DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Ceren GÜLÜM
Ceren GÜLÜM
Giriş Tarihi : 06-03-2020 00:21

Din- Felsefe ilişkisi: İbn Rüşd

Geçmişten Günümüze kadar tartışılan bundan dolayı oturulup düşünülmesi gereken konulardan biridir: Din ve Felsefe ilişkisi. Kimi din ve felsefe arasında hiçbir uyum sağlanmadığını söylüyor, kimi de ikisinin beraber yürütülmesi gerektiğini. İsterseniz önce olumlu söylemden başlayalım. Kim din ve felsefenin beraber yürütülmesi gerektiğini söylüyor:

12. yüzyıl Endülüs-Arap din adamı, matematikçi, tıpçı ve filozof İbn Rüşd.

İbni Rüşd ‘ün söylemlerini size aktaracak, bu konu hakkında ince eleyip sık dokumanızı isteyeceğim.

Kısaca İbn Rüşd'ün asıl amacından söz edeyim; Zihnimizde açık olan asılsız eleştiri perdesini kapatmak için İbn Rüşd, vahiy (Tanrısal Esin) ile felsefenin birbirinden bağımsız olarak nasıl anlaşılıp değerlendirilebileceğini saptamak, buna bağlı olarak da din ve felsefe arasında biri diğerini geçersiz kılmayacak biçimde sağlam bağlantılar kurduğunu ispatlamaya çalışmıştır. İbn Rüşd din ve felsefe arasında yapılacak birebir kıyaslamanın yanlışlığını vurgulayarak bu iki alandan birinin diğeri adına feda edilmesini yanlış buluyor. Siz sadece din soruları üzerinde durur; kavramları ve din disiplini içerisindeki ideolojileri savunur, felsefeyi araştırmadan ve yeterince bir bilgi birikimine sahip olmaksızın fütursuzca konuşur üstüne

üstelik yererseniz, felsefe alanında gece gündüz çalışan tabiri caizse beyin patlatan profesörler başta olmak üzere filozofların da emeğini hiçe saymış bizzat hakaret etmiş olursunuz. Bu büyük bir haksızlık ve saygısızlıktır. Her iki konu hakkında fikirlerinizi, eleştirilerinizi beyan etmek istiyorsanız, söylenenleri benimsemeniz gerekiyor.

İbn Rüşd "Bir disiplin konusunda fikir yürüten kişinin onun ilkelerini benimsemesi gerekir. "

Az önceki dediklerim ile İbn Rüşd'ün bu sözlerinin paralel olduğunu da belirtmiş oldum. Dinin görüşü ile felsefenin görüşü birleşebilir; bunlar birbirleriyle kaynaştırılabilir, birbirleri içinde eritilebilir; başka bir deyişle:

Tanrı'nın yasası (lex Dei) ile aklın yasası (lex nature ) denkleştirilebilir.

Sizleri umarım din ve felsefe ilişkisi için konuşulan dedikoduları, belli bir sonuca varmadan, bahsettikleri konunun ilkelerini benimsemeden, yalan yanlış eleştirilere maruz kalmış kulaklarınızı ve zihninizi; içine girmiş olduğunuz kirli bilginin bulantısından çıkarmışımdır. Daha fazla bilgi almak isterseniz, İbn Rüşd'ün düşüncelerine yeniden güncellik kazandıran Hüseyin Portakal 'ın bu konu hakkındaki eserini okuyabilirsiniz. Okuduğunuzda nasıl bir bulantı içinde yüzdüğünüzün farkında olacaksınız.

NELER SÖYLENDİ?
@
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA