DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Ceren GÜLÜM
Ceren GÜLÜM
Giriş Tarihi : 23-03-2020 09:45

"Kitaplar Sizinle Konuşur ve Konuştuklarını Dikkate Alın"

Gerçeklere dönmek lazım. Sözlerden yola çıkıyor, heybeme aldığım dersler ve tecrübeleri biriktiriyorum. Sadece okumayalım sevgili okurum. Hedefiniz yalnız bilgi sahibi olmak değil, yürümek istediğiniz yolda izlenilecek planlamayı da yapmak olsun. Gözleriniz keskin olmalı; ufuğu kolayca görebilmek için. Bunun için de gerekli bilgileri biriktirmek önemli fakat yürüyeceğimiz yolda bu bilgileri zihin süzgecinde harmanlayıp işleyebilirsek daha güzel olacaktır.

Madem okuduklarımızdan ders çıkarmak dedik öyleyse bir örnek verelim.

"Kendi gözümden düşersem, bir daha asla ayağa kalkamam." kendimize saygımız için kötü olanı seçmemeyi, vicdanımızın kabul ettiği davranışları yapmamız gerektiğini anlatan en güzel cümle Ece Temelkuran'ın kaleminden çıkmıştır.

Ders çıkardığım, heybemde biriktirdiğim bir diğer çarpıcı cümle Sokratesindir.

"Neyin doğru olduğunu bilen, doğru olan şeyi yapacaktır." Sokrates, bu sözleriyle doğru bilginin doğru davranışa yol açacağını söylemiştir. Sence de doğru bir söz değil mi sevgili okur?

Aklı başında olan yani mantıklıca düşünebilen herkes doğruya ulaşacaktır. Elbette senin de vardır etrafında yaptıklarıyla taktir toplayan, senin beğendiğin hatta hayran duyduğun birileri veya biri vardır. Bir düşün sevgili okur. Niçin başarılı olmuş? Niçin onun hayatında her şey çok güzel gidiyor?

Çünkü kendisini çok iyi biliyor sevgili okur. Bu çok önemli ve üzerinde durulması gereken bir konu. Acaba kendimizi çok iyi tanıyor muyuz? Soruların döngüsünde kaybolma, çık oradan ve kendine karşı dürüst olarak söyle: Kendimi çok iyi tanıyor, benim için neyin yanlış olup olmadığını biliyor ve benim için tehlikeli olan seçenekleri eliyorum. O seçeneklerde asla ısrarcı olmuyorum diyebilir misin?

İşte sevgili okur, kendini çok iyi tanıyan kendi doğru yolunu bulur.

Okuduklarından birtakım çıkarımlarda bulunmak en doğru ve en güzel şey. Ben sadece birkaç sözle yetinebildim yoksa sayfalarca yazı birikirdi.

Son çarpıcı sözü söyleyip, seni kitaplarınla ve çıkaracağın derslerle baş başa bırakacağım sevgili okurum.

"Yürümeyi öğrendim, o zamandan beri bırakıyorum kendimi koşmaya. Uçmayı öğrendim, o zamandan beri yerimden kımıldamak için itilmeyi beklemiyorum. Şimdi hafifim, şimdi uçuyorum, şimdi altımda kendimi görüyorum, şimdi bir tanrı bende dans etmekte." Herkesin bir yanı cesaret doludur sadece bunu köreltenler var. Bu yanını Köreltmemeyi öğren sevgili okur. Bu nasıl yapacağını sen bulacaksın. Herkesin doğrusu, herkesin yolu, herkesin seçeceği şık kendine göredir.

Özet olarak kendine göre doğruyu ancak ve ancak sen bulabilirsin. Kimse bilemez. Kendi hayatında doğruyu bulabilmek için kimseden yardım alma!

"Sen, sana göre tasarlandın." Bu söz benden sevgili okuyucularımın kalplerine armağan olsun.

NELER SÖYLENDİ?
@
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA