DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Ceren GÜLÜM
Ceren GÜLÜM
Giriş Tarihi : 20-11-2020 07:36

İşimiz Yine Teknolojiye Kaldı

Ebeveynler’in , aman çocuğum çok telefonla ilgilenme sonra ekrana çok bakınca radyasyona maruz kalıyorsun dediğini birçok kez duymuşsunuzdur yahut bunu diyen bizzat sizde olabilirsiniz . Kendimiz ve çocuklar için tedbirler alırken , pandemi dolayısıyla online üzerinden yapılan işlerimiz nedeniyle bizler teknolojiyle yedi yirmidört iç içe olmak zorunda kaldık . Online mı yoksa yüz yüze mi , diyerek uzun soluklu tartışmalar yapmak gereksiz kalacaktır . Hepimiz biliyoruz ki , önlemler kapsamında evlerde bilgisayar başına geçip işlerimizi sürdürmeye çalışıyoruz . Böylece fazlasıyla radyasyona maruz kalıyor , baş ağrılarıyla günü bitirmiş oluyoruz . Ne trajedi komiktir ki , bir şeyi yasaklayarak uzaklaşmaya çalışırken ; kaçtığımız veya uzaklaşmaya çalıştığımız o şey ne ise onun kurbanı yine kendimiz olmamız . Aslında tüm bu olanları ''Teknolojik Determinizm ,'' özetlemiştir .

Teknolojik Determinizm ( belirlenimcilik) yaklaşımı ; teknolojinin rastlantısal olması gibi , yarattığı sonuçların da rastlantısal ve kaçınılmaz olduğu görüşündedir .Kaçınılmaz sözcüğüne dikkat çekmek isterim . Teknolojinin yarattığı her faktörden ve bu faktörlerin belirli bir sonucunun kaçınılmaz olduğunu ve bir şekilde bizimde kaçınılmaz olana ayak uydurduğumuzu günümüze bakarak rahatça söyleyebiliriz . Bundan nasıl kaçabiliriz , diye bir soru yönetsem her kafadan farklı sesler çıkacaktır . 1980 'lere baktığımızda medyanın , kitleyi nasıl etkilediğini dolayısıyla 'nasıl' sorusu üzerinde durduklarını araştırma yaparak edindiğiniz bilgiler sayesinde biliyor olacaksınız . Geçmişte yapılan çalışmaların zincir halinde günümüze kadar devamlılığını sürdürmesi , yapılan bu çalışmaların ne kadar güçlü ve yerinde bir karar olduğunu göstermektedir .

Ben istiyorum ki düşünelim . Etkiyi , niçin’i , nedeni , sebebi düşünerek aydınlığa çıkalım . Karanlıkta kalarak birinin ışığı açmasını beklemek yerine , bizler o ışığı bulup kendimizi karanlıktan kurtaralım .

Umutla ve daima sevgiyle kal sevgili okur . Sorgulamayacağın ve herkesin düşüncelerine körü körüne inandığın bir hayatın olmasın .Aksine sorarak , araştırarak gerçeği ve en doğrusunu bulana kadar mücadele ettiğin bir hayatın olsun .

NELER SÖYLENDİ?
@
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA