmen Okulu ve Balıkesir Lisesi Necati Öğretmen okulunun yeni binasında birlikte öğretim vermektedirler. 1935 yılına kadar bu böyle gidecektir. Okulun öğretim kadrosunda ülkemize Resim,Karikatür alanında önemli isimler kazandıran A. Sırrı Özbay, Tarih Coğrafya öğretmeni Emirhan İdil, Tarihçi Kamil su gibi isimler vardır. 1932-1933 öğretim yılında Öğretmen Okulu Müdürü daha sonra Balıkesir Milletvekili olarak da görev yapacak Esat Altan’dır.

 

1937-38 Öğretim Yılı Öğrenci Yıllığından Öğretmen Okulu öğretmenleri.

KAMİL SU: 1909’da Manisa’da doğdu İstanbul Darülfünunum ve Yüksek Öğretmen okulunun Tarih bölümünden mezun oldu (1932). 1932-1933 yılında Balıkesir İlk öğretmen Okulu öğretmen kadrosuna Tarih öğretmeni olarak katıldı. 1932-1938 arasında Nacatibey İlk öğretmen okulunun yanı sıra Balıkesir Lisesinde de görev yaptı. 1938 yılında Ankara Gazi Lisesi Tarih öğretmenliğine atandı. 1942-43 yılından itibaren Bakanlık Müfettişi, 1943-44 yılında Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Şube Müdürü, 1944-47 arasında Bakanlık Yayım Müdürü, 1950-73 yılları arasında Talim Terbiye Kurulu Üyeliği, Eski Eserler Müzeler Genel Müdürlüğü, Bakanlık Müfettişliği gibi görevlerde bulunduktan sonra 1973’de emekliye ayrıldı.

Eserleri: 17. 18.Yüzyılda Balıkesir Şehir Hayatı, Balıkesir Civarında Yörük ve Türkmenler, Balıkesir Madenleri, Manisa Muradiye Camii, Yıldırım Beyazıt, Yavuz Sultan Selim, Osman Hamdi Bey’e kadar Türk Müzesi, İlkokul, Orta Okul Tarih kitapları, Liseler İçin Türkiye Cumhuriyeti Tarihi, İlk ve Ortaokullar için Resimli Tarih Atlası.(1)

MÜKERREM KAMİL SU: Kamil Su’nun eşidir (1906-1997). Uzun yıllar Balıkesir Lisesi’nde Edebiyat Öğretmenliği yapmış, pek çok popüler roman yazmış, Balıkesir Halkevinde etkin görev almıştır. Türkiye’de kendinden söz ettiren tanınmış bir edebiyatçımızdır.

ESAT ALTAN:1932-1933 Öğretim yılında Necati Öğretmen Okulu müdürü olarak görev yapmıştır, 1933 yılında okulumuzdan ayrılır. 1935-1946 yılları arasında Gazi Orta Muallim Mektebi ve Gazi Eğitim Enstitüsü Müdürüdür. Gazi Eğitim Enstitüsünde en uzun dönem müdürlük yapan isim olan Esat Altan son derece disiplinli, otoriter bir yönetim anlayışı sergiler. Gazi’de “Tek Parti” döneminin olumsuz yönünü temsil eden isim olarak anılır. 1946 yılında 8. Dönem Balıkesir Milletvekili olarak mecliste görev alır.

AHMET EDİLHAN İDİL: Aslen Kazanlıdır. Kazan ve Petersburg'da okumuş, Berlin Üniversitesinden mezun olmuş Türkiye'ye gelmiş, Darülfünun'un Tarih Coğrafya fakültesinde okumuştur. Yedi dil bilen Emirhan Bey 1.Dünya Savaşı yıllarında önce Doğu Cephesinde sonra da Kurtuluş Savaşı yıllarında Kazım Paşa emrinde Rusça tercümanı olarak hizmet vermiştir. Necati Öğretmen Okulunda 1932-335 yıllarında tarih ve coğrafya öğretmeni olarak görev yapmıştır. Emekli olunca, Medine'ye yerleşir, burada yaşar. (Aydın Ayhan Anılarından)

A. SIRRI ÖZBAY (1898-1959): Bulgaristan Pazarcık doğumludur. Gençlik yıllarını Bulgaristan-Romanya sınırındaki Dobruca bölgesinin Köstence ve Pazarcık ilçelerinde yaşadı. Cumhuriyetin kurulmasıyla Türkiye’ye geldi. Eğitimine İstanbul Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi nde (Güzel Sanatlar Akademisi, bugünkü adıyla Mimar Sinan Üniversitesi) okudu. Mezuniyetinden sonra 1926 yılında resim öğretmeni olarak Balıkesir Lisesi’nde görevlendirildi. Hayatının sonuna kadar Balıkesir’de yaşadı. Balıkesir’de Gazi Orta Mektebi, Balıkesir Kız Orta Mektebi, Necatibey Muallim Mektebi, Balıkesir Lisesi, Balıkesir Ticaret Lisesinde resim öğretmeni olarak çalıştı.

33 yıl görev yaptığı okullarda, kaabiliyetli öğrencilerini resim sanatına yönlendirdi. Çok sayıda ressamın resme başlamasına ön ayak oldu. Sırrı Özbay gazeteci Ekrem Balıbek’in hocasıdır. Mustafa Aslıer’i, Mete Başguğ’u, Karikatürist Ali Ulvi Ersoy’u, Nevzat Akova’yı, Devrim Erbil’i (1937- ) Türkiye resim sanatına kazandıran isimdir Sırrı Özbay.

2 Temmuz 1959 günü Balıkesir Lisesi yokuşunu çıkarken kalp krizi geçirdi. 3 Temmuzda vefat etti. Başçeşme Mezarlığında toprağa verildi. Ölümü şehirde derin üzüntüye sebep oldu. İsmi Balıkesir’de bir caddeye verildi.

Sırrı Özbay, resimde Fütürist akımın Türkiye’deki öncülerindendir. İstanbul, Eskişehir, Ankara ve Balıkesir’de 13 resim sergisi açmıştır. Eserleri halen çeşitli koleksiyonlarda ve müzelerde yer almaya devam eder. Yeni Adam dergisinde (1934-1983) dizi olarak yayınlanmış Said Çelebi adlı bir de oyunu vardır. (2)

ATATÜRK’ÜN NECATİBEY ÖĞRETMEN OKULUNU ZİYARETİ

Atatürk 1933 yılının Ocak Ayının 15’inde yurt gezisine çıkar. Önce Eskişehir’e, oradan Bursa’ya geçer. Sonra Gemlik’ten Gül Cemal Vapuru ile 20 Ocak 1933’akşamı Bandırma’ya geçer. Bandırmadan özel trenle Balıkesir’e 21 Ocak 1933 Cumartesi saat 12.00'de gelir. Büyük tezahüratla karşılanır. Mustafa Kemal Paşa'nın Balıkesir’e 5. Ziyaretidir bu.

Vali Konağında biraz dinlenir, ardından Vilayeti, Kolordu Kumandanlığı’nı, Cumhuriyet Halk Fırkasını, Belediye’yi daha sonra da Necatibey Öğretmen Okulunu ziyaret eder. Saat 17.30’da öğrencilerin alkışları ve sevgi gösterileri arasında okuldan ayrılır.

Balıkesir Lisesi ve Muallim Mektebi’ni çatısı altında birleştiren yeni okulun bütün salonlarını, yatak ve yemekhaneleri gezer, sonra lisede askerlik, Matematik, Kimya ve Tarih derslerine girer. Necati Öğretmen okulunda ise Kamil Su’nun dersine girecek, ardından müdür odasına çağırtıp Kamil Su ile sohbet edecektir.

Kamil Su, bu tarihi olayı şöyle anlatır:

“...Cumartesi günü öğleden sonra son saatte onuncu sınıfa dersim vardı. Ders zili çalınca öğretmen odasından çıktım. Onuncu sınıf ikinci katta idi. İkinci kata Müdür odası kapısı karşısında bulunan bir merdivenden çıkılırdı. Sınıfa girmek üzere merdivene yöneldim. Henüz üst basamağa gelmiştim ki, bir motosiklet sesi duyuldu. Bir iki saniye sonra motosikletin sesi durdu. Bekliyordum. Alt koridorda bir polis göründü. Müdür de odasından çıkmış kapının önünde duruyordu.

Polis, Müdür’e doğru ilerledi, selam verip:

“-Biraz sonra Gazi Hazretleri, gelecekler efendim.” dedi.

O günkü konumuz İslam Tarihi idi. Hz. Muhammed’in savaşlarını işliyordum. Bir ders önce Mekke’nin İslamlar tarafından alınmasını anlatmış, Huneyn Muharebesi’ne gelmiştim. Kaldığımız yerden derse devam edecektim. Bu kararla söze başladım.

“-Çocuklar, dedim; geçen derste Muhammed’in savaşlarını anlatmış, Huneyn Muharebesi’nde kalmıştık.”

Bu sözleri söyledikten sonra konuyu ele aldım. Ancak iki veya üç cümle söyleyebildim.

“-Çocuklar kusura bakmayın, çok heyecanlıyım, konuşamayacağım, Gazi Hazretleri gelinceye kadar bekleyelim, gelince, derse devam ederiz.” dedim.

Bekledik. Çok geçmeden otomobil ve motosiklet sesleri duyuldu. Çocuklardan bir kaçı:

“-Geldiler efendim.” dediler.

Az sonra alt katta gürültüler duyuldu, sonra sessizlik oldu. Beş dakika geçti geçmedi, yeniden gürültüler geldi kulağımıza. Bir daha sessizlik! Bu böyle sanırım iki üç kez oldu.

Sonradan öğrendik Gazi alt koridorda ilk girdiği sınıfta Askerlik dersi ile karşılaşmış. Burada pek az kalmış. Bu sırada öğrencilerden birine aklımda kaldığına göre:

“-Dolu bir tüfek ateşlendikten ve mermi tüfeğin ağzından çıktıktan sonra yer çekiminin ve havanın etkisinde kalmasa ne olur? "şeklinde bir soru sormuş.

Öğrenci soruyu cevaplandıramamış. Gazi, sorunun başka öğrenciler tarafından cevaplanıp cevaplanmayacağını araştırmadan sınıftan çıkmış.

Sonra Matematik dersine girmiş.

Matematik dersinden sonra Kimya dersine girmiş. Öğretmen deney yapıyormuş. Gazi, konuya karşı yakın ilgi göstermiş. Öğretmenlerden yapılan deney hakkında izahat almış.

