Mersin Haberleri, Mersin Son dakika Haberleri - Sonses.tv'de
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 00:24
Advert

Öğretmenler Günün Kutlu Olsun BAŞÖĞRETMENİM!

Beyhan BALABAN
Beyhan BALABAN
Giriş Tarihi : 24-11-2020 08:21

24 Kasım 1928 tarihinde; Millet Mektepleri açılır. Millet Mekteplerinin açılışı ile Ulu Önder Atatürk’e Başöğretmenlik unvanı verilir. Bu unvan dünyada bir İLKTİR.

TEOKRATİK (Dine Dayalı) Devlet İşlevini İHTİLALLE Yıkarak, Cumhuriyet Yönetim İşlevini DEVRİMLERİYLE Hayata Geçiren, LAİK EĞİTİMİ Bizlere Kazandırdığı Vatanımızda; Harf Devrimi ile Başlatan, Türkiye Cumhuriyetinin ÖNDERİ; BAŞÖĞRETMENİMİZ Gazi Mustafa KEMAL’e Selam Olsun. Cumhuriyet ve LAİK EĞİTİM Bağımsızlığımızın ve Ortadoğu Halklarının Tarihten Silinmelerini Önleyecek Sigortasıdır.

Laikliği Yaşatan, Laik Eğitim Öğreten, CUMHURİYETÇİ ve ATATÜRKÇÜ Tüm Öğretmen Meslektaşlarımın Öğretmenler Günü Kutlu Olsun…

Öğretmenler Gününün Önemi

Öğretmenler Günü, öğretmenlerin yılda bir kez emeklerini onura eden ve her ulus için mesleklerinin önemini hatırlatan, birçok ülkede kutlanan bir gündür. Her ülkenin kutlama günü ülkeden ülkeye değişir. Öğretmenler günü; halkımızın öğretmenin gelecek nesillerin sağlam yetişmesindeki önemini bilmeleri, eğitim ve öğretime sahip çıkmaları, öğretmenlerin bu değerli görevlerini onurlandırmaları, geçmişimizi öğreten ve geleceğimizi inşa edecek gençlerimizi yetiştirdikleri akıllarda önemle yer etmesi vb. sağlam temel eğitimi güçlendirmek için kutlanır. Öğretmenlerin en değerli varlığımız olan çocuklarımızı; çağdaş yaşam düzeyinde medeni yetiştirmelerinde gösterdikleri emeğe, sevgimizi, saygımızı göstermek için kutlanır...

Dünya’da Öğretmenler Günü TARİHİ

Öğretmenler Günü tüm dünyada Mustafa KEMAL’in tarihe bıraktığı iz ile ilktir. Dünyada bazı ülkelerde 5 Ekim 1994 tarihinden bu yana 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bazı ülkelerde, kutlandığı günün tarihi; o ülkelerin tarihi değerlerine göre değişmektedir. Ülkemizde öğretmenler günü her yıl 24 Kasım’da kutlanırken, bazı Arap Ülkelerinde Şubat ayında kutlanır. Çek Cumhuriyeti ve Slovakya 28 Mart’ta, Hindistan 5 Eylül’de, Peru 6 Temmuz’da, İran 2 Mayıs’ta, Malezya ise 16 Mayıs’ta kutlamaktadır.

Ülkemizde 24 Kasım Öğretmenler Günü Tarihi

29 Ekim 1923’te Ulu Önderimiz Gazi Mustafa KEMAL ATATÜRK tarafından kurulan Cumhuriyet’in ardından, toplumun gelişmesi ve ilerlemesi adına DEVRİM niteliğinde birçok yenilikler yapıldı. Atatürk’ün birçok farklı alanda gerçekleştirdiği yeniliklerden birisi de Harf DEVRİMİ olur. 8 Ağustos 1928 tarihinde yeni Türk Alfabesinin müjdesini veren Atatürk ve Öğretmenler ülke çapında herkese bu yeni alfabeyi tanıtmak ve öğretmek için seferber olarak çalışır. 1 Kasım 1928 tarihinde, yeni Türk Harfleri Kanunu, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilir. Ülke çapında okur-yazar sayısının arttırılması, cahilliğin önüne geçilmesi ve gencinden yaşlısına herkese yeni alfabenin öğretilmesi adına çalışmalar hızla sürer. 24 Kasım 1928 tarihinde; Millet Mektepleri açılır. Millet Mektepleri’nin açılışı ile birlikte Ulu Önder Atatürk’e BAŞÖĞRETMENLİK unvanı verilir. Bu olay dünyada bir ilktir…

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün doğumunun 100. YILINDA Başöğretmenlik unvanının veriliş yıl dönümünde, 24 Kasım 1981 tarihinde bu günün her yıl öğretmenlik mesleğini yapan herkese adanmasına ve her yıl 24 Kasım'ın Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verilir. 24 Kasım 1981 yılından beri ÖĞRETMENLER GÜNÜ olarak ülkemizde her yıl kutlanır. Diğer ülkelerde ise; 1994’ten bu yana Öğretmenler Günü kutlanır…

Atatürk, bir toplumun ilerleyişinin önündeki en büyük engel olarak cehaleti görür. Okuryazarlığın sağlanması ve cehaletin önüne geçilmesi için Eğitime, Öğretime ve özellikle de bunu sağlayan Öğretmenlere oldukça önem verir. Atatürk’ün bu konuda önemle vurguladığı birçok sözleri vardır.

BAŞÖĞRETMEN Gazi Mustafa KEMAL ATATÜRK; “ Dünyanın her tarafında Öğretmenler, insan topluluğunun en fedakâr ve muhterem unsurlarıdır” demiştir.

Vatanının Fedakâr ve Muhterem İnsanı BAŞÖĞRETMENİMİZ Gazi Mustafa KEMAL ATATÜRK’ün ve Öğrencilerine Fedakârca Çalışan Emekçi Tüm Cumhuriyetçi Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun.

BAŞÖĞRETMENİMİZDEN Öğretmenlerimize Sözler;

Gazi Mustafa KEMAL ATATÜRK; “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak Öğretmenlerdir. Öğretmenden, Eğiticiden mahrum bir Millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır”.

Gazi Mustafa KEMAL ATATÜRK; “Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr Öğretmenleri ve Eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Hiçbir zaman hatırlarınızdan çıkarmayınız ki; ÖĞRETMENLER! Cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister!”.

Gazi Mustafa KEMAL ATATÜRK; “Unutmayınız ki Cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir”.

Gazi Mustafa KEMAL ATATÜRK; “Bir topluluk ULUS olabilmek için mutlaka Eğiticilere, Öğretmenlere muhtaçtır. Onlardır ki, toplumu gerçek bir ULUS haline getirirler”.

Gazi Mustafa KEMAL ATATÜRK; “Eğitimdir ki; bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder”.

Gazi Mustafa KEMAL ATATÜRK; “En önemli ve feyizli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli Eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretle olur”.

Gazi Mustafa KEMAL ATATÜRK; “Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran ASKER ORDUSU, diğeri Ulusumuzun geleceğini yoğuran İRFAN (bilim, kültür) ORDUSUDUR”.

Sadece Atatürk’ün değil, dünya çapında birçok düşünürün, birçok önemli kişinin de eğitimin ve öğretmenlerin önemini belirten sözleri olduğu gibi birçok ülkenin atasözlerinde dahi öğretmenliğin önemi vurgulanır.

Örneğin Milattan önce yaşamış, Ünlü FİLOZOF DİYOJEN; “Yeryüzünde öğretmenlikten daha şerefli bir meslek tanımıyorum” demiştir.

Dünyaca ünlü ANTİK YUNAN FİLOZOFU SOKRATES ise; “Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez. Çünkü onun eseri her şeydir ve hem de hiçbir şeydir.” demiştir.

İslam Devleti’nin dördüncü İslam Halifesi olan Hz. ALİ (ALİ BİN EBU TALİB); “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” diyerek eğitimin ve öğrenmenin önemine dikkat çekmiştir.

Son yıllarda ülkemizde eğitim-öğretim düzeyi düşmüştür. Bunun nedeni DİNE dayalı bir siyasetle politika yürüterek TEK Hükümet olmayı toplumların dini duygularını kullanarak devam ettirmeye çalışan iktidardır. Cumhuriyet tarihimizle eski teokratik devlet işlevinin devrimciler tarafından ihtilalle bitirildiğini ve yerine laik devlet işleviyle hayat bulan ulusumuzun bağımsızlığını sindiremeyen dinciler; laikliği yıkmak isteyerek, dine dayalı, şeriat sistemini yeniden hayata geçirmek istemekteler…

Ortadoğu ülkelerini; Dine dayalı, duymayan, bilmeyen, görmeyen, konuşmayan, sorgulamayan milletler olarak kendilerine sömürge olmalarını isteyen emperyalist güçlere destek verenler; bağımsızlığımızın geleceği ile oynamaktalar. Her vatanseverin üzerine düşen görevi; laikliği sonuna kadar savunup, yaşatıp, bilim ve ilimin ışığını geleceğimizden sildirmemesi gerekir…

Cumhuriyet ve LAİK EĞİTİM Ülkemizin ve Ortadoğu Ülkelerinin Sigortasıdır.

Laikliği Yaşatan, Laik Eğitim Öğreten, CUMHURİYETÇİ ve ATATÜRKÇÜ Tüm Öğretmen Meslektaşlarımın Öğretmenler Gününü Kutlarım…

Beyhan BALABAN

Cumhuriyet’in KALEMİ

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Cumhurbaşkanı Yılmaz BÜYÜKERŞEN TİY, Dr. Haluk BOZDOĞAN ve CHP Siyasi Partilerde GERÇEK EMEKÇİLERİN HALİ GECE YARISI SAAT BİRDİ… 6 MAYIS 1972! Cumhuriyet Öncesi ve Sonrası 1 MAYISLAR SİYASAL İSLAM Projesi ile ESAD ve PUTİN Dünya, KANLI BAHAR Planıyla Yeniden Şekillendiriliyor TARSUS STADINA, 72 YILDIR EK TRİBÜNLER YAPILMADI! Joe BİDEN’nin Oğlu Hunter BİDEN Neden UKRAYNA’da? YALAKA Zelenski ve Dünyanın Başına Açtığı İşler TÜRKİYE SİYASETİ ve TARSUS ALTI Artı HDP (6 + HDP) ve Hikmet ÇETİN Ortanın Yazarı Olsa da KATİLLERİ Serbest Bırakılan Abdi İPEKÇİ’nin ANISINA 32 Yıldır Prof. Muammer AKSOY Cinayeti Aydınlanmadı CHP ve İYİ Partinin Mersin Büyükşehirdeki “AYAK” Sesleri İLELEBET C U M H U R İ Y E T ! CUMHURİYET HALK PARTİMİN 98. DEVRİM YAŞI KUTLU OLSUN 26 - 30 Ağustos 1922 BAŞKOMUTANLIK ZAFERİ ve Günümüzdeki SİVİL DİRENİŞ 24 TEMMUZ 1908 ve CUMHURİYET’in 4. KOLORDUSU Mersin EMEKLİLER Derneği! GECE YARISI SAAT BİRDİ… 6 MAYIS 1972! 50. Yaşında 12 Mart KANLI Muhtırası Vahap SEÇER ve CHP’ne ZARAR VEREN AKIL HANGİ BEYNİN ÜRÜNÜ? !!! KADINLAR SUSMASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE KADININ VARLIĞI MERSİN Büyükşehir’e ULUSAL Basından AĞIR İFTİRALAR Bilimde Yaşam, Hukukta Yaşam, Dinde Yaşam, Siyasette Yaşam, Orduda Yaşam! 100. Yaşında 23 NİSAN, HALKIN SEFALETİ ve 1 MAYIS DOKTOR SEVİCİLİĞİ ve HALKA HAKARET BİLİMDE Ölüm! HUKUKTA Ölüm! DİNDE Ölüm! SİYASETTE Ölüm! ORDUDA Ölüm! Emperyalizmin VİRÜSÜ ve Türkiye RTE İktidarının ÇIKMAZI, Muhalefetin AÇMAZI Alptekin ESER; CHP Siyasetinde GERÇEĞİN ESERİNİ Yazdı Mersin TULUMBA Köprüsü ve METRO Projesi 24 OCAK TARİHİ Olayları ve TÜRKİYE İLİŞKİSİ NEDİR? Belediye ŞİRKETLERİ RANT İÇİN KURULUR! MONDROS ÇAYI ve MONDROS KÖPRÜSÜ CHP’li Belediye Başkanlarına ve Kongre Adaylarına Öğretmenler Günün Kutlu Olsun BAŞÖĞRETMENİM! ATAM’IN CUMHURİYETİ AĞLIYOR CUMHURİYET HALK PARTİMİN 96. DEVRİM YAŞI... Bu VATAN HEPİMİZİN... SEÇİMİN İÇ YÜZÜ- Türkiye ve Mersin GERÇEĞİ Hepinizi çok seviyorum! Mersin EMEKLİLER Derneği Yarışında BÜYÜK MÜCADELE Sözde Kadınlar; KADININ Adını KİRLETMEYİN! 24 OCAK TARİHİ Olayları ve TÜRKİYE İLİŞKİSİ NEDİR? Yeni yazısı MERSİN CHP İL Delegeleri; KILIÇDAROĞLU’nu RİSKE ATMAZ Hukuksuz Yönetilen Ülkem Önce CHP Tabanı Uyansın! Kadının aktif siyasetinden söz edilmedi
Mersin Adana Tren Saatleri 2022