Mersin Haberleri, Mersin Son dakika Haberleri - Sonses.tv'de
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 00:37
Advert

TÜRKİYE SİYASETİ ve TARSUS

Beyhan BALABAN
Beyhan BALABAN
Giriş Tarihi : 23-02-2022 20:34

Cumhurbaşkanı, Genel Seçimleri Yerel Seçimlerle Birleştirecek 

       Tarsus’ta DOKTORLAR Yarışacak 

         2023 genel seçimleri ve 2024 yerel seçimlerinin akıbetini, genel seçimin gerçek tarihinde yapılıp yapılmayacağını bilmediğimiz bir sürece girdik. Bir yandan Cumhurbaşkanının kendi hazırladığı taslak başkanlık sistemi maddelerine göre bir daha aday olamayacağı, diğer yandan aday olabileceği konuşulurken, hangi partide hangi adayların yerelde veya genelde adaylık yarışına girecekleriyle ilgili yapmaları gereken açıklamaları ortada kalıyor.  

       Öte yandan PARLAMENTER Sistemin yeniden TBMM’de hayat bulması için mücadele veren Millet İttifakının bir an önce erken seçim taleplerinde bulunmaları iktidarı haliyle daha fazla geriyor. Adaylık düşünenler veya vatansever olup elini taşın altına atanlar memleket meselesi diyerek kendi görüşlerine yakın millet ittifakı partilerine ve memleket partisine üye olarak katılım sağlıyorlar. Halkın sevdiği, güvendiği, toplumda kabul görmüş kişiler muhalefet partilerine katılım sağladığında, doğal olarak yazılı ve görsel basın siyasi parti toplantılarında yeni üye olan katılımcılara sorular yöneltiyorlar. Soru yöneltilen katılımcılar aday olacaklarını söylüyorlar. Ama yerelde mi adaylık, genel seçimlerde mi adaylık, belirttiğim gibi, bu durumu Cumhurbaşkanı erken seçim kararı alır mı, yoksa seçimler zamanında mı yapılır ya da yerel seçimlerle birleşir mi sonucuna bağlı.  

       Siyasi ağırlıkta yazılar yazan, yıllardır siyaseti yakından izleyen analizlerimle öngörüme dayanarak, Cumhurbaşkanının erken seçim kararını alacağını hiç ama hiç düşünmüyorum.  

       TAM AKSİNE; CUMHURBAŞKANI GENEL ve YEREL SEÇİMLERİ BİRLEŞTİRECEK 

       Neden mi? Çünkü kendi adaylık durumunu düzeltmek için seçimleri yerel seçim sürecine uzatarak zaman kazanacak. Bitiremediği taslak olan başkanlık anayasasını kendince daha sağlam hazırlayacak. İktidarın seçimleri birleştirmesiyle güçleneceği birçok neden var. Fakat en önemlisi, genel ve yerel seçimler birleştiğinde AKP daha fazla oy kaybetmeyeceğinin hesabını yapacak. 2023’te zamanında yapılacak bir genel seçimde oy kaybına uğramış bir sonuç, AKP İktidarı açısından milletimizin yaşadığı sıkıntıların sandığa yansıyacak sonuçları kaçınılmaz eksi getiriler olacağı için, iki seçimi birleştirmek Cumhurbaşkanlığı seçimini ve RTE’nin kendine göre yeni bir yol bulma arayışını hem kuvvetlendirir hem de AKP’ye her üç seçimden yine güçlü çıkma mücadelesinde zaman kazandırır.  

       Türkiye siyaseti bu durumda, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve başkanlık sistemine giden yolu durdurmayı, genel seçimleri ve TBMM’ne PARLAMENTER sistemi yeniden getirmeyi, ardından yerel seçimleri ayrı ayrı değerlendirmek ama hepsinin birbirlerine yansımalarını iyi hesap ederek siyaset yapmak lazım. Tüm muhalefet partilerinin üç seçimi ve aynı zamanda her üç seçimin iki sonuçlu ayağı olan seçimler olduğunu unutmadan siyasi hesap yapmaları lazım.  

       Tarsus’ta DOKTORLAR Yarışacak 

       Yukarıda dile getirdiğimiz “Türkiye Siyasi Gerçeği” Tarsus gibi siyasetle çok ilgilenen topluluklara sahip, aynı zamanda seçmen potansiyeli ile Mersin’in en çok seçmenine sahip olan ilçesi olmasından yana Tarsus’ta siyaset çok daha hareketli geçiyor.  

       Op. Dr. Mehmet Yunus SEVEN, TARSUS İYİ Partiden ADAY 

       Tarsus’un tanınmış doktorlarından, halkımızın çok sevdiği önceki dönem MHP Meclis Üyeliği yapan göz doktoru, Tarsus MAYA-GÖZ Hastanesinin kurucularından Op. Dr. Mehmet Yunus SEVEN Ekibi ile birlikte Tarsus İyi Parti Teşkilatına üye oldu. Üyeliğini gerçekleştirirken, ekibi ile birlikte katılım sağlayarak, çoğulcu bir yapılanmayla işe başladı. 

       Tarsus’ta hem kendi meslek arkadaşları arasında ve sağlık sektörü platformunda, hem de siyasi çevrelerce OLMASI GEREKEN BUYDU dedirten bir kararla yola çıkan Dr. Mehmet Yunus SEVEN’İN, MİLLET İTTİFAKINDAN bir partiye geçmesi çok olumlu karşılandı, olumlu güzel yorumlara sebep oldu. 

       Uzm. Dr. Ahmet KALMIŞ, Tarsus Memleket Partisinden ADAY 

       Tıp Eğitimini Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapan, Uzmanlığını Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamlayan Uzm. Dr. Ahmet KALMIŞ Kardiyoloji alanında Tarsus’ta uzun yıllar halkımıza hizmet verdi, vermeye devam ediyor. Uzm. Dr. Ahmet KALMIŞ son yıllarda Tarsus Medikal Park Hastanesinde Tarsuslulara mesleğiyle görev yapmaya devam ediyor. Tarsus’ta hastalarıyla ağbi kardeş, dost arkadaş ilişkisiyle samimi ve birebir iletişimle doktorluk yapan Uzm. Dr. Ahmet KALMIŞ Kardiyoloji alanında Tarsus’ta güven sağlamış doktorlarımızdan birisi. Geçtiğimiz aylarda Tarsus Memleket Partisi İlçe Teşkilatına üye oldu ve ardından Tarsus Memleket Partisi İlçe Başkanlığına seçildi. Partisine kırgın olan özellikle partilerinden ötelenmiş CHP ve MHP seçmenlerinin sahiplendiği Uzm. Dr. Ahmet KALMIŞ Tarsus Halkından çıktığı yolda olumlu yorumlar aldı.  

       Buradan çıkaracağımız sonuç; doktorlar kolay kolay siyaset yapmak istemezler. Ülkenin her alanda girdiği sıkıntılara, iktidarın çözüm üretemediği siyasete artık doktorlar da dur diyecek.                           

       Okuyan ve okumaya, bilime saygı duyan her insan için bu doğru aynıdır. TIP alanında ve diğer alanlarda hayatı sınavlarla geçmiş, sınavları başararak ve aldığı sınav puanlarıyla basamaklarda ilerleyerek mesleğinde zirve yapmış tüm insanların, tek adam rejimiyle hak etmedikleri makamlara MÜLAKAT ALDATMACASIYLA gelenlere karşı, kendi mücadelelerine istinaden Parlamenter Sistemi savunmaları, parlamenter sisteme ülkelerini yeniden kazandırmak için mücadele etmeleri ve parlamenter sistemi savunan siyasi partilere üye olup, adaylıklarını açıklamaları en doğal doğrudur. 

       Ülkemizin geriye doru ilerlediği bu zor süreçte, halkımızın çok sevdiği yukarıdaki örneklerde olduğu gibi, toplumdaki önder kişilerin adaylıklarıyla muhalefet partilerinde yerlerini almaları lazım. Birlikten kuvvet doğar diyerek, Türkiye Siyasetini düzeltmek, ülkemizi yeniden ilerici kadroların yönetmesi için elimizden geleni yapmalıyız… 

 

Beyhan BALABAN  

Cumhuriyet’in KALEMİ  

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Cumhurbaşkanı Yılmaz BÜYÜKERŞEN TİY, Dr. Haluk BOZDOĞAN ve CHP Siyasi Partilerde GERÇEK EMEKÇİLERİN HALİ GECE YARISI SAAT BİRDİ… 6 MAYIS 1972! Cumhuriyet Öncesi ve Sonrası 1 MAYISLAR SİYASAL İSLAM Projesi ile ESAD ve PUTİN Dünya, KANLI BAHAR Planıyla Yeniden Şekillendiriliyor TARSUS STADINA, 72 YILDIR EK TRİBÜNLER YAPILMADI! Joe BİDEN’nin Oğlu Hunter BİDEN Neden UKRAYNA’da? YALAKA Zelenski ve Dünyanın Başına Açtığı İşler ALTI Artı HDP (6 + HDP) ve Hikmet ÇETİN Ortanın Yazarı Olsa da KATİLLERİ Serbest Bırakılan Abdi İPEKÇİ’nin ANISINA 32 Yıldır Prof. Muammer AKSOY Cinayeti Aydınlanmadı CHP ve İYİ Partinin Mersin Büyükşehirdeki “AYAK” Sesleri İLELEBET C U M H U R İ Y E T ! CUMHURİYET HALK PARTİMİN 98. DEVRİM YAŞI KUTLU OLSUN 26 - 30 Ağustos 1922 BAŞKOMUTANLIK ZAFERİ ve Günümüzdeki SİVİL DİRENİŞ 24 TEMMUZ 1908 ve CUMHURİYET’in 4. KOLORDUSU Mersin EMEKLİLER Derneği! GECE YARISI SAAT BİRDİ… 6 MAYIS 1972! 50. Yaşında 12 Mart KANLI Muhtırası Vahap SEÇER ve CHP’ne ZARAR VEREN AKIL HANGİ BEYNİN ÜRÜNÜ? !!! KADINLAR SUSMASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE KADININ VARLIĞI Öğretmenler Günün Kutlu Olsun BAŞÖĞRETMENİM! MERSİN Büyükşehir’e ULUSAL Basından AĞIR İFTİRALAR Bilimde Yaşam, Hukukta Yaşam, Dinde Yaşam, Siyasette Yaşam, Orduda Yaşam! 100. Yaşında 23 NİSAN, HALKIN SEFALETİ ve 1 MAYIS DOKTOR SEVİCİLİĞİ ve HALKA HAKARET BİLİMDE Ölüm! HUKUKTA Ölüm! DİNDE Ölüm! SİYASETTE Ölüm! ORDUDA Ölüm! Emperyalizmin VİRÜSÜ ve Türkiye RTE İktidarının ÇIKMAZI, Muhalefetin AÇMAZI Alptekin ESER; CHP Siyasetinde GERÇEĞİN ESERİNİ Yazdı Mersin TULUMBA Köprüsü ve METRO Projesi 24 OCAK TARİHİ Olayları ve TÜRKİYE İLİŞKİSİ NEDİR? Belediye ŞİRKETLERİ RANT İÇİN KURULUR! MONDROS ÇAYI ve MONDROS KÖPRÜSÜ CHP’li Belediye Başkanlarına ve Kongre Adaylarına Öğretmenler Günün Kutlu Olsun BAŞÖĞRETMENİM! ATAM’IN CUMHURİYETİ AĞLIYOR CUMHURİYET HALK PARTİMİN 96. DEVRİM YAŞI... Bu VATAN HEPİMİZİN... SEÇİMİN İÇ YÜZÜ- Türkiye ve Mersin GERÇEĞİ Hepinizi çok seviyorum! Mersin EMEKLİLER Derneği Yarışında BÜYÜK MÜCADELE Sözde Kadınlar; KADININ Adını KİRLETMEYİN! 24 OCAK TARİHİ Olayları ve TÜRKİYE İLİŞKİSİ NEDİR? Yeni yazısı MERSİN CHP İL Delegeleri; KILIÇDAROĞLU’nu RİSKE ATMAZ Hukuksuz Yönetilen Ülkem Önce CHP Tabanı Uyansın! Kadının aktif siyasetinden söz edilmedi
Mersin Adana Tren Saatleri 2022