DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Prof. Dr. Ali Vural CENGİZ
Prof. Dr. Ali Vural CENGİZ
Giriş Tarihi : 01-12-2020 08:38

KORONA AŞILARINDA SON DURUM

1 Aralık 2020 itibariyle iki batılı şirket Amerikan Yiyecek ve İlaç Kurumu FDA’ya aşılarının onaylanması için başvurmuş durumdalar.

Alman Pfizer ve Türk asıllı Prof. Dr. Uğur Şahin’in BionTek firmasının ortak geliştirdikleri aşı bir hafta önce hazır idi ve bugün itibari ile Amerikan Moderna şirketi de aşısının hazır olduğunu bildirerek başvurusunu yaptı. Pfizer aşısı -70 derece koruma gerektirirken Moderna aşısı için yalnızca  -20 derece koruma yeterli oluyor. Uçak şirketleri şu anda donmuş kargo kapasitelerini artırmakla meşguller. 

Önce şu sorunun cevabını verelim: Neden FDA onayı? Çünkü tarihi olarak FDA’nın onayladığı ilaç ve aşıların güvenirliği çok yüksek. Bu nedenle her şirket FDA onayı almaya çalışıyor.

İkinci bir soru şu: Neden FDA ilk aşı olan Alman aşısını incelemeye almak için 17 gün bekliyor?  Bu sorunun cevabı ise tamamen politik. 10 Aralık tarihine kadar Amerikan şirketleri Johnson and Johnson şirketinin aşısı ile Astrazeneca şirketinin aşılarının da hazır olacağı varsayılıyor. Büyük bir olasılıkla İngiliz Cambridge aşısı da başvuru yapabilir. Yani işin liderliğini bir Alman firmasına vermek istemediler.

Peki Türkiye’nin alacağını açıkladığı Çinli Sinovac şirketinin CoronaVac aşısının durumu nedir?   Bu şirket FDA’ya başvurmuş değil. Brezilya’daki bir eyalette aşı güvensiz bulunup 120 bin dozun denemesi durdurulmuştu.

Aslında aşılardaki temel sorun yan etkileri değil. Temel sorunlar aşıların virüse karşı ne kadar koruma sağlayacağı ve bulaşmayı ne kadar engelleyebileceği. Çin malı aşı maymunlarda ve farelerde iyi sonuç vermiş ancak insan üzerinde yeterince denenmemiş.

İşin garip tarafı Çin aşısının her dozuna 30 dolar fiyat koyup on milyon doz üzerinde fiyatı 15 dolara kadar kırarken Amerikan malı aşının daha ucuza alınabileceği.  

Bu durumda neden azgelişmiş ülkelerce Çin malı tercih ediliyor? Bunun gerçek nedeninin batılı şirketlerin masa altından azgelişmiş ülke siyasileri ile komisyon anlaşmalarına yanaşmayacaklarının olduğu Amerika’da yazılıyor. 

Aşı yapılmalı mı? Batının hukuk sistemini ve aşıyı bulmuş bilim insanlarının güvenilirliğini gözönüne alınca kesinlikle evet! Soytarı bir İtalyan, bir Hollandalı ve bir Arap doktora inanıp aşı olmayanlar yalnızca aşı olmak isteyenlere daha fazla imkan vermiş olacaklar. Ve aşı sırasının en başında bilime ve teknolojiye inanan bir bilim insanı olarak ben olacağım.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder