DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Ceren GÜLÜM
Ceren GÜLÜM
Giriş Tarihi : 17-06-2020 01:09

Kadınların Sesi: Marksist Mariategui

Latin Amerikalı olan aynı zamanda “Romantik bir Marksist “olarak tanılan Mariategui ile ilgili okuduklarımı ve ben de uyandırdığı izlenimleri sizlere aktarmaya çalışacağım.

14 Haziran 1894’te Peru’nun güneyinde doğdu. Hüzün kaderine işlemiş olan yazarın, zorlu dönemlerden geçtiğini fakat eserlerini vermeye devam ettiğini yani hayallerinden vazgeçmediğini söyleyebiliriz. Sekiz yaşında geçirdiği bir kaza sonucunda bacağından yaralanmış ve bacağının yarattığı sorun ileriki zamanlarda da sağlık problemlerine yol açmıştır. Babasının evi terk etmesi sonucunda ailesi ve kardeşiyle yoksulluğun dibini görürler. Mariategui ‘nin hayatı ve yaptıkları açıkçası hem ilgimi çekmiş hem de duygulandırmıştır. Mariategui, bu cümlesiyle de hayranlık duymamı sağlamıştır: “Sınıfın özneyi, cinsiyetten daha fazla farklılaştırdığını söyler’’. Feminist Talepler adlı makalesinde şöyle der: Teorik bir iddianın ötesinde tarihsel bir gerçeklik olan sınıf, feminizmde de yankısını bulur. Erkekler gibi kadınlar da gericidir. Orta yolcudur ya da devrimcidir.

Mariategui, kadınların arka plana atılmasından rahatsızdır. Ve durumun evdeki iş bölümü meselesinin çok ötesinde olduğunu belirtir. Kadınların da ön planda olduğunu, özgür olduklarını vurgular. Ben Mariategui’nin kadınların sesi olduğunu düşünüyorum. Onun için, yaşamını işçilere adamıştır deniliyor. Haziran ayı, işçi sınıfının ayıdır ve Mariategui’nin işçi sınıfı için yaptıklarını da söylemeden geçmek yanlış olurdu.

35 yaşında hayatını kaybeden yazarımızın cenazesini kalabalık bir işçi konvoyu taşımıştır. Toprak bedenini alsa da kadınların sesi oluşunu, yazıp çizdiklerini, yaptığı yenilikleri hiçbirini götüremez.

NELER SÖYLENDİ?
@
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA