Mersin Haberleri, Mersin Son dakika Haberleri - Sonses.tv'de
HV
28 HAZİRAN Salı 14:51
Advert

Cumhurbaşkanı Yılmaz BÜYÜKERŞEN

Beyhan BALABAN
Beyhan BALABAN
Giriş Tarihi : 15-06-2022 10:53

Siyaseti, ülke gündemini, biraz ekonomiyi, biraz işsizlik ve yoksulluk oranını, biraz da eğitimin geriye gidişini doğru analiz eden her bilinçli T.C. Vatandaşı, ülkenin kötü gidişatından dolayı seçimlerde taraf tutmaz veya kişiye özel yandaş olmaz. Doğrunun hayata geçmesini ister. 

       Hangi statüde olursa olsun, hangi siyasi partiden veya siyasi düşünceden olursa olsun, vatanının ve milletinin geleceğini düşünen doğru ve dürüst insanlar ülke yönetiminin zorlu şartlara istinaden değişmesini mutlak suretle isterler.  

       1946’dan bu yana iç siyasette Amerikancı ajanlarca hazırlanan planla 1950’de ilki gerçekleşen ABD odaklı tek iktidar hükümetleri, dış ortaklı ekonomiye dâhil olarak yandaş zenginler yaratsalar da milletimizi yoksullaştırmış, gericileştirmiştir. NATO Üyesi olduğumuzdan bu yana ülkemizde CHP asla iktidar olamamıştır.  

       Benim her ortamda söylediğim, yeri geldiğinde yazılarıma konu ettiğim şu düşüncem asla değişmeyecek; “Türkiye NATO Üyesi olduğu müddetçe CHP İKTİDAR OLAMAZ!”.  

       Ülke durumumuzu kısaca belli gerçeklere indirgedikten sonra, akla hemen bir yıl sonra yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri geliyor. Tek İktidarın Tek Şahısla Yönetimini anlatmaya gerek yok. Muhalefetin 6 ortaklı ayağını da anlatmaya gerek yok! 

       Düşünmemiz gereken, ülke kötüye gitti mi, gitmeye devam ediyor mu? Ediyor. 

       Yoksulluk arttı mı, artmaya devam ediyor mu? Ediyor. 

       Enflasyonun %100’de %150’nin üzerine çıkmasına iktidar çare buldu mu? HAYIR! 

       Ve daha birçok olumsuzluklar düzeliyor mu? HAYIR! 

       LAİKLİK yok edilip, gericilik yaşam şekli haline getirilmeye ve gericilik desteklenerek cemaatleşmeye devam ediliyor mu? EVET! 

       Peki, muhalefet partilerinin hepsinin genel başkanlarına Cumhurbaşkanı Adayı olmaları dâhilinde eleştiriler mutlaka var mı? VAR! 

       … 

       Bu nedenlerle son 1,5 yıldır her siyasi sohbetimde dostlarıma anlattığım, birçok ulusal yazarın paylaşımlarının altına yazdığım yorumlarda ve bir yılı aşkın süredir CHP Genel Merkezine SÜREKLİ çektiğim FAXSLARDA önerdiğim bir Cumhurbaşkanı Adayı var. Adı; Yılmaz BÜYÜKERŞEN. 

       Neden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz BÜYÜKERŞEN’i öneriyorum: 

       1)Hiç kimsenin eleştiremeyeceği başarılı bir siyasi geçmişi ve olgun bir yaşı var. Parlamenter Sisteme geri dönüş sürecini çok doğru yönetebilir. 

       2)CHP 6’lı İttifakın en büyük seçmen paydasını oluşturduğu için, CHP’de başarılara imza atmış, kimseyle siyasi bir kutuplaşmaya adı karışmamış ve diğer ittifak partilerinin destekleyeceği duruşa ve geçmişe sahip bir aday. CHP Camiasının ayrışmadan destekleyeceği bir aday

       3)CHP Ana Muhalefet ve Devletin Kurucu Partisi olduğu için, T.C. Devletinin İlkeleri 1980 sonrası çok zarar gördüğü için, yeniden devletimizin 6 ilkesine sadakatli bir şekilde parlamenter sistemi yeniden sağlam kuracak güvene ülke genelinde sahip olduğu için.  

       4)Cumhurbaşkanı seçildiğinde parlamenter sistemi kurup, yeniden başbakanlık işlevini hayata geçireceğine güvendiğimiz bir siyasi geçmişe sahip olduğu için. 

       5)Parlamenter Sistemi sağlamlaştırıp, Başbakanlık işlevini sağlam kurduktan sonra, Cumhuriyet’in Kazanımlarını yeniden sağlamlaştıracağına inandığımız için… 

       6)Büyükşehir Belediye Başkanlığını layıkıyla başarıp, Eskişehir’i dünyada ileri düzeydeki kentlerde olduğu gibi yaşam şeklinin her alanda yüksek ve çağdaş yaşandığı seviyeye ulaştırdı. Yaş itibariyle kendisinden siyasi düzeyde faydalanacağımız olgunluğa erişti. Artık yerine birini de yetiştirmesi bayrağı güveneceği Laik bir insana bırakması lazım. Parlamenter sisteme yeniden geçiş döneminde böylesine başarılı bir siyasiyi böylesi önemli adaylıkta görmeliyiz. Cumhurbaşkanlığı koltuğuna yakışacak nice aydınlarımızı, bürokratlarımızı siyasetin düzeysizleştiği son yıllarda yitirdik veya ötelenerek kendi hayatlarına çekildiler. Yılmaz BÜYÜKERŞEN’in mutlaka değerlendirilmemiz ve ülke olarak dünyada zamanı yeniden yakalamamız lazım…  

       … 

       CHP içerisinde ve 6’lı İttifak içinde asla herhangi bir kutuplaşmaya geçit vermeyecek olan Yılmaz BÜYÜKERŞEN örneği derhal ittifak tarafından masada değerlendirilerek aday konusunda hem fikir olunmalıdır. Zira mevcut Cumhurbaşkanı seçmenin aklında algı operasyonu yaratarak, Adayını belirleyemeyen aciz bir ittifak durumunu düşündürmeye başladı… 

       Bir sonraki yazımda, Mansur YAVAŞ üzerinden İttifak çevrelerinde İmamoğlu kutuplaşmasını yaratan çok tehlikeli son bir yıllık süreci gündeme getireceğim. Yazının konusu dağılsın istemiyorum. İttifakta kutuplaşmayı destekleyen hangi siyasi varsa bilin ki asla güvenilmez siyasilerdir. Ülke bu durumdayken, kutuplaşmaya destek verip, barışçı ve huzur veren adayları öne çıkarmayanlar bilin ki siyaseti şahsi çıkarları için yapıyordur. YAVAŞ ve İmamoğlu kutuplaşmasını yaratanlar bilin ki iktidarla iş birliği içerisindedir… 

       Ülke gündeminde artık tüm aydınların, düşünürlerin, eleştirmenlerin kaleme alması gereken konu, ülkeyi yeniden kurtaracak bir Cumhurbaşkanı Adayı örneği olacak yazılardır. Ülke insanlarının başka umut bağlayacağı ve umut edeceği durum kalmamıştır… 

       Cumhurbaşkanı Yılmaz BÜYÜKERŞEN. 

Beyhan BALABAN 

Cumhuriyet’in KALEMİ 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI TİY, Dr. Haluk BOZDOĞAN ve CHP Siyasi Partilerde GERÇEK EMEKÇİLERİN HALİ GECE YARISI SAAT BİRDİ… 6 MAYIS 1972! Cumhuriyet Öncesi ve Sonrası 1 MAYISLAR SİYASAL İSLAM Projesi ile ESAD ve PUTİN Dünya, KANLI BAHAR Planıyla Yeniden Şekillendiriliyor TARSUS STADINA, 72 YILDIR EK TRİBÜNLER YAPILMADI! Joe BİDEN’nin Oğlu Hunter BİDEN Neden UKRAYNA’da? YALAKA Zelenski ve Dünyanın Başına Açtığı İşler TÜRKİYE SİYASETİ ve TARSUS ALTI Artı HDP (6 + HDP) ve Hikmet ÇETİN Ortanın Yazarı Olsa da KATİLLERİ Serbest Bırakılan Abdi İPEKÇİ’nin ANISINA 32 Yıldır Prof. Muammer AKSOY Cinayeti Aydınlanmadı CHP ve İYİ Partinin Mersin Büyükşehirdeki “AYAK” Sesleri İLELEBET C U M H U R İ Y E T ! CUMHURİYET HALK PARTİMİN 98. DEVRİM YAŞI KUTLU OLSUN 26 - 30 Ağustos 1922 BAŞKOMUTANLIK ZAFERİ ve Günümüzdeki SİVİL DİRENİŞ 24 TEMMUZ 1908 ve CUMHURİYET’in 4. KOLORDUSU Mersin EMEKLİLER Derneği! GECE YARISI SAAT BİRDİ… 6 MAYIS 1972! 50. Yaşında 12 Mart KANLI Muhtırası Vahap SEÇER ve CHP’ne ZARAR VEREN AKIL HANGİ BEYNİN ÜRÜNÜ? !!! KADINLAR SUSMASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE KADININ VARLIĞI Öğretmenler Günün Kutlu Olsun BAŞÖĞRETMENİM! MERSİN Büyükşehir’e ULUSAL Basından AĞIR İFTİRALAR Bilimde Yaşam, Hukukta Yaşam, Dinde Yaşam, Siyasette Yaşam, Orduda Yaşam! 100. Yaşında 23 NİSAN, HALKIN SEFALETİ ve 1 MAYIS DOKTOR SEVİCİLİĞİ ve HALKA HAKARET BİLİMDE Ölüm! HUKUKTA Ölüm! DİNDE Ölüm! SİYASETTE Ölüm! ORDUDA Ölüm! Emperyalizmin VİRÜSÜ ve Türkiye RTE İktidarının ÇIKMAZI, Muhalefetin AÇMAZI Alptekin ESER; CHP Siyasetinde GERÇEĞİN ESERİNİ Yazdı Mersin TULUMBA Köprüsü ve METRO Projesi 24 OCAK TARİHİ Olayları ve TÜRKİYE İLİŞKİSİ NEDİR? Belediye ŞİRKETLERİ RANT İÇİN KURULUR! MONDROS ÇAYI ve MONDROS KÖPRÜSÜ CHP’li Belediye Başkanlarına ve Kongre Adaylarına Öğretmenler Günün Kutlu Olsun BAŞÖĞRETMENİM! ATAM’IN CUMHURİYETİ AĞLIYOR CUMHURİYET HALK PARTİMİN 96. DEVRİM YAŞI... Bu VATAN HEPİMİZİN... SEÇİMİN İÇ YÜZÜ- Türkiye ve Mersin GERÇEĞİ Hepinizi çok seviyorum! Mersin EMEKLİLER Derneği Yarışında BÜYÜK MÜCADELE Sözde Kadınlar; KADININ Adını KİRLETMEYİN! 24 OCAK TARİHİ Olayları ve TÜRKİYE İLİŞKİSİ NEDİR? Yeni yazısı MERSİN CHP İL Delegeleri; KILIÇDAROĞLU’nu RİSKE ATMAZ Hukuksuz Yönetilen Ülkem Önce CHP Tabanı Uyansın! Kadının aktif siyasetinden söz edilmedi
Mersin Adana Tren Saatleri 2022