Mersin Haberleri, Mersin Son dakika Haberleri - Sonses.tv'de
HV
08 AĞUSTOS 2022 - 04:21
0241

Covit-19 Ve İdeolojilere Etkisi

Aycan Akdoğan
Aycan Akdoğan
Giriş Tarihi : 01-04-2020 09:07

Kapanan işyerlerinde maaş alamayıp... 
      Mağdur olan yüzbinlerin olduğu bir ortamda, 
      Sosyal güvencesiz bir çalışma yaşamında: 
      Yaşanan ekonomik kaybın açtığı derin yaraya bulunmamış bir çözüm; havanda su dövmektir.     
       Covit-19 salgınıyla ilgili birlikte mücadele prensibiyle yürütülen çalışmalarda olduğu gibi, sosyal ve ekonomik anlamda da birlikte yürütülecek çalışmalar hedeflenen amaca katkı sağlar. 
         Aksi halde, bu salgının, döneminin etkisiyle sonuçlanan yüzbinlerin oluşturduğu mağdur sayısı: yapılan ne bu yardımlardan fayda görecek ne de ekonomik anlamda derdine derman bir imkana kavuşacak. 
          Dünlerin mağdur kriterinin ve kapsamının, bugünkü salgının mağdur ettiği büyük çoğunluktan farklı bir kategori olduğu bilincinin hala anlaşılamamış olması amaçlanan hedefte başarıyı yakalamada ne kadar verimsiz bir potansiyel ile yol alındığını çok açık ortaya koymaktadır. 
          Örneğin bankalar, sözde iyileştirme kapsamında kredi ödemelerinde mağduriyet yaşayanlara 3 aylık bir iyileştirme sunup sonraki dönemleri “burnundan fitil fitil”  getirecek düzenlemelere ancak imkan tanımaktadır.
          Örneğin öncenin sosyal yardımlaşma parası gibi maktu yardım alanlar bugünün mağdurları değildir. 
          Örneğin dün gıda paketine ihtiyaç duymayan bugünün mağduru ihtiyaç duyduğu yardım kalemlerini bana da bir yardım kolisi verin diyerek mi gidermiş olacak. 
          Örneğin hane halkı geliri baz alınarak imkan tanınanlar bugünün mağdurları değildir. Bu nedenle bu gruba yapılan yardımlar bugünün mağduru kapsamında değerlendirilmemelidir.  
          Uluslararası soruna dönüşmüş ve (salgınla ilgili) sorundan kaynaklı spesifik mağdurunu doğurmuş bu süreçte; izafi kavramla tanımlanmış yani göreceye dayalı olarak mağdurlara yapılan yardımlar; bu sürecin ruhuna gölge düşürür.  
         Temennim; 
         Süreç suistimal edilmeden, şova dönüştürülmeden, topyekün mücadeleyle, milli birlik ve dayanışma içinde....  
         Mağdur kavramını, her kesimin kendine uygun bir tanıma dönüştürdüğü halden kurtarıp, salgın nedeniyle kayıp yaşayan gerçek mağdurların yarasına merhem olunması dileğiyle...     
           İnandığınız her ne değer varsa;  yarınlarınızda hayal  kırıklığı yaşamayacağınız güzel günleriniz olsun. Sağlıcakla kalın
Aycan Akdoğan

YORUMLAR
Mersin Adana Tren Saatleri 2022