Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
06 HAZİRAN Salı 02:31

CHP'de genelge ve sonrası

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir
Giriş Tarihi : 23-11-2022 19:42

CHP’de ‘adaylık genelgesi’yayınlandı.
Yayınlanan genelge de Belediye Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri ve İl Genel Meclisi üyeleri ile ilgili bir ayrıntı yok. 
CHP’de bir genelgeyle il başkanları, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları, ilçe yönetim kurulu üyeleri, belde başkanları ve belde yönetim kurulu üyelerinin adaylık durumunda 5-26 Aralık tarihleri arasında istifa etmesi istendi. Belediye başkanlarının listede yer almaması ‘adaylıklarına kapı kapatıldı’ tartışmalarına yol açtı. 
Genelgeyle vekil adayı olacak isimler için ‘diğer görev yolları’ kapatılırken, seçimlerin kazanılması halinde kabinede görev alabilecek olası isimler için de sessiz bir hazırlık söz konusu. 
CHP’de, belediye başkanlarının adaylıkları için katı kurallar işletilecek. Kurallara göre, istifaları halinde belediyenin el değiştirme ihtimali varsa adaylık konusunda kapılar net olarak kapalı tutulacak. İstifaları halinde belediye meclislerinde dengenin olumsuz etkileneceği görülen CHP’li belediye meclis üyelerine de “Sonraki dönemi bekleyin” denecek. 
Parti de egemen görüş “Belediyeler iktidara giden yoldur. Bu yolda yerel yöneticilerimiz büyük bir güç ve bu dengeyi korumak zorundayız”şeklinde.
CHP’de kimler aday olacak, kimler olmayacak?
Bugünden bir çok İl ve İlçe Başkanı Genel Merkezin kapısını aşındıracak “Uygun görürseniz” diye sorulacak. 
Sorulacak isimlerin başında Kılıçdaroğlu ile Salıcı gelecek.
Saptamalarıma göre;
Adana,Çorum,Diyarbakır,Erzurum,İzmir,Kayseri,Van,Yozgat,Karaman,Kilis,Osmaniye ve Düzce İl Başkanları değerlendirilecek. Bu illerden Adana,İzmir ve Kayseri İl Başkanları seçilecek sırada, diğer İl Başkanları ise liste başı olacak. Ancak bu sorunun kesin yanıtı 26 Aralık’da daha net görülecek.Çünkü o tarihe dek istifa edenler değerlendirme kapsamında olacak.
Ya diğer İl Başkanları ve beklentiler?
Örgütün büyük bölümü hakim gözetiminde ön seçim istiyor. Denizli, Mersin, Ankara, İstanbul’da olası ön seçimde çok büyük sürpriz yaşanabilir.
Bugünden görünen İl ve İlçe Başkanlarının aday gösterilecekler sayısı 40’ı geçmez. Çünkü CHP sahayı denetim altında tutmak için örgütlerin boşalmasını istemiyor. Ancak, bir de madalyonun öteki yanı var.
CHP bu genelge ile öteden beri izlediği ve “mış” yapan örgütlerini dizayn edecek, yeni yönetimleri iş başına getirecek. Zaten yayınlanan genelgenin son bölümünde habersiz atama yada seçim yapılamayacağı hükmü net yazılmış, yani son karar Örgütten sorumlu Genel Başkan Yardımcısının...
Bu arada CHP’de bir çok MYK ve PM üyesi da aday olmayabilir. Kimler olmaz, onuda adaylık başvurularının bittiği gün net öğreneceğiz, ancak bugünden kulisler yoklamalar var.
Yine saptamalarıma göre;
Bülent Kuşoğlu,Faik Öztrak,Selin Sayek Böke, Seyit Torun,Yüksel Taşkın,Gökhan Günaydın Haluk Koç, Ünal Çeviköz Engin Altay İbrahim Kaboğlu, M.Akif Hamzaçebi, Zeynel Emre, Deniz Yavuzyılmaz ve Erdoğan Toprak olası Bakan yapılabilecek isimler.
MYK,PM ve Milletvekillerinden aday olmayacak isimler CHP’de “Bu kazanacağımıza olan inancın da göstergesi olacak” algısının kamuoyuna yansıtılması hedefinden kaynaklı.
Bir de davet edilecekler var.
Bunlar;DİSK, TMMOB, TTB, KESK, KAMU-İŞ  gibi sendika ve STK temsilcileri var.
Önce 26 Aralık, sonra seçim yöntemi ve ardından aday adaylığı başvuruları...
Süreç başladı anlayacağınız...

YORUMLAR