Mersin Haberleri, Mersin Son dakika Haberleri - Sonses.tv'de
HV
27 MAYIS Cuma 22:25
Advert

Veteriner deyip geçmeyin!

Ceren GÜLÜM
Ceren GÜLÜM
Giriş Tarihi : 22-11-2021 03:07

İsmini vermek istemeyen veteriner hekim konuğum, klinik veterinerlerin çalışma zorluğundan ve klinik veteriner hekimlere uygulanan mobbing ve çevresel baskıdan söz etti. Ayrıca hayvan muayenesi söz konusu olduğunda bilgi kirliliğinin daha  ağır bastığını dile getiren veteriner hekim , muayeneye getirilen hayvanlara yaptıkları aşının ücreti dışında hayvan sahiplerinin muayene ücretlerini  ödemediğine dikkat çekti. Veterinerlik mesleğinin ülkemizde zar zor  geçinilen bir meslek haline geldiğini ileri süren veteriner hekim konuğum , veterinerlik bölümünden mezun olan öğrencileri de  esas aldığımda mezun öğrencilerin klinik açmada zorlanacaklarını ; çünkü sektörün çok zor bir duruma geldiğini belirtmek isterim , dedi.
‘’Bir şey bildiğimizi sanıyoruz ama bilmediğimizi bile bilmiyoruz’’
Hayvan sahiplerinin sosyal medya mecralarında klinik veteriner hekimleri zan altında bırakacak (suçlu duruma sokacak) doğru olmayan yorumlarda bulunduklarını açıklayan veteriner hekim:’’Sosyal medya mecralarında sarf edilen sözler ve kullanılan üslup üzerinden biz klinik veterinerlerin emeğine , uğraşlarına ve en önemlisi de hayvanlara duyduğumuz derin sevgiye saygısızlık edildiğini görmekteyim. İnsanlar yaşadığımız zorlukları bilmeden anlamsız yorumlarda bulunuyorlar. Ve yaptıkları yorumlarda da tek bir isim bile belirtmeden bir semtin , bir ilin veyahut bir ilçenin adını vererek oradaki tüm klinik veteriner hekimleri suçlamış oluyorlar’’ dedi.
‘’Bir canlıyı sevmek zorunda değilsiniz ama saygı duymalısınız’’
Benim en çok dikkat ettiğim hususlardan birisi ise hayvanların sahipleri tarafından nasıl bir davranış biçimi gördüğü veyahut maruz kaldığıdır. Kliniğime getirilen hayvanların, sahipleri tarafından tasmalarından  çekiştirilerek getirildiğini görmekteyim diyen veteriner hekim:’’Hayvanların sahiplerinin otoritelerine maruz kaldığını gördükçe çok sinirlenmekteyim. Elbette bir canlıyı sevmek zorunda değilsiniz ama saygı duymak zorundasınız. Hiç kimse sahiplenmiş olsa dahil  hayvanına psikolojik , fiziksel şiddet uygulama ve kendi hükmünü hayvanı üzerinden sürdürme hakkına sahip değildir’’ dedi.
‘’Kendini hayvansever olarak tanımlayan insanların gerçek hayvansever olduğunu düşünmüyorum’’
Kendilerini hayvansever olarak tanımlayan birçok insanın sahiplendikleri hayvan dışında diğer hayvanları hor gördüğüne çoğu kez tanık olduğunu ifade eden veteriner hekim: ‘’Köpekleri çok sevdiğini söyleyenler, pitpull  türü köpeklerden nefret ettiğini söylüyor. Kedileri çok sevdiğinden bahsedenler ise siyah renkli kedilerin uğursuzluk getirdiğine inandığı için sahiplenmek istemediğini dile getiriyor. Hal böyle olunca böylesi insanların  hayvanseverler çatısı altında toplanmaları sizce mümkün olabilir mi? Veteriner hekimler olarak gerçek hayvanseverleriz. Onlar için yaptıklarımızdan söz etmeye bile gerek yok , diye düşünüyorum. Dolayısıyla yaşadığımız zorluklardan haberdar olmadan  bizim hayvan sevgimizi sorgulayacak bir şekilde hem çevrelerine  hem de sosyal mecralara  yanlış ithamlarda bulunacak şeyler söylemesinler veya yazmasınlar’’ diyerek hem klinik veteriner hekimler hem de hayvanlar üzerinden yapılan baskıları bir kez daha dile getirerek sözlerini burada bitirdi.

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Haklılık Konuştukça Haksızlık Susar “Hiçbir Şey Birden Bire Olmuyor!” Antik Yunan’da Değil , Türkiye Cumhuriyeti’nde Yaşıyoruz! Geride Özlemini Çekeceğimiz Bir Şeyler Olmalı Adaleti Haykırmak Cesur Yüreklerin Marifetidir Basın Özgürlüğü'nün Sağladığı Profesyonel Gazetecilik İdeolojisi Çocuklara Virüsten Çok , Baskılar Zarar Kültürel Ürünlerin Metalaşması , Kültür Endüstrilerinin Egemen Olmasından mı ? Yazarların Sözleri Üzerinden İstanbul Sözleşmesi İstekler Değil , Yanlışlar Çok! Tekstilde Dijital Dönemin Gidişatı Z Kuşağı Farkına Var Ve Farkına Varılmak İçin Farklı Ol Sayısı Günden Güne Artan Kitsch Videolarına Öz Eleştiri Umudu Ve Tüm Naif Güzellikleri Okuruna Vadeden Bir Kitap Kendinize Yarattığınız Kötü Algıları , Çocukların Zihninden Çekin İşimiz Yine Teknolojiye Kaldı Yaşamları boyunca umudu hep hatırlatacaklar kendilerine : Elif Ve Ayda Kendine Yaptığı Adaletsizliği Bulmalıydı İnsan ! İçsel Yolculuğa Çıkmak Stefan Zweıg 'ın ' Korku ' Eseri Üzerinden Öğütler Keder Ülkesinden Taşınmanın Vakti Gelmedi mi Immanuel Kant’ın ‘Kategorik İmperatifi‘ Üzerinden İnsanlara Ahlaka Uyma Çağrısı Neden başkalarına özenmek ? Kromozomu Fazla, Hayalleri Kromozomundan Daha Fazla! Kadınların Sesi: Marksist Mariategui Kalp Güzelliği Ne Kadar da Önemli! Coğrafya’nın Edebiyattaki yeri Esamesi edilsin! Sabahattin Ali: Müthiş Gözlem Gücü "Kitaplar Sizinle Konuşur ve Konuştuklarını Dikkate Alın" Gizemcilik: Mistik Bir Yaşantı Din- Felsefe ilişkisi: İbn Rüşd Bir Burjuva Da Bizim İçimizde Mi? O İÇLİ BİR ÇOCUKTU:TURGUT UYAR
Mersin Adana Tren Saatleri 2022