DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Ceren GÜLÜM
Ceren GÜLÜM
Giriş Tarihi : 16-10-2020 16:05
Güncelleme : 18-10-2020 08:20

Kendine Yaptığı Adaletsizliği Bulmalıydı İnsan !

Dünyada yapılan bir sürü haksız yere adaletsizlik var , bunu biliyoruz .Peki bildiklerimizin reçetesini nereye saklıyoruz ? Nereye saklıyoruz da , unutuyoruz sevgili okur . Adaletsizliğe başkaldırıyoruz fakat diğer canlılara uyguladığımız adalet ; bizim ses çıkardığımız adaletsizlikle ölümüne kapışır . Çünkü aynılar !

Etrafı gözlemledikçe şahit olduğum birtakım olumsuzluklara ses çıkarmadan es geçemiyorum .Hemen herkes bir şeylerden şikayetçi . Şikayetin yanında bir de isyankar ve asabi ... Peki , yüzü somurtarak , oraya buraya bağırarak hayat geçer mi sevgili okur ? Elbette geçer ama güzel ve sağlıklı geçmez okurum . Eskiden güler yüzlü bir tane insan yok diyen teyzelerimiz , amcalarımız yahut gencimiz şimdilerde karşında güler yüzlü duran bir kişi gördüğün de hâlâ somurtmaya devam ediyor , bu bana neden gülümsüyor acaba , diyerekten kendini yine haksız ve amaçsız bir soru girdabına sokuyor . Çok mutlu olan bireyleri gördüğü zaman , bu neden çok mutlu diye soran oluyor aramızda . Dünya acımasız , adaletsiz üstelik merhameti yok ,diye söylenmeden önce sorunu kendimizde aramalıydık .

Eminim ki , sizlerin arkadaşları veya akrabaları içinde de böyle tarz soruları yönelten kişiler vardır .

Adaleti aramaya ilk kendinden başla sevgili okurum .Kendimize göstermediğimiz sevgi , saygı, anlayış ve kendimizi beğenmememiz , başkaları ile kıyaslamamız her şey birer adaletsizliktir . Belki de bizler tam olarak adaleti bulamadığımız için bir başkasına da haksızlık ediyoruz ; Birtakım kişiler sevgiyi , saygıyı ve çok önemlidir ki anlayışı içsel yolculuklarında tamamlayamadıkları için bu kadar kötüydüler .

Lafı uzatmadan bugün rahatsız olduğum bir davranıştan bahsetmek istiyorum . Pazarda görmüş olduğum , bir ayağı olmayan şirin köpeğin insanların yanına gidip sevilmek isteği ve heyecanı beni hem mutlu etmiş hem de üzmüştü . Çünkü yanına gittiği bir bayanın , köpeğin heyecanla sevilme isteği karşında

- Bu kimin köpeği ya !

diyerek üslubuna yansıtmış olduğu ses tonu hiç mi hiç hoşuma gitmemişti .Halbuki köpeğin tek isteği sevilmek idi . Zaten suçu ne olabilir ki , değil mi okurum ?

Peki , bu kötülük yaşamış olduğu sorunlardan yahut yaşamış olduğu şehirden mi kaynaklı ?

Yoksa karakter meselesi mi ? Bizi bu hale getiren nedir sevgili okur ? Halbuki ne yaşarsak yaşayalım , acılarımızın faizini hiçbir canlıya ödetmemeliydik .

Keşke sevgili okur , herkes sen gibi ben gibi okuyarak narinleştirse yüreğini . Merhametsizliği, adaletsizliği Dünya’nın sırtına yükleyen insanlar ; adaleti , merhameti ve vicdan mahkemesini kendileri yaratıp , şikayetçi oldukları her şeyden böyle kurtulsalar , keşke . Bazen ve keşkeler hiç bitmiyor sevgili okur .Biliyorum senin de yüreğin daralıyor fakat umut her zaman var okurum .Umut ve sevgi şiirlerin , şarkıların , masum canlıların , doğanın üzerine ilmek ilmek işlenmiştir . Okumak , dinlemek ve görmek haksızlıklara karşı ses çıkarmanın bir başka yoludur . Bizler gerçekleri anlatan ve daima gerçekleri savunan buna kayıtsız kalmayan şiirleri , romanları , öyküleri yahut bir makaleyi okuyarak gerçekleştirelim.

Gerçekler ; adaletin ne olduğunu bilakis nerede bulabileceğini çözen hatta yeniliğe ilk kendinden başlayan insanlardır .Gerçekler ilk bu tür insanlardan başlar .Çünkü gerçekliği orada bulabiliriz . Sevgiyle , saygıyla , umutla ve daima gerçeği arayan biri olarak kal .

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA