Mersin Haberleri, Mersin Son dakika Haberleri - Sonses.tv'de
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 00:39
Advert

32 Yıldır Prof. Muammer AKSOY Cinayeti Aydınlanmadı

Beyhan BALABAN
Beyhan BALABAN
Giriş Tarihi : 31-01-2022 17:38

Prof. Dr. Muammer AKSOY'u; KATLEDİLİŞİNİN 32. Yılında SAYGIYLA ANIYORUZ

1961 Anayasasını hazırlayan Komisyon Üyeliğini ve Sözcülüğünü yapan, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi Profesörü, 1977 CHP İstanbul Milletvekili, 1980 sonrası Ankara Barosu Başkanı ve Atatürkçü Düşünce Derneğinin Kurucusu, Hukukçu Prof. Dr. Muammer AKSOY'u, 31 Ocak 1990'da Ankara Bahçelievler'deki evinin önünde kurşunlanarak Silahlı Saldırı Sonucunda KATLEDİLİŞİNİN 32. Yılında Saygıyla Anıyoruz.

1961 Anayasasını hazırlayan komisyonun sözcülüğünü yapan Muammer AKSOY, 1990'da FAİLİ MEÇHUL bir cinayet sonucu evine girerken öldürüldü. Prof. Dr. Muammer AKSOY cinayeti Türkiye’nin siyasi geleceği ve dışa bağımlı siyasetinin girdabı açısından çok önemlidir. Gelecek vaat eden bir siyasal profesörünün katledilmesinin altında önemli gerçekler yatar. Öncelikle ülkemize ADALET gelsin. KATLEDENLERİN ve ETTİRENLERİN hakkından yine gelmesini beklediğimiz ADİL ADALET gelsin. Ne yazık ki ülkemiz böyle bir adaletsizlik çaresizliği içindedir... Bir gün FAİLİ MEÇHUL Cinayetlerin aydınlanmasını göreceğimiz günlerin en kısa zamanda gelmesini diliyorum...

PROF. MUAMMER AKSOY KİMDİR?

1917'de Antalya'da doğan Muammer AKSOY, 1939'da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra Zürih Üniversitesi Hukuk ve Devlet Bilimleri Fakültesi'nde Doktora yaptı. Türkiye'ye döndükten sonra İstanbul Üniversitesi'nde Asistanlık ve Ankara Üniversitesi'nde Öğretim Üyeliği yaptı. 1957 yılında üniversiteden ayrılarak CHP'ye girdi.

27 Mayıs 1960 sonrasında yeniden üniversiteye döndü ve Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde Profesör oldu. Kurucu Meclis Antalya İli Temsilciliği ile 1961 Anayasasının hazırlanmasında komisyon sözcülüğü yaptı.

CHP Parti Meclisi Üyeliği görevlerini yürüttü. 1977'de CHP İstanbul Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Avrupa Konseyi Türkiye Temsilciliği ve Türk Hukuk Kurumu Başkanlığı görevlerini yürüttü. 12 Eylül 1980'den sonra Ankara Barosu Başkanlığına seçildi.

1989'da Hıfzı Veldet VELİDEDEOĞLU, Bahri SAVCI, Münci KAPANİ ve Bahriye ÜÇOK ile birlikte Türkiye'de Atatürkçü Düşünce Derneği'ni kurdu.

1961 Anayasasının hazırlanmasında komisyon sözcülüğü yapan Prof. Muammer AKSOY, CHP'de vatanına hizmet edecek büyük bir devlet adamı olduğu için öldürüldü.

1961 Anayasasını hazırlayan bir vatanseverin evinin önünde öldürülmesi ve cinayetinin faillerinin hala bulunmaması veya açıklanmaması devletin bazı güçlerce işgal edildiğini ve yönetildiğini gösterir.

 

Beyhan BALABAN

Cumhuriyet'in KALEMİ

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Cumhurbaşkanı Yılmaz BÜYÜKERŞEN TİY, Dr. Haluk BOZDOĞAN ve CHP Siyasi Partilerde GERÇEK EMEKÇİLERİN HALİ GECE YARISI SAAT BİRDİ… 6 MAYIS 1972! Cumhuriyet Öncesi ve Sonrası 1 MAYISLAR SİYASAL İSLAM Projesi ile ESAD ve PUTİN Dünya, KANLI BAHAR Planıyla Yeniden Şekillendiriliyor TARSUS STADINA, 72 YILDIR EK TRİBÜNLER YAPILMADI! Joe BİDEN’nin Oğlu Hunter BİDEN Neden UKRAYNA’da? YALAKA Zelenski ve Dünyanın Başına Açtığı İşler TÜRKİYE SİYASETİ ve TARSUS ALTI Artı HDP (6 + HDP) ve Hikmet ÇETİN Ortanın Yazarı Olsa da KATİLLERİ Serbest Bırakılan Abdi İPEKÇİ’nin ANISINA CHP ve İYİ Partinin Mersin Büyükşehirdeki “AYAK” Sesleri İLELEBET C U M H U R İ Y E T ! CUMHURİYET HALK PARTİMİN 98. DEVRİM YAŞI KUTLU OLSUN 26 - 30 Ağustos 1922 BAŞKOMUTANLIK ZAFERİ ve Günümüzdeki SİVİL DİRENİŞ 24 TEMMUZ 1908 ve CUMHURİYET’in 4. KOLORDUSU Mersin EMEKLİLER Derneği! GECE YARISI SAAT BİRDİ… 6 MAYIS 1972! 50. Yaşında 12 Mart KANLI Muhtırası Vahap SEÇER ve CHP’ne ZARAR VEREN AKIL HANGİ BEYNİN ÜRÜNÜ? !!! KADINLAR SUSMASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE KADININ VARLIĞI Öğretmenler Günün Kutlu Olsun BAŞÖĞRETMENİM! MERSİN Büyükşehir’e ULUSAL Basından AĞIR İFTİRALAR Bilimde Yaşam, Hukukta Yaşam, Dinde Yaşam, Siyasette Yaşam, Orduda Yaşam! 100. Yaşında 23 NİSAN, HALKIN SEFALETİ ve 1 MAYIS DOKTOR SEVİCİLİĞİ ve HALKA HAKARET BİLİMDE Ölüm! HUKUKTA Ölüm! DİNDE Ölüm! SİYASETTE Ölüm! ORDUDA Ölüm! Emperyalizmin VİRÜSÜ ve Türkiye RTE İktidarının ÇIKMAZI, Muhalefetin AÇMAZI Alptekin ESER; CHP Siyasetinde GERÇEĞİN ESERİNİ Yazdı Mersin TULUMBA Köprüsü ve METRO Projesi 24 OCAK TARİHİ Olayları ve TÜRKİYE İLİŞKİSİ NEDİR? Belediye ŞİRKETLERİ RANT İÇİN KURULUR! MONDROS ÇAYI ve MONDROS KÖPRÜSÜ CHP’li Belediye Başkanlarına ve Kongre Adaylarına Öğretmenler Günün Kutlu Olsun BAŞÖĞRETMENİM! ATAM’IN CUMHURİYETİ AĞLIYOR CUMHURİYET HALK PARTİMİN 96. DEVRİM YAŞI... Bu VATAN HEPİMİZİN... SEÇİMİN İÇ YÜZÜ- Türkiye ve Mersin GERÇEĞİ Hepinizi çok seviyorum! Mersin EMEKLİLER Derneği Yarışında BÜYÜK MÜCADELE Sözde Kadınlar; KADININ Adını KİRLETMEYİN! 24 OCAK TARİHİ Olayları ve TÜRKİYE İLİŞKİSİ NEDİR? Yeni yazısı MERSİN CHP İL Delegeleri; KILIÇDAROĞLU’nu RİSKE ATMAZ Hukuksuz Yönetilen Ülkem Önce CHP Tabanı Uyansın! Kadının aktif siyasetinden söz edilmedi
Mersin Adana Tren Saatleri 2022