DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Advert
Ali Türer
Ali Türer
Giriş Tarihi : 11-06-2020 09:52

NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜNDE BİR SALDIRI, BİR ÖLÜM: NAVER ENGİN

1976 MC hükümeti döneminde Ülkücüler okula iyice yerleşmişti. Boykottan dönenlere göz açtırmamakta kararlıydılar. Bu kararlıklarını iki büyük saldırı ile ortaya koydular. Disiplin Kurulu’nun “Failler tespit edilemedi” yollu kararı da saldırganları yüreklendirdi.

1978 başında NEE başına yeniden gelen Cahit Yarış okulda güçlü ve kararlı bir öğretmen kadrosu oluşturmuştu. Onun döneminde geçmiş iki yıl içinde Mülakatlarda elenen yüksek puanlı Devrimci öğrenciler okula yeniden döndüler.

Bu arada Akşam Bölümü’nün de eğitim öğretime açılması ile öğrenci sayısı da 4.000’i aşmıştı. Olaylar ağırlıklı olarak daha kontrolsüz olan akşam bölümünde yaşanacaktı.

Okulda hakimiyeti elinde tutmada kararlı Ülkücü militanlar için yeni durum, içe sindirebilir değildi. Konumlarını korumakta kararlıydılar. Ülkü Ocaklarının başında da kendilerine her türlü desteği veren gözü kara bir isim vardı.

Bu koşullarda Necati Eğitim Enstitüsünde eğitim-öğretim ortamının daha da çatışmalı, daha tehlikeli hale gelmesi kaçınılamazdı.

Kolluk gücü 1978’den sonra okulun içine koridorlara, bazen de sınıfa girer olmuştu. Olay çıktıkça, yakın kentlerden Balıkesir’e Toplum Polisi desteği yapılırdı. Ülkede Polis de sonuçta siyaseten bölünmüş durumdaydı. İzmir’den gelen polislerin çoğu POLDER’liydi. Bursa’dan gelen polisler ise POLBİR’li idi.

İzmir’den polis geldiği gün, Necati Eğitim Enstitüsü’nde Solcular nefes alırdı. Ülkücülerin o gün gıkı çıkmaz, POLDER’li Polislere şirin görünmeye çalışırlardı. POLBİR’li polisler geldiğinde ise aslan kesilirler, Polisi, Solcular üzerine gitmeleri için tahrikte bulunurlardı. Bir an evvel okulu bitirip gitmek isteyen öğrenci gurubu bile o gün diken üstünde olur, “güvercin tedirginliği” içinde günü bitirmeye bakarlardı.

Cahit Yarış yönetimi ise Polislerden, her iki öğrenci gurubundan gelen aşırılıkları yumuşatma çabası içinde olurdu. Eğitim öğretim ne pahasına olursa olsun sürmeliydi. Fakat işi kolay değildi. Sağ’a da Sol’a da yaranamazdı.

“Hızlandırılmış Eğitim” olarak nitelenen bu dönemde okul, büyük bir karmaşa içinden geçiyordu.

Ana binanın kapısında öğrenciler üstleri aranarak içeri alınır. Koridorlarda polisler (1978 yılında) en küçük olaya müdahale için hazır durumda tutulurdu.

Olay patladığında ne yapılacağı, nasıl davranılacağı, öğrenci grupları arasında konuşulurdu. Polisin tavrı hesaplanırdı. Öğretmenin ya da öğrencinin dersteki bir sözü, bir hareketi, polisin koridorda öğrenciye bir müdahalesi, büyük bir olayın ateşleyicisi olabilirdi.

Herkes hem gurup arkadaşlarını hem de diğerlerini kollamak zorundaydı. Bazı tavırlardan, giyimlerden, kurulan diyaloglardan bir takım sonuçlar çıkarılırdı. Örneğin Ülkücüler saldıracakları gün Takım elbise giyerler, neşeli ve alaycı bir tutumla takınırlar, bıyıklarıyla oynarken geleni geçeni süzerlerdi.

Naver Engin böyle bir günde, Akşam öğretimi sırasında üçüncü dersin sonunda, saldırıda öldürüldü.

17 Mayıs 1978’de Akşam öğretimi sırasında okulda aynı anda büyük bir saldırı başlatıldı. Saldırı her koridorda, her sınıfta aynı anda, birdenbire patlamıştı. Bu, inceden inceye planlanmış bir saldırıydı. Olayın bütün tanıkları olayın “önceden planlanmış" olduğunda daha sonra birleştiler.

Necati Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü öğrencisi Naver Engin ikinci kattan birinci kata bağlantıyı sağlayan arka merdiven başındaki, 204’nolu sınıfta öldürüldü.

Reşat Erguvan Dersini bitirmişti. Saldırı “Vurun Allahsızlara, Vurun Komünistlere” nidaları ile başladı.

Olay anını Naver’in sıra arkadaşı Ekrem Serbay’dan dinleyeceğiz. Ekrem Serbay, Balıkesir Cinge Köyü 1958 doğumludur. NEE’nin Türkçe Bölümü’nde okurken bir yandan da Elektomekanik’te çalışmaktadır. Danıştay kararıyla döndüğü Necati Eğitim Enstitüsü’nü 1980 yılının sonunda bitirir. Öğretmenliğe 1981'de Balıkesir Gazi Osman Paşa Ortaokulunda başlar. 1990’na kadar “Her gün tekrar tekrar yaşadım” dediği Naver Engin’in katledilişini şöyle anlattı:

 

“Naver’le tanışmamız NEE’deki ilk ders gününde oldu. Okul zaten daha ilk günden gerginlikler, sataşmalar, laf atmalar ile başlamıştı. Naver olayların altında kalacak biri değildi, tepkisini hemen verirdi. Birbirimizle kolayca yakınlaştık. Gece bölümünde aynı sırayı paylaştık. Deneyimli eski öğrenciler “elektrikler kesildiğinde dikkatli olun, saldırabilirler” diye bizi uyarırlardı. Okulda saldırı her an beklediğimiz bir şeydi. Teneffüslerde koridor başlarını kontrol etmeye alışmıştık.

Sınıfta üç Faşist hemen dikkatimizi çekmişti. Kemal Koyuncu, Şemsettin Şahin ve Yahya Baz. Bunlar hal ve tavırlarıyla sadece sınıfın değil, bütün koridorun, hatta okulun elebaşlarıydı. O havalardaydılar. Naver, Necdet Çayır ve Hasan Korkmaz hem yiğit tavırları hem de sempatik tutumlarıyla iyi anlaştığım arkadaşlarımdı.

Bahar ayı gelmiş, günler uzamıştı. Olay günü sanırım Elektromekanik’te çalıştığım için ikinci derse anca yetişebilmiştim. Sınıfta dikkatimi ilk çeken, yukarıda saydığım üç Faşist’in sınıfta olmayışı idi. İkinci teneffüse çıktığımızda bu duruma dikkat çektim, arkadaşları uyardım. Teneffüs’te Şemsettin Şahin ve Yahya Baz’ı takım elbiseli, kravatlı görmüştük. Naver’i de diğer arkadaşları da, dikkatli olalım, bunlar bir şeyler çeviriyor, diyerek uyardığımı hatırlıyorum. Alt kattaki Matematik koridorundan üst kata, Sosyal Bilgiler koridoruna geçerken bu üçünün bize doğru alaycı bakışları hâlâ belleğimdedir.

Olay günü okulda Bursa Toplum Polisi görevliydi. Dışarıda da jandarma güvenlik sağlıyordu. Üçüncü ders, sanırım Reşat Erguvan hocamızın dersiydi. Teneffüs ziliyle birlikte sıralarımızdan kalkıp kapıya yöneldik. Naver’e sigara tuttum. Kibriti yakmak için elime aldığımda koridordan gürültüler yükseldi. Sınıfa Şemsettin Şahin ile tanımadığım bir kişi daldı. Arkamdan bir el beni geri çekti (Ferit Sarı çekmiş). Ön sıralar devrildi. Şemsettin Şahin bir sırayı kaldırıp bizim üstümüze attı. Biz de karşılık verdik.

Naver’i öğretmen kürsüsünde elinde sandalye ile kendini savunurken gördüm. Katil elinde bıçakla önce bize doğru hamle yapmıştı. Biz de sıra ve oturak atarak karşılık verince bir anda Naver’e yöneldi. Naver, katilin kendisine doğru geldiğini gördü. Anınd bir sandalyeyi kaptı, kaldırdı. Katil profesyoneldi, eğildi sandalye tepesinden geçerken elindeki bıçağı Naver’in göğsüne sapladı. Çok sakindi. Şemsettin Şahin’in koluna “işimiz bitti” der gibi dokundu. Sonra da fırlayıp sınıftan çıktılar. Sınıfa girmeden önce de koridorda üç kişiye daha bıçakla saldırdığını, ikisini de yaraladığını sonradan öğrenecektim.

Olay, göz açıp kapayıncaya kadar olup bitti, çok kısa sürdü. Hemen kürsüye koştum, Naver’in sırtındaki montu sıyırmaya çalıştım. Naver, “Ekrem ben gittim”, dedi, kollarıma yığıldı.

Naver’e koşan ikinci kişi Kamil Yeşil’di. Bu çok ilginçtir. Bizim kuşağın dramını yansıttığına inandığım için Naver-Kamil ilişkisine burada değinmek isterim. Naver de benim gibi Halkın Kurtuluşu grubuna yakındı. Kamil Hoca ise Naver gibi Burhaniye’liydi, ama araları bozuktu. Nedenini Naver’e sormuştum. “Bırak şu İGD’li Sosyal Faşisti” demişti. O günlerde ha Faşist, ha Sosyal Faşist ikisi de aynı şeydi bizim gözümüzde.

Dört kişi Naver’i kucakladık (diğer ikisi Hasan Korkmaz ve Hasan Yorulmaz olabilir). Koşar adım ilerlemeye başladık. Koridorda havaya kalkan, sırtıma yönelen bir bıçak gördüm. Adını unuttum, daha sonra bir ağabey “onu duvara çarpan bendim” dedi. Bahçeye çıktık, sınıf pencerelerinden atılmaya çalışan öğrenciler vardı. İlginçtir, koridorda, alt katta tek bir polis gördüğümü hatırlamıyorum o gün. Okul önünde bir sivil polis ile birlikte bir yolcu minibüsünü durdurduk. Sürücü yanına, Naver kucağımızda oturduk. SSK hastanesine gidiyoruz. Naver, yol boyunca iki kez kendine geldi, hırıltılı sesle “Ekrem”, dedi, kolumu sıkıp bıraktı.

Hastanenin bahçesinde bizi bir sedyenin ve bir trafik polisi aracının karşıladığını, Naver’i sedyeye koyduğumuzu, sağlık görevlisinin “başınız sağ olsun” deyişini hayal meyal hatırlıyorum.

Şimdi yıllardır çözemediğim bir şeyi paylaşayım sizlerle. Naver, hastane bahçesinde daha sedyedeyken panik halinde bir polis aracına yöneldim. Araçta anımsadığım kadarıyla üç trafik polisi vardı, cam açıktı. Naver’i vuranlar ile ilgili üç isim saydım. Bana bir şey sormadılar, hemen süratle hareket ettiler.

Naver’i bıraktıktan sonra bizi hemen hastane altındaki Gazi Osman Paşa Polis Karakoluna aldılar, tanık sıfatıyla. Komiser yeni atanmıştı. Karakolun etrafında toplum polisleri vardı. Ayaküstü tedavileri yapılan arkadaşlar da ifade için karakoldaydı. Ne kadar geçti bilmiyorum. Ünlü 544 plakalı Emin Aslan yönetimindeki ekip, adını verdiğim o üç kişiyi, karakola getirilip nezarete koydular, sonra da gittiler.

Onlar gittikten biraz sonra birkaç toplum polisi karakol komutanının uyarısına aldırmadan içeri dalıp kafamıza gözümüze copla vurmaya başladılar. Komiser elinde steni ile girdi, bir yandan valiyi ararken diğer yandan o toplum polislerini dışarıya çıkardı. Emin Aslan ve ekibi bir süre sonra tekrar geldiler, nezaretteki o üçlüyü aldılar. Yanımızdan geçerken bu üç kişi yanımızdan geçerken, rahat, pervasız, alaycı bakışlarla bize doğru bakıp gülümsüyorlardı.

Emin Aslan ve Kolombo adıyla tanıdığımız iki polis eğilip biraz daha sabretmemizi bizden istediler. Gelip sizi emniyet müdürlüğüne götüreceğiz dediler. (Ekrem’in ismini andığı Emin Aslan ve Kolombo namlı Polis’in Balıkesir’de Sol gençlerin insanca ilişki kurabildikleri polisler olduklarını eklemeliyim. A.T.)

