DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Semir BOLAT
Semir BOLAT
Giriş Tarihi : 03-07-2020 13:48

Huzurlu Sohbetler Ve Marina Kavşağı..

Mersin Büyükşehir Belediyesindeki değişim, kentin her noktasında hissedilir bir hava estiriyor.
İnsanlar kendilerini daha özgür daha huzurlu hissediyor. Yönetenlerin bakış açısı ve uygulamaları, halkın kentle buluşmasını ve ilişkisini ya pekiştirir ya da birbirinden uzaklaştırır. 
Mersin sahil kenti olmakla birlikte yaylaları, ören yerleri ve doğal zenginlikleriyle muhteşem bir şehir. Yine bu sevda yüklü ve bağımlılık yaratan özelliğiyle, içinde yaşayan vatandaşların huzur bulduğu bir şehir…
Bu özelliği bazen sekteye uğratılsa da; yine de aydınlık yüzlerin, demokrasi sevdalılarının, kültürler arası iletişimin en yaygın olduğu bir şehir.
Akşamları sahil tarafında turladığımda insanlardaki huzuru, çimlerin üzerinde guruplar halinde oturmuş genç kızları, erkekleri, ailelerin mutlu sohbetlerini izlerken kent adına çok sevindim.  Burhanettin Kocamaz’ın estirdiği sert rüzgârları, vatandaşlarla, esnaflarla, iş insanlarıyla olan ve gazete manşetlerine konu olan sert tutumunu hatırladım. 

Neyse ki, belki de bir daha geri gelmemek üzere o tür yaklaşımlar tercih edilmedi. Yeni dönemde; insanı anlayan, modern düşünen, halkın arasında mutlu olabilen bir başkan var artık.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’ in uygulamaları, kentle olan barışık söylemleri umut verici. Mersin’in her noktasının hizmetlerden eşit şekilde faydalanacağını her defasında dile getirmesi, vatandaşlarda da büyük bir rahatlama sağlarken, kentin genelinde de bir huzur havası estiriyor.
Vatandaş kavga, gürültü, siyasi saplantılar, adam kayırmacılık, haksızlık, hukuksuzluk istemiyor. Kim bu olumsuz ayrımcılığa tevessül ediyorsa halk nezdinde kaybediyor. Korona cenderesi, ekonomik sıkıntılar, işsizlik, yoksulluk ülkemizin en önemli sorunlarının başında geliyor.


Tüm bu sorunlara karşı, vatandaşların istediği en önemli beklenti ise huzurlu olmak. Gezerken, otururken, çalışırken, ulaşımı kullanırken huzurlu olmak istiyor.
Ulaşımın en önemli ayağı olan toplu taşıma da ise, bir takım önlemler alınarak projeler geliştiriliyor. Metro, kavşak ve yol düzenlemeleri gibi.


Yine sahilde dolaşırken, kamuoyunun dikkatlerini çeken ve olumlu olumsuz birçok habere konu olan Marina alışveriş merkezinin önünden geçiyorum. Marina’nın önündeki kavşağın kapatıldığını gördüm. Bu kadar yoğun olan bir kavşağın neden kapatıldığını sorgulamak istedim. 


Araç trafiğinde yaşanan aşırı yoğunluğun nedeni ise,  ikinci çevre yolunda altyapı çalışmasından kaynaklı olduğu ve trafiğin Adnan Menderes bulvarından yapıldığı bilgisini aldım. 
Buna rağmen Marina önünde herhangi bir tıkanmanın yaşanmaması nedeniyle, uygulamanın doğru olabileceği kanısına vardım. Yine de ilgililerden bilgi almaya çalıştım.


Marina kavşağının kapatılması sadece Büyükşehir Belediyesinin kontrolünde olan bir durum değilmiş. Bu arada bunu da öğrenmiş olduk. UKOME denilen Ulaşım Koordinasyon Merkezi varmış. Ulaşımla ilgili tüm kararlar burada alınıyormuş. UKOME de birçok kurum ve kuruluş ta varmış.     


UKOME, büyükşehir belediye başkanı veya görevlendireceği kişi, Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu, kendi sınırları içinde olan İlçe belediyelerinin de içinde olduğu bir komisyonmuş.
Marina önündeki bu kavşağı kapatma kararı, bu teknik komisyon tarafından alınmış.

Konuyu detaylı değerlendirerek yaşanan kargaşayı hafifletmek üzere böyle bir karar alındığı ifade edildi.
İyi de etmiş… Marina yönetimi her defasında Marinayı özel bir cumhuriyet gibi yönetme, esnafı zor durumda bırakma, kiraları yüksek tutma, inşaat sınırlarını zorlama gibi konularda büyük eleştirileri alıyordu.
Bu yönetim Marina’nın su borcunu bile yatırmamıştı. Vahap Seçer’ in adaletli yaklaşım…

NELER SÖYLENDİ?
@
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA