Mersin Haberleri, Mersin Son dakika Haberleri - Sonses.tv'de
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 00:28
Advert

YALAKA Zelenski ve Dünyanın Başına Açtığı İşler

Beyhan BALABAN
Beyhan BALABAN
Giriş Tarihi : 16-03-2022 10:24

Savaşlar artık 20. Yüzyıl ve öncesi savaşlarla kıyaslanacak şekilde yapılmıyor. Savaş algısını insanoğlunda istediği gibi kabul ettirme ve yönlendirmenin temelleri; 2. Dünya Savaşında hem Avrupa ülkelerini bölüp hem de ardından barış getiren PERİ misali ABD ve yarattığı NATO maddeleriyle çok ayrı bir algı operasyonuyla yapılıyor. Bu algı operasyonlarında önce bir yandaş lider yaratılarak planlanıyor. Adına hakiki YALAKA diyebileceğimiz, ABD’nin istediği gibi yöneteceği, yönlendireceği, istediği biçimde politika ve diplomasi açıklamaları yaptıracağı kendi ülkesinde vatan haini yalakalar belirleniyor. Ne yapıyor bu vatan hainleri, öncelikle ABD’ye yandaş hareket ederek tıpkı kendisini PERİ gibi gösteren ABD’nin oyununu kendi ülkesinde uyguluyor. Yüzyıllardır süregelen geçmiş tarihini, geçmiş kültürünü bir yana bırakıp, ülkesini ABD ve AB Ülkelerinin silahlandırmasına, üs kurmasına, savaş eğitimcileri ve timleri göndermesine, dışarıdan vatandaş alıp genlerinin bozulmasına, dışarıdan vatandaşlara toprak satmasına ve en önemlisi ABD karşıtı büyük bir ülkenin sınırında olduğu halde o ülkeyi de tehlikeye atarcasına kararlar alıyor. Bu tanımla ABD’nin en son aciz esiri Ukrayna Devlet Başkanı Voladimir Zelenski’yi tarif ediyorum.  

       Tabi ki Irak, Libya, Tunus, Lübnan, Afganistan ve birçok Ortadoğu ile Arap Ülkelerinde mevcut devlet yönetimini içten terör yaratarak, teröristleri besleyip, silahlandırıp, mevcut hükümetleri düşürüp, ülkelerin başına devrik lider atayan ABD, bu işi 2. Dünya Savaşından itibaren yapıyor. Neden yapıyor, çünkü dünyadaki tüm maden ve enerji kaynakları olan ülkeler, Rusya gibi kendinden emin ve güçlü duruma geçerse, kendisinin yoksullaştırdığı ülkeler kalkınır, ülkeler dincilikle, gericilikle uğraşmaz ve ileriyi, bilimi yakalayarak eğitim düzeyleri yükselir. 2. Dünya Savaşına direnen İsmet İNÖNÜ, ABD yanlısı YALAKA Celal BAYAR’ın da etsiyle devletin başından indirilmiş, seçim kaybettirilmiş, tıpkı Arap Baharında olduğu gibi ÇOK PARTİLİ REJİM ALDATMACASIYLA Türkiye’den öc alınmış ve istenilen yandaş, YALAKA kişi Türkiye’nin başına getirilmiştir. ABD soğuk savaşı ilk olarak böylece Türkiye’de uygulamıştır ve Türkiye’yi istediği lider başa gelince NATO’ya almıştır...  

       Türkiye eğer NATO üyeliğine girmeseydi, bugün çok ileri bir ülke, belki de bilim dünyasında baş aktör olabilecek düzeyde eğitim seviyesi çok yüksek ve uğraştığı alanlar çok farklı olacaktı. Ne yapıyor ABD, bir ülkenin yoksullaşması için elinden geleni yapıp, NATO adı altında eline geçirdiği ülkeleri yönetip, hepsinde dinci, gerici zeminleri besleyerek ülkelerin geri kalmasına ve kendisinin daima ülkelerde yönetici olmasını kuvvetlendiriyor.  

       Soğuk Savaşla başlayan, Rusya’nın ve akabinde bölgenin güvenliğini tehlikeye atan kararlar ve yardımlar alan Zelenski sonunda ülkesini işgal altına aldırdı. Hala Rusya’yı kışkırtan açıklamalar yapan, İsrail’e bile seslenen, ABD yanlısı politikalarla vatandaşlarını tehlikeye atan, savaşı daha da uzatan kararlarla Zelenski yanlışa devam ediyor. Örneğin, Barış ve Özgürlük Alanı denilen yerde ABD’nin gönderdiği savaş eğitimcileri konaklıyor, Rusya burayı vurunca yalan haberlerle vurulan yer barış elçisiymiş gibi gösterilerek dünya medyasına böyle yalan haber pazarlanıyor. Zaten Ulusal Medyanın %80’ni ABD yanlısı haberler yapıyor. Efendim “siviller vuruldu” diyerek algı operasyonuyla Ukrayna’nın yönetiminin yaptığı yanlışlar hiç konuşulmuyor, yazılmıyor, tartışılmıyor. O halde Ukraynalı siviller yüzyıllardır kendi RUS topraklarında birlikte yaşadıkları Rusların ve bölgenin geleceğini tehlikeye atan ABD yanlısı bir devlet başkanı seçmeselerdi. ABD ve İngiltere başta olmak üzere, birçok Avrupa Ülkesi Ukrayna’ya son iki yıldır silah, bomba, füze gönderiyordu, hala gönderiyorlar. Bu silahlar sivillere dağıtıldı, SİLAHLANAN SİVİLLERE MASUM DENMEZ. Ukrayna-Rusya Savaşının zeminini hazırlayanlar sivil halk üzerinden dünya politikası yürütüyor, duygu sömürüsü yapıyor. Savaşın zeminini hazırlayanlar şimdi mültecilere baksınlar. Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, sivil Rus sanatçılarına uygulanan yaptırımlar doğru mu? Bu kararların amacı Rusya’yı her alanda zor durumda bırakmak değil midir? Peki, bu karar ve uygulamalarla savaşa dâhil olmuş olmuyorlar mı? Çin’nin Rusya’ya yardım etmesi durumunda ABD başkanı gözdağı veren açıklamalar yapıyor, peki Rusya’ya uygulanan yaptırımlar Ukrayna’ya yardım olup, savaşa dâhil olmak değil midir?  Hem soğuk savaşı kendileri yöneterek uyguluyor, hem de Ukrayna’yı NATO’ya almakla ve silahlandırmakla savaşın başlamasını ve devam etmesini sağlıyorlar, sonra BARIŞ PERİLİĞİNİ oynuyorlar. Rusya’nın sınırlarına kadar askeri bölgeler inşa edip, silahlandırma yapıp, sonra sadece sivil halk üzerinden konuşmak ve dünya genelinde haber yaptırmak çok basit kalan yalanlar ama sonuçları tüm dünya ülkelerine ağır olan oyunlardır.  

       Hem barış isteyip hem de bu savaşın zeminini hazırlayanları barış elçisi kabul ederek Rusya’yı işgalci diye tanımlamak da doğru değil. ABD’nin, Suriye’yi önce teröristlerle doldurup, kuzeyinde IŞİD’i yaratıp, El-Kaide ve El-Nusra Terör Örgütlerini Suriye’de besleyip, Hizbullah’ın karargâhı yapıp, Suriye’nin başına ördüğü kirli, çirkin, kanlı katliamları unutmadık. Kıyılara cesetleri vuran Suriyeli Bebekleri unutmadık. Suriyeli göçmenlere Avrupa kapılarını kapatmıştı, göçmenler denizlerde boğuldular, Avrupa sınırlarında dondular… Neden Suriyeli göçmenlere de yardım etmediler? Çünkü dinleri, ırkları farklıydı. Ukrayna’da sivil halka silah dağıttıran Avrupa şimdi sivil halk üzerinden duygu sömürüsü yapmasın. PUTİN’e değil, Zelenski’ye sormak lazım; neden NATO’ya girdin? Neden silahlanmayı ve Rusya’yı tehlikeye atmayı kabul ettin? Neden halkın ölüyorsa NATO’dan geri çıkmıyorsun? Diye kendi halkı bu soruları sormalı ve sorgulamalıdır. Rusya hemen yanı başında ve eskiden kendi toprakları olan Ukrayna’nın KÜÇÜK AMERİK olmasına izin mi versin? Böyle bir ilkesizlik olabilir mi? Mümkün değil. 

       Zelenski, Arap Baharıyla devrik liderler yaratan, Ukrayna’dan önce Suriye’ye, Afganistan’a acılar yaşatan, 2. Dünya Savaşından bu yana savaş zeminlerini böyle hazırlayan, BARIŞ PERİSİ gibi birleşmiş milletler adıyla savaş sonrasında her şeyini kaybetmiş ülkeleri şekillendiren ABD’ye yaklaşmamalıydı. Hele de Rusya’nın tarihinden gelen bir ülke olarak ve Rusya’nın sınırlarında olan bir ülke olarak bu yanlışları yapması hem MUHTEŞEM bir YALAKA olduğunu hem de çok APTAL bir Devlet Başkanı olduğunu gösteriyor. Zelenski ülkesinin geleceği karanlığa çevirdi, Rusya’yı ve Dünyanın enerji kaynaklarının ülkeler arası alışverişini, dünya ekonomisini uzun yıllar etkileyecek çok kötü işler açtı. Bu savaş kolay kolay bitmez. Rusya özellikle yavaş davranıyor. 3. Dünya Savaşı çıkmasın diye akıllı, sakin ve haklı bir savaş yönetiyor. Elbette SAVAŞA HAYIR! Ama ABD’nin yarattığı savaşlara karşı çıkmak, ilerideki yaratacağı YENİ Savaşları durdurmaktır, buradaki ayrıntıyı yukarıda savaş örnekleriyle yazdım. FİLİSTİN-İsrail Savaşına hiç girmedim, dünya haberlerini takip eden herkes, bilincinde ABD ve AB’nin ayrımcılıklarının Doğu ve Ortadoğu ülkelerinde farklı, acı, çirkin ve kanlı katliamlar olduğunu bilir. Ukrayna halkına gösterilen bu ilgi neden Filistin’e, Libya’ya, Lübnan’a, Irak’a Suriye’ye, Afganistan ve daha birçok ülke insanına gösterilmedi! 

       Zelenski’nin bir an önce NATO’dan çıktığını, ABD’nin hiçbir etkisi olmadan kararları PUTİN ile birlikte alacağını açıklaması lazım. Eğer yapmazsa savaş uzayacak. Rusya, ABD’nin şapkasını tüm dünya her şeyi anlayacak, konuşacak, yazabilecek hale gelene kadar bekleyip sonra düşürecek. ABD ve AB Ülkeleri Rusya’yı kışkırtıp, Zelenski’ye destek olmaları, cesaret vermeleri devam ettikçe RUSYA savaşı uzatacaktır. Ve tüm dünya; bir akılsız yalaka devlet başkanı, kendi vatan toprağını okyanus ötesindeki ABD’ye peşkeş çeken hain Zelenski yüzünden etkilenecek, ülkeler her an 3. Dünya Savaşı çıkar mı? Korkusuyla her alanda gerileyecekler, geleceğe güveni olmadan yaşamak, kararlar almak, uluslararası tüm ilişkileri bu şekilde sağlıklı sürdürebilmek çok zor. ABD dünyada her gidişatı planlıyor, ülkeler yoksullaştırılıyor, PLANDEMİ’nin ardından şimdi de savaş çıkardı. Ülkeleri parçalıyor, “21 ülke daha bölünecek” açıklaması yapmaktan çekinmiyor. Kendisi güçleniyor, ülkeler her alanda zayıflıyor, dünyanın tek para birimi Dolar, istediği ne varsa istediği gibi şekillendiriyor. Zelenski’nin dünyanın başına açtığı zor işleri bitirmek yine kendi elinde. Rusya sınırında ABD yandaşı bir ülkenin olması mümkün değildir. Doğru tektir, değiştirilemez…  

 

Beyhan BALABAN  

Cumhuriyet’in KALEMİ 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Cumhurbaşkanı Yılmaz BÜYÜKERŞEN TİY, Dr. Haluk BOZDOĞAN ve CHP Siyasi Partilerde GERÇEK EMEKÇİLERİN HALİ GECE YARISI SAAT BİRDİ… 6 MAYIS 1972! Cumhuriyet Öncesi ve Sonrası 1 MAYISLAR SİYASAL İSLAM Projesi ile ESAD ve PUTİN Dünya, KANLI BAHAR Planıyla Yeniden Şekillendiriliyor TARSUS STADINA, 72 YILDIR EK TRİBÜNLER YAPILMADI! Joe BİDEN’nin Oğlu Hunter BİDEN Neden UKRAYNA’da? TÜRKİYE SİYASETİ ve TARSUS ALTI Artı HDP (6 + HDP) ve Hikmet ÇETİN Ortanın Yazarı Olsa da KATİLLERİ Serbest Bırakılan Abdi İPEKÇİ’nin ANISINA 32 Yıldır Prof. Muammer AKSOY Cinayeti Aydınlanmadı CHP ve İYİ Partinin Mersin Büyükşehirdeki “AYAK” Sesleri İLELEBET C U M H U R İ Y E T ! CUMHURİYET HALK PARTİMİN 98. DEVRİM YAŞI KUTLU OLSUN 26 - 30 Ağustos 1922 BAŞKOMUTANLIK ZAFERİ ve Günümüzdeki SİVİL DİRENİŞ 24 TEMMUZ 1908 ve CUMHURİYET’in 4. KOLORDUSU Mersin EMEKLİLER Derneği! GECE YARISI SAAT BİRDİ… 6 MAYIS 1972! 50. Yaşında 12 Mart KANLI Muhtırası Vahap SEÇER ve CHP’ne ZARAR VEREN AKIL HANGİ BEYNİN ÜRÜNÜ? !!! KADINLAR SUSMASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE KADININ VARLIĞI Öğretmenler Günün Kutlu Olsun BAŞÖĞRETMENİM! MERSİN Büyükşehir’e ULUSAL Basından AĞIR İFTİRALAR Bilimde Yaşam, Hukukta Yaşam, Dinde Yaşam, Siyasette Yaşam, Orduda Yaşam! 100. Yaşında 23 NİSAN, HALKIN SEFALETİ ve 1 MAYIS DOKTOR SEVİCİLİĞİ ve HALKA HAKARET BİLİMDE Ölüm! HUKUKTA Ölüm! DİNDE Ölüm! SİYASETTE Ölüm! ORDUDA Ölüm! Emperyalizmin VİRÜSÜ ve Türkiye RTE İktidarının ÇIKMAZI, Muhalefetin AÇMAZI Alptekin ESER; CHP Siyasetinde GERÇEĞİN ESERİNİ Yazdı Mersin TULUMBA Köprüsü ve METRO Projesi 24 OCAK TARİHİ Olayları ve TÜRKİYE İLİŞKİSİ NEDİR? Belediye ŞİRKETLERİ RANT İÇİN KURULUR! MONDROS ÇAYI ve MONDROS KÖPRÜSÜ CHP’li Belediye Başkanlarına ve Kongre Adaylarına Öğretmenler Günün Kutlu Olsun BAŞÖĞRETMENİM! ATAM’IN CUMHURİYETİ AĞLIYOR CUMHURİYET HALK PARTİMİN 96. DEVRİM YAŞI... Bu VATAN HEPİMİZİN... SEÇİMİN İÇ YÜZÜ- Türkiye ve Mersin GERÇEĞİ Hepinizi çok seviyorum! Mersin EMEKLİLER Derneği Yarışında BÜYÜK MÜCADELE Sözde Kadınlar; KADININ Adını KİRLETMEYİN! 24 OCAK TARİHİ Olayları ve TÜRKİYE İLİŞKİSİ NEDİR? Yeni yazısı MERSİN CHP İL Delegeleri; KILIÇDAROĞLU’nu RİSKE ATMAZ Hukuksuz Yönetilen Ülkem Önce CHP Tabanı Uyansın! Kadının aktif siyasetinden söz edilmedi
Mersin Adana Tren Saatleri 2022