DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Semir BOLAT
Semir BOLAT
Giriş Tarihi : 09-07-2020 05:03
Güncelleme : 09-07-2020 05:29

O gün hepimiz göreceğiz!..

Son yerel seçimlerde Partiler üstü hizmet anlayışı ile parti rozetini çıkarıp halkına yakından ve MERSİN’den hizmet edeceğini söyleyen 2 vekilin seçilmesini bir şans olarak görmüştüm.

Bu vekillerden biri Akdeniz Belediye Başkanlığını kazanan Sn, Muhammet Mustafa Gültak ile MBŞB Başkanlığını kazanan Vahap Seçer’di.

Gerçekten bundan önce ki olağanüstü genel kurula kadar her iki başkan bütün siyasi ayrılık gerilim ve partilerinin merkezi karar ve uygulamalarına rağmen Mersin’ nin sorunları ve çözümleri için ittifakta bulundukları ortaklarına rağmen sağduyu ve hizmet anlayışı içinde oldular...

PANDEMİ sürecinde yerel belediyeler hem mevzuat gereği olağanüstü durumların devam etmesi PANDEMİ nin diğer dalgaların gelmesi halinde alınacak önlemler ve yapılacak hizmetler için projeleri erteleyerek vatandaşın yaşatılması bütçesini hizmetlere ayırdı. Fatura tahsilâtını durdurdu, kiraları almayı öteledi. Ama her ihtimale karşı kendisine verilen yetki dâhilin de oluşan bütçeden gerekli miktarda borçlanma yetkisini kullanma talebini toplanan olağanüstü kurulda Cumhur ittifakının RET etmesi ile MERSİN VE MERSİNLİ en çok ihtiyaç duyduğu zamanlarda yerel yöneticilerin şehirlerinin sorunlarını çözmek üzere sorumluluk almaları yerine MERKEZİ HÜKÜMET isteği doğrultusunda tavır gösterdi. Mersini Mersinden yönetme yetkilerini Merkeze vermeyi kabullendiler.

İşte o zaman CUMHUR İTTİFAKI içinde Mersin yerelinde partiler üstü karar alma tavrı gösteren Sn, Gültak, seçimden önce ki YEREL BAŞKAN olma iddiasını maalesef sürdüremedi. MHP gurup sözcüsü Sayın Mahmut Tat’ın eski belediye başkanlarının ayrılmasından sonra ona alınan tavır ve bu tavrın intikamını Seçer’den ve Mersin halkından soracaklarına kendilerinin sebep olduklarının hesabını vermeliydi ancak gelinen durum Mersin’in Mersin’den yönetilmesi için uzlaşı ve hoşgörü yolunun yerel meclislerde ki havası yerine merkezi talimatlarla  MBŞB Meclisinde kendini gösterdi. Cumhur ittifakı ‘artık bundan sonra hiçbir kararı kendi özgür idaresi ile alamayacak bir ortama girmiştir’ demiştim.

Son Meclis toplantısında böylede oldu. Meclis Başkanı Vahap Seçer her konuyu izah ederek ve herkesinde fikirlerini sabırla dinleyerek ‘Mersin de hizmetlerin yürümesinin önemini ve bu hizmetlerinde ilerde ki dönemde Mersin için ne kadar önemli olduğunu’ belirtti. Bu hizmetleri yürütmek için ‘Partizanca ve siyasi bir düşüncenin etkisi altında kalmadan daha önce kabul edilen bütçenin borçlanma talebini kullanmanın hizmet için önemine’ değindi. Ancak MHP Gurup sözcüsünün gerilim yaratan siyasi konuşması. Ardından Sn, Muhammet Mustafa Gültak’ın yerel sorunları çözmek yerine merkezi hükümetin düşünceleri doğrultusunda davranması tesadüf değildir. Cumhur ittifakının diğer kanadından Atsız Afşın Yılmaz’ın davranış ve sözleriyle gerilen ortamın ardından ara verildi. Bu ‘ara’ Mersin için hoş görü uzlaşı yerel hizmetlerin yine yerelden yaratıcı fikirlerle devamı için kapanmayacak bir ARA’ lığa dönüşmüştür. Bu kronik ara’lanma Mersin’in yerelden yönetilmesine Cumhur İttifakı cephesinden ‘son’ verilmesi anlamı taşımaktadır.

Artık bundan sonra Cumhur İttifakı hiçbir şart altında Mersin’in öncelikli sorunlarının yerel meclislerde çözümü için Merkezden talimat almadan yetki kullanamayacaktır. Kendi özgür irade ve yetkisini Anakarada ki parti yetkililerine devrederek Mersin’in Mersin den yönetilmese engel olmanın ağır bedellerini hemşerilerimize yaşatmanın sorunlarını yapılacak ilk seçimde göreceklerdir. Mahmut Tat’ın konuşma yaparken kullandığı gündemle hiç alakası olmayan merkezden gelen siyasi konuşmasına gerekçe olarak gösterdiği ‘borçlanma yetkisi alamazsam bütün ilçelere hizmetleri götüremem sakat kalırım. O zamanda herkes bunun hesabını verir’ diyen Vahap Seçer’in uzun konuşmasından bu cümleyi alması ve tehdit gibi algılatmaya çalışması çok ilginçti. ‘Senden başka tehdit olarak gören var mı soralım bakalım’ diyerek Vahap Seçer’in tüm üyelere sorması ve cevap gelmemesi üzerine yerelde hiç düşünülmeyen bir sorunu siyasi algı ve söylemle sürdürmesi yeni döneminde en ilginç örneği olmuştur.

Son Meclis Toplantısı Mersinlilerin uzun süre unutmayacakları ve seçtikleri yerel temsilcilerin sorun çözümü ve hizmet anlayışı ile kimin ‘yakın ve yerel’ durduğunu kimin ‘uzak ve merkezi ‘davranışlar sergileyeceğini bir kez daha görmesine olanak sağlamıştır.

Mersin ve Mersinlinin yararına kimlerin canı gönülden çalışarak hizmet verdiği zamanla daha iyi anlaşacaktır.

O gün hepimiz göreceğiz.

Kalın Sağlıcakla.

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA
Mersin Adana Tren Saatleri 2021
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder