DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Ceren GÜLÜM
Ceren GÜLÜM
Giriş Tarihi : 27-07-2020 22:44

Neden başkalarına özenmek ?

Özenmek ve sosyal medya arasındaki ilişkiye değineceğim. Sizler de görüyorsunuz birçok sosyal medya platformlarında yapılan her davranışı ve sözleri gençlerimiz de bizzat uyguluyorlar. Taklit ediyorlar diyelim biz buna. Farklı bir yolu denemek yerine herkesin gittiği yolu tercih etmek bana klişe geliyor. Sen özel yaratıldın.Özel bir şeyler yapman hatta farkını ortaya koyman gerekir.

Farklılık konusunu aydınlatan ve en güzel cümleyi Van Gogh şöyle özetlemiştir: “Normallik asfalt yol gibidir.

Yürümesi rahattır . Lakin tek bir çiçek bile açmaz üstünde.’’ Normallikle ( aynı olmanın) ve farklı olmanın arasındaki farkı birkaç cümleyle açıklamıştır Van Gogh. Sosyal medyada yahut dışarıda gördükleri herhangi bir insana özenmelerini, imrenmelerine psikolojik açıdan bakıyorum.

Kişi kiloludur ve zamanında kendisinden zayıf olan kişiler dalga geçmiş yahut alınacağı sözler sarf etmişlerdir. Dalga geçilen kişide ise büyük bir kızgınlığa, öfkeye yol açtı ise gördüğü her zayıf insanı hedef almış bizzat bir tehdit olarak görmüş olabilir . Sanki zayıflıklarıyla övünüyorlar, hava atıyorlarmış gibi de gelebilir ona. Bir başka örnek ise kendini kedere boğan bir kişi, mutluluğun içinde tur atan bir kişiyle tanıştığında kıskançlık duygusuna kapılabilir.

Halbuki üzülmek ve mutlu olmak bizim elimizdedir. Zihnimizde, ruhumuzu yoran düşünceleri biz var ediyoruz ve iyice karmaşık bir hale getiriyor çözmekte de zorlanıyoruz. Bertrand Russell, bir insan ne kadar çok şeye ilgi

duyarsa, o kadar çok mutlu olma olanağına kavuşur ve o derece az kederin insafına bağlı olur çünkü bunlardan birini yitirecek olsa diğerine yönelebilir, diyor.

Zihnimizi bizi üzmeyecek, yormayacak aksine hem eğitecek hem de eğlendirecek işlere yönlendirirsek o kadar kederden uzak oluruz.

Aslında her işin çözümü kolay. Zorlaştıran bizleriz. Özentinin mutsuzluktan da ortaya çıktığını

düşünüyorum . Başkaları böyle yapıyor mutlu. O zaman ben de öyle yapayım, mutlu olurum

düşüncesiyle ortaya çıkıyor olabilir. Kesin ifadelerle konuşmak istemediğim için olasılıkların

şeridinden gitmek istiyorum. Düşündüklerimin olasılığından bakarsak , sonuca da varabiliriz. Kesinliğe

varabilmek için sorular sorup, en mantıklı cevabı alana kadar soruşturmaya devam..

Son kez söyleyeceğim şu ki; hiç kimse dışarıdan göründüğü gibi değildir. Nasıl yaşıyor, doğrusu ne yanlışı ne bilmeden özentiliğe, imrenmeye başvurmayın. Kimsenin yaşam tarzını bilmiyoruz. O bu

yolu tercih etti ve daima yüzünde gülücükler açıyor biz de yaparsak gülücüklerimiz eksik olmaz gibiyanlış düşüncelerin içinde yüzmeyin. Herkesin yapmış olduğu planlar sizin zamanınıza, mekanınıza üstelik kişiliğinize uyacak değil ya...

Lütfen , kendinizi önemseyin. Siz özelsiniz. Size yakışan ve özel olan şeyleri yapın. Farklı olmakgüzeldir. Güzelliğin peşinden koşun. İnanın koştuğunuza değecektir.

Sevgiyle, umutla ve daima

doğrulukla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA