DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Süleyman TIRAŞ
Süleyman TIRAŞ
Giriş Tarihi : 02-05-2021 03:19

MERSİN TURİZM SEZONUNA SIKINTILI BAŞLADI

321 kilometrelik sahili, kumsalları, koyları ve körfezlerinin yanısıra, doğal güzellikleri, çeşitli dinlere ait tarihi kültürel zenginlikleriyle gerçek bir kültür ve turizm kenti olan Mersin, yeni turizm sezonuna girerken geçen sezon olduğu gibi covid-19 sıkıntısı ile karşı karşıya.

Geçtiğimiz Turizm sezonun'da kısıtlamaların gevşetilmesi ve yurt dışından gelen turistlerin taşıyıcı görevi yaptığı,ülkelerinden taşıdıkları bulaşıcı virüs ile beraber ülkemiz'de Turizm sezonundan sonra açıklanan vakaların Avrupa'da üst sıralarda yerleşmesine neden olduğu unutulmamalı.

Mersin Antalya iline göre daha az turist çekmesine rağmen yerli turistlerin ilgi alanında bulunuyor.Mersin'in Turizm konusunda geçtiğimiz sezonlar'da sınıfta kaldığı gözlenmekte gerek yetersiz otel kapasitesi gerek üzerinde durulmayan sahil sorunları ile sezona hazır olup olmadığı kafalarda soru işareti oluşturuyor.

Mersinin geçen sezonlarda da görülen problemi sahil ve plajlara yeterince ilgi gösterilmemesi, göreve geldiğinden bu yana Mersin'e yeni projeler kazandıran Büyükşehir Belediye başkanı Vahap Seçer'in Mersin'i standartların üzerine çıkarmak için canla çalıştığı aşikar.

Turistlerin ilgisini her sene çeken ve yoğun ilgi gören Antalya'ya istinaden Mersin genellikle yerli turistlerin ilgisini çekiyor. Mersin'in Turistlere pazarlanamayışı, otel rezervinde ki yetersizlik ve yatak kapasitesinin yetersizliği her sezon Antalya'nın gerisinde olmasının başlıca nedenleri arasında.

Rusya vaka sayısını gerekçe göstererek Türkiye'ye olan uçuşları 1 Haziran'a kadar dururdu. Almanya bu yıl seyahatleri tümden yasaklamayı planlıyor,İngiltere seyahat kısıtlamasının süresini uzattı. Bu arada, Sağlık Bakanlığı yurtdışından gelen kişilerde PCR testinin istenmeyeceğini duyurdu.

Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim üzerine Ukrayna'ya desteğini veren Türkiye'ye tursit gönderimi sıkıntıya düştü gibi gözükse'de Rus vatandaşlar Türkiyeden başka tatil ülkesi bulamama endişesine büründüler.

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptığı açıklamalarda; 'Hedefimiz mayıs ayı, salgını izleyip göreceğiz, (Rusya'nın Uçuş Yasağı Kararı) Kararın etkilerini bu hafta itibarıyla görmeye başlarız, vakaların düşüşüne göre uçuş yasağının tarihi erkene çekilebilir. Turist sayısında 500 bine yakın düşüş olabilir, yaz rezervasyonlarında sıkıntı yok' dedi

Tam kapanma ile %50 kapasite doluluk oranıyla hizmet veren ulaşım şirketlerinin de tam kapanmadan sonra turizm sezonunun başlamasıyla %50 kapasite sınırının kalması bekleniyor.

15 günlük yasağın ardından ülkemizde vaka sayısında düşüş olması halinde Turizm sezonu planlanması başlanması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, günlük vaka sayısı hedefini 5 bin olarak belirlemesi turizmin bu sezonda sorunsuz açılmak istendiğini göstermekte. Günlük vaka sayısının 5 bin altına düşmesi gerek ülkemiz vatandaşları gerek yurt dışından gelen turistlerin bir nebze rahat ve güvenilir tatil yapması hedeflenmekte.

Kafe ve restoranlarda olduğu gibi otellerde HES kod ile giriş vatandaşlara güven veriyor, ne kadar üzerinde tartışılsa da pandemi sürecinde HES uygulaması ile 'eski normal' sosyal hayatını özleyenler için kurtarıcı rolü üstleniyor.

Şimdi bütün gözler, 17 Mayıs'ta dolacak olan tam kapanmadan sonra bilim kurulu kararı ve bakanlar kurulu kararı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı açıklamaya çevrilmiş durumda... Umarım, gerek dünya gerekse ülkemiz 17 Mayıs'tan itibaren normal yaşama dönmeye başlar....

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA
Mersin Adana Tren Saatleri 2021
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder