DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Prof. Dr. Ali Vural CENGİZ
Prof. Dr. Ali Vural CENGİZ
Giriş Tarihi : 02-02-2020 22:07

GERÇEKLERİ GÖRÜN VE HALKA DÖNÜN!

2010 yılında Finlandiya’yı ziyaret ettiğimde bir şey dikkatimi çekmişti: HDI (Human Development Index) İnsan Gelişmişlik Endeksinde ilk üç içinde olan Finlandiya’da ilk otoban inşa ediliyordu! Adamlar gelişmişliğin yol yapmak, beton dökmek ya da METRO İNŞA ETMEK demek olmadığını biliyorlardı. 

Bir hafta önce Mersin’de MESİAD tarafından düzenlenen bir yemekli toplantıya katıldım. Büyükşehir Belediye Başkanı toplantıya 45 dakika geç geldi. Konuşmasında da uzun kalamayacağını ve oğlu ile yemek yemek için ayrılacağını söyledi ve erkenden de kalktı, gitti. 

Oysa bu toplantı halkın hiç bir katılımı olmadan başkanın vermiş olduğu Mersin Metrosu kararı üzerine yapılan bir toplantı idi. Biz, toplantıda dört ya da beş profesördük. Ben 35 yıldır uygar bir toplumda metro ile yaşamaktayım üstelik. Bize sormadı, işadamlarına sormadı, ulaşım daire başkanı genç Kayserili arkadaşı yanında getirip ona da sormadı! ‘Karar verdim, metro yapacam, bunu söyleyip kalkacam’ dedi ve bence bu metro projesi orada bitti.

Zira başkandan sonra aklıbaşında işadamları ve akademisyenler şunları konuştu ve üzerinde anlaştılar:

1) 800 bin ton çamur çıkacağı hesabı ile alınmış olan ÇED raporu ile 5 milyon ton çamuru nasıl kazıp taşıyacaksınız?

2) Bu kadar çamuru ne yapacaksınız?

3) Metro için borç parayı nereden bulacaksınız? Hangi hazine garantisi ile size borç verecekler?

4) Binlerce dolmuş şöförüne bu projeyi kim anlatacak?

5) Metro için 1,3 milyon yolcu gerekir. Mersinlilerden günde kaç kez metroya binmelerini isteyeceksiniz?

6) San Francisco metrosu biniş ücreti 60 TL; Avrupa’da ortalama 55 TL; bunu unutalım. Dolmuşa 2,75 TL’ye binen halka siz metro ücreti enaz 10 TL’yi nasıl ödetebileceksiniz?

7) 65 yaş üzeri beleş binicileri ne yapacaksınız?

8) Mersin için gerçekçi tek proje olan monoray sistemini incelediniz mi?

9) Geçmişte Japonya’da toplu taşıma araştırması yapan ekipten Hüseyin Çankaya ile görüştünüz mü? Özel Kalem Müdürünüzün özel kalemi iki genç arkadaşlar zamanları var mı görüşecek?

Bu dokuz sorunun cevabı verilirse Mersin’deki aklıbaşında insanların eminim bir onuncu sorusu daha olacaktır. O soru da muhtemelin katıldığınız her toplantıda söylediğiniz ‘hükümetle ve Belediye Meclisindeki iktidar partisi üyeleri ile çok iyi anlaştığınız’ ile ilgili olacaktır.

Gerçeklere, halka ve akla dönün! Acilen!

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsin?
ARŞİV ARAMA