Sonradan öğrendiğimize göre katille birlikte bu üçlü jandarma ablukasına rağmen olaydan sonra okuldan hemen ayrılmışlar. Balıkesir’den kaçarken Değirmen Boğazı mevkiinde bir otomobilde yakalanmışlar. Kaçmaları-kaçırılmaları için toplum polislerince ortam hazırlanmış. Üzerinde durulması gereken bir konudur bu.”

Aynı gün Devrimci bir gurup Naver’in cenazesini almak için hastane önüne gelir. Polislerle aralarında çatışma çıkar. Gençlerden bazıları gözaltına alınıp karakola getirilirler. Aralarında bayanlar da vardır. Ekrem içlerinden tanıdığı bayan arkadaşının bir polis tarafından taciz edilircesine aranmasına kayıtsız kalamaz. Müdahale eder. Toplum polislerince kafa göz denmeden coplanır.

Nihayet Emin Aslan gelir Ekrem’i ve birkaç arkadaşını tanık olarak ifadelerini almak için Emniyet’e götürürler. İfadelerini aldıktan sonra gece yarısı Emniyetten çıkıp evlerine gitmeleri için serbest bırakılırlar. Halbuki, ölümlü bir saldırıya tanıklık etmişler, katilleri kendilerine gösterilen resimler arasından tespit etmeye çalışmışlardır. Kendi başlarına eve giderken başlarına ne geleceği belli değildir. Bunu görür, Ekrem birkaç arkadaşı ile Emniyetin merdivenlerine oturur. Bir süre sonra İhsan Komiser (Kolombo) gelir onları alır evlerine bırakır. Arabada giderken sokak köşelerinin tutulduğunu görürler. Uyanık ve tedbirli davranmaları belli ki onları “kim vurduya” gitmekten kurtarmıştır.

Naver’in katillerinin kaçırılmasının planlanmış olması, bu planları boşa çıkaran Ekrem ve arkadaşlarına Toplum polisinin şiddet kullanılması, bütün bunlar sadırının öyle gelişigüzel, “münferit” bir olay olmadığını, lojistik konular da dahil olarak saldırının bütün yönleri ile titizce planlanıp hazırlandığını açıkça göstermektedir.

Tetikçiler, katiller hep bellidir. Haftaya anlatacağımız Dursun Duman olayında da böyledir (Hrant Dink olayında da belliydi). Peki bu planlama kimler tarafından nasıl bir örgütlenme içinde yapılmıştır. İşin bu yönü hiçbir olayda açığa çıkmaz. Burada asıl üzerinde durulması gereken de budur.

Bu olaydan 5 ay sonra Eski Yol-İş Başkanı Baki Yeşiloğlu yollandığı Balıkesir Cezaevinde bir saldırı sonucu öldürülecektir. Ardından “Ya kan kusturacağız, ya tam susturacağız” sloganı ile evlerin altından TİT imzalı bildiriler atılır. Günün akşamında da Necati Eğitim Enstitüsü Fizik Kimya Biyoloji Bölümü öğrencisi Dursun Duman’ın evi taranarak öldürülür. Elektrikler gene kesiktir. Ve katiller Adalet Partisi il yönetiminden birine ait Metruh bir eve sığınırlar orada ihbar üzerine yakalanırlar. Bu olayında üzerine gidilmez.

Naver’i öldürmekle suçlanan iki isim (K.K ve Y.B) Dursun öldürüldüğünde Balıkesir Cezaevinde tutukludurlar. Olayın ardından isyan çıkarırlar. İsyan sırasında iki kişi daha öldürülür. Bu iki isim İsyancıların temsilcileri olarak Adalet Bakanı ile görüşürler. Bunlar yaşanırken mi, daha sonramı bilmiyoruz. Ama aynı yıl (1978), Muhsin Yazıcıoğlu Balıkesir Cezaevini ziyaret eder. Balıkesir Cezaevi bahçesinde bu isimlerle gurup fotoğrafı çektirir. Bu fotoğraf bugün internette hala dolaşmaktadır.

Naver’in öldürüldüğü saldırıda Necati Eğitim Enstitüsü’nde 8’i ağır 28 öğrenci de çeşitli yerlerinden ciddi biçimde yaralanmıştır.

Saldırı sırasında kimi sınıflarda bazı Polisler, Solcu öğrencilerin kalabalık olduğu sınıflarda kapıları tutarlar. Öğrencileri dışarıya çıkarmazlar. Öğrencilerin kaçmalarına yardımcı olan polislerde olur. Bazı sınıflarda ise öğrenciler sınıf kapılarının arkasına sıralar yığmış, saldırganların sınıflarına girmelerine engel olmuşlardır. Saldırıdan en fazla zararı güçlerin dengeli dağılmadığı sınıflar görmüştür. (Olay tanıklıkları)

Naver’in öldürülmesinin ardından Necatibey Eğitim Enstitüsü Disiplin Kurulu olayı hemen incelemeye alır. Derinlemesine bir soruşturma yürür. Olaya ka öğrencilerin tek tek ifadeleri alınır, bu ifadeler birlikte değerlendirilir.

Saldırıya dahil olan, 28 öğrenci önce uzun süreli, 3 öğrenci ise kısa süreli uzaklaştırma cezası alırlar. Daha sonra bu öğrencilerden 9’una yönetmeliğin 5. Maddesinin d bendi uyarınca okuldan “sürekli uzaklaştırma” (atılma) cezası verilir. Disiplin Kurulunun son cezalandırmada olayla ilgili tespitleri dikkat çekicidir:

“Öğrencimiz Naver Engin’in ölümü, 28 öğrencinin yaralaması ile sonuçlanan 17 Mayıs 1978 olaylarının daha önce soruşturması yapılıp suçlu görülenlere gerekli cezalar verilmiştir. Olay önceden planlanmış, tüm okulda aynı anda başlatılmıştır. Amaç can güvenliğini ortadan kaldırarak Enstitüyü kapattırmaktır. Yeni gelen öğrencileri korkutmak, yönetici ve öğretmenleri yıldırmaktır.” (Tarih: 9.2.1979)

Naver’in katilleri muhtemelen hala hayattalar. Muhtemelen Fecbookta meşreplerine uygun resimler de paylaşmaktalar. Acaba diyorum, Naver’i, gençliğinin baharında katlederken kayıt altına girmiş, sonra donmuş asılı kalmış bir resim, bir şema var mıdır katilinin hafızasında? O görüntü zaman zaman su yüzüne çıkınca, vicdanında onu rahatsız eden bir sızı çıkar mı ortaya?

Kaynaklar:

Necatibey Eğitim Fakültesi Arşivi, Necati Eğitim Enstitüsü Disiplin Kurulu Karar Defteri (1978)

Tanıklıklar. Ekrem Serbay

NELER SÖYLENDİ?
@
Ali Türer

Ali Türer

DİĞER YAZILARI DEMOKRASİYİ TESİS ETMEK EN ÇOK CHP’YE YAKIŞIR 16-09-2021 14:01 ÖĞRENCİ YERLEŞTİRME SONUÇLARI ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME 03-09-2021 07:02 30 AĞUSTOSUN ANLAMI ÜZERİNE KULLANIŞLI BİR BİLDİRİ! 28-08-2021 16:04 TÜRKİYE’DE ÜNİVERSİTENİN GELİŞİMİNE ALMAN KATKISI 25-08-2021 14:14 YKS VERİLERİ BİR GARİP, ORTA ÖĞRETİM İSE BİLDİĞİNİZ GİBİ 15-08-2021 06:17 KAYIT DIŞI DEVLET, KARA SONUÇ! 04-07-2021 19:19 MÜSİLAJ SORUNU ÜZERİNE 25-06-2021 08:33 EĞİTİME İDEOLOJİK MÜDAHALE 14-06-2021 21:42 HALASKARLAR ARASI KAVGA 31-05-2021 21:56 İNANCIN ARAÇSALLAŞMIŞ HALİ ÜZERİNE! 18-05-2021 11:22 İKİZDERE DİRENİŞİ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ! 10-05-2021 21:31 HEDONİZME VE UTANCA DAİR 20-04-2021 18:08 BİR GARİP DARBE TEŞEBBÜSÜ VE SONUÇLARI ÜZERİNE! 08-04-2021 10:45 KARDEŞLİKLER ÜZERİNE 05-04-2021 09:25 DEVLETİN DİNİ OLMAZ DA MİLLETİ OLUR MU? 19-03-2021 07:16 ANILAR: NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ YILLARIM 11-03-2021 10:58 PROGRAMCI GÖZÜYLE ANAYASA! 02-03-2021 08:57 TÜRKİYEDE ÜNİVERSİTE GERÇEĞİ 15-02-2021 09:32 KATILIMCI DEMOKRASİ ÜZERİNE 02-02-2021 22:26 MODERNLEŞMEYİ ETKİLEYEN DÜŞÜNCE AKIMLARI, EĞİTİMDEKİ SONUÇLARI 23-01-2021 21:08 İSLAMCILIK- BATICILIK- TÜRKÇÜLÜK ÇATIŞMASI İÇİNDE İSTİKRAR ARAYIŞI! 12-01-2021 19:10 2021 TÜRKİYESİNDE, EĞİTİME İDEOLOJİK MÜDAHALENİN SONUÇLARI ÜZERİNE 01-01-2021 21:01 OSMANLI-TÜRK GELENEĞİ İÇİNDE MEDRESELER 21-12-2020 01:10 İNSAN HAKLARI MI DEDİNİZ? 11-12-2020 09:46 “ÇIKMAZ BU YOLUN BİR YERE!” 16-11-2020 08:45 UZAKTAN ÖĞRETİMDE BARİ ÖĞRETMENİ RAHAT BIRAKIN! 31-10-2020 08:26 YENİ NORMAL: İKTİDAR DEVLET, MUHALEFET DÜŞMAN! 16-10-2020 16:06 TUHAF İŞLER 11-10-2020 07:09 TÜRKİYE’DE ÖĞRETMEN YETİŞTİRME 04-10-2020 12:36 MEMLEKETİN HALİ VE YENİDEN ATATÜRK MESELESİ ÜZERİNE! 26-09-2020 06:52 DARBECİLER, BİR ÖĞRETMEN OKULUNU NASIL YÖNETİR? 14-09-2020 05:56 ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDE ÇÜRÜME DÖNEMİ 07-09-2020 08:37 KUŞKANADI: BİR GONCA HİKÂYESİ 01-09-2020 07:50 NEYİ GÜÇLENDİRMELİ, MERKEZİ Mİ, YERELİ Mİ? (2) 24-08-2020 01:58 NEYİ GÜÇLENDİRMELİ, MERKEZİ Mİ, YERELİ Mİ? 15-08-2020 19:54 AH ŞU LİBOŞLAR! (2 09-08-2020 21:56 AH ŞU LİBOŞLAR! 03-08-2020 07:51 Cumhuriyeti 2. yüzyıla taşıyacak partiden, parti içi demokrasi manzaraları! 27-07-2020 08:15 101 AKSAÇLI’DAN MUHALEFETE ÇAĞRI! 21-07-2020 16:43 KONJONKTÜRÜ SÜRDÜRMEDE İDEOLOJİLERİN ROLÜ ÜZERİNE! (2) 18-07-2020 18:44 İDEOLOJİLERİN ROLÜ ÜZERİNE! (1) 14-07-2020 09:43 Abdülhamit üzerinden Türkçü-islamcı kapışması ve çağrıştırdıkları! 06-07-2020 10:36 BİR ANI: DURSUN DUMAN NASIL KATLEDİLDİ! 26-06-2020 00:46 DAYANIŞMAYA ENGEL DAVRANIŞ KALIPLARI VE ÖNYARGILAR ÜZERİNE! 17-06-2020 01:10 NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜNDE BİR SALDIRI, BİR ÖLÜM: NAVER ENGİN 11-06-2020 09:52 CHP İKTİDARINDA NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ VE BALIKESİR’DE SOL (1978) 04-06-2020 23:02 NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜNDE ÇATIŞMALI YILLAR -1- (1976-1977) 31-05-2020 05:34 KURTULUŞ SAVAŞI YILLARINDA KARESİ DARÜLMUALLİMATI 28-05-2020 08:47 DEVRİM ÇOCUKLARININ NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ KAVGASI (1972-1976) 21-05-2020 03:29 BALIKESİR’DE 1968’Lİ YILLAR VE NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ ÖĞRENCİ ÖRGÜTÜ 15-05-2020 08:49 NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ TALEBE CEMİYETİ 08-05-2020 09:56 ANILARA YOLCULUK: 1 MAYIS 1977! 01-05-2020 10:34 BUGÜN 23 NİSAN, NEYİ KUTLAYACAĞIZ, NE İLE ÖVÜNECEĞİZ! 23-04-2020 19:40 Toplumda Adalet Duygusu, Bugün Dünden Daha YARALI! 16-04-2020 14:34 TÜRKİYENİN CORONA VİRÜS İLE İMTİHANI! 13-04-2020 07:36 DIŞARIDAKİ MAHPUSTAN İÇERDEKİ SİYASİLERE! 05-04-2020 13:10 VİRÜS İLE YAŞAMAYA HAZIR MISINIZ? 26-03-2020 23:15 VİRÜSLE MÜCADELE NASIL OLMALI! 15-03-2020 11:21 BİR VEFASIZLIK ÖRNEĞİ: SAVAŞTEPE KÖY ENSTİTÜSÜ YERLEŞKESİ! 10-03-2020 09:51 “ŞEHİTLER TEPESİ BOŞ KALMAYACAK!” ÖYLE Mİ 01-03-2020 22:58 CHP, İKTİDARA HAZIR MI? 16-02-2020 06:53 KULLANILMA SIRASI ŞİMDİ DEPREME Mİ GELDİ! 08-02-2020 23:15 EFSANE OLMUŞ MÜDÜR YARDIMCILARI 04-02-2020 17:20 ATATÜRK’ÜN NECATİ ÖĞRETMEN OKULUNU ZİYARETİ 28-01-2020 17:51 DOĞAYI, YAŞAMI TAHRİP PAHASINA EKONOMİYİ CANLANDIRMA: BU NASIL SİYASET? 21-01-2020 00:53 KAMUDA KIYAFETLER İNANCA UYGUN HALE Mİ GETİRİLECEK! 13-01-2020 08:33 Yeni bir başlangıç olsun gelecek yıllar 29-12-2019 13:09 ÖĞRETMEN OKULU MÜDÜR YARDIMCISI MEHMET FUAT GÜNDÜZALP 23-12-2019 07:18 TÜRKİYEDE ÖZEL ÖĞRETİM NEYE HİZMET EDİYOR? 14-12-2019 09:08 ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDE SON NOKTA: BUYURUN CENAZE NAMAZINA! 30-11-2019 12:16 NECATİ EĞİTİM FAKÜLTESİ TARİHİNDEN BİR ÖĞRETMEN 25-11-2019 10:47 YÜKSELEN DUVARLAR VE İKİYÜZLÜLÜK ÜZERİNE 16-11-2019 12:45 KİM KAYBEDİYOR? 05-11-2019 08:51 Yurtta Barış, Dünyada Barış! 30-10-2019 07:56 NECATİ EĞİTİM FAKÜLTESİ TARİHİNDEN: ADNAN ÇAKMAKÇIOĞLU (1922-1998) 26-10-2019 23:35 OPERASYONA İÇİ YANARAK DESTEK OLANLARA BİR SORU! 11-10-2019 12:24 NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ TARİHİNDEN: OSMAN HATİPOĞLU 01-10-2019 07:34 POSMODERN SÜREÇTE EĞİTİM 23-09-2019 07:38 OKULLAR AÇILIRKEN 2019 TÜRKİYE’SİNDE EĞİTİMDE SORUNLAR! 07-09-2019 06:47 BİR BASKETBOL MAÇININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ 04-09-2019 13:51 HUKUK DEVLETİ OLMADAN MODERN DEVLET OLUNMAZ! 03-09-2019 09:38 BİR ÖĞRETMEN YETİŞTİRME MODELİ: NECATİBEY EĞİTİM FAKÜLTESİ 27-08-2019 09:29 KAZ DAĞLARINA BAK, EĞİTİM İLE YABANCILAŞMIŞ İNSANI GÖR! 04-08-2019 07:50 İZMİR GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDE NELER OLUYOR 25-07-2019 08:04 İZMİR GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDE NELER OLUYOR 25-07-2019 08:04 MUHALEFET, SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE HAZIR MI? 19-07-2019 09:43 BALIKESİR HALKEVİ NECATİ ÖĞRETMEN OKULU İLİŞKİSİ 11-07-2019 09:02 BU REFORMLA ÖĞRENCİ, SORU YERİNE SORUN ÇÖZEBİLECEK Mİ? 29-05-2019 07:56 TÜRKİYE DE ÖĞRETMEN YETİŞTİRME SİSTEMİ NASIL BOZULDU! 05-05-2019 08:05 İKİYÜZLÜ SİYASET ÜZERİNE! 13-04-2019 09:26 AYIPLI SEÇİM! 02-04-2019 12:12 Toplumun yeni yıl hediyesi savaş mı olacak! 28-12-2018 09:06 ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDE YAŞANAN KARMAŞA ÜZERİNE (2) 10-12-2018 09:00 ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDE YAŞANAN KARMAŞANIN TEMELİNDE NE VAR? 24-11-2018 20:42 GÜZEL NEDİR, SEÇİM GERÇEKTEN BİZE Mİ AİT? 12-11-2018 12:07 MAHCUP MİLLİYETÇİLİK ÜZERİNE! 03-11-2018 00:23 BEKA SORUNU! 14-10-2018 07:32 Karma Eğitim İlkesine Alternatif Oluşturmak Demokratik Görev Olabilir mi? 13-09-2018 11:40 PARTİLER YAŞANAN YEREL SORUNLARIN NE KADAR FARKINDA! 10-09-2018 10:40 POST MODERN YAKLAŞIMLARIN EĞİTİME ETKİLERİ (2) 18-08-2018 09:40 POST MODERN YAKLAŞIMLARIN EĞİTİME ETKİLERİ (1) 13-08-2018 08:25 EĞİTİM HAKKI VE LİSEYE GEÇİŞ MODELİ ÜZERİNE! 02-07-2018 08:26 SATİ BEY’İN TÜRKİYEDE EĞİTİMİN MODERNLEŞMESİNE KATKILARI! 21-06-2018 06:05 ERDEMLİ İNSAN YETİŞTİRME YOLU OLARAK EĞİTİM! 10-06-2018 01:34 EĞİTİMDE ETİK VE AHLAKİLİK SORUNU! 03-06-2018 15:31 CHP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI İÇİN BİR FİKRİM VAR! 30-04-2018 07:51 TEOG YERİNE BU SİSTEMİ Mİ BULDUNUZ? 01-04-2018 02:04 2017’DE EĞİTİMDE NE DEĞİŞTİ! 26-12-2017 17:11 Parası olana eğitim ve sağlık/ Bağlılığı olana iş ve koruma! 09-12-2017 19:11 Öğretmen nasıl değerlendirilmeli? 06-11-2017 22:37 Lider nasıl yetişir? 08-10-2017 09:45 SORUN TEOG DEĞİL, YÖNLENDİRME SİSTEMİ! 24-09-2017 09:24 Eğitimde Adalet var mı? 04-09-2017 19:29 Uhrevileşmeye doğru! 10-08-2017 16:23 YENİ” PROGRAMLAR ÜLKEYE NE GETİRİR! 23-07-2017 13:35 Anlam Arayışı 01-07-2017 12:54 Zorunlu Arabuluculuk 20-06-2017 20:39 MESLEKİ EĞİTİM ANLAYIŞIMIZ NASIL DOĞDU, NASIL GELİŞTİ? 08-06-2017 15:09 ÖĞRETMEN NASIL GÖRÜNMELİ? 28-05-2017 08:27 CHP'NİN SORUNU, TÜRKİYE'NİN SORUNU 07-05-2017 11:09 “BİZ VE DİĞERLERİ”/ İKİYÜZLÜ SİYASET ÜZERİNE! 23-04-2017 10:41 BİR TEŞEKKÜR İÇİN BORÇLANMAK! 16-04-2017 09:45 YGS SONUÇLARI VE ORTAYA ÇIKAN EĞİTİM HALİ ÜZERİNE? 03-04-2017 13:29 Öğretmen Atamalarında Keyfilik! 18-03-2017 19:03 EVRİM KARŞITI YAPILANDIRMACILAR! 06-02-2017 10:50 BİREY OLABİLMEK! 01-02-2017 08:00 AKIL TUTULMASI 18-01-2017 09:07 ZİHİNSEL BECERİ VE YARATICILIK NASIL ÖLÇÜLÜR? 08-01-2017 09:58 Yeni Yıl Kutlamasına İntizar 31-12-2016 12:32 EĞİTİME İDEOLOJİK MÜDAHALE VE DEĞİŞİM İHTİYACI 20-12-2016 06:49 İDEOLOJİ, EĞİTİM VE DEĞİŞİM! 09-12-2016 11:56 Eğitimde İşler Yolunda mı ? 05-12-2016 10:10
ARŞİV ARAMA
Mersin Adana Tren Saatleri 2021
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder
isveçbahis güvenilir mi isveçbahis şikayet isveçbahis lisans isveçbahis güncel giriş adresi isveçbahis hakkında isveçbahis mobil isveçbahis ödeme yapıyor mu isveçbahis isveçbahis adres isveçbahis giriş