DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Ceren GÜLÜM
Ceren GÜLÜM
Giriş Tarihi : 28-09-2020 17:21

İçsel Yolculuğa Çıkmak

Bu hafta Berdrand Russell ' in Varoluşçunun Bunalımı eseri üzerinde düşünecek ve kendi varoluşumuz hakkında içsel bir yolculuğa çıkacağız sevgili okur . Varoluş'a Doğru başlık altında Porphyre Eglantine ve meşhur ''Hiçliğin Türküsü'' adlı şiiriyle karşılacaksınız .

Koca bir çölde

Sonsuz bir kum denizinde ,

Arıyorum

Yitik yolu arıyorum

Bulamadığım yolu.

Bir orada , bir burada

Bütün yönlerde ruhum

Bulamıyor aradığını.

Bu korkunç boşlukta

Bu sonsuz boşlukta ,

Her yanım kum

Alabildiğine parlak , boğucu

Kumlar uzanıyor çevrenin sonuna değin

Sonra bir ses duyuyorum

Tatlı , gür ve kahredici

Diyor ki bana:

''Yitik bir ruh sanıyorsun kendini sen '' !

Bir ruh sanıyorsun kendini

Yanılıyorsun . Bir ruh değilsin gerçekte

Yitmiş de değilsin

Bir hiçsin yalnızca

Yoksun sen.

Oldukça ünlü bir şiir olan Chant du neant ( Hiçliğin Türküsü ) , kimlik bunalımına girmiş ve varoluşunu sorgulayan , varoluşun henüz ne olduğunu bilmeyen bir kişi zihnimde canlandı . Porphyre , varolmadığı korkusuyla yaşayan bir kişi' dir . Varolmadığı korkusu yüreğinde nüksettiğinden beri , varolması için acı çekmesi gerektiğini düşünür . Acı çekmek için Güney kutbunda tek başına bir kış geçirir .Daha çok acı çekmek için ise Nazi Almanya 'sında kendini Yahudi , diye tanıtarak türlü işkencelere boyun eğer . Fakat bu acıların varolması için yetmediğini düşünerek acının içine utanç katarak Komünist Partisi 'nin gözde üyelerinden güzel bir Çinli kıza sevdalanır fakat onu İngiliz Hükümetine gizli ajanlık yapmakla suçlar ve gözlerinin önünde sevdiği kızın işkence çekerek ölümüne şahitlik eder . Şimdi yeterince acı çekmiş sayılır mıyım , düşüncesi aklından hiç çıkmaz . Kitabı okumak isteyenler Porphyre ' nin içsel yolculuğunda varolma çabasını , benlik kaybını ve olayların seyrini gözlemlemleyecektir . Porphyre 'nin başından geçenleri anlatmamın sebebi kimlik bunalıma girmiş hatta varolma nedenini sorgulayan , varoluşunu yetersiz bulan insanların günümüzde de var olması . Her kitap , size yeni başlangıçlar sunar .Karakterler üzerinden çıkardığınız dersler , tecrübelerinize yansıyacak üstelik yaşamınızda yaptığınız hataları görecek ve nasıl düzelteceğinizi de yine siz belirleyeceksiniz . Varolmamız için , kendimizi Porphyre gibi kasvetli acıların içinde mi bulmalıyız yoksa benliğimizi severek acılar içinden küçük ya da büyük farketmeksizin dersler çıkararak ; üzerine basarak söylediğim içsel yolculuğumuzda özbenliğimizi koruyarak mı yaşamalıyız ? Görüyorsunuz ki , seçim kararı yine bize ait .Tabiri caizse ipler bizim elimizde sevgili okur . Eğer sen de Porphyre gibi düşünüyorsan ; yaşamını çekilmez bir hale dönüştürüyor ve varoluşunu değersizleştirmekten başka bir şey yapmıyorsun . Epiktetos ' un güzel bir sözüyle yazımı sonlandırmak istiyorum .

'' Yarınlar , düşlerinin güzelliğine inananlarındr .'' Sende düşlerinin güzelliğine inan ve sahip çık sevgili okur . Kendini sev ve kendine sahip çık .

NELER SÖYLENDİ?
@
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA