DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Advert
Ali Türer
Ali Türer
Giriş Tarihi : 26-06-2020 00:46

BİR ANI: DURSUN DUMAN NASIL KATLEDİLDİ!

1976 Yılının sanıyorum Haziran ayıydı. Oto Gar’da bir büfede çalışıyorum. Börek- Ayran alıp karnını doyururken, okuduğum kitabı görüp benimle ilişki kuran bir Dev-Genç’li beni İzmir’e davet etmişti. Davete icabet edip İzmir’e gitmiş, üç gün sonra bir koltuğumun altında “demir leblebi” diye adlandırılan Mahir Çayan yazıları, diğer koltuğumun altında satıp parasını göndermek için teslim aldığım 50 kadar “Devrimci Gençlik” Dergisi ile Balıkesir’e dönmüştüm.

Kurtdereli Gazinosunda bu dergileri satarken BAYÖD başkanı Ülkü yanıma gelmiş, “Sen bu dergiyi okudun mu” diye sormuştu. Galiba, Dev-Genç’ten, Dev-Yol ile Acil’in ayrışmak üzere olduğu günlerdi. “Okudum” dedim, ama doğru dürüst göz bile atmamıştım henüz. Ülkü, derginin orta sayfasını açtı, “peki bu yazı neyi anlatıyor” dedi. Derginin ortasında iki sayfayı kaplayacak şekilde büyük puntolarla “Evrim Devrim İç içedir” yazıyordu. Şaşırmıştım. “Evrim nicel bir değişimdir, Devrim nitel bir sıçrayıştır, olur mu öyle şey” dediğimi hatırlıyorum. Benim Dev Genç olayım orada bitmişti.

Sonra bir arkadaşın getirdiği “İlerici Yurtsever Gençlik” dergisini satmaya başladım. Dergiyi satarken Necati Eğitimde boykottan dönmüş 4-5 kişi, ardından İşletmecilik, Mimarlık-Mühendislik de okuyanlar bir araya geldik, bir gurup olduk. Sosyal Sigortalar Pasajında Maden-iş Sendikasına ait iki salondan birinde buluşmaya başladık. Boş zamanlarımızda bir araya gelir, kitap alır, kitap verir, günlük olayları tartışır, birbirimize takılır, şarkılar, marşlar, türküler söyler, günlük tahliller, tartışmalar yapardık.

Sonra Necati Eğitim Enstitüsü’nde boykottan dönüp eğitimini tamamlayanlar mezun olup gittiler. Örgüt bizim sırtımıza kaldı. Gözü kararttık, 1978 Yılında, İlerici Gençler Derneği’nin Balıkesir Şubesini kurduk. Kısa süre içinde de Balıkesir’de hatırı sayılır bir sayıya ulaştık.

TÖBDER üyesi öğretmenler ve Orman Tamirhanesinde örgütlü DİSK’e bağlı Maden-iş Sendikası üyesi işçiler ile sıcak ilişkilerimiz vardı. Dayanışma içinde birbiri ile kenetlenmiş, büyük bir ailenin üyeleriydik, bu bize güç verirdi.

Her ne kadar mekân dar da olsa, kendimizi abluka içinde de hissetsek, moralimiz yüksekti. Geleceğe umutla bakar, bir birimize güvenirdik. Aradan kırk küsur yıl geçti. Hala denk gelip buluştuğumuzda o günleri hasretle anarız. Dostluk nedir, arkadaşlık nedir, bir yola birlikte baş koymak nedir, biz bunları o gurup içinde öğrendik. O gurubun üyesi olmaktan hep gurur duyduk.

Ben, Balıkesir İGD’nin kurucu başkanıydım, 1979’da öğretmen olarak Tokat’ın Almus kazasına atanınca ayrıldım. İnsana, insanlığa, dostluğa, hayata dair ne öğrendimse o dönemde öğrendim.

O dönemde aldığım kararlar nedeniyle şükür kimsenin burnu kanamadı. Bugün geçmişe bakınca en büyük gönül rahatlığım budur. Fakat o dönemde tanık olduğum bir iki olay vardır ki, unutmam, aklıma gedikçe içimdeki sızıyı susturamam. Dursun Duman’ın katledilmesi bunların başında gelir. Anlatayım.

1977 seçimlerinden sonra Ecevit Hükümeti kurulmuş, Necati Eğitim Enstitüsü Cahit Yarış’ın müdürlüğünde yeni öğretmen kadrosuna kavuşmuş, üçer aylık yarı dönemler halinde hızlandırılmış eğitime hazırlanıyordu. İçeriye nohut kafalı, kumral, bana göre kısa boylu, bir elinde saz, bir elinde bavul benim yaşlarımda bir arkadaş girdi. Sanıyorum Erdekli bir arkadaşla birlikte gelmişti.

Tanıştık. Ordu’nun Fatsa’sındandı. Eğitim Enstitüsü’nün Fen Bilgisi Bölümünde okuma hakkı kazanmıştı, kalacak yere ihtiyacı vardı. Çenesi düşüktü, ama teklifsiz konuşurdu, samimi ve espriliydi, sempatikti. Gençlikte insan kolay ısınır birbirine, bilirsiniz. Hiç yadırgamadık Dursun’u, aramızdan su sızmaz oldu kısa süre içinde. O Laz aksanıyla konuşmaya başladı mı, rahatlatır, gevşetirdi insanı. Hep neşeli, sazlı sözlü kalmıştır aklımızda.

1958 Tekirdağ Şarköy doğumlu Hüseyin Ertuğrul 1980’den sonra Hamburg’a politik mülteci olarak gitmiş bir arkadaşımız. Erdek Kültür Derneği’nde ve İGD Temsilciliğinde yöneticilik yapmış, oradan tanıyor Dursun’u. Bize de şöyle anlattı:

“1976 başında Erdek’te bir inşaatta demir bağlarken tanıdım Dursun’u. Şantiyede briketten tek gözlü, içinde tuvaleti bile bulunmayan odalarda ranza sistemi 5- 6 kişi kalırdık. İş bitimi Dursun saz çalar, devrimci marşlar söyler, sesi güzel olan da ona eşlik ederdi. Ben de bildiğim bir kaç Nazım Hikmet ve Ahmet Arif şiiri okurdum, hoşuma giderdi. Sayesinde çoğu Kars kökenli Kürt işçiyle çok iyi ilişkiler kurduk. Erdek Kültür Derneğine gelmeye, seminerlerimize katılmaya başladılar.

Tanıştığımda Dursun, Devrimci Gençlik geleneği içinde yer alıyordu. Mert, sözüne güvenilir, dostuna güven verir, verdiği sözü yerine getirir bir arkadaştı. Kavgaya girdi mi iyi dövüşürdü, korkusuzdu. İşçiler saygı duyarlardı Dursun’a.

1976 Kasım ayında Erdek Kültür Derneği olarak 700’ün üzerinde insanın katıldığı yığınsal bir gece yaptık. İnşaat işçilerini geceye katılmaya birlikte örgütledik. Gecenin sunuculuğunu ben yapmıştım. Dursun da o gecede dört Devrimci eser seslendirmişti.

Daha sonra Dursun Necati Eğitim Enstitüsü’ne öğrenci olarak kaydını yaptırdığı için Erdek’ten ayrıldı. İGD’nin Balıkesir’de güçlenmesi için özveriyle çalıştığını, okulda Faşist işgalin kırılmasına etkin biçimde katıldığını anlatırlardı, Erdek’ten Necati Eğitim Enstitüsü’nde okuyan arkadaşlar.

Son görüşmemiz 1978 Mayıs’ının sonlarına doğru Balıkesir’de oldu. İki gün o öldürüldüğü iki katlı sarı badana boyalı evde misafir ettiler, arkadaşlar beni. Bu evde İGD Balıkesir örgütünün etkin üyeleri kalırdı. Saldırı olasılığına karşı, geceleri vardiyalı nöbet tuttuklarını hatırlıyorum. Can güvenliği olmadığından yola bakan odada pek de yatmazlardı. Faşist işgal altında bir bölgede olduğu için, mümkün olduğunca birkaç arkadaş birlikte girip çıkarlardı eve.

Son buluşmamızda fizik olarak da oldukça gelişmiş bulmuştum Dursun’u. Vurulduğu haberini Semih Öztuna getirdi Erdek’e. Dursun kurşunu kalça kısmından yemişti. Kaldırıldığı hastanede bile diğer arkadaşlarına moral vermeye çalışmış, “Hafif atlattık” diyormuş.”

Türk Metal Sendikası eski başkanlarından Baki Yeşiloğlu, Bursa’da Tofaş Fabrikası önünde bir işçiyi vurup öldürür, sonrasında da yakayı ele verir. Davası görülürken, tutuklu olduğu Bursa Cezaevinden Balıkesir Cezaevine nakledilir. Balıkesir Cezaevinde 29 Temmuz’da görüşmeye giderken saldırıya uğrar, öldürülür. Bu olay Balıkesir’de bir dizi olayın tetikleyicisi olmuştur.

30 Temmuz Pazar günü aldık biz bu haberi. O sabah el ayak çekilmişken, “Ya kan kusturacağız, Ya tam susturacağız” yazılı el ilanları atılmıştı kapıların altından , “Türk İntikam Tugayı” (TİT) imzalı. Gerildik tabi, uyardık gördüğümüz arkadaşları. Haber ilettik göremediklerimize. Herkes dikkat etsin kendine, tedbir alınsın, saldırı olabilir dedik. Gün bitti, dağıldık akşamüstü evlere.

O yıllarda Balıkesir’de sık sık elektrikler kesilirdi, o akşam da kesildi elektrikler saat 11 gibi. Karanlıkta ne yapılır, yattık uyuyacağız. Saat 12. 15 gibi çığlık çığlığa bir zil sesi ile fırladım yataktan. Gecenin bir yarısı, hayra alamet değil.

Eski baba evinde, bahçeden sonra 7-8 metrelik bir koridorla ulaşırdık evin dış kapısına. O yolu nasıl geçtim, bilmiyorum. Açtım kapıyı, bizim Muharrem, göz göze geldik, bet beniz gitmiş. “Dursun’u vurdular” dedi. Nerde dedim, “Hastanede” dedi, “giyin”. Üstüme bir şey geçirip çıktım. Koşarak vardık hastaneye, elektrikler hala kesik. Üstelik günlerden Pazar, nöbetçi doktor da yok ortalarda. Çağırmışlar, gelecekmiş. İçeri de almadılar zaten, çöktük duvar dibine…

Çoğu Necati Eğitim Enstitülü beş arkadaş kalırdı o evde. Her biri aktif İGD üyesi. Balıkesir Lisesi’nden bir sokak aşağıda, Dumlupınar ilkokuluna gelmeden 80-100 metre beride iki katlı ahşap bir evdi. Yerden bir metre kadar yüksekte bir camla bakardı caddeye. Güvenli değildi yani, bunu bilirdik.

Gece geç yatılır öğrenci evlerinde bilirsiniz, muhabbettin koyuluğuna göre değişir yatma saati. Akşam yemeği yenmiş, çay içmeye hazırlanıyorlarmış mum ışığı altında. Dursun’un elinde tepsi, arkadaşlarına çay dağıtmaya gelmiş salona. Vakit saat 11.30 suları.

Önce camın kırılma sesi, ardından silah sesleri gelmiş. Herkes atmış kendini yere. Fakat elinde tepsi ile atacak zaman bulamadan yemiş kurşunu kasığından Dursun. “Yandım” demiş, yığılmış.

Dumlupınar ilkokulunun sonunda dik bir yokuş vardır, o yokuşun indiği açıklıkta Perşembe günleri “Pazar” kurulur. O yokuşun başındaki ahşap bir evde, 17-18 yaşlarında iki kız kardeş, pencere dibine

oturmuş, temmuz sıcağında serinlemeye çalışırken silah sesini duyup irkilmişler o gece. Ne oluyor, derken karşıdaki metruk binaya iki kişinin koşarak girdiğini görmüşler. Hemen Polise haber vermişler. Polis gelmiş, iki saldırganı kıskıvrak yakalamış daha o gece. Bizim haberimiz yok tabii.

Saldırganların sığındıkları o metruk bina, Adalet Partisi İl örgütü üyesi birine ait çıktı sonradan. Sonra milletvekili falan da oldu bu muhterem. Haberi var mıydı, yok muydu saldırganların evini kullanacağından. İşin bu tarafı soruşturulmadı, ortaya da çıkmadı tabii. Ama o iki kız kardeşe baskı yapıldı, biliyoruz, ifadelerini geri almaları için. Yiğit çıktı kızlar, ifadelerini geri almadılar. Biz de destek verdik bu aileye, yalnız bilinmesin çevrede diye.

Kasığından girmiş, iç organlarına yerleşmişti kurşun, Dursun’un. Bir başka Necati Eğitimli ayağından, diğeri kolundan vurulmuştu. Hemen Devlet Hastanesine kaldırıldılar. Günlerden Pazar’dı. Hastanede doktor yoktu, elektrikler kesikti. Bütün bunlar kurgusu yapılmış bir programın parçası mıydılar, yoksa hepsi rastlantı mıydı, bilmiyoruz. Naver olayında olduğu gibi, bu cinayetin ardında da cevaplanmamış pek çok soru kaldı.

31 Ağustos Sabaha karşı, doktor müdahalesini beklerken, kan kaybından gitti Dursun! Olay Türkiye Büyük Millet Meclisi Tutanağına daha sonra şöyle geçecekti:

“Dursun Duman, Hamdi Uygun ve arkadaşları tarafından ideolojik nedenle öldürülmüş, sanıklar hakkında Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştır.” (TBMM Tutanakları, 6.11.1979, Md.471)

Durusun’a kurşunu sıkan ikinci ismi, beni 1981 Mayıs sonunda Gayrettepe’den alıp özel arabasıyla Balıkesir Emniyetine getiren, daha sonra Bursa Emniyet Müdürü olan Aydın Genç, yolda söyledi. Bu ismin, daha sonra Balıkesir Turizm ile Misya Turizm arasındaki kanlı hesaplaşmada da adı geçti. Bu gün o da hayatta değil.

Ertesi gün Cumhuriyet Gazetesinde şöyle bir haber çıktı: “Balıkesir Cezaevi'nde önceki gün sol eğilimli tutuklu ve hükümlülerin yattığı koğuşu basarak iki kişiyi öldüren Ülkücüler, eylemlerine dün sabah operasyon yapılacağının bildirilmesi üzerine son vermiş, rehin tuttukları gardiyanları serbest bırakmışlardır.“ (Cumhuriyet, 4. Sayfa, 1 Ağustos 1978)

Kimdi bunlar? Tahmin edebileceğiniz gibi, altı ay önce Naver’i katledenler. Balıkesir Cezaevinde dönemin Ülkü Ocakları Başkanı ile çekilmiş fotoğrafları bugün hala internette dolaşır.

Bir öğretmen arkadaşımız, öldürüldüğünün sabahında Naver’in ailesini karşılamak için Bursa yoluna çıktı. Ama, Dursun’un arkadaşlarının, aile ile ilişki kurmalarına bile izin verilmedi. Cenaze Ordu’ya götürülmek üzere aileye, kolluk kuvveti tarafından şehir dışında teslim edildi.

Balıkesir, 31 Ağustos’ta önemli bir olay daha yaşayacaktı. Cumhuriyet Gazetesi’nde haber şöyle çıktı:

“Saat 10.40 sıralarında Kurtdereli Gazinosu’nda (Şimdi Polis Lokali) toplanarak Milli Kuvvetler Caddesine doğru yürüyüşe geçen sol eğilimli 1000 kişilik gruba, polis engel olmak istemiştir. Güvenlik kuvvetleri gösteride bulunan gruba dağılmaları uyarısında bulunmuş ve havaya ateş açmıştır. Çıkan taşlı sopalı ve silahlı çatışmada Savaştepe Öğretmen Okulu öğrencisi Hasan Kaynak (20 yaşında) olay yerinde ölmüş, İlyas Zeki boynundan, Atilla Aladağ göğsünden, bir başka öğrenci de ayağından yaralanmıştır. Olaylarla ilgili olarak 140 öğrenci gözaltına alınmış, bazı polislerinde olay sırasında hafif yaralandıkları bildirilmiştir.” (Cumhuriyet Gazetesi, 31 Ağustos 1978)

Öfkeliydik, İGD, Dev-Yol, Dev-Sol, Kurtuluş ve Acil gruplarını temsilen, ikinci gün ortak bir bildiri hazırlamak için bir araya geldik. TÖBDER’de dört saat tartıştık, Bildiriyi “Tek Yol Devrim” mi yoksa “Faşizme Geçit Yok’” diye mi bitirecektik. Kurtuluş Grubu gelin “Faşizme Karşı Omuz Omuza” da buluşalım diyordu. Acıdır, onca kaybın ardından, ortak bir bildiri bile yazamadan dağıldık. Dağılırken birbirimize karşı burnumuzdan soluyorduk. Sadece Acil Gurubu: “Siz bildiriyi yazın, biz size dağıtırken destek vereceğiz” dediler, verdiler de. Bunu hiç unutmam.

Çalakalem yazdığımız bir bildiri ile çıktık Milli Kuvvetler Caddesine. Aslında amaç bildiri dağıtmak değil, gövde gösterisiydi. Birileri çıkıp bize saldırsın istedik. Allahtan o gün, önümüze çıkan olmadı, iyi ki de olmadı.

O bildiri nedeni ile daha sonra İGD yöneticileri olarak Mahkemede yargılandık, 5 yıl ceza istendi hakkımızda. İyi ki 12 Eylül koşullarında bir Prof. Dr. Sulhi Dönmezer vardı, “bilirkişi”. “Bunda bir şey yok” dedi de davamız düştü, ceza almadan bu işten sıyrıldık. (Bu gün böyle bir “bilirkişi” olsa, başına neler gelir kim bilir.. Hakkında soruşturmalar, görevden almalar, çeşitli suçlamalar falan..)

Sonuç: Ölen öldüğü yerde kaldı, yaşam bildiği gibi aktı.

Yalnız hala bir “tık” olsun gece yarısı, fırlarım yataktan. O günlerden bana da bu kaldı.

Kaynaklar:

TBMM Tutanakları, 6.11.1979, Md.471

Cumhuriyet Gazetesi, 31 Ağustos 1978; 4. Sayfa, 1 Ağustos 1978

NELER SÖYLENDİ?
@
Ali Türer

Ali Türer

DİĞER YAZILARI DEMOKRASİYİ TESİS ETMEK EN ÇOK CHP’YE YAKIŞIR 16-09-2021 14:01 ÖĞRENCİ YERLEŞTİRME SONUÇLARI ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME 03-09-2021 07:02 30 AĞUSTOSUN ANLAMI ÜZERİNE KULLANIŞLI BİR BİLDİRİ! 28-08-2021 16:04 TÜRKİYE’DE ÜNİVERSİTENİN GELİŞİMİNE ALMAN KATKISI 25-08-2021 14:14 YKS VERİLERİ BİR GARİP, ORTA ÖĞRETİM İSE BİLDİĞİNİZ GİBİ 15-08-2021 06:17 KAYIT DIŞI DEVLET, KARA SONUÇ! 04-07-2021 19:19 MÜSİLAJ SORUNU ÜZERİNE 25-06-2021 08:33 EĞİTİME İDEOLOJİK MÜDAHALE 14-06-2021 21:42 HALASKARLAR ARASI KAVGA 31-05-2021 21:56 İNANCIN ARAÇSALLAŞMIŞ HALİ ÜZERİNE! 18-05-2021 11:22 İKİZDERE DİRENİŞİ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ! 10-05-2021 21:31 HEDONİZME VE UTANCA DAİR 20-04-2021 18:08 BİR GARİP DARBE TEŞEBBÜSÜ VE SONUÇLARI ÜZERİNE! 08-04-2021 10:45 KARDEŞLİKLER ÜZERİNE 05-04-2021 09:25 DEVLETİN DİNİ OLMAZ DA MİLLETİ OLUR MU? 19-03-2021 07:16 ANILAR: NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ YILLARIM 11-03-2021 10:58 PROGRAMCI GÖZÜYLE ANAYASA! 02-03-2021 08:57 TÜRKİYEDE ÜNİVERSİTE GERÇEĞİ 15-02-2021 09:32 KATILIMCI DEMOKRASİ ÜZERİNE 02-02-2021 22:26 MODERNLEŞMEYİ ETKİLEYEN DÜŞÜNCE AKIMLARI, EĞİTİMDEKİ SONUÇLARI 23-01-2021 21:08 İSLAMCILIK- BATICILIK- TÜRKÇÜLÜK ÇATIŞMASI İÇİNDE İSTİKRAR ARAYIŞI! 12-01-2021 19:10 2021 TÜRKİYESİNDE, EĞİTİME İDEOLOJİK MÜDAHALENİN SONUÇLARI ÜZERİNE 01-01-2021 21:01 OSMANLI-TÜRK GELENEĞİ İÇİNDE MEDRESELER 21-12-2020 01:10 İNSAN HAKLARI MI DEDİNİZ? 11-12-2020 09:46 “ÇIKMAZ BU YOLUN BİR YERE!” 16-11-2020 08:45 UZAKTAN ÖĞRETİMDE BARİ ÖĞRETMENİ RAHAT BIRAKIN! 31-10-2020 08:26 YENİ NORMAL: İKTİDAR DEVLET, MUHALEFET DÜŞMAN! 16-10-2020 16:06 TUHAF İŞLER 11-10-2020 07:09 TÜRKİYE’DE ÖĞRETMEN YETİŞTİRME 04-10-2020 12:36 MEMLEKETİN HALİ VE YENİDEN ATATÜRK MESELESİ ÜZERİNE! 26-09-2020 06:52 DARBECİLER, BİR ÖĞRETMEN OKULUNU NASIL YÖNETİR? 14-09-2020 05:56 ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDE ÇÜRÜME DÖNEMİ 07-09-2020 08:37 KUŞKANADI: BİR GONCA HİKÂYESİ 01-09-2020 07:50 NEYİ GÜÇLENDİRMELİ, MERKEZİ Mİ, YERELİ Mİ? (2) 24-08-2020 01:58 NEYİ GÜÇLENDİRMELİ, MERKEZİ Mİ, YERELİ Mİ? 15-08-2020 19:54 AH ŞU LİBOŞLAR! (2 09-08-2020 21:56 AH ŞU LİBOŞLAR! 03-08-2020 07:51 Cumhuriyeti 2. yüzyıla taşıyacak partiden, parti içi demokrasi manzaraları! 27-07-2020 08:15 101 AKSAÇLI’DAN MUHALEFETE ÇAĞRI! 21-07-2020 16:43 KONJONKTÜRÜ SÜRDÜRMEDE İDEOLOJİLERİN ROLÜ ÜZERİNE! (2) 18-07-2020 18:44 İDEOLOJİLERİN ROLÜ ÜZERİNE! (1) 14-07-2020 09:43 Abdülhamit üzerinden Türkçü-islamcı kapışması ve çağrıştırdıkları! 06-07-2020 10:36 BİR ANI: DURSUN DUMAN NASIL KATLEDİLDİ! 26-06-2020 00:46 DAYANIŞMAYA ENGEL DAVRANIŞ KALIPLARI VE ÖNYARGILAR ÜZERİNE! 17-06-2020 01:10 NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜNDE BİR SALDIRI, BİR ÖLÜM: NAVER ENGİN 11-06-2020 09:52 CHP İKTİDARINDA NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ VE BALIKESİR’DE SOL (1978) 04-06-2020 23:02 NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜNDE ÇATIŞMALI YILLAR -1- (1976-1977) 31-05-2020 05:34 KURTULUŞ SAVAŞI YILLARINDA KARESİ DARÜLMUALLİMATI 28-05-2020 08:47 DEVRİM ÇOCUKLARININ NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ KAVGASI (1972-1976) 21-05-2020 03:29 BALIKESİR’DE 1968’Lİ YILLAR VE NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ ÖĞRENCİ ÖRGÜTÜ 15-05-2020 08:49 NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ TALEBE CEMİYETİ 08-05-2020 09:56 ANILARA YOLCULUK: 1 MAYIS 1977! 01-05-2020 10:34 BUGÜN 23 NİSAN, NEYİ KUTLAYACAĞIZ, NE İLE ÖVÜNECEĞİZ! 23-04-2020 19:40 Toplumda Adalet Duygusu, Bugün Dünden Daha YARALI! 16-04-2020 14:34 TÜRKİYENİN CORONA VİRÜS İLE İMTİHANI! 13-04-2020 07:36 DIŞARIDAKİ MAHPUSTAN İÇERDEKİ SİYASİLERE! 05-04-2020 13:10 VİRÜS İLE YAŞAMAYA HAZIR MISINIZ? 26-03-2020 23:15 VİRÜSLE MÜCADELE NASIL OLMALI! 15-03-2020 11:21 BİR VEFASIZLIK ÖRNEĞİ: SAVAŞTEPE KÖY ENSTİTÜSÜ YERLEŞKESİ! 10-03-2020 09:51 “ŞEHİTLER TEPESİ BOŞ KALMAYACAK!” ÖYLE Mİ 01-03-2020 22:58 CHP, İKTİDARA HAZIR MI? 16-02-2020 06:53 KULLANILMA SIRASI ŞİMDİ DEPREME Mİ GELDİ! 08-02-2020 23:15 EFSANE OLMUŞ MÜDÜR YARDIMCILARI 04-02-2020 17:20 ATATÜRK’ÜN NECATİ ÖĞRETMEN OKULUNU ZİYARETİ 28-01-2020 17:51 DOĞAYI, YAŞAMI TAHRİP PAHASINA EKONOMİYİ CANLANDIRMA: BU NASIL SİYASET? 21-01-2020 00:53 KAMUDA KIYAFETLER İNANCA UYGUN HALE Mİ GETİRİLECEK! 13-01-2020 08:33 Yeni bir başlangıç olsun gelecek yıllar 29-12-2019 13:09 ÖĞRETMEN OKULU MÜDÜR YARDIMCISI MEHMET FUAT GÜNDÜZALP 23-12-2019 07:18 TÜRKİYEDE ÖZEL ÖĞRETİM NEYE HİZMET EDİYOR? 14-12-2019 09:08 ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDE SON NOKTA: BUYURUN CENAZE NAMAZINA! 30-11-2019 12:16 NECATİ EĞİTİM FAKÜLTESİ TARİHİNDEN BİR ÖĞRETMEN 25-11-2019 10:47 YÜKSELEN DUVARLAR VE İKİYÜZLÜLÜK ÜZERİNE 16-11-2019 12:45 KİM KAYBEDİYOR? 05-11-2019 08:51 Yurtta Barış, Dünyada Barış! 30-10-2019 07:56 NECATİ EĞİTİM FAKÜLTESİ TARİHİNDEN: ADNAN ÇAKMAKÇIOĞLU (1922-1998) 26-10-2019 23:35 OPERASYONA İÇİ YANARAK DESTEK OLANLARA BİR SORU! 11-10-2019 12:24 NECATİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ TARİHİNDEN: OSMAN HATİPOĞLU 01-10-2019 07:34 POSMODERN SÜREÇTE EĞİTİM 23-09-2019 07:38 OKULLAR AÇILIRKEN 2019 TÜRKİYE’SİNDE EĞİTİMDE SORUNLAR! 07-09-2019 06:47 BİR BASKETBOL MAÇININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ 04-09-2019 13:51 HUKUK DEVLETİ OLMADAN MODERN DEVLET OLUNMAZ! 03-09-2019 09:38 BİR ÖĞRETMEN YETİŞTİRME MODELİ: NECATİBEY EĞİTİM FAKÜLTESİ 27-08-2019 09:29 KAZ DAĞLARINA BAK, EĞİTİM İLE YABANCILAŞMIŞ İNSANI GÖR! 04-08-2019 07:50 İZMİR GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDE NELER OLUYOR 25-07-2019 08:04 İZMİR GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDE NELER OLUYOR 25-07-2019 08:04 MUHALEFET, SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE HAZIR MI? 19-07-2019 09:43 BALIKESİR HALKEVİ NECATİ ÖĞRETMEN OKULU İLİŞKİSİ 11-07-2019 09:02 BU REFORMLA ÖĞRENCİ, SORU YERİNE SORUN ÇÖZEBİLECEK Mİ? 29-05-2019 07:56 TÜRKİYE DE ÖĞRETMEN YETİŞTİRME SİSTEMİ NASIL BOZULDU! 05-05-2019 08:05 İKİYÜZLÜ SİYASET ÜZERİNE! 13-04-2019 09:26 AYIPLI SEÇİM! 02-04-2019 12:12 Toplumun yeni yıl hediyesi savaş mı olacak! 28-12-2018 09:06 ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDE YAŞANAN KARMAŞA ÜZERİNE (2) 10-12-2018 09:00 ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDE YAŞANAN KARMAŞANIN TEMELİNDE NE VAR? 24-11-2018 20:42 GÜZEL NEDİR, SEÇİM GERÇEKTEN BİZE Mİ AİT? 12-11-2018 12:07 MAHCUP MİLLİYETÇİLİK ÜZERİNE! 03-11-2018 00:23 BEKA SORUNU! 14-10-2018 07:32 Karma Eğitim İlkesine Alternatif Oluşturmak Demokratik Görev Olabilir mi? 13-09-2018 11:40 PARTİLER YAŞANAN YEREL SORUNLARIN NE KADAR FARKINDA! 10-09-2018 10:40 POST MODERN YAKLAŞIMLARIN EĞİTİME ETKİLERİ (2) 18-08-2018 09:40 POST MODERN YAKLAŞIMLARIN EĞİTİME ETKİLERİ (1) 13-08-2018 08:25 EĞİTİM HAKKI VE LİSEYE GEÇİŞ MODELİ ÜZERİNE! 02-07-2018 08:26 SATİ BEY’İN TÜRKİYEDE EĞİTİMİN MODERNLEŞMESİNE KATKILARI! 21-06-2018 06:05 ERDEMLİ İNSAN YETİŞTİRME YOLU OLARAK EĞİTİM! 10-06-2018 01:34 EĞİTİMDE ETİK VE AHLAKİLİK SORUNU! 03-06-2018 15:31 CHP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI İÇİN BİR FİKRİM VAR! 30-04-2018 07:51 TEOG YERİNE BU SİSTEMİ Mİ BULDUNUZ? 01-04-2018 02:04 2017’DE EĞİTİMDE NE DEĞİŞTİ! 26-12-2017 17:11 Parası olana eğitim ve sağlık/ Bağlılığı olana iş ve koruma! 09-12-2017 19:11 Öğretmen nasıl değerlendirilmeli? 06-11-2017 22:37 Lider nasıl yetişir? 08-10-2017 09:45 SORUN TEOG DEĞİL, YÖNLENDİRME SİSTEMİ! 24-09-2017 09:24 Eğitimde Adalet var mı? 04-09-2017 19:29 Uhrevileşmeye doğru! 10-08-2017 16:23 YENİ” PROGRAMLAR ÜLKEYE NE GETİRİR! 23-07-2017 13:35 Anlam Arayışı 01-07-2017 12:54 Zorunlu Arabuluculuk 20-06-2017 20:39 MESLEKİ EĞİTİM ANLAYIŞIMIZ NASIL DOĞDU, NASIL GELİŞTİ? 08-06-2017 15:09 ÖĞRETMEN NASIL GÖRÜNMELİ? 28-05-2017 08:27 CHP'NİN SORUNU, TÜRKİYE'NİN SORUNU 07-05-2017 11:09 “BİZ VE DİĞERLERİ”/ İKİYÜZLÜ SİYASET ÜZERİNE! 23-04-2017 10:41 BİR TEŞEKKÜR İÇİN BORÇLANMAK! 16-04-2017 09:45 YGS SONUÇLARI VE ORTAYA ÇIKAN EĞİTİM HALİ ÜZERİNE? 03-04-2017 13:29 Öğretmen Atamalarında Keyfilik! 18-03-2017 19:03 EVRİM KARŞITI YAPILANDIRMACILAR! 06-02-2017 10:50 BİREY OLABİLMEK! 01-02-2017 08:00 AKIL TUTULMASI 18-01-2017 09:07 ZİHİNSEL BECERİ VE YARATICILIK NASIL ÖLÇÜLÜR? 08-01-2017 09:58 Yeni Yıl Kutlamasına İntizar 31-12-2016 12:32 EĞİTİME İDEOLOJİK MÜDAHALE VE DEĞİŞİM İHTİYACI 20-12-2016 06:49 İDEOLOJİ, EĞİTİM VE DEĞİŞİM! 09-12-2016 11:56 Eğitimde İşler Yolunda mı ? 05-12-2016 10:10
ARŞİV ARAMA
Mersin Adana Tren Saatleri 2021
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder
isveçbahis güvenilir mi isveçbahis şikayet isveçbahis lisans isveçbahis güncel giriş adresi isveçbahis hakkında isveçbahis mobil isveçbahis ödeme yapıyor mu isveçbahis isveçbahis adres isveçbahis giriş