Mersin Haberleri, Mersin Son dakika Haberleri - Sonses.tv'de
HV
08 AĞUSTOS 2022 - 04:43
0241

BU KOŞULLARDA SEÇİM OLUR MU?

Prof. Dr. Ali Vural CENGİZ
Prof. Dr. Ali Vural CENGİZ
Giriş Tarihi : 06-12-2021 08:28

Bizim milletin yarısı çok uyanıksa diğer yarısı da çok saf. Bu kesimdekiler cidden inanarak erken seçim lafı ediyorlar! Adam seçimi zamanında yaptı da erkeni kaldı!

Bu ülkede olağanüstü hal durumu nasıl ilan edildi, unuttunuz mu? Türkiye’de 21nci yüzyılda askeri darbe girişimi olacağına kim inanırdı? Ya da Türk ordusu içinde bir darbenin becerilemeyeceğine? Libya’ya, Suriye’ye, Afganistan’a, Karabağ’a tank indiren generaller üç şehirde beş tankı sokağa çıkaramadılar. Ya da Karabağda iki milyar dolarlık askeri techizatı imha eden pilotlar bir binayı vurmayı beceremediler!

Geçmişte olanı ya da olmadan oldu deneni bir yana bırakın. Benzer bir olayın yeniden olmaması için neden mi var? Oyunu yönetmeye tek yetkili olan ‘oynamıyorum’ deyince oyun oynanmaz.

Peki neden seçim yapılmasın? Bunun tek cevabı ekonominin içinde bulunduğu durumdur. 

Kim kaybedeceği seçimi yapmak ister? Suikast girişimi denir, darbe girişimi denir, ‘reyisi zehirlediler, hasta’ denir ya da daha yaratıcı bir neden bulunur! Nasılsa MHP tam teslim. Dile bizden ne dilersen…

Türk Lirasının durumu işçilik maliyetlerini çok düşük ve ihraç malı fiyatlarını çok ucuz hale getirdi deseler de bu laflara kanmayınız. Zira ekonominin gerçeklerinden biri şudur: Döviz ve fiyatlar birlikte artarlar. 

Şimdi yağmur gibi gelecek fiyat artışlarına hazır olun. Henüz hiçbir şey görmediniz! 

Döviz ve fiyat artışlarını dengeye getirecek şey faiz artışlarıdır. Faizler artmadığı sürece fiyat artışları da sürecektir kurdaki artışlar da…

Siz şemsiye açtınız diye yağmur yağmaz. Siz yağmur yağdığı için şemsiye açmalısınız!  Yani yüksek faiz olunca enflasyon olmaz. Enflasyon olduğu için faizleri yükseltirsiniz.

Faizleri düşeceğiz demek seçim yapmayacağız demektir. Zira halkı yöneten, yönettiği halktan çok daha akıllıdır ve kaybedeceği seçimi yapmaz. 

Belki Kılıçdaroğlu’nun kendisine karşı aday olmasına güvenir ama CHP bir çok akıllı kişiyi barındıran bir partidir. Üyeler de ağırlıklarını koyacaklardır. Doğru tercihi yapacaklardır. Yani Millet İttifakının adayı seçimi kazanacak biri olacaktır.

Bu nedenlerle seçim zamanında bile zor.

Prof Dr Vural Cengiz
Arizona GCU Öğretim Üyesi ABD

YORUMLAR
Mersin Adana Tren Saatleri 2022