DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Prof. Dr. Ali Vural CENGİZ
Prof. Dr. Ali Vural CENGİZ
Giriş Tarihi : 18-10-2020 07:49

VERGİ YÜKÜ NEDEN ÖNEMLİ?

Hıristiyanlığın başlangıcı aşırı vergilerle olmuştur. Roma İmparatorluğu’nun zengin Yahudi işadamlarına ihale ettiği vergi toplama işi zıvanadan çıkıp vergiler fakir Yahudilerin ödeyemeyeceği miktarlara ulaşınca bir Yahudi olan İsa, yeni bir dine dönüşecek tarihi başkaldırıda yanında insan yığınlarını bulabilmişti.

Amerika’da koloniler kurmuş olan İngiltere krallığı, Amerika’da kolonilere  yerleşmiş Avrupalı beyaz nüfus üzerindeki vergi yükünü öyle artırmıştı ki koloni halkları sonunda topyekün ayaklanıp Amerikan bağımsızlık savaşını başlattılar ve sonunda da Amerika Birleşik Devletleri’ni kurdular.

Vergiler her devletin temel gelir kaynağıdır. Kişilerden şirketlere, ithalatçılardan imalatçılara herkes vergi sorumluluğu altındadır. Vergiler, ödeyebilme kriterine göre gelir üzerinden alındığı gibi dolaylı vergi olarak satılan mal ve hizmetler üzerinden de alınmaktadır.

Vergiler, ek vergiler koymak yoluyla her hükümet için en kolay gelir artırma yöntemi olduğu gibi ekonomik kalkınmayı engelleyen temel sorundur.

Kısa dönemde mali dengeleri olumlu olarak etkileyip düzenleyebilen yüksek vergiler, uzun dönemde ekonomik dengeleri bozarak işsizliğe ve maliyet enflasyonuna neden olur.

Türkiye’de bu ekonomik gerçekler dikkate alınmıyor.  Vergi yükü özellikle dolaylı vergilerde Avrupa’nın en yüksek rakamlarına çıkarılınca ekonomik gelişme, ülkede ekonomik gelişememe haline dönüştü. 

Alınan vergiler yalnızca tüketimi ve inşaatı teşvikte kullanıldığı için çalışan emekçilerden çalışmayanlara, üretim sektörlerinden tüketim sektörlerine kaynak aktarma aracı durumundadır. 

Yüksek vergiler, ülkede hem işsizliğin hem de enflasyonun %25 sınırını aşmasının ana nedenlerinin başında gelmektedir.

İktidar hergün vergi yükünü daha ağır hale getirip halk kitleleri bu yük altında ezilirken ne gariptir ki muhalef liderinden bu konuda bir söz duymak mümkün olmamaktadır.

Türkiye’nin ekonomide dengeleri yeniden sağlayabilmesi için vergi yasalarını ve uygulamalarını tümüyle değiştirmesi ve üretici sektörlerin vergi yükünü azaltacak önlemleri acilen  alması zorunludur.

Aksi halde 2020 yıl önce Filistin’deki ve 240 yıl önce Amerika’daki vergiye başkaldırı  bu kez Anadolu’da gerçek olacaktır.

NELER SÖYLENDİ?
@
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA