DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Advert
Ali Türer
Ali Türer
Giriş Tarihi : 31-05-2020 05:34

NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜNDE ÇATIŞMALI YILLAR -1- (1976-1977)

Necati Eğitim Enstitüsü Gazi Eğitim Enstitüsü ardından ortaokullara öğretmen yetiştirmek üzere kurulmuş (1944) Türkiye’de ikinci okuldur. Türkiye’de öğretmen yetiştirme geleneği içinde iz bırakmış bir okuldur. MC ve Ecevit Hükümetleri dönemlerinde Necati Eğitim Enstitüsü’nde Sağ-Sol çatışmasının oldukça sert sürmesi, bu açıdan da oldukça anlamlıdır.

Cahit Yarış, CHP-MSP hükümeti düşer düşmez 1975’de Necati Eğitim Enstitüsü’nde müdürlük görevinden alındı, Finike Lisesine sürgüne gönderildi. İkinci Haçlı Seferleri kitabında hedef gösterilen Mehmet Türkan gibi öğretmenler de Necati Eğitim Enstitüsündeki görevlerinden uzaklaştırıldılar.

MC hükümeti döneminde, Necati Eğitim Enstitüsünde Müdürlük görevini sırası ile Bayram Acar ve Yılmaz Çetin üstlenecektir.

Ali Naili Erdem’in Milli Eğitim Bakanı, Ayvaz Gökdemir’in Öğretmen Okulları Müdürü, Hüseyin Sarı’nın da onun yardımcısı olduğu dönem Türkiye’de öğretmen yetiştiren kurumlarda şiddet ve çatışmanın giderek tırmandığı bir dönemdir.

Öğretmen Okullarında Sol’un “Boykot” politikası da okulda, Ülkücü kadrolaşmanın ekmeğine bu dönemde yağ sürdü.

1976-1977 MC hükümeti döneminde Balıkesir’de iz bırakan en önemli olay, Necati Eğitim Enstitüsü 3. Sınıf öğrencisi Kazım Turan’ın öldürülmesidir.

KAZIM TURAN (1956-24 Nisan 1977)

 

Kazım Turan 1956 Çorlu’nun bir köyünde dünyaya gelmiştir. Öldürüldüğünde Necati Eğitim Enstitüsü 3. Sınıf öğrencisiydi. Kazım, arkadaşları arasında da sevilen sayılan biriydi.

Bugün Balıkesir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (BASKİ) olarak kullanılan bina 1970-80 Yılları arasında Balıkesir Yüksek Talebe Yurduydu. Yurt Devrimci gençler 1976’da boykottan okula döndüklerinde çoktan Ülkücülerin kontrolüne girmişti.

Bunda Ayvaz Gökdemir’in Öğretmen Okulları Genel Müdürü, Hüseyin Sarı’nın (NEE eski Matematik öğretmeni) yardımcısı olduğu 1976-1977 MC Hükümeti yıllarında üniversiteye giriş sınavında daha yüksek puan alan Devrimciler yerine daha düşük puan alan Ülkücülerin okula yerleştirilmesinin payı büyüktür. Eğitim Enstitülerine girişte kullanılan “Mülakat” yöntemi bu dönemde siyaseten araç olarak kullanılmıştır. Bu konuya ileride döneceğiz.

Böyle bir maddi, moral desteği de arkasında bulan Ülkücüler öğrenci yurdunda, kendilerinden olmayanlar üzerinde baskılarını arttırmışlardı. 1976’da boykottan dönen Devrimci öğrencilerin bir kısmı bu yurtta kalmaz zorunda kalmışlardı. O yüzden bu yurt her an patlamaya hazır bomba haline gelmişti zaten 1977’de.

24 Nisan 1977 akşamı bu bomba patladı. Olayın nasıl çıktığı, kimin başlatıldığı tartışmalıdır. Devrimciler o gün Ülkücüleri az sayıda yakalamış, “Faşist işgali” kırma zamanının geldiğine hükmetmiş, harekete geçmiş de olabilirler.

Yurt da çatışma çıkmıştı. Tanıkların anlatımına göre Devrimciler ikinci kattan üst katlara doğru Ülkücüleri sıkıştırıyorlardı. Yani üstünlük Devrimcilerden yana görünüyordu.

Tam bu sırada bir silah sesi duyuldu. Kurşun, ikinci katın penceresinde, Necati Eğitim Enstitüsü 3. Sınıf öğrencisi Kazım Turhan’ı bulmuştu. Kazım başından yara almıştı. Hemen hastanede kaldırıldı. Fakat kurtarılamadı, orada hayatını kaybetti.

Cumhuriyet Gazetesinde bir gün sonra yayınlanan habere göre, aynı gün Balıkesir CHP il merkezine de altı el ateş açılmıştı. Polis binada yaptığı aramada 7.65'lık bir tabancadan çıkan altı adet Geco marka mermi çekirdeği bulmuştu. Bu olayda gerçekleşince, Balistik incelemede Necati Eğitim Enstitüsü öğrencisi Kâzım Turhan'a sıkılan kurşunlarla CHP İl merkezi binasına sıkılan kurşunların aynı marka silahtan ateşlendiği anlaşıldı. Çok sürmedi, katil de yakalandı.

Meclis tutanaklarında, bu olayın faili Mercan Yaşar olarak geçer. “Mercan”, o dönemde Vicdaniye ve Sakarya Mahallelerinde, Mafya olayları içinde adı sıkça geçen bir isimdi. İsmi etrafında bazı söylentiler de dolaşırdı. Bir çatışmada kalbinden yara aldığı söylenirdi, Devrimciler arasında “üstüme kalır” diye kimse ona bulaşmak istemezdi. Fakat tam da bu nedenle bu deli fişek fütursuzca etrafta dolaşır, aslında siyasi bir yapısı da olmadığı halde Ülkücülerin yanında çatışmalarda yer alırdı. Bu olaydan sonra da “Mercan” ismini bir daha duyan olmadı. Galiba cezaevinde başına bir işler geldi.

Kazım Turhan bugün yaşasaydı, muhtemelen binlerce öğrenci yetiştirmiş olacaktı. Kazım unutulmamıştır, her ölüm yıldönümünde arkadaşları tarafından hala anılır.

Olayın ardından Necati Eğitim Enstitüsü yönetimi, ortamı eğitim öğretimin sürdürülebilmesi için güvenli bulmayacak, öğrenime 3 Mayıs 1977’ye kadar ara verecekti.

***

Mustafa Necati tarafından görevlendirilen İsviçreli mimar ve kent plancısı Ernst Arnold Egli Necati Eğitim Enstitüsü binasının fiziki yapısını %75’i Yatılı %25’i Gündüzlü 450 -500 kadar öğrenci istihdam edecek şekilde planlamıştı.

1970 yılına kadar Necati İlköğretmen Okulu ile Necati Eğitim Enstitüsü öğrencilerinin toplam sayısı 550’yi pek geçmedi. Oysa 1973’de yatılılığın kaldırılması ile Gece Öğretimine de öğrenci alınmaya başlayınca 1978’e gelindiğinde Necati Eğitim Enstitüsü’nde okuyan öğrenci sayısı 4 bine dayandı. Okulun çatışma ve sürtüşmelere açık hale gelmesinde, okulda öğrenim gören öğrenci sayısının kontrolsüz bir biçimde böylesine artmasının da payı da vardır.

1977’de Necati Eğitim Enstitüsünde Ülkücüler oldukça güçlenmiş, cesaretlenmişti. Okulun laboratuarları bu gurubun bir tür cephaneliği haline gelmişti. Öğrenci ve öğretmenler üzerinde baskısı gözle görülür durumdaydı. Bir an evvel hayata atılmak için okulda öğrenimini sürdürmek zorunda olan dar gelirli farklı görüşte öğrenciler için kâbus dolu günlerdi okulda geçirdikleri bu günler.

Öğretmen Okulları Genel Müdürü Ayvaz Gökdemir ve yardımcısı Hüseyin Sarı’nın politikalarının okulun bu hale gelmesinde payı büyüktür. Disiplin Kurulu kararları üzerinden bunu daha iyi anlamak için, önce Eğitim Enstitüleri Disiplin Yönetmeliği’ni hatırlamak, hatırlatmak gerekir.

Yönetmeliğe göre, Disiplin Kurulu bir olayı, ancak Okul Müdürü isterse soruşturabilir. Müdür olayın soruşturulmasını istemezse zaten Disiplin Kuruluna da havale etmez. Cezalar da yine okul müdürünün onayı ile yürürlüğe girer. Bir haftayı aşan uzaklaştırma cezalarında ise okul müdürün onayı da yetmez. Bu cezaların yürürlüğe girebilmesi için Öğretmen Okulları Genel Müdürlüğü Yüksek Disiplin Kurulu’nun onayı gerekir. Yani okul Disiplin Kurulunun, dönemin politik iradesine ters bir karar alabilme olanağı, zaten yoktur.

MC Hükümeti döneminde, Necati Eğitim Enstitüsü Disiplin Kurulunun aldığı kararlar incelendiğinde, kararların Ülkücü Gurubu cesaretlendirebilecek özellikte olduğu görülür. Necati Eğitim Enstitüsü’nde bu dönemde yaşanmış ciddi saldırılar vardır, fakat olaylar yeterince soruşturulmamış, failler görmezden gelinmiş, gerekli caydırıcı kararlar yazık ki alınamamıştır.

“Olayların üstü örtülmüş” yorumu bile yapılabilir. Bu da, o dönemin siyasi iradesinden bağımsız düşünülemez.

Necati Eğitim Enstitüsü’nde iz bırakan iki toplu saldırı olayı yaşanır bu dönemde.

Balıkesir’de Yüksek öğrenim gençliği arasında Basketbol müsabakaları düzenlenmektedir. 8 Kasım 1976’da Necati Eğitim Enstitüsü ile İşletmecilik Yüksek Okulu arasında Kurtdereli Spor Salonunda Basketbol Maçı yapılacaktır. Fakat o dönemde İşletmecilik Yüksek Okulu’nda Devrimci gençler güçlüyken, Necati Eğitim Enstitüsü’nde Ülkücüler daha güçlüdür.

Daha maçın başında çatışma çıkar. Olay öylesine vahimdir ki Necati Eğitim Enstitüsü Yönetimi öğrenime bir hafta ara verecektir. Fakat Ülkücüler bu olayın acısını Necati Eğitim Enstitüsü’nde Devrimcilerden çıkarmaya kararlıdırlar.

Okulun yeniden öğrenime açıldığı gün, (18 Kasım 1976) 25-30 kişilik Ülkücü gurup, Devrimci guruba zincir, odun, demir, sopa ve bıçak ile saldırır. Ciddi biçimde yaralananlar, pencereden atılanlar ya da atlamak zorunda kalanlar olur.

Bazı öğrenciler olayların faili olarak kolluk birimi tarafından gözaltına alınsalar da kısa süre sonra bırakılırlar. Saldırıya uğrayan öğrencilerden bir kaçı 24 Aralık 1976’da (36 gün sonra) bir dilekçe ile okul yönetimine olayda başı çeken saldırganlar ile ilgili şikâyet dilekçesi verirler. Ne var ki Necatibey Eğitim Enstitüsü Disiplin Kurulu, olayı incelemek için, şikâyetin üzerinden 5 ay geçmesini bekler. Bu olayı görüşmek için ancak 31 Mayıs 1977’de bir araya gelecektir.

Olaylar sırasında daha sonra Eğitim Sen’de başkanlık da yapacak Bedri Arık, pencereden atlamak zorunda kalmış, kafası yarılmış, belinde, kaburgasında çatlamalar oluşmuştur. Olayda başı çekenler ve yaptıkları şikâyet dilekçesinde tek tek belirtilmiştir. (Bedri Arık Tanıklığı)

Disiplin Kurulu olayın mağdurlarına tek soru bile sormaz. Elinde yeterince delil olmadığı için olaya karışan saldırganları tespit edemediğini belirtir. Şüpheli öğrenciler hakkında berat kararı verir. Okul Müdürü soruşturmayı uygun bulur, olay kapanır.

28 Aralık 1977 tarihinde Necati Eğitim Enstitüsü Binasında bir büyük saldırı daha yaşanacaktır. Bu sefer Balıkesir Cumhuriyet savcılığı 11 öğrenci hakkında “bıçakla öldürmeye teşebbüs”, “eğitim ve öğretim özgürlüğünü engelleme” gerekçesi ile dava da açmıştır. Bu iddianameyi kanıt göstererek beş öğrenci okul yönetimine yine bir şikâyet dilekçesi verirler.

Disiplin Kurulu yine olaydan yaklaşık 6 ay sonra, olayı görüşmek için bir araya gelir. Ve yeterli “kanaat oluşmadığı” için şikâyet edilen öğrencilere beraat kararı verir.

Eğitim Enstitülerinde o dönemde yaşanan olaylar, MC hükümeti politikalarının sonuçta birer ürünüdürler. Ortaya çıkan ise tırmanan şiddet, ölen, yaralanan öğrenciler ve iğdiş edilen öğretmen yetiştirme sistemi olacaktır.

Haftaya 1978’li yıllarda Balıkesir’de yaşanan olaylara ve Sol’un durumuna bakacağız.

Kaynak:

Bedri Arık tanıklığı (20. 3.2020),

Necati Eğitim Fakültesi Arşivi, Disiplin Kurulu Karar Defterleri.

Cumhuriyet Gazetesi

Meclis tutanakları

NELER SÖYLENDİ?
@
Ali Türer

Ali Türer

DİĞER YAZILARI DEMOKRASİYİ TESİS ETMEK EN ÇOK CHP’YE YAKIŞIR 16-09-2021 14:01 ÖĞRENCİ YERLEŞTİRME SONUÇLARI ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME 03-09-2021 07:02 30 AĞUSTOSUN ANLAMI ÜZERİNE KULLANIŞLI BİR BİLDİRİ! 28-08-2021 16:04 TÜRKİYE’DE ÜNİVERSİTENİN GELİŞİMİNE ALMAN KATKISI 25-08-2021 14:14 YKS VERİLERİ BİR GARİP, ORTA ÖĞRETİM İSE BİLDİĞİNİZ GİBİ 15-08-2021 06:17 KAYIT DIŞI DEVLET, KARA SONUÇ! 04-07-2021 19:19 MÜSİLAJ SORUNU ÜZERİNE 25-06-2021 08:33 EĞİTİME İDEOLOJİK MÜDAHALE 14-06-2021 21:42 HALASKARLAR ARASI KAVGA 31-05-2021 21:56 İNANCIN ARAÇSALLAŞMIŞ HALİ ÜZERİNE! 18-05-2021 11:22 İKİZDERE DİRENİŞİ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ! 10-05-2021 21:31 HEDONİZME VE UTANCA DAİR 20-04-2021 18:08 BİR GARİP DARBE TEŞEBBÜSÜ VE SONUÇLARI ÜZERİNE! 08-04-2021 10:45 KARDEŞLİKLER ÜZERİNE 05-04-2021 09:25 DEVLETİN DİNİ OLMAZ DA MİLLETİ OLUR MU? 19-03-2021 07:16 ANILAR: NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ YILLARIM 11-03-2021 10:58 PROGRAMCI GÖZÜYLE ANAYASA! 02-03-2021 08:57 TÜRKİYEDE ÜNİVERSİTE GERÇEĞİ 15-02-2021 09:32 KATILIMCI DEMOKRASİ ÜZERİNE 02-02-2021 22:26 MODERNLEŞMEYİ ETKİLEYEN DÜŞÜNCE AKIMLARI, EĞİTİMDEKİ SONUÇLARI 23-01-2021 21:08 İSLAMCILIK- BATICILIK- TÜRKÇÜLÜK ÇATIŞMASI İÇİNDE İSTİKRAR ARAYIŞI! 12-01-2021 19:10 2021 TÜRKİYESİNDE, EĞİTİME İDEOLOJİK MÜDAHALENİN SONUÇLARI ÜZERİNE 01-01-2021 21:01 OSMANLI-TÜRK GELENEĞİ İÇİNDE MEDRESELER 21-12-2020 01:10 İNSAN HAKLARI MI DEDİNİZ? 11-12-2020 09:46 “ÇIKMAZ BU YOLUN BİR YERE!” 16-11-2020 08:45 UZAKTAN ÖĞRETİMDE BARİ ÖĞRETMENİ RAHAT BIRAKIN! 31-10-2020 08:26 YENİ NORMAL: İKTİDAR DEVLET, MUHALEFET DÜŞMAN! 16-10-2020 16:06 TUHAF İŞLER 11-10-2020 07:09 TÜRKİYE’DE ÖĞRETMEN YETİŞTİRME 04-10-2020 12:36 MEMLEKETİN HALİ VE YENİDEN ATATÜRK MESELESİ ÜZERİNE! 26-09-2020 06:52 DARBECİLER, BİR ÖĞRETMEN OKULUNU NASIL YÖNETİR? 14-09-2020 05:56 ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDE ÇÜRÜME DÖNEMİ 07-09-2020 08:37 KUŞKANADI: BİR GONCA HİKÂYESİ 01-09-2020 07:50 NEYİ GÜÇLENDİRMELİ, MERKEZİ Mİ, YERELİ Mİ? (2) 24-08-2020 01:58 NEYİ GÜÇLENDİRMELİ, MERKEZİ Mİ, YERELİ Mİ? 15-08-2020 19:54 AH ŞU LİBOŞLAR! (2 09-08-2020 21:56 AH ŞU LİBOŞLAR! 03-08-2020 07:51 Cumhuriyeti 2. yüzyıla taşıyacak partiden, parti içi demokrasi manzaraları! 27-07-2020 08:15 101 AKSAÇLI’DAN MUHALEFETE ÇAĞRI! 21-07-2020 16:43 KONJONKTÜRÜ SÜRDÜRMEDE İDEOLOJİLERİN ROLÜ ÜZERİNE! (2) 18-07-2020 18:44 İDEOLOJİLERİN ROLÜ ÜZERİNE! (1) 14-07-2020 09:43 Abdülhamit üzerinden Türkçü-islamcı kapışması ve çağrıştırdıkları! 06-07-2020 10:36 BİR ANI: DURSUN DUMAN NASIL KATLEDİLDİ! 26-06-2020 00:46 DAYANIŞMAYA ENGEL DAVRANIŞ KALIPLARI VE ÖNYARGILAR ÜZERİNE! 17-06-2020 01:10 NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜNDE BİR SALDIRI, BİR ÖLÜM: NAVER ENGİN 11-06-2020 09:52 CHP İKTİDARINDA NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ VE BALIKESİR’DE SOL (1978) 04-06-2020 23:02 NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜNDE ÇATIŞMALI YILLAR -1- (1976-1977) 31-05-2020 05:34 KURTULUŞ SAVAŞI YILLARINDA KARESİ DARÜLMUALLİMATI 28-05-2020 08:47 DEVRİM ÇOCUKLARININ NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ KAVGASI (1972-1976) 21-05-2020 03:29 BALIKESİR’DE 1968’Lİ YILLAR VE NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ ÖĞRENCİ ÖRGÜTÜ 15-05-2020 08:49 NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ TALEBE CEMİYETİ 08-05-2020 09:56 ANILARA YOLCULUK: 1 MAYIS 1977! 01-05-2020 10:34 BUGÜN 23 NİSAN, NEYİ KUTLAYACAĞIZ, NE İLE ÖVÜNECEĞİZ! 23-04-2020 19:40 Toplumda Adalet Duygusu, Bugün Dünden Daha YARALI! 16-04-2020 14:34 TÜRKİYENİN CORONA VİRÜS İLE İMTİHANI! 13-04-2020 07:36 DIŞARIDAKİ MAHPUSTAN İÇERDEKİ SİYASİLERE! 05-04-2020 13:10 VİRÜS İLE YAŞAMAYA HAZIR MISINIZ? 26-03-2020 23:15 VİRÜSLE MÜCADELE NASIL OLMALI! 15-03-2020 11:21 BİR VEFASIZLIK ÖRNEĞİ: SAVAŞTEPE KÖY ENSTİTÜSÜ YERLEŞKESİ! 10-03-2020 09:51 “ŞEHİTLER TEPESİ BOŞ KALMAYACAK!” ÖYLE Mİ 01-03-2020 22:58 CHP, İKTİDARA HAZIR MI? 16-02-2020 06:53 KULLANILMA SIRASI ŞİMDİ DEPREME Mİ GELDİ! 08-02-2020 23:15 EFSANE OLMUŞ MÜDÜR YARDIMCILARI 04-02-2020 17:20 ATATÜRK’ÜN NECATİ ÖĞRETMEN OKULUNU ZİYARETİ 28-01-2020 17:51 DOĞAYI, YAŞAMI TAHRİP PAHASINA EKONOMİYİ CANLANDIRMA: BU NASIL SİYASET? 21-01-2020 00:53 KAMUDA KIYAFETLER İNANCA UYGUN HALE Mİ GETİRİLECEK! 13-01-2020 08:33 Yeni bir başlangıç olsun gelecek yıllar 29-12-2019 13:09 ÖĞRETMEN OKULU MÜDÜR YARDIMCISI MEHMET FUAT GÜNDÜZALP 23-12-2019 07:18 TÜRKİYEDE ÖZEL ÖĞRETİM NEYE HİZMET EDİYOR? 14-12-2019 09:08 ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDE SON NOKTA: BUYURUN CENAZE NAMAZINA! 30-11-2019 12:16 NECATİ EĞİTİM FAKÜLTESİ TARİHİNDEN BİR ÖĞRETMEN 25-11-2019 10:47 YÜKSELEN DUVARLAR VE İKİYÜZLÜLÜK ÜZERİNE 16-11-2019 12:45 KİM KAYBEDİYOR? 05-11-2019 08:51 Yurtta Barış, Dünyada Barış! 30-10-2019 07:56 NECATİ EĞİTİM FAKÜLTESİ TARİHİNDEN: ADNAN ÇAKMAKÇIOĞLU (1922-1998) 26-10-2019 23:35 OPERASYONA İÇİ YANARAK DESTEK OLANLARA BİR SORU! 11-10-2019 12:24 NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ TARİHİNDEN: OSMAN HATİPOĞLU 01-10-2019 07:34 POSMODERN SÜREÇTE EĞİTİM 23-09-2019 07:38 OKULLAR AÇILIRKEN 2019 TÜRKİYE’SİNDE EĞİTİMDE SORUNLAR! 07-09-2019 06:47 BİR BASKETBOL MAÇININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ 04-09-2019 13:51 HUKUK DEVLETİ OLMADAN MODERN DEVLET OLUNMAZ! 03-09-2019 09:38 BİR ÖĞRETMEN YETİŞTİRME MODELİ: NECATİBEY EĞİTİM FAKÜLTESİ 27-08-2019 09:29 KAZ DAĞLARINA BAK, EĞİTİM İLE YABANCILAŞMIŞ İNSANI GÖR! 04-08-2019 07:50 İZMİR GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDE NELER OLUYOR 25-07-2019 08:04 İZMİR GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDE NELER OLUYOR 25-07-2019 08:04 MUHALEFET, SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE HAZIR MI? 19-07-2019 09:43 BALIKESİR HALKEVİ NECATİ ÖĞRETMEN OKULU İLİŞKİSİ 11-07-2019 09:02 BU REFORMLA ÖĞRENCİ, SORU YERİNE SORUN ÇÖZEBİLECEK Mİ? 29-05-2019 07:56 TÜRKİYE DE ÖĞRETMEN YETİŞTİRME SİSTEMİ NASIL BOZULDU! 05-05-2019 08:05 İKİYÜZLÜ SİYASET ÜZERİNE! 13-04-2019 09:26 AYIPLI SEÇİM! 02-04-2019 12:12 Toplumun yeni yıl hediyesi savaş mı olacak! 28-12-2018 09:06 ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDE YAŞANAN KARMAŞA ÜZERİNE (2) 10-12-2018 09:00 ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDE YAŞANAN KARMAŞANIN TEMELİNDE NE VAR? 24-11-2018 20:42 GÜZEL NEDİR, SEÇİM GERÇEKTEN BİZE Mİ AİT? 12-11-2018 12:07 MAHCUP MİLLİYETÇİLİK ÜZERİNE! 03-11-2018 00:23 BEKA SORUNU! 14-10-2018 07:32 Karma Eğitim İlkesine Alternatif Oluşturmak Demokratik Görev Olabilir mi? 13-09-2018 11:40 PARTİLER YAŞANAN YEREL SORUNLARIN NE KADAR FARKINDA! 10-09-2018 10:40 POST MODERN YAKLAŞIMLARIN EĞİTİME ETKİLERİ (2) 18-08-2018 09:40 POST MODERN YAKLAŞIMLARIN EĞİTİME ETKİLERİ (1) 13-08-2018 08:25 EĞİTİM HAKKI VE LİSEYE GEÇİŞ MODELİ ÜZERİNE! 02-07-2018 08:26 SATİ BEY’İN TÜRKİYEDE EĞİTİMİN MODERNLEŞMESİNE KATKILARI! 21-06-2018 06:05 ERDEMLİ İNSAN YETİŞTİRME YOLU OLARAK EĞİTİM! 10-06-2018 01:34 EĞİTİMDE ETİK VE AHLAKİLİK SORUNU! 03-06-2018 15:31 CHP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI İÇİN BİR FİKRİM VAR! 30-04-2018 07:51 TEOG YERİNE BU SİSTEMİ Mİ BULDUNUZ? 01-04-2018 02:04 2017’DE EĞİTİMDE NE DEĞİŞTİ! 26-12-2017 17:11 Parası olana eğitim ve sağlık/ Bağlılığı olana iş ve koruma! 09-12-2017 19:11 Öğretmen nasıl değerlendirilmeli? 06-11-2017 22:37 Lider nasıl yetişir? 08-10-2017 09:45 SORUN TEOG DEĞİL, YÖNLENDİRME SİSTEMİ! 24-09-2017 09:24 Eğitimde Adalet var mı? 04-09-2017 19:29 Uhrevileşmeye doğru! 10-08-2017 16:23 YENİ” PROGRAMLAR ÜLKEYE NE GETİRİR! 23-07-2017 13:35 Anlam Arayışı 01-07-2017 12:54 Zorunlu Arabuluculuk 20-06-2017 20:39 MESLEKİ EĞİTİM ANLAYIŞIMIZ NASIL DOĞDU, NASIL GELİŞTİ? 08-06-2017 15:09 ÖĞRETMEN NASIL GÖRÜNMELİ? 28-05-2017 08:27 CHP'NİN SORUNU, TÜRKİYE'NİN SORUNU 07-05-2017 11:09 “BİZ VE DİĞERLERİ”/ İKİYÜZLÜ SİYASET ÜZERİNE! 23-04-2017 10:41 BİR TEŞEKKÜR İÇİN BORÇLANMAK! 16-04-2017 09:45 YGS SONUÇLARI VE ORTAYA ÇIKAN EĞİTİM HALİ ÜZERİNE? 03-04-2017 13:29 Öğretmen Atamalarında Keyfilik! 18-03-2017 19:03 EVRİM KARŞITI YAPILANDIRMACILAR! 06-02-2017 10:50 BİREY OLABİLMEK! 01-02-2017 08:00 AKIL TUTULMASI 18-01-2017 09:07 ZİHİNSEL BECERİ VE YARATICILIK NASIL ÖLÇÜLÜR? 08-01-2017 09:58 Yeni Yıl Kutlamasına İntizar 31-12-2016 12:32 EĞİTİME İDEOLOJİK MÜDAHALE VE DEĞİŞİM İHTİYACI 20-12-2016 06:49 İDEOLOJİ, EĞİTİM VE DEĞİŞİM! 09-12-2016 11:56 Eğitimde İşler Yolunda mı ? 05-12-2016 10:10
ARŞİV ARAMA
Mersin Adana Tren Saatleri 2021
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder
isveçbahis güvenilir mi isveçbahis şikayet isveçbahis lisans isveçbahis güncel giriş adresi isveçbahis hakkında isveçbahis mobil isveçbahis ödeme yapıyor mu isveçbahis isveçbahis adres isveçbahis giriş