DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Şerife ARICI YILDIZ
Şerife ARICI YILDIZ
Giriş Tarihi : 30-03-2020 09:26

Devletlerin Pandemik Tercihleri

Devletlerin Pandemik Tercihleri:
"Ölen ölsün kalan sağlar bizimdir" mi ,  " İnsanı yaşat ki devlet yaşasın "mı?

Dünya 2020 yılına, eşi görülmemiş bir global  tehditle girdi.
Bu, son zamanlarda her şeye hükmetttiğini, her şeyi kontrol edebildiğini düşünen dünya devletleri için büyük bir şok oldu.
Kontrollü, düşük yoğunluklu savaşlar, bölgesel açlık, bölgesel susuzluk, kitlesel yoksulluk, kanser gibi öldüren hastalıklar, kıtasal yangınlar v.s. her şey kontrol altındaydı.
Sonuçta bu sayılanların hepsi ya gelişememiş dünya ülkelerinin ya da dünyadaki dar gelirli, emekçi insanların sorunuydu. Yöneten ülkelerin, yöneten sınıfların değil.
Birileri savaşırken, açlıktan, susuzluktan, zorunlu göç ederken, sağlık hizmetlerine ulaşamayıp ölürken, birileri için yaşam kalitesi artıyordu.
Dünyayı yöneten silah sektörü egemenliğini ilaç sektörü ile paylaşmaya başlamıştı.
Ozon delinse de, buzullar erise de, su kaynakları kurusa da, ormanlar yok olsa da dünya hala onlar için sömürülebilir kaynaklar taşıyordu.

2019 sonunda Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Sars 2 ( Corona) virüsü tüm egemenlikleri salladı, bir virüsün kontrol edilemez öldürücü gücü tüm dünya devletlerini sarstı.
2020’de kısa sürede pandemiye dönüşen Covid 19 olarak adlandırılan virütik hastalık, zengin fakir, işçi patron, soylu avam, ateist dindar ayırt etmeden öldürüyordu.
Başbakanlık, prenslik, zenginlik coronaya karşı bir şey ifade etmiyordu.
"Önce insan"  diyen Çin, komünist sistemin sıkı disipliniyle, kararlılıkla mücadele ederek tüm ülkeyi karantinaya alarak büyük salgını durdurdu. Son 10 gündür ülkede Covit 19 sıfıra indi.
Gelişmiş ülkeler ise Çin bu mücadeleyi verirken, kendi ülkelerini izole etmediler.
Ya pandemiden kaçış olmadığı düşünüldü ya da yayılması beklendi.
Sonuçta tüm Avrupa, Amerika, Afrika hızla pandeminin yayılma alanı oldu.
Devletlerin pandemiye yaklaşımı ise farklı oldu.
Kimi Amerika , Almanya gibi insanı önceleyip, bir sosyal devlet sorumluluğu ile asgari yaşam ve geçim sorumluluğunu üstüne alarak, yaşamı durdurup halkına ciddi bir karantina uygularken, kimi Türkiye gibi salgın baş gösterinceye kadar hiç bir önlem almayıp, başladıktan sonra ise, çalışanların geçim zorunluklarına dair hiç bir çözüm getirmeden evde kal çağrısı ile halkını açlık ile Covid 19 arasında bıraktı.
 Türkiye'de hükümet halka "kendi olağanüstü halini ilan et" derken, kendisi Kanal  İstanbul ihalesi yapacak kadar olağan haldeydi.
Sözüm ona tedbirlerle temerrüt faizlerinde gülünç indirimler yapılırken, evde kalması istenen halk, evde kalırsa  kirasını, yaşamsal faturalarını, kredi taksitlerini nasıl ödeyeceğini bilmiyordu.
Halk iki ölümden birine mahkum edilmişti. Ya açlıktan, ya Koronadan ölecekti.
Kriz koordinasyonu için kurulan bilim kurulunun sokağa çıkma yasağı önerdiği ancak Cumhurbaşkanının bunu kabul etmediği yolunda heberler sosyal medyadan yayılıyordu.
Halk ölüm kalım mücadelesi ile karşı karşıyayken, kamuya ait alanlar hızla hükümetin eline geçiyordu.
Tedbir olarak açıklanan çok şey sermayeyi ilgilendiriyordu.
Şikayet eden isyan eden, gözaltına alınıyordu.
Avrupanın ekonomisi gelişmiş ülkeleri, Amerika, para basma pahasına insanı yaşatmayı, " insanı yaşat ki devlet yaşasın politikasını  seçerken, Türkiye, " ölen ölsün kanal sağlar bizimdir" hatta daha ötesi : " ölen ölsün kalan kanal bizimdir" politikasını tercih etmişti.
Bu pandemi sadece ölen insan sayısıyla değil, yarattığı ekonomik buhran ve sonrasında dünya düzenine yapacağı etkiyle tarihe geçecek.
Günün hükümetleri ve yöneticileri de yaptıkları tercihlerle...

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA
Mersin Adana Tren Saatleri 2021
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder