DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Ceren GÜLÜM
Ceren GÜLÜM
Giriş Tarihi : 29-12-2020 03:16

Umudu Ve Tüm Naif Güzellikleri Okuruna Vadeden Bir Kitap

Merhaba , sevgili okurum . Yazılarımda umudu ve inancı yüreğinize ilmek ilmek işlemek istediğim için hep umut kelimesi üzerinden yazımı sonlandırırdım . Şimdi de okudukça güne motive olmuş bir şekilde başladığım ve zihnimde analizlere tâbi tuttuğum çok güzel bir kitap üzerinden 'umuttan' söz edeceğim . Umut kelimesinin sadece bir kelime olarak görmeyin . Bilakis atacağınız her adımda umudu kendi gökyüzünüzde bulabileceğiniz anlamlı bir kelime olarak görün . Umut ile ilgili yazdığım yazılar ile paralel olan bir kitaptan söz etmek istiyorum; Ege Soley'in “Yakın” isimli kitabı ... İşte bu ikisinin böyle bir anlam ilişkisi var , sevgili okurum .

Sizin de bildiğiniz üzere Haruki Murakami'nin popülaritenin elinde bulundurduğu kitaplar üzerinden söylediği çok anlamlı bir sözü var . Haruki Murakami diyor ki : ''Eğer sadece herkesin okuduğu kitapları okursanız , sadece herkesin düşündüğü şeyleri düşünebilirsiniz .” Herkesin bilmediği fakat yüreğinizle sayfalarına sarılmak istediğiniz naif ve nadir kitaplar mutlaka olmuştur .

''Yakın'' kitabını okumaya başladığınız zaman , kapağında büyük harflerle yazılmış olan ''Çünkü duyman gereken tek ses kendi sesin '' yazısını göreceksiniz . Bu söz o kadar doğru ki sevgili okurum . Kendi sesimizi duymazsak yahut anlamazsak başka insanların da ne sesini duyabiliriz , ne anlayabiliriz . Başkalarına umut olmak istiyorsak öncelikle kendimize umudu vadetmemiz gerektiğini düşünüyorum . Belki kitabı okumak isteyen olur , diye gökyüzüme yazdığım bazı cümleleri sizlerin gökyüzünüze göstermek istiyorum .

''Gün gelsin , biz bir gün daha gelmeyecek sanalım . Gün gelsin , günler yetmeyecek ,diye telaşlanalım . Ve umarım bir gün gelsin , iyi ya da kötü , üzücü ya da neşeli , kırıcı ya da yorucu , baklavalarımızın arasını dolduran her duyguya derin bir minnet duyalım .'' Ege Soley , anlatımları vasıtasıyla okuyucularıyla dolaylı olarak konuşurken asla öznel bir yaklaşımda bulunmuyor . Kitabının bazı sayfalarında kendi ruh halini anlattığı yazıların olduğunu göreceksiniz . Aslına bakarsanız bu durum okuyucuların içini rahatlatıyor. Çünkü o yazılarda anladığım üzere ; Ben de nice acılar yaşadım fakat kendimi iyileştirmek için elimden geleni yaptım , demek istediğini sizlerde anlayacaksınız . Kendi yaşamından yola çıkarak cümlelerinin ne kadar da gerçek olduğunu ve güven içerdiğine dair bir çıkarımda bulunabiliriz .Üstelik bizlere bazı yabancı kelimelerden bahsederek , o kelimelerin pozitif bir karşılığı olduğunu hatırlatıyor . Böylelikle iyi hissettiren ifadelerin anlamlığına vurgu yapıyor . Örneğin ; Yunanca bir ifade olan 'Ola kala 'nın kelime anlamının her şey yolunda , her şey iyi olduğunu belirtmiş . Ve her şeyin iyi olduğuna dair bir hatırlatması olduğu için kendisine huzur veren bir ifade olduğundan söz ediyor .

Ege Soley , '' Kendine haksızlık etme . Ve sakın kendini yalnız hissetme . Çünkü insan olmak , çünkü hepimiz gibi olmak tam da böyle bir şeydir , diyor . Bizzat kendiniz kitaba sarılabilin, diye yazımı daha fazla uzatmak ve kitabın enerjisini , heyecanını kaybetmek istemiyorum . Dolayısıyla yazardan ilham aldığım son sözü söyleyip , gökyüzünüze kocaman harflerle umut kelimesini yazıp usulca gideceğim . ''Bu dünya çok düzenli bir kaosun , şatafatsız bir

mucizenin ve büyük bir teslimiyetle akan suların yurdu . Bu hayat belirsizliğin en güzel hali . Doğa her şeyin öyle ya da böyle doğruya varacağının en doğru örneği . Alacağımız çok ders , hatırlayacağımız çok şey var . Hem maalesef hem iyi ki.'' Sevgili okur , yüreğinle umuda sımsıkı sarılman dileğiyle ...

NELER SÖYLENDİ?
@
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA