DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Mum Işığı
Mum Işığı
Giriş Tarihi : 17-01-2021 16:31

MERSİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER…

Önceleri komşumuz Adana’nın engelleri ile karşılaşıyorduk.

Bundan 10 yıl önce havaalanı gündeme geldiğinde Adana lobisi sesini yükseltir, görünmeyen eller süreci uzatırdı.

Şehirlerin lobisi, öncelikle kendi kentlerinin çıkarını düşünerek hareket ederler.

Gaziantep, Adana, Kayseri, Bursa, Konya gibi illerin daha planlı ve büyük yatırımlarla gelişmesinin nedeni, kent lobisinin dayanışmasıdır.

Kent halkına doğru ve sağlıklı hizmet sunmanın ve başarıyı elde etmenin temel koşulu; her partinin, kurumun, STK’nın kentlilik bilinciyle hareket etmesinden kaynaklanır.

Bizde ise; kıskançlık, dar düşünme, siyasi kişisel çıkarlar, hizmeti engelleme, ilkel dar muhalefet gibi kent kültüründen uzak anlayışların gölgesi altında, lobicilik değil “bozgunculuk” anlayışı söz konusu.

Mersin muhteşem ve gizemli bir şehir.

Doğal güzellikleri, ören yerleri ve deniziyle gerçekten muhteşem bir şehir.

Bir tek eksiği var bu kentin.

O da memleket sevgisinin yeterince yaşatılmamasıdır.

Memleketi düşünme, kalkınmayı, hizmeti düşünme becerisi daha gelişmemiş gibi.

Bunun örneğini Mersin Büyükşehir Belediyesi meclis oturumlarını izleyince görüyoruz.

Meclis üyesi olmuş, vatandaşın daha kolay hizmetlerden faydalanması için görevlendirilmiş olmasına rağmen, kendi siyasi geleceği ya da kendi çıkarı için her yola başvurabiliyor.

İzleyince biz ekranlarda utanıyoruz... 

Meclis üyeleri, Antep, Konya, Kayseri, Bursa gibi illeri bir dolaşsınlar. Zamanla nasıl memleket milliyetçiliğinin yapıldığı, hizmetin getirilmesi için parti farkı yapılmaksızın nasıl birlikte hareket edildiğini bir görsünler.

Büyükşehir meclisini tıkayan tek konu inatlaşmadır.

Meclis üyeleri; daha çok hizmet, daha çok birlikte yol alma siyasetiyle hareket etseler ve Büyükşehir’de Başkan Seçer’ in borçlanma talebine olumlu bakabilseler, tüm sorunlar arka arkaya çözülecek gibi.

Borçlanma düğümü çözüldüğünde, tüm kararlar iyi niyetle ve oy birliği ile geçmeye başlar. Kent lobisi daha aktif ve iyi niyetle yarım kalan ya da ağır giden tüm yatırımların önünü açabilir.

İnat etmek, “vesayet” altında olmak! Artık bunların aşılması lazım...

Mersin sevgisi, Mersin’in geleceği her şeyin üzerinde tutulmalı.

Çünkü vatandaşlar gerçekten çok zor durumda. Pandemiden dolayı esnaf zor durumda, muhtar köyüne yol, kanalizasyon istiyor. Vatandaş ulaşımın daha da kolaylaşmasını bekliyor.

Mahmut Tat, Mustafa Gültak, Mükerrem tollu, Mevlüt Ekmekçi, Mehmet Topkara, Zafer Şahin Özturan gibi siyasi beklentileri olan bu şehrin yöneticilerinin, çok daha itidalli davranmaları lazım.

Mersin’in önündeki engellerin kalkması için; Kent lobisinin oluşmasında ayak oyunlarından ve başkasının başarısızlığı üzerinde kendi başarısını arama politikalarından vazgeçilmelidir.

Mahmut Tat gibi deneyimli bir siyasetçi cuma günkü meclis oturumunda, CHP’li bir meclis üyesinin, “Hem hizmet istiyorsunuz hem de borçlanmaya hayır diyorsunuz” sözü üzerine, “Bakarsın onun da önünü açarız” gibi lafları ısrarla tekrarladı.

Umarım bu bakış açısı, perde arkasında konuşulmuş olsun ve gelecek oturumlarda Mersin’in önünün açılması için, psikoloji bariyerin de kaldırılmasına ışık yaksın!

Başkan Seçer bu kadar çaba harcayıp iyi hizmetler yapmaya çalışıyorsa, anlatıldığı üzere günün 18 saatini Mersin için harcıyorsa, kul hakkını yedirmiyorsa;

Meclis üyelerinin de Seçer’e destek olması, önünü açması hem etik sorumluluktur hem de demokrasinin bir gereğidir.

Özellikle Oda Başkanlarından Ayhan Kızıltan, Sabri Tekli, Talat Dinçer, Hasan Engin gibi kent aktörlerinin söylemleri de dikkate alınmalıdır. Onlar da kent barışını, dayanışmasını istiyorlar. Meclis’e gelmeleri de bu yüzdendir.

Mersin hepimiz için öncelik olmalıdır.

NELER SÖYLENDİ?
@
Mum Işığı

Mum Işığı

DİĞER YAZILARI MERSİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER… 17-01-2021 16:31
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder