DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Prof. Dr. Ali Vural CENGİZ
Prof. Dr. Ali Vural CENGİZ
Giriş Tarihi : 13-07-2020 07:35
Güncelleme : 13-07-2020 09:06

ATATÜRK’ÜN BÜYÜKLÜĞÜNÜ AMERİKA’DA ANLAMAK...

ABD’nin kuzeybatısında Montana eyaletinde Kızılderili topraklarını ziyaret ediyorum. Badlands (kötü topraklar) denen yerdeyim.

Amerikan ordusunun uzun savaşlardan sonra canlı kalabilen son Kızılderili savaşçılarını büyük güç farkı ile hezimete uğratıp öldürdükleri yerdeyim.

Bir tepede beyaz insanlar için bir anıt yapılmış ve ölen askerlerin adları anıta kazınmış. Ve ölen her asker için bir mezartaşı dikilmiş. Askerlerin öldürdükleri Kızılderili savaşçılar için konmuş mezar taşı sayısı: iki. Evet, on binden fazla savaşçı için yalnızca iki mezar taşı var! 

Amerikalı askerlerin Kore’de, Vietnam’da ve emperyalist bir ordu olarak dünyada gittiği her yerde yaptığı her savaşla ilgili temsili mezar taşları var ama toprağın gerçek sahipleri olan Kızılderililerin mezar taşları yok!

Gelişmiş ya da azgelişmiş her ülkede her savaş sonrasında üstün gelen ulus kendi şehitliğini yapar. Öldürdüğü düşmanların adı okunmaz. Bunun yegane istisnası Çanakkale’deki Anzak mezarlığıdır ve yalnızca dünya lideri Mustafa Kemal Atatürk, ölmüş Anzak askerleri için ‘çocuklarınız artık bizim çocuklarımız olmuştur; huzur içinde uyuyorlar’ demiştir.

Eğer Türk ulusunun büyük lideri, Kurtuluş Savaşını ulusu adına ve ulusu ile birlikte kazanmamış olsaydı, bugün Dumlupınar Şehitliği bir Yunan şehitliği olacaktı. Atatürk, inanılmaz liderliği ile bize yalnızca ülke topraklarını değil onurumuzu ve şehitliklerimizi de geri vermiştir.

Yani 144 yıl önce Amerika kıtasında Kızılderili lideri Çılgın At’ın Avrupalı beyaz insana karşı başaramadığını Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları diğer Çılgın Türkler ile birlikte 100 yıl önce aynı Avrupalı beyaz insana karşı başarmış, ülkemizi ve ulusal onurumuzu korumuşlardır.

Yani ‘Atatürk olmasaydı da olurduk’ lafı bir safsatadan öte bir şey değildir. Atatürk olmasaydı, siz olmayacağınız gibi ölülerinizin gömüleceği bir şehitlik bile olamayacaktı!

Bu sözüme inanmayan varsa, Amerika’nın Montana, Wyoming, Dakota, Nevada, Florida ve Colorado eyaletlerinde son fertlerine kadar kökleri kazınan Kızılderelilere ne olduğunu araştırabilir ve gerçeği görebilir. 

Okumayan, araştırmayan ve sorgulamayan cahiller için susmak ve Atamıza saygı göstermek, en büyük başarı olacaktır.

NELER SÖYLENDİ?
@
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA