DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Şerife ARICI YILDIZ
Şerife ARICI YILDIZ
Giriş Tarihi : 12-12-2020 16:33
Güncelleme : 12-12-2020 18:27

Rızkımı veren Hüdadır kula minnet eylemem…

Millet İttifakı’nın 31 Mart başarısıyla 11 Büyükşehirde işbaşı yapan Büyükşehir Belediye Başkanları

gerek herkesi kucaklayan Mevlana politikaları, gerek her koşulda insanı önceleyen sosyal ve halkçı hizmetleri, gerek bütçe kullanımındaki tasarruf ve yaşam öncelikli tercihleri ile her kesimin gönlünde taht kurduğu gibi pandemi sınavını da üstün bir başarıyla geçti.

Bu başarının değeri, özellikle İstanbul, Ankara ve Mersin özelinde Büyükşehir Belediye Meclisindeki azınlık durumu ve Cumhur ittifakı’nın ne olursa olsun engelleme politikasına rağmen gerçekleştiği göz önüne alındığında daha da büyüyor.

AKP ve MHP’den devralınan Belediyelerdeki borç batağı, yerelde Cumhur ittifakı çoğunluklu belediye meclislerinin hizmet yerine hamaset öncelikli tutumu, Cumhurbaşkanı hükümetinin engelemeleri ile birleşince, CHP’li Belediye Başkanlarının bu başarıyı yakalaması kolay olmadı.

Bu tablo karşısında kimyası bozulan iktidar kanadı, yerelde de genelde de yeniden iktidar olma ümidini her geçen gün yitirirken, şirazesini tamamen kaybetti.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi bu durumun en somut örneklerinden biri. Pandemi koşullarında bir yandan borç ödeyen, bir yandan halkın sofrasına giren sosyal yardım ve hizmetler üreten, bir yandan ulaşıma yaptığı yatırımlarla kette yaşam kalitesini artıran, bir yandan makina parkını yenileyen, bir yandan vatandaşın ve esnafın su faturası yükünü azaltan ve en önemlisi metro gibi büyük bir projeyle kentin çehresini değiştirmeye çalışan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bunları Belediye Meclisinde Cumhur ittifakının yıl boyunca yaptığı engellemelere rağmen başardı.

Geçen hafta yapılan son Meclis toplantısında yıl boyunca gündemde olan Başkan Seçer’in 250 milyon TL borçlanma talebi bir kez daha reddedildi. Yetmedi en büyük sorunlarından biri trafik sıkışıklığı olan Mersin gibi bir kentte metronun doğru bir proje olmadığı savunulabildi. Daha inanılmaz olanı ise Büyükşehir Belediye Başkanlığına kadına şiddet ve çocuğa cinsel istismarla mücadele için Mersin Barosu ve Mersin Tabip Odası ile protokol yapma yetkisinin verilmemesi idi.

Cumhur ittifakının bekası adına kentin en elzem sorunlarının çözümsüzlüğü, ittifak meclis üyeleri için tercih edilir bir durum oldu.

Başkan Seçer’in, Cumhur İttifakı’nın bekasına Mersini feda etmeyelim çağrısı karşılık bulamadı.

Mersin, hava kirliliğinde, trafik sıkışıklığında, kadın cinayetlerinde Türkiye’de ilk sıradaki kentler arasında yer alırken, AKP-MHP Meclis çoğunluğunun bu CHP’li Belediye Başkanı hizmet üretemesin de kent, kentli ne olursa olsun anlayışını tarih sayfalarına yazıyor, Mersinliler de bir kenara.

Mersin’de Vahap Seçer ve diğer CPH’li Büyükşehir Belediye Başkanları her koşulda hizmet üretmeye devam edeceğiz diyor. Rızkımı veren hüdadır kula minnet eylemem diyen Nesimi’yi anımsatırcasına …

 

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA
Mersin Adana Tren Saatleri 2021
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder