DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Ceren GÜLÜM
Ceren GÜLÜM
Giriş Tarihi : 26-02-2020 12:16

Bir Burjuva Da Bizim İçimizde Mi?

Birçoğumuz burjuvaları eleştiriyor, konusu açıldığında reddetme çabası içerisine giriyoruz. Eleştirip izledikleri politikayı reddettiğimiz Burjuvaları neden hala görmekteyiz?  

Daha yakından olayın penceresinden bakarsak sizce bir burjuva da bizim içimizde değil mi? 

 Bir şeylerin yanlış olduğunu söylüyor üstelik hakaretleri, sözcükleri katlederek; savunmadığımız ideolojilere, kişilere karşı kullanıyoruz. Yaşam biçimimizden tutun gösteriş dünyasının içine girmemiz, çevresel faktörlerden de etkilenerek aslında birer burjuvalara dönüşmüyor muyuz? 

Mesela; yeterince ayakkabımız, giysimiz, aksesuarımız olmasına rağmen yetinmeyip daha güzelini görünce onlara da sahip olmak için adeta gözümüz dönüyor yahut reklamlarda yansıtılan ürünleri hemen denemek için can attığımızda piyasanın yanıltıcı pembe dünyasında resmen tur atmış oluyoruz. Sahip olduğu tek bir şeyle yetinmek varken, neden daha güzelini, sayısızca ekleyerek daha çok daha çok ister insanoğlu? 

Birilerinde var diye gösteriş için bende de olsun diyen insanlar var biliyorsunuz. Sizce bunların hepsi eleştirdiğimiz burjuvazi kesimine dönüşmemizin göstergesi değil mi? 

 Bu konuyu bir düşünmeli. Her şeyin ince ayrıntısına kadar düşünen bizler, hassasiyet içeren bu konular hakkında ince ayrıntıyı atlamamalı gözlerimizin gördüğüne, kulaklarımızın duyduklarına, konuştuğumuz ve doğru olarak kabul ettiğimiz fikirlerin, olayların üzerine aceleci bir tavır içine girer gibi hemen konuya bir set çekmek yerine tekrar anlamlandırmalı, tartışmalı ve sonucu açığa kavuşturduğumuzda mantık panosuna asmalıyız. 

 Düşündüğümüz gibi yaşamamız 

Yaşadığımız gibi düşünmemiz dileğiyle... 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA