DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Şerife ARICI YILDIZ
Şerife ARICI YILDIZ
Giriş Tarihi : 21-09-2021 12:48
Güncelleme : 21-09-2021 15:15

Daraltılmış Bölge ve AKP Genel Başkanının Mersin Mitingi...

Pandeminin ortasında lebalep kongrelerle yeniden göreve gelen AKP Genel Başkanı, halkı mitinglerine lebaleb toplayamıyor.

Bu seçim sisteminde kaybedeceği kesin görünen Cumhur İttifakı’nın Başkanı, bu yüzden kendisine bir kez daha kazandıracak, Anayasayı değiştirme gücü verecek bir seçim sistemi değişikliğinin peşinde.
Partisinin %10 barajının altında kalacağı kesinleşen iktidar ortağı Bahçeli, AKP’yi %7‘lik baraja ikna ederken, AKP’nin "Daraltılmış Bölge" seçim sistemi önerisi Bahçeli tarafından kabul görmedi.

Kendi yaptırdığı anketlerde bile dramatik oy kaybı açık seçik görünen AKP, "Daraltılmış bölge" sistemini Mersin mitinginde prova etmek istemiş olacak ki, önceki gün AKP Genel Başkanı'nın Mersin Cumhuriyet Meydanın'da yaptığı mitingde, meydan tırlarla ikiye bölünerek daraltıldı.
Ancak çoğunluğu öğrencilerden oluşan kalabalık daraltılmış bölgeyi bile dolduramadı.
Sözcü Gazetesi’nden Ali Ekber Şen'in meydana hakim bir apartmandan çektiği miting fotoğrafı, AKP’nin Mersinde geldiği durumu gözler önüne serdi.

Mitingin sonunda AKP Genel Başkanı Mersin'e buna rağmen teşekkür etmiş ama, Mersin'den  teşekkür alacağı bir hizmeti yoktu.
Gözümle görmeye geldim dediği Nükleer Santral, Mersinlilerin %80’inin üzerinde itirazına rağmen, Mersin ve çevresinde yaşamı tehdit ederek, ülke güvenliğini riske ederek, ülke ekonomisine bir sömürü hortumu daha ekleyerek devam ediyordu.
Oysa 19 yıldır her seçimde vaadettiği  Mersin-Antalya Otoyolu, Çukurova Hava Limanı, Tarsus Karaduvar Turizm Bölgesi, Kruvazier Limanı gibi Mersin'e hayat verecek projeler bir türlü başlayamıyordu.

Mersin, göç sorunu, işsizlik, sürdürülemeyen tarım, hava kirliliği, ulaşım sorunları ile boğuşurken, Mersin'i ziyarete gelen AKP Genel Başkanı’nın derdi, Cengiz İnşaatın üstlendiği Akkuyu Nükleer Santrali inşaatıydı.
İnşaatın hemen dibinde daha geçen ay  yanan binlerce hektar orman gündeminde yoktu.
Bugünlerde üniversite öğrenimi için evlerinden ayrılıp, gittikleri yerde kalacak yurt bulamayan, parklarda yatan öğrenciler gündeminde yoktu. Pandemide kepenk kapatan on binlerce esnaf, Mersin'i her yönüyle aşağıya çeken Suriyeli nüfusu, pahalılık ve geçim sıkıntısının altında ezilen halk gündeminde yoktu.

Aynı gün Mersin'e bir dizi program için gelen CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, ülkedeki durumdan rahatsız olan her vatandaşı Millet İttifakı’nın    Cumhurbaşkanı adayı ilan ediyor, gidişatı değiştirmek isteyen vatandaşa ve partililerine umut aşılıyordu.
Biz, belediye başkanlarımızın icraatlarıyla, ülkeyi nasıl yöneteceğimizi gösterdik, şimdi ülkeyi yönetmeye talibiz diyerek güven veriyordu.
AKP Genel Başkanı, daraltılsa da üçte ikisi  doldurulamayan bir meydana konuşurken, Ana Muhalefet Partisi Grup Başkan vekili, artık Cumhur İttifakı’nın ve Başkanı’ndan yüzünü çeviren Mersin'in ilgi odağı olmuştu.

İktidarın anahtarı seçmende umut ve güven oluşturmaktadır. CHP Belediyeleri CHP ve Millet ittifakı iktidarı için sağlam bir referans oluşturdu. Adil, eşitlikçi, sosyal, vizyoner yönetimleri ile her partiden seçmenin gönlünü kazandı.

Görünen o ki, yeni sistemler de iktidarı seçim kaybetmekten kurtaramayacak.

Mersin mitingi önümüzdeki genel seçimin sonucu için bir işaret fişeği olacak... 

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
ARŞİV ARAMA
Mersin Adana Tren Saatleri 2021
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder