Prof. Dr. Ali Vural CENGİZ
Prof. Dr. Ali Vural CENGİZ
Giriş Tarihi : 25-02-2020 00:01
Güncelleme : 25-02-2020 00:03

CORONA KRİZİ

Ekonomik krizler 1970’lerden beri finansal kriz olarak gerçekleşmektedir ve her 7 ile 10 yıl arasında ortaya çıkmışlardır. Bugün artık büyük çaplı krizler global olarak görülmektedirler ve krizlerin bayrağını ABD taşımaktadır; zira, tek başına yılda 20 trilyon dolar üzerinde gayri safi milli hasıla sağlayan ve gerçek anlamda lider teknılojiler yaratan en büyük ekonomi ABD ekonomisidir.

ABD başkanının bir işadamı olması ve ülkesinin ekonomisine kendi aklınca sürekli müdahale etmesi, örneğin Amerikan Merkez Bankası FED’e sürekli faiz indirme uyarısında bulunması (tanıdık geldi mi?) ve yaklaşan başkanlık seçimi nedenleriyle, 2019 sonunda başlaması gereken ekonomik durgunluk (resesyon) bugüne dek geriye itilmekteydi. Ta ki bugüne kadar.

HER EKONOMİK KRİZ BİR GEREKÇE İSTER

Son ekonomik krizin gerekçesi ABD bankalarının yarattıkları kirli mortgage kağıtları idi. Eğer bu kağıtlar olmasaydı ekonomik kriz olmayacak mıydı? Buna inanmak saflık olurdu zira dünyada olup biten ekonomik ve siyasi olaylar olumlu olduğu kadar sürekli olumsuz sonuçlar da doğurmaktadırlar. Yani krize bir gerekçe bulmak zor olmazdı.

2019 sonunda başlaması gerekip de Başkan Trump’ın Kasım ayındaki seçim sonrasına ötelemeye çalıştığı son krize gerekli gerekçe bulunmuş gibi: Corona virüsü!

Neden böyle düşünüyoruz? Öncelikle bu virüs domuz gribi virüsü kadar öldürücü değil. İkinci olarak kuru ortamda ve sıcakta yaşayamıyor yani bahara şurada bir ay kalmışken bu ne telaş? Son olarak da yaşlıları ve hastaları öldürüyor ki yarı diktatör dünya liderleri zaten bunu istemezler mi? Trump çevresindekilere çirkin ya da yaşlı diye hakaretleri ile biliniyor. 

Corona virüsünü olduğundan daha büyük bir tehlike olarak gösterip krize gerekçe yaratmak ve sonra ‘herşey çok iyiydi ama virüs geldi mahvoldu’ söylemi ile krizin etkisi artmadan resesyonu ilan etmek ABD’de bir politika olarak benimsenmiş olabilir.

Yukarıdaki açıklamamız ABD borsalarındaki 24 Şubat tarihli %2,5 orandaki düşüşün ve altın fiyatlarındaki %2’lik ani yükselişin nedenini ortaya koymaktadır. Bu günden sonraki gelişmeler Corona virisünün bir ‘Corona krizi’ne dönüşüp dönüşmediğini bizlere gösterecektir.

Prof. Dr. A. Vural Cengiz
Gurbetteki Atatürkçü Biliminsanları Derneği Başkanı, ABD

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu