Mersin Haberleri, Mersin Son dakika Haberleri - Sonses.tv'de
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 00:23
Advert

GECE YARISI SAAT BİRDİ… 6 MAYIS 1972!

Beyhan BALABAN
Beyhan BALABAN
Giriş Tarihi : 05-05-2022 00:11

3 FİDAN DI ONLAR; HÜSEYİN, YUSUF ve DENİZ…  

       Gece yarısı saat birdi. 6 MAYIS 1972! Soğuk Mahpushane koridorlarında önce Deniz’in sonra Yusuf ve Hüseyin’in ayak sesleri… Devrimciliğin olanca ateşi sarmıştı yüreklerini, Tam Bağımsız bir Türkiye sevdasının öyküsü, mevsim ilkbahardı. Ama kış sessizliği vardı. Çiçekler boynu bükük açmışlardı. Belki de ANKARA bu kadar soğuk görmemişti hayatında. Gece; esir almıştı umutlarımızı, sevdalarımızı, sanki hiç gündüz olmayacak gibiydi. Yıldızlar bile küsmüş parlamıyorlardı. Bir zırh gibiydi üzerindeki parkası. Yürüyüş sona değil, yeniden başlangıcaydı, direniş 25 yaşında armağan etmekti bedenini ve hiç başını eğmeden yürümekti mücadele tüm HALKLARA…  

       Gece yarısı saat birdi. 6 MAYIS 1972!  Ne güzel yakışırdı parkası. Meydanlarda hemen tanırdınız onu, en önde gözlerinde bağımsızlık ateşi, ağzında bağımsızlık türküsü. Durmadan, korkmadan, bıkmadan; Köylüler işçiler değil miydi Sevdalısı? Tek derdi Tam Bağımsız Türkiye değil miydi? O zamanlardan görememiş miydi bu günkü manzarayı?  

       Mustafa Kemal’e yürürken yine en önde, koca bir yürek. Fakat söylemediler hiç ATAYA yürüyüşlerini, ATA gibi HALKLARA Samsun’dan haykırmak isteyişlerini... Henüz 25’inde asılır ya bütün düşünceler, asılır ya ölüm uğramaz olur, gözyaşlarımız DENİZ olur, bir türkü söyler gençlerimiz yırtar ortalığı. GÜN DOĞDU! GÜN UYANDI! SİPERLERE DAYANDI! ... İçimizde umutlar, acılar, yaralar, giden canlar, giden sevdalar, hüzünler, ayrılıklar, ciğerinin parçasına hasretler sığmaz olur! Adlarını çocuklarımıza versek te, acımız 50 yıldır DİNMEZ olur!  

       Gece yarısı saat birdi. 6 MAYIS 1972! Ölen sadece bedenlerdi. Düşünceler dalga-dalga yayılıp Deniz oldu, Hüseyin oldu, Yusuf oldu... Karanlıklar korkutmaz artık bizleri, geceyi yırtarcasına bu ATEŞ yüreğimizde hiç sönmeyecek gibi. Bu acı kalbimizde daima yanan bir kor… Çünkü GÜLİSTAN olmadı onların ömürleri!  

       Gece yarısı saat birdi. 6 Mayıs 1972! Şimdi yaşasaydı geceleri yine RODGİDUYU dinlerdi. Delikanlım iyi baktı 6 MAYIS’ta yıldızlara, Nazım’ın dediği gibi bir daha göremezdi. Haykırdı Deniz sözlerini CELLÂT kesene kadar, kim bilir daha neler söyleyecekti… Sadece şu sözleri HAYKIRABİLDİ;  

         “Yaşasın Türkiye Halkının Bağımsızlığı, Yaşasın Marksizm- Leninizm’in Yüce İdeolojisi!  

       Yaşasın TÜRK ve KÜRT Halkının Bağımsızlık Mücadelesi! 

       Kahrolsun Emperyalizm! Yaşasın TAM Bağımsız Türkiye!”  

Diye haykırırken, daha fazla konuşmasından korkan ACİZLER can çekiştirdiler 52 dakika!   

       Evet, 52 dakika hevesle seyrettiler dalyan boylu bir TÜRK GENCİNİN son nefesini Dar Ağacında sallanarak vermesini! 52 dakika!   

       Deniz’in Hüseyin’in, Yusuf’un, İbrahim’in, Mahir’in ve dünyadaki nice DEVRİMCİ ŞEHİTLERİN; Dünyayı değiştirmek uğruna kürsülere, dağlara, idam sehpalarına çıkan DELİKANLILARA, dünyanın değiştiği bir yıla ve daha adil bir dünya için ayaklanan, isyan eden, yürüyen, dövüşen, vurulan, öldürülen, yenilmeyen bir kuşağa BİZ TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE’Yİ ARMAĞAN EDEMEDİKBiz LAİKLİĞE GÖZ DİKMİŞ GERİCİLERİ YENEMEDİK! Biz içimizden seçilenlere cemaatlere yüz vermemeyi, laikliği yaşatmanın birinci görev olduğunu ve laiklikten taviz vermemelerini amaç edindiremedik. Biz içimizden çıkanlara militan ruhla iş yapmayı, militan ruhlu emekçilerimizle yürümelerini öğretemedik. Biz daima ayakta tuttuğumuz ana muhalefet yönetimlerine ATATÜRK İLKE ve DEVRİNLERİNE sadık politikalar yapanları, LAİKLİĞİ korkmadan savunabilenleri, ırk, dil, din, mezhep konularında çekinmeden konuşabilenleri başa getiremedik. Biz seçtiklerimize öz emekçilerine sahip çıkmalarını kabul ettiremedik! Biz PARANIN değil, Cumhuriyetçi Kadroların Aydınlık Yarınlar için önemli olduğunu seçtiklerimize kabul ettiremedik! …  

       25’inde 52 dakika DARAĞACINDA can çekişerek ebediyete giden gençliğin hesabını soramadık! Şimdi ne vereceğiz yeni gençliğe, nasıl öğreteceğiz kadrolarımız olmadan, paylaşım olmadan, örgütçülük olmadan… Cumhuriyetçi emekçi yoksul gençlerimiz aç yatarken, gericilere gülücük dağıtan, emek vermeyenleri uydurma sınav bahanesiyle, yandaş mülakatlarla işlere alan seçtiklerimiz, kendi eliyle kendi camiasını yoksullaştırırken, nasıl bakacağız geleceğe güvenle!   

       …  

       Gençliğimizin; emperyalist düzeni, yanlış sürdürülen sistemi ortadan kaldıracak bir DEVRİM istemesi HAKTIR! Biz DEVRİMCİYİZ! Biz ATATÜRK Milliyetçiliğini savunan ve yaşatan, tüm HALKLARI 6 İLKENİN ÇATISI altında birleştiren, kucaklayan Tam Bağımsızlığı ideolojik taşıyan ve objektif yaşayan özünde Cumhuriyet Halk Partiliyiz!  Çünkü ATAMIZIN iki emanetinden biridir. Gazi Meclisi kuran Cumhuriyet Halk Partisi, ya şimdi? 

       Öyle bir Cumhuriyet Halk Partisi ki;   

       Adı CHP, İçi Tabeladan Seçilen Kadrolar…  

       ÜZÜNTÜMÜZ büyüktür. Bu üzüntü ki, her 18 Mart geldiğinde Çanakkale Şehitlerimize, her 30 Ağustos geldiğinde Millî Mücadele Şehitlerimize, her 19 Mayıs geldiğinde Kuvayı Milliyecilere, her 23 Nisan geldiğinde GAZİ MECLİSE, her 29 Ekim geldiğinde T.C. Vatandaşlığımızı borçlu olduğumuz LAİK Devletimize ve 6 İLKESİNE, her 10 Kasım geldiğinde ATAMIZA, her 3 Haziran geldiğinde NAZIM’lara, her 30 Mart geldiğinde MAHİR’lere, her 6 Mayıs geldiğinde DENİZ’lere, 68 Kuşağına ve 78 Kuşağına MAHÇUBUZ! Çaresiziz, bizleri daima %20’lerde bırakan kadrolarımıza sinirliyiz! Öfkeliyiz! Görevleri paylaşmayan, koltuk korurken gerçek emekçisini küstüren, nitelikli emekçinin siyasi mücadelesinin önünü kesen, büyümenin çoğalmanın içten güçlenerek mücadelesini vermeyen, kapılarını herkese eşit açmayan, listelerini ön seçimle belirlemeyen yönetimlerimize sitemliyiz.   

       Ve ne zaman Milletimiz CHP diyecek olsa, içimizden FİRENE BASAN zihniyete tepkiliyiz!   

       Ve haklıyız, boşuna mı yitirdik binlerce insanı…  

       Bizim için kurulan; bizlere LAİK, BAĞIMSIZ, ÖZGÜR bir yaşam sunan laik devletimize eziğiz.  

       Ve şimdilerde,  

       Devlet ki; adı devlet, içi hükümet!   

       Hükümet ki; adı hükümet, içi bir illet!  

        …  

       Denizlerin Ruhları Şad Olsun! Devrim Canlarının hepsi hepimize ibret olsun, hırs olsun, aydınlık yarınlara yürümeyi amaç edinmede can verenler örnek olsun. Mücadelelerine tıpkı ATAMIZ gibi Samsun’a giderek başlayan, Atatürk’ün izinden yürüyen, ilkelerini haykıran Denizlere selam olsun. Yaşasın canlarını yitirdiğimiz ama düşüncelerini yaşattığımız laik devrimcilerimiz…  

       YAŞASIN CUMHURİYET!  

       YAŞASIN Gazi Mustafa KEMAL ATATÜRK!    

Beyhan BALABAN   

Cumhuriyet’in KALEMİ  

NOT: Bu yazı daha kısa veya daha uzun olarak; Cumhuriyet, Yurt, Taraf, Zirve, Akkoza, İmece, Sonses. TV ve birçok yerel gazetelerde önceki yıllarda yayınlanmıştır.   

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Cumhurbaşkanı Yılmaz BÜYÜKERŞEN TİY, Dr. Haluk BOZDOĞAN ve CHP Siyasi Partilerde GERÇEK EMEKÇİLERİN HALİ Cumhuriyet Öncesi ve Sonrası 1 MAYISLAR SİYASAL İSLAM Projesi ile ESAD ve PUTİN Dünya, KANLI BAHAR Planıyla Yeniden Şekillendiriliyor TARSUS STADINA, 72 YILDIR EK TRİBÜNLER YAPILMADI! Joe BİDEN’nin Oğlu Hunter BİDEN Neden UKRAYNA’da? YALAKA Zelenski ve Dünyanın Başına Açtığı İşler TÜRKİYE SİYASETİ ve TARSUS ALTI Artı HDP (6 + HDP) ve Hikmet ÇETİN Ortanın Yazarı Olsa da KATİLLERİ Serbest Bırakılan Abdi İPEKÇİ’nin ANISINA 32 Yıldır Prof. Muammer AKSOY Cinayeti Aydınlanmadı CHP ve İYİ Partinin Mersin Büyükşehirdeki “AYAK” Sesleri İLELEBET C U M H U R İ Y E T ! CUMHURİYET HALK PARTİMİN 98. DEVRİM YAŞI KUTLU OLSUN 26 - 30 Ağustos 1922 BAŞKOMUTANLIK ZAFERİ ve Günümüzdeki SİVİL DİRENİŞ 24 TEMMUZ 1908 ve CUMHURİYET’in 4. KOLORDUSU Mersin EMEKLİLER Derneği! GECE YARISI SAAT BİRDİ… 6 MAYIS 1972! 50. Yaşında 12 Mart KANLI Muhtırası Vahap SEÇER ve CHP’ne ZARAR VEREN AKIL HANGİ BEYNİN ÜRÜNÜ? !!! KADINLAR SUSMASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE KADININ VARLIĞI Öğretmenler Günün Kutlu Olsun BAŞÖĞRETMENİM! MERSİN Büyükşehir’e ULUSAL Basından AĞIR İFTİRALAR Bilimde Yaşam, Hukukta Yaşam, Dinde Yaşam, Siyasette Yaşam, Orduda Yaşam! 100. Yaşında 23 NİSAN, HALKIN SEFALETİ ve 1 MAYIS DOKTOR SEVİCİLİĞİ ve HALKA HAKARET BİLİMDE Ölüm! HUKUKTA Ölüm! DİNDE Ölüm! SİYASETTE Ölüm! ORDUDA Ölüm! Emperyalizmin VİRÜSÜ ve Türkiye RTE İktidarının ÇIKMAZI, Muhalefetin AÇMAZI Alptekin ESER; CHP Siyasetinde GERÇEĞİN ESERİNİ Yazdı Mersin TULUMBA Köprüsü ve METRO Projesi 24 OCAK TARİHİ Olayları ve TÜRKİYE İLİŞKİSİ NEDİR? Belediye ŞİRKETLERİ RANT İÇİN KURULUR! MONDROS ÇAYI ve MONDROS KÖPRÜSÜ CHP’li Belediye Başkanlarına ve Kongre Adaylarına Öğretmenler Günün Kutlu Olsun BAŞÖĞRETMENİM! ATAM’IN CUMHURİYETİ AĞLIYOR CUMHURİYET HALK PARTİMİN 96. DEVRİM YAŞI... Bu VATAN HEPİMİZİN... SEÇİMİN İÇ YÜZÜ- Türkiye ve Mersin GERÇEĞİ Hepinizi çok seviyorum! Mersin EMEKLİLER Derneği Yarışında BÜYÜK MÜCADELE Sözde Kadınlar; KADININ Adını KİRLETMEYİN! 24 OCAK TARİHİ Olayları ve TÜRKİYE İLİŞKİSİ NEDİR? Yeni yazısı MERSİN CHP İL Delegeleri; KILIÇDAROĞLU’nu RİSKE ATMAZ Hukuksuz Yönetilen Ülkem Önce CHP Tabanı Uyansın! Kadının aktif siyasetinden söz edilmedi
Mersin Adana Tren Saatleri 2022