DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Advert
Semir BOLAT
Semir BOLAT
Giriş Tarihi : 07-09-2020 14:03

Meral Seçer…

Meral Seçer; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’ in eşi, can yoldaşı, arkadaşı…

Belediye Başkanlarının, üst düzey bürokratların eşleri genellikle eşlerinin konumlarından dolayı destek olmaya çalışırlar. Bu genellikle gönüllülük esasına dayalı olur. Bu gönüllülük esasına dayalı yardımlaşmadan bazen işin dozunu kaçıran, eşinin ve çalışma arkadaşlarının işine müdahale edecek kadar kendini kaptıran eşlerde olabiliyor. Tabi bu desteğin yanında, mütevazi, hoşgörülü, samimi ve sempatik yaklaşımlarıyla destek olmaya çalışan başkan eşleri de olabiliyor. İşte size rol model olabilecek, bir Mersin sevdalısı; Meral Seçer.

Meral Seçer; ziraat mühendisi, eşi Vahap Seçer’ in ne önünde ne de arkasında değil, hep yanında olan ve iki değerli evlat yetiştiren bir anne…

Ziraat mühendisliğinin yanında, medya - iletişim ve halka ilişkiler eğitimini de alarak, yaşamı değişik yönleriyle yorumlama yetilerini elde etmiş değerli bir insan…

Belediye Başkanlarının eşleri; genellikle ya hiç ortalıkta görülmez ya da her işin içinde olmak isterler. Sayın Meral Seçer ise; ne arka planda kalan bir eş, ne de her işe müdahale etmeye çalışan biri.

Sadece; sosyal sorumluluk, gönüllülük esasına dayalı, insan sevgisi, toplumsal duruş, dayanışma, vicdan muhasebesi yapan bir yaklaşımla, herkesin sevgi ve beğenisini kazanan bir Mersinli.

Bilindiği üzere, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı kuruldu. Bu dairenin başına da Şerife Hasoğlu Dokucu getirildi. Çalışkan ve fedakâr bir tempoyla, arkadaşlarıyla birlikte çalışmalarını dürdürüyor.

Başkan Vahap Seçer’ in seçim öncesi vaatlerinden biriydi bu daire. Mersinli kadınların belediye hizmetlerine katılımını sağlamak amacı ile başlattığı “Kadın ve Aile Hizmetlerine Gönüllü Katılım Toplantıları” da sürüyor. Bu toplantıların katılımcılarından biri de Sayın Meral Seçer. Sayın Seçer’ in basından olduğu kadar katıldığı bazı etkinliklerden tanıyor ve takip ediyoruz. Bu etkinliklerdeki tavrı, duruşu, aktarımları, kapsayıcılığını gördükçe hem Belediye Başkanı Vahap Seçer adına hem de kadınlar ve Mersin adına seviniyoruz.

Mersin’de kurulan ve birçok değerli hizmetler yaratarak, kadını üretime katan bir Kadın Kooperatifi var. Bunun da Başkanı Meral Seçer. Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu ve ekibi ile hep birlikteler. Bu birliktelikte; Hizmet aşkı, fedakârlık, heyecan, mutluluk, dayanışma ve sosyal sorumluluk çerçevesinde çok ta güzel işler yapıyorlar.

Meral Seçer, kendisinin de belediye hizmetlerine gönüllü olarak katıldığını ifade ediyor. Meral Seçer; bu çalışmalardan aldığı hazla, sessiz sedasız tüm ilçelerde çalışma başlatmış durumda.

Erdemli’ deki toplantıda “Toplantılarımız çok verimli geçiyor. Kadınlarımız neler üretiyor ve neler yapıyorlar, ne yapmak istiyorlar veya yaptıkları şeyler üzerinde biz nasıl bir değerlendirme yapabiliriz gibi konularda karşılıklı bilgileniyoruz. Bu bilgiler ışığında faaliyetlerimizi yürüttüğümüzde, çok güzel değerler de yaratıyoruz.” İfadelerini kullanıyor.

Sayın Meral Seçer, Mersin merkez dâhil on üç ilçede bu gönüllülük esasına dayalı faaliyetlerini çalışma arkadaşlarıyla birlikte yürütüyor. Yenişehir Belediyesi ve Yenişehir Kent Konseyi’nin organize ettiği “Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarı’na katılan Seçer, “Kadınlarımızın üretimine destek veren Yenişehir Belediyemize ve Kent Konseyimize çok teşekkür ederim. Umarım böyle destekler artar ve kadın emekçilerimiz el emeği göz nuru ürünlerini satacak daha çok alan bulur.” Diyerek diğer belediyelerin çalışmalarına da desteklerini sunuyor.

Mersin’imizin az bilinen hikâyelerinden biri de Tekir Çiftliği Tarım Kredi Kooperatifi…

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1936 yılında ilk üyesi olarak 36 katılımcı ile birlikte kurduğu bu kooperatif, aslında onun bu bereketli topraklara nasıl öncü projeler ektiğinin de bir kanıtı. Sayın Meral Seçer, bu değerlerin yaşatılması, canlanması, kadının olması gereken yerde yerini alması için adeta çırpınıyor. “Biz de Mersinden Kadın Kooperatifi olarak Mersin Büyükşehir Belediye’mizin de desteğiyle atamızın mirasını devralıyor ve kooperatifçilik ruhunu kadınlarımız ile birlikte süs bitkileri üretimi yaparak canlandırıyoruz.” diyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesinin desteklediği Mersin Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (Mersinden Koop), "Kadınlar Kazanacak, Mersin Kazanacak" sloganıyla 2020 2022 Dönemi Stratejik Plan Hazırlık Çalıştayı gerçekleştirerek çalışmalarını sürdürüyor.

Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Meral Seçer, "Bizim stratejik planda hedefimiz sürdürülebilir, çok sayıda kadına dokunan bir kooperatif yapısına ulaşmak" Diyerek, kalıcı ve sürdürülebilir bir kalkınmayı hedeflediklerini anlatıyor. Tüm bu çalışmalar sadece ziyaret, hoş sohbet, gönül alma, dertlerini dinleme fasıllarıyla geçmiyor. Buluşmaların, dayanışmanın ana teması üretime geçmek üzerine kurulmuş. Kadını kendi ayakları üzerinde tutan, üretimin her aşamasında yer almasına olanak sağlayan çalışmalar sürdürülüyor. Olması gereken de, elbette böyle olmalı. Bunu Sayın Meral Seçer yüreğinin sıcaklığıyla, güler yüzü, tarıma dayalı üniversite eğitimiyle bütünleştirerek sürdürüyor. Bu çalışmalar meyvesini vermeye başlamış bile. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün bilimsel çalışmaları öncülüğünde, Silifke'nin Balandız Mahallesi'ndeki üreticiler, ektikleri Atalık Sarı Buğdayların ilk hasadını da yaptılar. Sayın Meral Seçer, bu projeye de destek vererek, “İnsanların kaliteli ve güvenli gıdaya ulaşmasında büyük önem taşıyan, hem geçmişimiz hem de geleceğimiz olan Ata Tohumları’ nın sahiplenilmesinde önemli role sahip bu projede emeği geçen herkese minnettarız.” Diyerek mutluluğunu dile getiriyor. Herkes mutlu ve umutlu bu desteklerden… Seçer, “ Onlar vefayı topraktan, mertliği dağlardan, sevdayı bahardan, mücadeleyi kışın ayazından öğrenen, 1000 yıldır süregelen gelenekle kendi dünyalarını sırtlarında taşıyan, kıl çadırlarını kurdukları yeri yurt kabul eden, mal ve mülkün tek sahibinin doğa ana olduğunu belleyen Sarıkeçili Yörükler… “ sözleriyle, Anadolu insanının ortak değerlerine vurgu yapıyor. Seçer, İlçeleri gezdikçe, kadınların arasında üretime ve eğitime katkı sundukça, Eşinin Büyükşehir’de her gün on altı saat çalışmasına değer katıyor. Meral Seçer, çok az etkinlikte Eşi Başkan Vahap Seçer’le birlikte olabiliyor. Bunlardan biride, “Turna Misali” filminin setine konuk oluyor. Çekimleri Mersin’de süren filme, Mersin Büyükşehir Belediyesi de birçok alanda katkıda bulunuyor. Mersin'imizin hazine sandıklarından birisinin de Silifke olduğunu belirtiyor, Meral Seçer. “Silifke, Toros Dağları'ndan, engin denizlerine kadar çok zengin bir coğrafya. İklimi sayesinde yılın her mevsimi tarımsal üretim yapılabilen, tarihi ve kültürel dokusu ile Mersin'imize değer katan bir ilçemiz.” Tespitinde bulunuyor. Sayın Seçer, Silifke Atatürk El Sanatları Eğitim Merkezi'nde dokuma ve ahşap el oymacılığı yapan kursiyer kadınlarla da buluşuyor. Burada keçi kılından, ipekten ve pamuktan üretilen oldukça değerli dokuma ürünlerini gördükçe daha da umutlanıyor. “Dokunarak hissettik ve çok mutlu olduk.” Diyor.

Seçer, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nin “Çukurova’nın kadınları Resim Sergisi” ne katılarak destek oluyor. “Kadını kadın gözünden farklı pencerelerden yeniden görme fırsatı bulduğum sergide, kadınlarımızın gördüklerini ve yaşadıklarını yorumlayarak ortaya yeni eserler koymalarını ve bu ürünlerini sergilemelerini çok önemsiyor ve emeklerinden dolayı kendilerini kutluyorum.” Diyerek, üretimin sanatsal boyutuna vurgu yapıyor. İlgi görüyor, sevgi alıyor ve bir o kadar da kendi tarzını bu yaklaşımlarla buluşturuyor. Sayın Meral Seçer; Mersin’imizin merkeze en uzak ilçelerinden Anamur, Bozyazı, Mut, Gülnar, Silifke, Erdemli ve Çamlıyayla’da Kadın ve Aile Hizmetlerine Gönüllü Toplantıları’nda kadınlarla buluşuyor. Kadınların yaşam koşullarını, ürettiklerini, talep ve sorunlarını yerinde görüp dinleme fırsatı buluyor. Seçer, “Büyükşehir Belediye’mizin kadın ve çocuk odaklı çalışmalarını Tarsus’tan Anamur’a kentin her noktasına eşit ve etkin bir şekilde ulaştırabilmesi için önemli bir iletişim ağı oluşturuyoruz.” Diyor. Onlarca toplantı, onlarca üretim birlikteliği, onlarca eğitim… Ve sessiz sedasız yapılan hizmetler…

Meral Seçer; öncelikle kadınlar ve çocuklar olmak üzere yaşamın her alanına dokunmak istiyor. Bunu bir sosyal sorumluluk olarak görüyor. “Cinsiyet temelli ayrımcılığın ve sonuçlarının bir kültür meselesi olduğunu söylemekten, kentlerimizi dönüştürüp kadınların sosyal alanda etkin olması için mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.” Vurgusuyla İstanbul Sözleşmesine gönderme yapıyor. “Her Mersinlinin “İstanbul Sözleşmesi’” ne sahip çıkıp, mücadelemize omuz vereceğine inancımız tamdır.” Diyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise; kadına destek olarak yeni kararlar alıyor. Türkiye’de ilk 'Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi'ni kuran Büyükşehir, kadınlara psikolojik ve hukuki destek verirken, istihdam ve kooperatif yoluyla da destekliyor. Toplu iş sözleşmesinde ise kadına yönelik şiddete karşı yaptırımlar yer alıyor. Büyükşehir Belediyesinin toplumsal gelişim ekseninde geliştirdiği bir diğer alanda, Çocuklar… Değişik İlçelerde çocuklar için oluşturulan atölyelerde eğitimlere ağırlık veriliyor. Bu eğitimler “Dikkat ve Zekâ Oyunları” ekseninde olgunlaştırılıyor. Çocukların strateji geliştirme, planlama, mantık yürütme, mantıksal bütünleme, görsel - uzamsal düşünme, yaratıcılık, dikkat - yoğunlaşma, hafıza ve bellek alanlarında gelişimini sağlayan eğitimler oluyor. Aynı zamanda bu eğitimler; ileriyi görme, planlama ve sabır, sebat, kararlılık, karar verme, yenilgiyi hazmetme, rekabet gibi tutum ve davranışların gelişimine ve kinestetik alanda uygulanmasına imkân sağlıyor.

Sayın Seçer kadınlara olduğu kadar çocuklara da her türlü desteği sunuyor. Ve Pandemi süreci… Bütün algıları ve yaşamı alt üst eden bir virüs. Sosyal yaşamı etkileyen bu sürece de atıfta bulunuyor, çare aramaya başlıyor Sayın Seçer… Sevgili Mersinliler ve yol arkadaşlarım diyerek herkese sesleniyor. Seçer, “Yaşadığımız bu zor günlerde gerekli önlemleri alarak kendimizi ve sevdiklerimizi korumak için dikkat ediyoruz. Bu süreçte projelerimiz planladığımız şekilde ilerlemeyecek belki ama biz kadınlar en zorlu koşullarda dahi en iyi sonucu ortaya çıkaracak; evimizi, sokağımızı, mahallemizi, kentimizi ve nihayet dünyayı güzelleştirecek bilgi, birikim ve beceriye sahibiz.” Vurgusunu yapıyor. Geleceği kurgulama adına zamanı iyi değerlendirmek gerektiğine inanıyor Sayın Meral Seçer. “Şimdi, belki biraz yavaşlayıp olup biteni anlama, yorumlama, dersler çıkarma ve önlemleri mümkün olduğunca yaygın bir şekilde uygulama vakti. Çok daha hızla ilerleyeceğimiz günlere hazırlanmak için çalışmaya evlerimizden devam etme, biraz da zihinsel olarak üretimde kalma vakti.” Mesajını iletiyor. Mersin bu dönem çok şanslı. Demokrat, çalışkan, dürüst bir Büyükşehir Belediye Başkanı ve sosyal sorumluluk, gönüllülük esasına dayalı bir hizmet aşkıyla, Mersin’ ne değer katmaya çalışan bir başkan eşi var. İnsan ve toplumsal değerler ölçeğinde, umutlarımızı ve beklentilerimizi karşılayabilecek iki değerli insan. Evet, Mersin bu dönem şanslı.

Kalın sağlıcakla

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA
Mersin Adana Tren Saatleri 2021
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder
isveçbahis güvenilir mi isveçbahis şikayet isveçbahis lisans isveçbahis güncel giriş adresi isveçbahis hakkında isveçbahis mobil isveçbahis ödeme yapıyor mu isveçbahis isveçbahis adres isveçbahis giriş