DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Ceren GÜLÜM
Ceren GÜLÜM
Giriş Tarihi : 15-09-2020 09:30

Stefan Zweıg 'ın ' Korku ' Eseri Üzerinden Öğütler

Bu hafta modern klasikler dizisinden Stefan Zweıg ‘ın , ''Korku '' adlı eserini incelemek ve yazarın eserinde dikkat çekmek istediği hususları sizlerle paylaşmak istiyorum .İstedim ki , bu hafta kitap köşemiz olsun . Bu isteğimden yola çıkarak benim için değerli olan bir yazarı ve yazdıklarıyla öğretici olan , Stefan Zweıg hakkında yazmak istedim . Fakat ; eserini incelemeden önce gelin yazarın hayatını kısa ve net bir biçimde okuyalım . Yaşadığı durumu ise empati yoluyla anlayalım . Empati denen duyguya her insan sahip olmalıdır sevgili okur. Çünkü bizi biz yapan sevgiye , merhamete , mütevaziliğe sahip olan duygularımızdır .

Stefan Zweıg , 1881 yılında Viyana ' da varlıklı bir Yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir . Ailenin ikinci oğlu olan Stefan Zweıg , küçük yaşlardan itibaren kültür ve edebiyat üzerine eğitim almış ve birçok yabancı dil bilen yazarımız , Fransızca yazan Paul Verlaine ve Baudelaire'in şiirlerini Almancaya çevirmiştir . Ve Neuen Freien Presse" gazetesinin kültür sayfaları için yazılar yazmıştır .Kendini geliştirmekte olan yazarımız için gelgelelim ki hayatı bir kabusa dönüşmüştür ; Ne kendisi ne de eserleri rahat bir nefes alabilmiştir . Çünkü 1934' te Nazilerin baskısı yüzünden Avusturya’dan ayrılmıştır. Ayrılmasının nedeni Nazilerin eserini yakması gösterilir . Avusturya’dan ayrıldıktan sonra İngiltere’ye , 1940 yılında ise Brezilya’ya göç etmiştir . Brezilya ' ya yerleşmiştir fakat 22 Şubat 1942 ' de karısı Lotte Altmann ile birlikte intihar etmiştir . Birileri tarafından kendisine ve eserlerine özgürce nefes alma hakkı alındı ancak şimdi bizler onu ve yazdıklarının değerini bilerek özgür bir yaşam verecek , nefes olacağız. Özgürlüğü bahşedeceğiz .

Yazarımızın hayatına dahil olduktan sonra değerli eseri olan '' Korku 'yu'' inceleyebiliriz .

Başkahramanımız olan Irene , Fritz ile 8 yıllık bir evliliği vardır ve bunun sonucunda iki çocukları ... Irene karakteri burjuva kadınlarını sembolize eder. Çocuklarıyla vakit geçirmeyen , dışarıda sürekli yeni maceralar arayan Irene , yasak bir aşk yaşar . Bir iki buluşmadan sonra yüreğine pişmanlık bulutu çöker . Kocasının ona olan güveni , sevgisi üstelik mutlu ve varlıklı bir yaşam yaşamasına rağmen neden hoşnut olmayan bir şeyin içine girdiğine anlam veremez. Bu süreç içerisinde kocasının neye nasıl bir tepki vereceğini bilmediğini aslında kocasını hiç tanımadığını fark eder. Hem pişmanlık hem korku günlerdir zihnini ele geçirmiş , bu durum yaşamını sonlandırmaya kadar gitmiştir . Ama Irene yaşamından da kopmak istemiyor ve sokakları , gittiği tiyatroları , yaşadığı her şeyi özlüyordu . Durum böyleyken de zaman zaman ölüm fikrinden vazgeçmiştir. Şunu da hatırlatmalıyım ki , Irene yasak ilişkisinden sonra kendini eve kapatmış kısacası hayatı kendine zindan etmişti .

Kitabı okumak isteyenler olur , diye bazı detayları ve bazı olaylara değinmiyorum . Burada sadece Stefan Zweıg 'ın okuyucuya ne anlatmak istediğini sizlerle paylaşmak istiyorum . Anlamsız arayışlarda bulunduğunuz zaman sahip olduğunuz her şeye bir kez daha bakın. Şikayetçi olduğunuz zaman , daha kötüsünün olabileceğini düşünün . Yetinmeyi bilmeliyiz sevgili okur . Kitapta Irene ve kocasının diyaloglarında bulunan bir iki cümleyi söyledikten sonra

vermek istenilen mesajı anlamanızı ve sahip olduklarınıza sımsıkı sarıldığınızı umut ediyorum .

''Korku cezadan çok daha beterdir , çünkü ceza bellidir , ağır da olsa , hafif de , hiçbir zaman belirsizliğin dehşeti kadar , o sonsuz gerilimin ürkünçlüğü kadar kötü değildir . ''

''Belki de insan... En büyük utancı kendine yakın hissettiklerine karşı duyar .''

Adım atacağınız her yolun sonunu düşünerek o yolu keşfedin . Sizi yaşamınızdan koparacak bir yolu keşfetmeye çalışarak yalnızca adımlarınıza haksızlık etmiş olursunuz .

Sahip olduklarınızı farkına vararak ve her yeni güne kendinizi , doğayı sevgiyle kucaklamayı unutmamanız dileğiyle ..

NELER SÖYLENDİ?
@
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA