Mersin Haberleri, Mersin Son dakika Haberleri - Sonses.tv'de
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 00:33
Advert

Dünya, KANLI BAHAR Planıyla Yeniden Şekillendiriliyor

Beyhan BALABAN
Beyhan BALABAN
Giriş Tarihi : 13-04-2022 16:16

Diğer bir tanımla Dünya, Emperyalizmin Gücü ve Ekonomisi İçin Yeniden Şekillendiriliyor 

       Emperyalizmin güçlerine, sürekli ülkelerdeki azınlıkları silahlandırıp, savaş çıkartıp, bölüp parçalayıp, kanlı katliamlar yapabilme CÜRETİ neden, nasıl veriliyor? Bu soru vicdanları çok rahatsız edecek bir cevap içeriyor. Tabi sadece vicdanı olan insanlar düşüncelerinde akıllarıyla bu sorgulamayı yapabilirler. Akılları bağımlı olanlar zaten sorgulayamayan Amerikancı EMBESİLLERDİR.  

         ABD-İngiltere ortak aklı ve Avrupa Birliği ülkeleri desteği ile 90’lı yıllarda hız verilerek başlatılan savaşlarla, emperyalizmin güç dengelerini koruyan planlar tıkır tıkır işlemeye devam ediyor.  

       ABD ve İngiltere 2. Dünya Savaşı sonrasında, Avrupa’yı şekillendirdi. 1990’lı yıllara kadar NATO çalışmaları, Ortadoğu Projesi, bölmek istediği ülkelerin içinde terör örgütleri kurma, silahlandırma, ırkçılık-dincilik-mezhepçilik hareketlerini başlatma, cemaat-tarikat kurma ve destekleme gibi daha birçok eylemleriyle dünyada kaos yarattı. Savaşlar başlattı ve kendi menfaatlerine göre parçaladığı ülkeleri yandaş liderlerle yönetiyor. 

       1990’lardan bugüne kadar; Lübnan, Irak, Arap Baharı listesindeki ülkeler, Gürcistan, Suriye, Afganistan, Pakistan, Ukrayna ülkeleri üzerinden planındaki YENİ DÜNYA düzenini şekillendirmeye devam ediyorlar.   

       Peki, düşünebilen, düşündüğünü aklıyla sorgulayabilen İNSANOĞLU sayısı dünyada emperyalizmi destekleyen nüfustan daha fazla olduğu halde, KANLI BAHAR planı halen nasıl devam ediyor? Neden devam ediyor? Nüfusu en fazla ülkeleri ve özellikle Müslüman ülkeleri neden bölüp yönetiyor? Bu CÜRETİ nereden buluyor? 

       Çünkü SUUD KRALLIĞI ve BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ kendi zenginlikleri uğruna, kendi milletlerini emperyalizme kurban veriyor! Kendileri zevki sefadaHalkları ise yoksul, perişan ve savaşlarda kurban! 

       1990’lı yıllardan bugüne kadar Arap ülkelerinde ve Ortadoğu’da milyonlarca insan katledildi. Son günlerde yine yeni bir kanlı katliam habercisi planlar PAKİSTAN’dan ses veriyor. Pakistan Başbakanı Umran HAN, ABD eliyle hükümetten düşürüldü. Umran HAN mecliste erken seçim kararı alsa da, meclisi satın aldıran ABD, Pakistan Başbakanını görevden düşürdü.  

       Umran HAN, yoksulluklar içindeki ülkesini ayakta tutmaya çalışırken, ABD’ye kafa tutacak kadar ASİL bir Başbakandı. ÇİN ile 60 Milyar Doların üzerinde ekonomik bir anlaşma yaptı. Ukrayna-Rusya savaşı başladığında hemen Vladimir PUTİN’i ziyaret etti ve yanında olduğunu söyledi. İran’la bilgi alışverişleri Nükleer Silahlarla ilgili görüş ve çalışmaları oldu. ÇİN sınırına yakın bölgelerde ABD’ye karşı ÇİN’in ASKERİ ÜS KURMASINA İZİN verdi.  

       Peki, Suudi Arabistan ve BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) Pakistan’a ne yaptı? Ya da Pakistan için ne yaptı? 

       ABD, BAE ve SUUD, Pakistan’ın İsrail’le birlikte hareket etmesi için baskı yaptı. Tüm baskılara rağmen Pakistan Başbakanı Umran HAN Filistin Halkının mücadelesine destek verdi ve her defasında yanlarında olduğunu defalarca açıkladı.  

       ABD, BAE ve SUUD’un engellerine rağmen Pakistan Başbakanı İslamabad ve Şam Hava Uçuşlarını başlattı.  

       SUUD ve BAE’nin YEMEN İşgaline Pakistan’ın destek vermemesi ve baskılara direnmesi emperyalizmin güç dengelerini daha çok çileden çıkardı.  

       Umran HAN, Amerikancı generallerce görevden düşürüldükten sonra kendi Halkına “sokağa çıkın” çağrısında bulundu. ABD’nin hiç istemediği bir başkaldırışı gerçekleştirdi.  

       KANLI BAHAR bizzat SUUD Krallığı ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin ABD ve İngiltere ortaklığıyla yapılmaktadır. Vicdanları rahatsız eden bu gerçektir. Emperyalizme KANLI KATLİAMLAR YAPMA CÜRETİNİ veren gerçekte budur. Daha yalın bir dille anlatırsak, Müslüman ülkelerin zenginleri emperyalizme kendi milletlerini ve geleceklerini peşkeş çekmektedirler. SUUD ve BAE, şimdiye kadar ABD ve yandaş ülkelerinin işgaline uğramış hiçbir Müslüman ülkeye el uzatıp bir yardımda bulunmadığı gibi, Pakistan’a da hiçbir şey yapmadı. Aksine Umran HAN’ın görevden düşürülmesine yardım etti… 

       Bugün eğer tüm Arap, Müslüman ülkeleri, Ortadoğu Ülkeleri birleşseler, Pakistan Başbakanı Umran HAN gibi, SADDAM gibi, KADDAFİ gibi, PUTİN gibi, İRAN Siyaseti gibi hepsi bir olup ABD’ye başkaldırsalar; dünyada İNSANLIĞIN YENİ DÜNYASI ŞEKİLLENECEK. Fakat sorgulamayan, özü, dini, kültürü, tarihiyle hareket etmeyen, yoksullaştırılan masum milletlerin başındaki liderleri kendisine yandaş yapan ABD, kendi istediği şekilde KANLI BAHARLA YENİ DÜNYA DÜZENİNİ ŞEKİLLENDİRMEYE devam ediyor…  

       Kendisine bağımlı yapacağı ülkeleri, dincilikle, gericilikle yönettirerek, yandaş liderlerle ve kendi yarattığı hayat pahalılığının etkisiyle yoksullaştırdığı için insanoğlu yaşadıklarını boyun bükerek kabulleniyor. İnsanoğlunun kendini yıldan yıla yitirdiği bu haksız, bu kanlı süreç devam ederse insanlık diye bir tanım dahi kalmayacak… 

 

Beyhan BALABAN  

Cumhuriyet’in KALEMİ  

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Cumhurbaşkanı Yılmaz BÜYÜKERŞEN TİY, Dr. Haluk BOZDOĞAN ve CHP Siyasi Partilerde GERÇEK EMEKÇİLERİN HALİ GECE YARISI SAAT BİRDİ… 6 MAYIS 1972! Cumhuriyet Öncesi ve Sonrası 1 MAYISLAR SİYASAL İSLAM Projesi ile ESAD ve PUTİN TARSUS STADINA, 72 YILDIR EK TRİBÜNLER YAPILMADI! Joe BİDEN’nin Oğlu Hunter BİDEN Neden UKRAYNA’da? YALAKA Zelenski ve Dünyanın Başına Açtığı İşler TÜRKİYE SİYASETİ ve TARSUS ALTI Artı HDP (6 + HDP) ve Hikmet ÇETİN Ortanın Yazarı Olsa da KATİLLERİ Serbest Bırakılan Abdi İPEKÇİ’nin ANISINA 32 Yıldır Prof. Muammer AKSOY Cinayeti Aydınlanmadı CHP ve İYİ Partinin Mersin Büyükşehirdeki “AYAK” Sesleri İLELEBET C U M H U R İ Y E T ! CUMHURİYET HALK PARTİMİN 98. DEVRİM YAŞI KUTLU OLSUN 26 - 30 Ağustos 1922 BAŞKOMUTANLIK ZAFERİ ve Günümüzdeki SİVİL DİRENİŞ 24 TEMMUZ 1908 ve CUMHURİYET’in 4. KOLORDUSU Mersin EMEKLİLER Derneği! GECE YARISI SAAT BİRDİ… 6 MAYIS 1972! 50. Yaşında 12 Mart KANLI Muhtırası Vahap SEÇER ve CHP’ne ZARAR VEREN AKIL HANGİ BEYNİN ÜRÜNÜ? !!! KADINLAR SUSMASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE KADININ VARLIĞI Öğretmenler Günün Kutlu Olsun BAŞÖĞRETMENİM! MERSİN Büyükşehir’e ULUSAL Basından AĞIR İFTİRALAR Bilimde Yaşam, Hukukta Yaşam, Dinde Yaşam, Siyasette Yaşam, Orduda Yaşam! 100. Yaşında 23 NİSAN, HALKIN SEFALETİ ve 1 MAYIS DOKTOR SEVİCİLİĞİ ve HALKA HAKARET BİLİMDE Ölüm! HUKUKTA Ölüm! DİNDE Ölüm! SİYASETTE Ölüm! ORDUDA Ölüm! Emperyalizmin VİRÜSÜ ve Türkiye RTE İktidarının ÇIKMAZI, Muhalefetin AÇMAZI Alptekin ESER; CHP Siyasetinde GERÇEĞİN ESERİNİ Yazdı Mersin TULUMBA Köprüsü ve METRO Projesi 24 OCAK TARİHİ Olayları ve TÜRKİYE İLİŞKİSİ NEDİR? Belediye ŞİRKETLERİ RANT İÇİN KURULUR! MONDROS ÇAYI ve MONDROS KÖPRÜSÜ CHP’li Belediye Başkanlarına ve Kongre Adaylarına Öğretmenler Günün Kutlu Olsun BAŞÖĞRETMENİM! ATAM’IN CUMHURİYETİ AĞLIYOR CUMHURİYET HALK PARTİMİN 96. DEVRİM YAŞI... Bu VATAN HEPİMİZİN... SEÇİMİN İÇ YÜZÜ- Türkiye ve Mersin GERÇEĞİ Hepinizi çok seviyorum! Mersin EMEKLİLER Derneği Yarışında BÜYÜK MÜCADELE Sözde Kadınlar; KADININ Adını KİRLETMEYİN! 24 OCAK TARİHİ Olayları ve TÜRKİYE İLİŞKİSİ NEDİR? Yeni yazısı MERSİN CHP İL Delegeleri; KILIÇDAROĞLU’nu RİSKE ATMAZ Hukuksuz Yönetilen Ülkem Önce CHP Tabanı Uyansın! Kadının aktif siyasetinden söz edilmedi
Mersin Adana Tren Saatleri 2022