Sonunda gürültüler, bulunduğum dershanenin koridorunda duyuldu. Geliyorlardı. Çocuklar ve ben gözlerimizi kapıya dikmiştik. Ayak sesleri yaklaşıyor, derken kapı vuruldu, vurulmasıyla ardına kadar açılması bir oldu. Gazi, içeri girdi. Kapıya doğru yöneldim. Onunla göz göze geldik. Gözleri çakmak çakmaktı. Ben, o zamana kadar öylesine etkili bir bakışla karşılaşmamıştım. Hemen gözlerimi yere indirdim ve bana doğru uzanan elini sıktım. Yanında Müdür Esat Bey vardı. Arkasında büyük bir kalabalık, maiyeti ve o saatte dersi olmayan öğrenciler, Müdür, beni tanıttı:

“- Tarih muallimi Kamil Bey.”

Sınıfta 12 öğrenci vardı. Ön sıralarda oturuyorlardı. Sınıf büyüktü ve arka taraflar boştu. Gazi ile birlikte gelenlerin bir bölümü sınıfın arka tarafında ayakta durdular, bir kısmı boş sıralara oturdular. Duvarda bir kara tahta ve asılı bir Asya haritası vardı. Öğretmen kürsüsü yoktu. Yan tarafa konmuş bir masa bu vazifeyi görüyordu. Gazi, masanın arkasında bulunan sandalyeye oturdu.

Müdür beni tanıttıktan sonra ben de hemen:

“-Efendim dersimiz Tarih, konumuz İslam Tarihinden Muhammed’in Harpleri. Geçen derste Hudeybiye Musalahasını ve Mekke’nin zaptını görmüştük. Bu derste de Huneyn Muharebesini anlatıyorum.”

Diyerek yapmakta olduğumuz, daha doğrusu yapılmasını kendilerinin teşrifine bıraktığımız dersin konusunu takdim etmiş oldum. Gazi:

“-Devam ediniz, Muallim Bey.” dedi.

Gazi oturur oturmaz derse başladım. Heyecanımı unutmuştum, dilim çözülmüştü. O anda ne olduğunu ve nasıl olduğunu bilemiyorum. Ama, bütün kaygılarım dağılmış, heyecanım geçmişti. Tıpkı imtihan kapısında büyük bir heyecan ile sırasını bekledikten sonra içeriye giren öğrencinin rahatlığını duyuyordum. İslam Tarihi çok sevdiğim bir bahisti. Derse de çok iyi hazırlanmıştım. Anlatmaya başladım. Hayatımın en güzel dersini o gün verdim, sanıyorum dilim sürçmüyor, dolaşmıyordu. Çok rahat konuşuyordum.

…Konuşurken bazen ellerimle mübalağalı hareketler yaparım. Yine bu tür aşırı bir hareket yapmış olacağım ki, Gazi’nin kapıda duran köpeği “hav” diye üzerime atılır gibi bir harekette bulundu. Köpeği tutuyorlardı. Ama, dikkatimi tamamıyla derse verdiğim için boş bulundum ve hafifçe Gazi’ye doğru sıçradım.

Gazi: “-Atın şunu dışarı” dedikten sonra bana:

“-Muallim bey kafi, biraz da geçmiş derslerden müzakere yapılsın.” şeklinde bir istekte bulundu. Ben kendilerine:

“-Soru sormak ister misiniz efendim ?” dedim.

“-Hayır, siz sorunuz.” karşılığını verdi.

Konuyu Türk tarihine intikal ettirmek için bunu fırsat bildim. Darülfünun (Üniversite) da Hunlar, Göktürkler ve Uygurlar bahislerini oldukça geniş olarak işlemiştik. Bu konuda kendime güvenim vardı. Hem bu bakımdan, hem de Gazi’nin hoşlanacağını düşünerek Gök Türkler bahsinden soru sormayı uygun buldum.

Sınıfın Tarih dersinden en ileri Öğrencisi Osman’ı seçtim. Osman kalktı, harita başına geçti. Ona “Göktürk Devleti nasıl kuruldu?” şeklinde bir soru sordum.

Osman soruyu şöyle cevaplandırdı:

“Efendim, Altaylarda yaşayan Türkler, beşinci yüzyılda o bölgede büyük bir imparatorluk kurmuş olan Cücenlerin egemenliği altına girmişlerdi. Bunların başında Bumin adlı bir kahraman vardı. Bumin’in çok güzel bir kızı vardı. Cücen İmparatoru, Bumin’den kızını karılığa istedi. Bumin, İmparatorun bu isteğini kabul etmedi. Bumin’in red cevabı, imparatoru kızdırdı. Ona haddini bildirmek için harekete geçti. Üzerine ordular gönderdi. Ama Bumin etrafında toplanan Türk kuvvetleri ile Cücenlere karşı çıktı. Yapılan savaşta büyük zafer kazandı. Cücen İmparatorluğunu yıkarak Milattan sonra 552 tarihinde yeni bir Türk Devleti kurdu. Bu devlete Göktürk Devleti denildi.”

Osman sözünü bitirince Gazi:

“-Kafi Muallim Bey, Bir başkasını kaldırıp öteki bahislerden soru sorunuz.” emrini verdi.

Bu kez Haluk adında bir öğrencimi kaldırdım. O da çalışkandı ve Tarihten iyi not alıyordu. Ona da:

“-Haluk, dedim, bize Uygur Devletinin ne zaman ve nerede ve nasıl kurulduğunu anlatır mısın?”

Haluk, yüzünü haritaya döndü, biraz düşündü, sonra elini kaldırıp Macaristan üzerine koydu.

Geçmiş derslerde Macarları görmüştük. Haluk Uygurlarla Macarları karıştırmıştı. Ben, pek fazla telaş ettim. Bir an her şey berbat oldu diye düşündüm. Adeta yalvarırcasına:

“-Haluk ne yapıyorsun? Uygur Devletinden bahsediyorum. Bu devletin kurulduğu yeri göstereceksin!” diye seslendim.

Benim gösterdiğim telaş, Haluk’u büsbütün şaşırtmıştı. Tek kelime söylemiyor, başını yere eğmiş susuyordu.

Gazi, telaşımı ve çaresizliğimi anlamıştı:

“-Muallim Bey, kim biliyorsa o söylesin!”

Öğrencilere döndüm ve:

“- Soruya kim cevap vermek ister?” dedim.

Heyecan ve telaş herkese sirayet etmişti. Bakıyordum, bütün öğrenciler önlerinde duran kitaplardan Uygur bahsini açmışlardı. Ama biri de başını kaldırıp “ben söylerim” demiyor, hepsi susuyordu. Hakları da yok değildi. Benim o kadar paniğe kapılmamdan sonra onlarında bu duruma düşmeleri doğaldı. Ne yapacağımı şaşırdım. Bir an, şimdi ne olacak diye düşündüm. Bir şeye karar veremiyordum. Gazi, o eşsiz insan imdadıma yetişti:

“-Peki Muallim Bey, siz anlatınız!” dedi.

O an duyduğum ferahlığı anlatamam. Darülfünun (Üniversite) da Zeki Velidi Hocamız, Uygur bahsi üzerinde pek fazla durmuştu. Konuyu çok iyi biliyordum. Anlatmaya başladım. Kaç dakika konuştum bilemiyordum. Gazi, yerinden kalktı. Memnun görünüyordu. Teşekkür edip elimi sıktıktan sonra öğrencilere selam verip sınıftan çıktı.

Ders devam ederken kaç kez, bu zil niye çalmıyor, diye düşündüm. Çünkü okulun zilleri otomatik bir saate bağlı olarak çalıyordu. Ders ve teneffüs süreleri dolunca kendiliğinden çalardı. Derse gireli çoktan elli dakikayı geçmişti. Ama ziller bir türlü çalmamıştı. Sonradan öğrendik. Dersin iyi gittiğini ve Gazi’nin memnun kaldığını görünce Müdür zilleri kestirmiş. Ders saatinin bittiğini bildiren ziller bu yüzden çalmamıştı. Gazi okuldan ayrılıncaya kadar da ziller çalmadı.

Gazi sınıftan çıkarken Müdür bir saniye için yanıma geldi ve elimi sıktıktan sonra:

“-Tebrik ederim, ders iyi geçti.” dedi.

Sevincim sonsuzdu. Onuncu sınıf öğrencilerimle birlikte okulun bahçesine çıktım.

Okulun giriş kapısından çıkıldıktan sonra, toprak avluya varıncaya kadar geniş parke döşeli bir yol vardı. O yolun iki yanına öğrenciler sıralanmış, Gazi’nin çıkışını bekliyorlardı. Biz de kalabalığın arasına karıştık. Bu sırada bir ses duyuldu:

“-Tarih Muallimi Kamil Bey’i Müdür odasından istiyorlar!”

Gazi, sınıfımdan ayrıldıktan sonra okulun bazı bölümlerini gezmiş. Ayrılacağı sırada Müdür:

“-Biraz istirahat buyurmaz mısınız Efendim?”

Diye bir ricada bulunmuş. Gazi, Müdürün bu ricasını kabul etmiş ve maiyeti ile birlikte Müdür odasına geçmiş. Sonra da öğretmenleri ve bu arada beni emretmiş.

Müdür odasından çağrıldığımı duyunca yeniden büyük bir heyecana kapıldım, kalbim şiddetle çarpmaya başladı. Sıradan ayrıldım. Arkamdan bütün öğrencilerim de benimle birlikte okula girdiler.

Müdür odası oldukça büyüktü. Kapısı koridora açılıyordu. Gazinin karşısına iki sandalye konmuştu. Birinde Coğrafya Öğretmeni Ahmet Emirhan Bey oturmuştu. İçeri girince bana da ikinci sandalyeye oturmam işaret edildi.

Bana gösterilen sandalyeye oturduktan sonra Gazi, aşağı yukarı bana şunları söyledi.

“- Muallim Bey, derste bir öğrenciye Göktürk Devletinin kuruluşu ile ilgili bir soru sordunuz. Öğrenci bu soruyu cevaplandırırken Altaylarda yaşayan Türkleri egemenliği altına almış olan Cücen İmparatorunun, bunların başında bulunan Bumin adlı kahramanın kızını istediğinden, Buminin bu isteği ret ettiğinden, bunun üzerine İmparatorun, haddini bildirmek için Bumin Han üzerine kuvvet gönderdiğinden, ama bir şey yapamadığından, buna karşılık Bumin Han’ın İmparatora karşı büyük bir zafer kazanarak Cücen İmparatorluğunu yıktığından ve bu imparatorluğa ait toprakları da ele geçirip Göktürk Devletini kurduğundan bahsetti. Bu cevap yerinde değildir. Bir Milletin özgürlüğünü kazanmak için, savaşması, bir kız alışverişine bağlanmamalıdır. Türkler, bir kız yüzünden değil, fakat esirliğe dayanamadıkları, özgürlüklerine kavuşmak için, Cücenler’e karşı ayaklanmışlar ve sonunda büyük bir başarı kazanarak Göktürk Devletini kurmuşlardır. Bu, milli bir harekettir.

Gazi, önemli bir noktaya işaret etmişti. Derste öğrencilere Göktürk Devletinin kuruluş nedenleri, Gazi’nin işaret ettikleri şekilde açıklanmıştı. Kitap da öyle anlatılıyordu. Yalnız, derste öğrencilerin konuya ilgisini daha fazla çekmek için, bu kız isteme ile ilgili hikâyeden de söz edilmişti. Anlaşılan Osman’ın aklında da bu hikâye kalmıştı. Göktürk Devletinin kuruluşu ile ilgili soruya karşılık verirken, yalnızca bu hikâyeden söz etmesi, kitapta yazıldığı halde devletin kuruluşundaki asıl sebeplere değinmemesi bunu gösteriyordu. Ben, bu hususu dilimin döndüğü kadar, Gazi’ye anlatmaya çalıştım. Ama tatmin olup olmadıklarını bilmiyorum. Ancak, bu konuda başka bir şey söylemediler. Yalnız, konu, Türk tarihinde geçen başka bir lejantı anımsatmıştı. Bunu da bana sordukları bir sorudan anladım. Soru şu idi:

“-Muallim Bey, Türk tarihinde, destan kahramanı Oğuz Han’a tekabül eden bir hakan vardır. Bunun kim olduğunu söyler misiniz?”

Bunu biliyordum. Hemen cevapladım:

“-Mete’dir, Efendim.”

“-Tamam.” dediler ve anlatmaya başladılar

Anlattıklarından aklımda kalanlar, aşağı yukarı şunlardır:

Mete, babasının yerine Hun-Türk Devletinin başına geçince, komşu imparatorlardan biri elçiler göndererek ondan, çok sevdiği atını istemiştir. Kurultay toplanmış. Tüm Kurultay üyeleri, bunun bir onur kırıcı istek olduğunu söyleyerek ret edilmesini, gerekirse bunun için savaşılmasını önermişlerdir. Mete, Kurultay üyeleri gibi düşünmemiştir. At onun kişisel malı olduğu için, bu yüzden savaşa girilmesine ve kan dökülmesine razı olamayacağını söyleyerek atını imparatora göndermiştir.

Bir süre sonra İmparator yeniden Mete’ye elçiler gönderip bu kez de ondan karısını istemiştir. Bu, düpedüz savaş açmak için vesile aramaktı. Kurultay, toplanmış ve üyeler böylesine onur kırıcı bir isteği kabul etmektense savaşarak ölmeye yeğ tutacaklarını bildirmişlerdir. Ama, Mete, yine onlar gibi düşünmemiştir. İstek, ağır ve onur kırıcı olmakla beraber kişiseldi. Kendisini ilgilendirirdi. Bu nedenle imparatorun bu isteğini de yerine getirmiştir. Kurultay karşı çıktığı halde, savaşmayı, kan dökmeyi kabul etmeyerek karısını imparatora göndermiştir.

İmparator üçüncü kez elçiler gönderip Mete’den sınırda bulunan küçük bir toprak parçasını istemiştir. Bu istek üzerine, memleketin büyükleri, yeniden bir araya gelmişlerdir. İstenilen küçük

önemsiz, kıraç bir toprak parçası idi. Devlete, Ulusa hiçbir yararı yoktu. Bu isteği geri çevirip savaşa sebep olmak anlamsızdı. Herkes, bu kıraç toprak parçasının verilmesinden yana idi. Ama, Mete, bu kez de Kurultay üyeleri gibi düşünmemiştir. “Toprak, kimsenin kişisel mülkü değildir. Milletin malıdır. Millet malını, hiç kimse, başkasına vermek hak ve yetkisine sahip değildir. İmparator, bu isteğinde direnecek olursa, bu yüzden onunla savaşılır.” demiştir.

Nitekim bu sebepten komşu imparatorla savaş yapılmış, sonunda Türkler büyük bir zafer kazanmışlardır.”

Gazi, bu lejantı öylesine tatlı ve çekici bir ifade ile anlatmışlardı ki, hepimiz kendilerini büyük bir hayranlıkla dinlemiştik.

Müdür odasında konuşurken Gazi değişmişti veya bana öyle geliyordu. Sınıfa girdikleri zaman gözlerine bakamamıştım. Çünkü o andaki bakışını tarif etmeme imkân yoktur. Müdür odasında oldukça rahatlamıştım. Artık yüzüne bakabiliyordum. Yalnız sorulacak herhangi bir soruyu cevaplandıramazsam kuşkusunu hala içimde taşıyordum. Gazi tatlı tatlı konuşuyordu. Gazi bana yeni bir soru yöneltti:

“-Muallim Bey, dedi. Bana İlirya kelimesinin manasını söyler misiniz?”

“-İl veya el, kavim veya bunun oturduğu yer anlamına gelir. Bizden olmayan kimselere yabancılara da el deriz. Eloğlu gibi... İlirya: İller ili, yani yabancı kavimlerin oturduğu yer anlamına gelir.” şeklinde karşılık verdim.

Bu karşılığı Gazi sanırım yeterli bulmuştu. Bu kez de İlirya sözcüğü üzerinde konuşma yaptı.

Bir ara saatini öğrenmek istediler. Sonra çok nazik bir biçimde vaktin geçtiğini söyleyerek kalktılar, herkesin elini sıktıktan ve Müdüre okulda iyi vakit geçirdiklerini söyledikten sonra dışarıda toplanan öğrencilerin coşkun alkışları ve sevgi gösterileri arasında okuldan ayrıldılar. (3)

KAYNAKLAR

1. Necati Eğitim Enstitüsü Öğretmen Sicil Defteri, Necatibey Eğitim Fakültesi Arşivi; https://www.msxlabs.org/forum/sanat-tr/14229-sirri- ozbay.html https://www.msxlabs.org/forum/sanat-tr/14229-sirri-ozbay.html#ixzz5eUts Oiwc; Saim Açıkgöz arşivi, Öğretmenler.

2. Ahmet Bekir Palazoğlu Başöğretmen Atatürk, M.E.B. 1928-1938 Cilt. 2

3. Reşat Özalp ve Aydoğan Ataünal,Türk Milli Eğitiminde Düzenleme Teşkilatı(MEB Yayınları,Ankara: 1977)s. 819

NELER SÖYLENDİ?
@
Ali Türer

Ali Türer

DİĞER YAZILARI KÜRT SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR? 21-09-2021 19:55 DEMOKRASİYİ TESİS ETMEK EN ÇOK CHP’YE YAKIŞIR 16-09-2021 14:01 ÖĞRENCİ YERLEŞTİRME SONUÇLARI ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME 03-09-2021 07:02 30 AĞUSTOSUN ANLAMI ÜZERİNE KULLANIŞLI BİR BİLDİRİ! 28-08-2021 16:04 TÜRKİYE’DE ÜNİVERSİTENİN GELİŞİMİNE ALMAN KATKISI 25-08-2021 14:14 YKS VERİLERİ BİR GARİP, ORTA ÖĞRETİM İSE BİLDİĞİNİZ GİBİ 15-08-2021 06:17 KAYIT DIŞI DEVLET, KARA SONUÇ! 04-07-2021 19:19 MÜSİLAJ SORUNU ÜZERİNE 25-06-2021 08:33 EĞİTİME İDEOLOJİK MÜDAHALE 14-06-2021 21:42 HALASKARLAR ARASI KAVGA 31-05-2021 21:56 İNANCIN ARAÇSALLAŞMIŞ HALİ ÜZERİNE! 18-05-2021 11:22 İKİZDERE DİRENİŞİ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ! 10-05-2021 21:31 HEDONİZME VE UTANCA DAİR 20-04-2021 18:08 BİR GARİP DARBE TEŞEBBÜSÜ VE SONUÇLARI ÜZERİNE! 08-04-2021 10:45 KARDEŞLİKLER ÜZERİNE 05-04-2021 09:25 DEVLETİN DİNİ OLMAZ DA MİLLETİ OLUR MU? 19-03-2021 07:16 ANILAR: NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ YILLARIM 11-03-2021 10:58 PROGRAMCI GÖZÜYLE ANAYASA! 02-03-2021 08:57 TÜRKİYEDE ÜNİVERSİTE GERÇEĞİ 15-02-2021 09:32 KATILIMCI DEMOKRASİ ÜZERİNE 02-02-2021 22:26 MODERNLEŞMEYİ ETKİLEYEN DÜŞÜNCE AKIMLARI, EĞİTİMDEKİ SONUÇLARI 23-01-2021 21:08 İSLAMCILIK- BATICILIK- TÜRKÇÜLÜK ÇATIŞMASI İÇİNDE İSTİKRAR ARAYIŞI! 12-01-2021 19:10 2021 TÜRKİYESİNDE, EĞİTİME İDEOLOJİK MÜDAHALENİN SONUÇLARI ÜZERİNE 01-01-2021 21:01 OSMANLI-TÜRK GELENEĞİ İÇİNDE MEDRESELER 21-12-2020 01:10 İNSAN HAKLARI MI DEDİNİZ? 11-12-2020 09:46 “ÇIKMAZ BU YOLUN BİR YERE!” 16-11-2020 08:45 UZAKTAN ÖĞRETİMDE BARİ ÖĞRETMENİ RAHAT BIRAKIN! 31-10-2020 08:26 YENİ NORMAL: İKTİDAR DEVLET, MUHALEFET DÜŞMAN! 16-10-2020 16:06 TUHAF İŞLER 11-10-2020 07:09 TÜRKİYE’DE ÖĞRETMEN YETİŞTİRME 04-10-2020 12:36 MEMLEKETİN HALİ VE YENİDEN ATATÜRK MESELESİ ÜZERİNE! 26-09-2020 06:52 DARBECİLER, BİR ÖĞRETMEN OKULUNU NASIL YÖNETİR? 14-09-2020 05:56 ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDE ÇÜRÜME DÖNEMİ 07-09-2020 08:37 KUŞKANADI: BİR GONCA HİKÂYESİ 01-09-2020 07:50 NEYİ GÜÇLENDİRMELİ, MERKEZİ Mİ, YERELİ Mİ? (2) 24-08-2020 01:58 NEYİ GÜÇLENDİRMELİ, MERKEZİ Mİ, YERELİ Mİ? 15-08-2020 19:54 AH ŞU LİBOŞLAR! (2 09-08-2020 21:56 AH ŞU LİBOŞLAR! 03-08-2020 07:51 Cumhuriyeti 2. yüzyıla taşıyacak partiden, parti içi demokrasi manzaraları! 27-07-2020 08:15 101 AKSAÇLI’DAN MUHALEFETE ÇAĞRI! 21-07-2020 16:43 KONJONKTÜRÜ SÜRDÜRMEDE İDEOLOJİLERİN ROLÜ ÜZERİNE! (2) 18-07-2020 18:44 İDEOLOJİLERİN ROLÜ ÜZERİNE! (1) 14-07-2020 09:43 Abdülhamit üzerinden Türkçü-islamcı kapışması ve çağrıştırdıkları! 06-07-2020 10:36 BİR ANI: DURSUN DUMAN NASIL KATLEDİLDİ! 26-06-2020 00:46 DAYANIŞMAYA ENGEL DAVRANIŞ KALIPLARI VE ÖNYARGILAR ÜZERİNE! 17-06-2020 01:10 NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜNDE BİR SALDIRI, BİR ÖLÜM: NAVER ENGİN 11-06-2020 09:52 CHP İKTİDARINDA NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ VE BALIKESİR’DE SOL (1978) 04-06-2020 23:02 NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜNDE ÇATIŞMALI YILLAR -1- (1976-1977) 31-05-2020 05:34 KURTULUŞ SAVAŞI YILLARINDA KARESİ DARÜLMUALLİMATI 28-05-2020 08:47 DEVRİM ÇOCUKLARININ NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ KAVGASI (1972-1976) 21-05-2020 03:29 BALIKESİR’DE 1968’Lİ YILLAR VE NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ ÖĞRENCİ ÖRGÜTÜ 15-05-2020 08:49 NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ TALEBE CEMİYETİ 08-05-2020 09:56 ANILARA YOLCULUK: 1 MAYIS 1977! 01-05-2020 10:34 BUGÜN 23 NİSAN, NEYİ KUTLAYACAĞIZ, NE İLE ÖVÜNECEĞİZ! 23-04-2020 19:40 Toplumda Adalet Duygusu, Bugün Dünden Daha YARALI! 16-04-2020 14:34 TÜRKİYENİN CORONA VİRÜS İLE İMTİHANI! 13-04-2020 07:36 DIŞARIDAKİ MAHPUSTAN İÇERDEKİ SİYASİLERE! 05-04-2020 13:10 VİRÜS İLE YAŞAMAYA HAZIR MISINIZ? 26-03-2020 23:15 VİRÜSLE MÜCADELE NASIL OLMALI! 15-03-2020 11:21 BİR VEFASIZLIK ÖRNEĞİ: SAVAŞTEPE KÖY ENSTİTÜSÜ YERLEŞKESİ! 10-03-2020 09:51 “ŞEHİTLER TEPESİ BOŞ KALMAYACAK!” ÖYLE Mİ 01-03-2020 22:58 CHP, İKTİDARA HAZIR MI? 16-02-2020 06:53 KULLANILMA SIRASI ŞİMDİ DEPREME Mİ GELDİ! 08-02-2020 23:15 EFSANE OLMUŞ MÜDÜR YARDIMCILARI 04-02-2020 17:20 ATATÜRK’ÜN NECATİ ÖĞRETMEN OKULUNU ZİYARETİ 28-01-2020 17:51 DOĞAYI, YAŞAMI TAHRİP PAHASINA EKONOMİYİ CANLANDIRMA: BU NASIL SİYASET? 21-01-2020 00:53 KAMUDA KIYAFETLER İNANCA UYGUN HALE Mİ GETİRİLECEK! 13-01-2020 08:33 Yeni bir başlangıç olsun gelecek yıllar 29-12-2019 13:09 ÖĞRETMEN OKULU MÜDÜR YARDIMCISI MEHMET FUAT GÜNDÜZALP 23-12-2019 07:18 TÜRKİYEDE ÖZEL ÖĞRETİM NEYE HİZMET EDİYOR? 14-12-2019 09:08 ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDE SON NOKTA: BUYURUN CENAZE NAMAZINA! 30-11-2019 12:16 NECATİ EĞİTİM FAKÜLTESİ TARİHİNDEN BİR ÖĞRETMEN 25-11-2019 10:47 YÜKSELEN DUVARLAR VE İKİYÜZLÜLÜK ÜZERİNE 16-11-2019 12:45 KİM KAYBEDİYOR? 05-11-2019 08:51 Yurtta Barış, Dünyada Barış! 30-10-2019 07:56 NECATİ EĞİTİM FAKÜLTESİ TARİHİNDEN: ADNAN ÇAKMAKÇIOĞLU (1922-1998) 26-10-2019 23:35 OPERASYONA İÇİ YANARAK DESTEK OLANLARA BİR SORU! 11-10-2019 12:24 NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ TARİHİNDEN: OSMAN HATİPOĞLU 01-10-2019 07:34 POSMODERN SÜREÇTE EĞİTİM 23-09-2019 07:38 OKULLAR AÇILIRKEN 2019 TÜRKİYE’SİNDE EĞİTİMDE SORUNLAR! 07-09-2019 06:47 BİR BASKETBOL MAÇININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ 04-09-2019 13:51 HUKUK DEVLETİ OLMADAN MODERN DEVLET OLUNMAZ! 03-09-2019 09:38 BİR ÖĞRETMEN YETİŞTİRME MODELİ: NECATİBEY EĞİTİM FAKÜLTESİ 27-08-2019 09:29 KAZ DAĞLARINA BAK, EĞİTİM İLE YABANCILAŞMIŞ İNSANI GÖR! 04-08-2019 07:50 İZMİR GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDE NELER OLUYOR 25-07-2019 08:04 İZMİR GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDE NELER OLUYOR 25-07-2019 08:04 MUHALEFET, SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE HAZIR MI? 19-07-2019 09:43 BALIKESİR HALKEVİ NECATİ ÖĞRETMEN OKULU İLİŞKİSİ 11-07-2019 09:02 BU REFORMLA ÖĞRENCİ, SORU YERİNE SORUN ÇÖZEBİLECEK Mİ? 29-05-2019 07:56 TÜRKİYE DE ÖĞRETMEN YETİŞTİRME SİSTEMİ NASIL BOZULDU! 05-05-2019 08:05 İKİYÜZLÜ SİYASET ÜZERİNE! 13-04-2019 09:26 AYIPLI SEÇİM! 02-04-2019 12:12 Toplumun yeni yıl hediyesi savaş mı olacak! 28-12-2018 09:06 ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDE YAŞANAN KARMAŞA ÜZERİNE (2) 10-12-2018 09:00 ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDE YAŞANAN KARMAŞANIN TEMELİNDE NE VAR? 24-11-2018 20:42 GÜZEL NEDİR, SEÇİM GERÇEKTEN BİZE Mİ AİT? 12-11-2018 12:07 MAHCUP MİLLİYETÇİLİK ÜZERİNE! 03-11-2018 00:23 BEKA SORUNU! 14-10-2018 07:32 Karma Eğitim İlkesine Alternatif Oluşturmak Demokratik Görev Olabilir mi? 13-09-2018 11:40 PARTİLER YAŞANAN YEREL SORUNLARIN NE KADAR FARKINDA! 10-09-2018 10:40 POST MODERN YAKLAŞIMLARIN EĞİTİME ETKİLERİ (2) 18-08-2018 09:40 POST MODERN YAKLAŞIMLARIN EĞİTİME ETKİLERİ (1) 13-08-2018 08:25 EĞİTİM HAKKI VE LİSEYE GEÇİŞ MODELİ ÜZERİNE! 02-07-2018 08:26 SATİ BEY’İN TÜRKİYEDE EĞİTİMİN MODERNLEŞMESİNE KATKILARI! 21-06-2018 06:05 ERDEMLİ İNSAN YETİŞTİRME YOLU OLARAK EĞİTİM! 10-06-2018 01:34 EĞİTİMDE ETİK VE AHLAKİLİK SORUNU! 03-06-2018 15:31 CHP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI İÇİN BİR FİKRİM VAR! 30-04-2018 07:51 TEOG YERİNE BU SİSTEMİ Mİ BULDUNUZ? 01-04-2018 02:04 2017’DE EĞİTİMDE NE DEĞİŞTİ! 26-12-2017 17:11 Parası olana eğitim ve sağlık/ Bağlılığı olana iş ve koruma! 09-12-2017 19:11 Öğretmen nasıl değerlendirilmeli? 06-11-2017 22:37 Lider nasıl yetişir? 08-10-2017 09:45 SORUN TEOG DEĞİL, YÖNLENDİRME SİSTEMİ! 24-09-2017 09:24 Eğitimde Adalet var mı? 04-09-2017 19:29 Uhrevileşmeye doğru! 10-08-2017 16:23 YENİ” PROGRAMLAR ÜLKEYE NE GETİRİR! 23-07-2017 13:35 Anlam Arayışı 01-07-2017 12:54 Zorunlu Arabuluculuk 20-06-2017 20:39 MESLEKİ EĞİTİM ANLAYIŞIMIZ NASIL DOĞDU, NASIL GELİŞTİ? 08-06-2017 15:09 ÖĞRETMEN NASIL GÖRÜNMELİ? 28-05-2017 08:27 CHP'NİN SORUNU, TÜRKİYE'NİN SORUNU 07-05-2017 11:09 “BİZ VE DİĞERLERİ”/ İKİYÜZLÜ SİYASET ÜZERİNE! 23-04-2017 10:41 BİR TEŞEKKÜR İÇİN BORÇLANMAK! 16-04-2017 09:45 YGS SONUÇLARI VE ORTAYA ÇIKAN EĞİTİM HALİ ÜZERİNE? 03-04-2017 13:29 Öğretmen Atamalarında Keyfilik! 18-03-2017 19:03 EVRİM KARŞITI YAPILANDIRMACILAR! 06-02-2017 10:50 BİREY OLABİLMEK! 01-02-2017 08:00 AKIL TUTULMASI 18-01-2017 09:07 ZİHİNSEL BECERİ VE YARATICILIK NASIL ÖLÇÜLÜR? 08-01-2017 09:58 Yeni Yıl Kutlamasına İntizar 31-12-2016 12:32 EĞİTİME İDEOLOJİK MÜDAHALE VE DEĞİŞİM İHTİYACI 20-12-2016 06:49 İDEOLOJİ, EĞİTİM VE DEĞİŞİM! 09-12-2016 11:56 Eğitimde İşler Yolunda mı ? 05-12-2016 10:10
ARŞİV ARAMA
Mersin Adana Tren Saatleri 2021
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder
isveçbahis güvenilir mi isveçbahis şikayet isveçbahis lisans isveçbahis güncel giriş adresi isveçbahis hakkında isveçbahis mobil isveçbahis ödeme yapıyor mu isveçbahis isveçbahis adres isveçbahis giriş