Mersin Haberleri, Mersin Son dakika Haberleri - Sonses.tv'de
HV
08 AĞUSTOS 2022 - 03:40
0241

Mersin Trafiği Raylı Sistemle Nefes Alacak

Süleyman TIRAŞ
Süleyman TIRAŞ
Giriş Tarihi : 13-09-2021 13:33

Türkiye'nin bazı şehirlerinde ulaşım konusunda değişik sorunlar yaşanırken, kenti yönetenler konuyu çözmek için çaba sarfederler. İklimi, denizi, güneşi, kumu ve 321 kilometrelik sahil şeridinin yanı sıra tarihi zenginlikleri ile de dikkati çeken Mersin, ulaşım konusundaki sıkıntıları gidermek için geç de olsa harekete geçti. Gelişmiş ülke ve şehirlerde, yıllar önce hayata geçirilen raylı sistem, Mersin'de geçde olsa yaşama kazandırılmak için düğmeye basıldı,bu projenin hayata geçmesi ile Mersin trafiği nefes alacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesinin ulaşım alanında vizyon projelerinden biri olan 'metro' ihalesini, en avantajlı teklif olan 3 milyar 379 milyon 404 bin 875 lira ile Dillingham Cont. Int. Inc + KiskaKom İnş. A.Ş. ortak girişiminin kazandığı bildirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Ulaşım Dairesi İhale Komisyonu tarafından yapılan incelemeler sonucunda ihaleyi en avantajlı teklif olan 3 milyar 379 milyon 404 bin 875 lira ile Dillingham Cont. Int. Inc + Kiska Kom İnş. A.Ş. ortak girişimi kazandı. İhaledeki ikinci en avantajlı teklif ise 3 milyar 810 milyon lirayla Doğuş İnş. ve Tic. A.Ş. ile Yapı Merkezi İnş. ve San. A.Ş. ortak girişiminin oldu.

Tamamlanan bu önemli aşamanın ardından mevzuat gereği kararların açıklanmasından sonra gereken süreler neticesinde, 'Mezitli Eski Belediye Binası Tren Garı' hattının sözleşmesi imzalanacak ve en kısa sürede yer teslimi yapılarak temel atılacak. Bununla birlikte 'Mezitli Eski Belediye BinasıTren Garı' hattına entegre olacak olan 'Mersin Üniversitesi ve Üniversite Hastanesi Tramvay Hattı' ile 'Mersin Şehir Hastanesi Hemzemin Raylı Sistem Hattı' projelerinin de en kısa sürede tamamlanması bekleniyor.

Her geçen gün adımları hızlanan 'Mersin Metrosu’nun finansmanı için de 16 Ağustos 2021’de gerçekleşen Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos Ayı İkinci Birleşiminde önemli bir karar alınmıştı. 'Hafif Raylı Sistem Metro Hattının İnşaat ve Elektromanyetik Sistemlerinin Temini, Montajı veya Tahvil İhracı Projesi' ile ilgili meclisten 900 milyon liralık finansman yetkisi alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Mersinimize Hafif Raylı Sistem Projesinde önemli bir adım daha atılmıştır. Memleketimize hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullanmıştı.

Tamamlanan bu önemli aşamanın ardından 13.4 kilometre ve 11 istasyondan oluşan 'Mezitli Eski Belediye BinasıTren Garı' hattının sözleşmesi imzalanacak ve en kısa sürede yer teslimi yapılarak temel atılacak.

Evet, bu güzel proje Mersin'de yaşayan herkese hayırlı olsun. Bundan sonraki süreçte, raylı sistemin hayata geçirirlmesi için yapılacak çalışmalarda tüm Mersinlilerin sabır ve anlayış göstermesi gerekiyor.

Raylı sistemin hayata geçirirlmesi için çaba sarfeden herkese teşekkürler ve tüm Mersinlilere hayırlı olsun....

YORUMLAR
Mersin Adana Tren Saatleri 2022