DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Prof. Dr. Ali Vural CENGİZ
Prof. Dr. Ali Vural CENGİZ
Giriş Tarihi : 13-06-2020 07:13
Güncelleme : 13-06-2020 07:22

YENİ YAŞAM KONUSUNDA İPUÇLARI

Covid-19 virüsünün yarattığı yeni ilişkiler ortamında yaşantımızın nasıl olacağı konusunda bazı bulgularımızı listelemek istersek:
 
1) Ülkeler daha az ticarete dayanan daha ithal ikameci ekonomik yapılara dönüşecekler. Özellikle gıda ve ilaç konusunda yerli üretim önemli olacak. Batı dünyası serbest ticaret savunuculuğunu bırakmak zorunda kalacak. ‘ Kendin üret, kendin tüket’ politikası bir amaç haline gelecek.

2) İnsanlar daha az ve daha temel maddeleri tüketecekler. Batının tüketim  tarzı olan ‘ödeyebilir miyim’ yerini ‘gerçekten bana lazım mı’ sorusuna bırakacak.

3) Elektronik iletişim yüzyüze iletişimin yerini alacak. İnsanlar sosyal olaylara katılmak yerine telefonları ile sosyal medya toplantılarına katılacaklar.

4) Teknolojinin yeni kullanım biçimleri ortaya çıkacak ve teknolojiler yaygın olarak kullanılacak. Dijital olarak istediğimiz kişinin görüntüsünü odamıza getirip bulunduğumuz ortamı onunla paylaşacağız.

5) Üretim ve tüketim işlevleri yereselleşecek. Mutfak, banyo, salon ve yatak odası dışında bir üretim odası olacak. Meyve ve sebze evin bahçesinde veya ev içinde üretilecek. Kümes ve küçükbaş hayvan sütçülüğü yaygınlaşacak; bahçeler kalabalıklaşacak.

6) Apartmanlardan bazıları, evini köye taşıyan insanlardan sonra üretim katları haline gelecek. Kentten köye ve gelişmiş ülkeden azgelişmişlere göç hızlanacak.

7) Karavan tatilciliği, uluslararası gezinin yerini alacak. Yeni arabalar,  içinde seyahat edenlerin uyuyabilecekleri şekilde dizayn edilecek.

8) Kredi kart şirketleri yeni sanal paralarla yeni ödeme sistemleri kuracaklar. Nakit para kullanımı yok olacak. Sanal altın da bir tasarruf aracı olacak.

9) Çalışma süresi azalacak. Saat karşılığı ücret ödemesi yaygınlaşacak; alınan ücret ancak gıda ve temel giyime yetecek.

10) ‘Kullandığın kadar öde’ ve ‘kirleten temizler’ uygulamaları yaygınlaşacak.  TV ücreti saatle, çöp servisi kilo ile olacak. Atık ayrıştırma artacak. Çevre rahatlayacak.

Mangal partileri mi? Onu da çevreyi bugüne kadar rezil eden magandalar düşünsünler. Daha yeşil, daha doğal ve daha az sosyal bir yaşamda hepimize başarılar!

Prof. Dr. Ali Vural Cengiz, ABD
Akademisyen Ekonomist Sosyal Bilimci

NELER SÖYLENDİ?
@
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsin?
ARŞİV ARAMA