Mersin Haberleri Sonses.tv'de
HV
30 MART Perşembe 07:19
Advert

CHP'de istifa günleri

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir
Giriş Tarihi : 23-12-2022 22:30

CHP Genel Merkezi’nin milletvekili aday adayı olmak isteyen il başkanlarına istifa etmeleri çağrısı 26 pazartesi saat 17.00’de sona eriyor.
Parti genel merkezinde adaylık kulisi çalışmaları yapıldı, görüşmeler gerçekleştirildi. Hemen belirtelim Genel Başkan Kılıçdaroğlu bu görüşmelerde hiçbir il Başkanını kabul etmedi.
 Kulislere göre 40’a yakın il başkanı, 30 İlçe Başkanı ve 30 İl Yönetim Kurulu üyesi aday adaylığı için istifa edecek. Bu sayı  pazartesi günü netleşecek.
İstifa eden il başkanlarının yerine yapılacak görevlendirmede ise iki yöntem üzerinde duruluyor. Parti tüzüğüne göre; il yönetim kurulları kendi içinden bir üyeyi başkan olarak seçebiliyor. Yine parti tüzüğüne göre; 26 Aralık tarihi itibariyle, seçime 6 aydan az bir süre kalmış olacağı için Genel Başkan tarafından doğrudan atama yapılabiliyor. İstifa eden başkanların yerine hangi yöntemle görevlendirme yapılacağına Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu karar verecek.
Pazartesi sayı netleşir, Salı günü atama mesaisi başlar.
Kılıçdaroğlu,hemen her gün 52 bin mahalle de yapılan çalışmaları yakından takip eden bir lider. Sorunlu ve çalışmayan-üretmeyen örgütleri biliyor. Yani, en az 20 il’de, 50 ilçe de değişim söz konusu.
Gelelim istifa edeceklere...
Kaftancıoğlu aday olamıyor, çünkü siyasi yasaklı.
Ankara, İzmir, Adıyaman,Afyon,Aydın,Çankırı,Çorum,Denizli, Diyarbakır,Düzce,Erzincan,Karaman,Kars,Kırıkkale, Kırşehir,Kocaeli,Malatya,Mersin,Osmaniye,Uşak ve Yalova İl Başkanlarının istifa edeceği bilgisi var.
Bakalım kaçı istifa edecek, pazartesi akşam öğreneceğiz.
İl Başkanlarının yanı sıra Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir başta olmak üzere 30 civarında ilçe başkanı da istifa etme düşüncesinde. Yine, farklı illerden 30 civarında İl yönetim Kurulu üyesi da aday olma peşinde.
İstifa edenlerin kaçı listelerde yer bulacak onu zaman gösterecek, ancak seçilebilir yerlerde en az 20 İl Başkanı ve 10 civarında İlçe Başkanı olacak..
Ancak, istifa edenlerin yerine kimler gelecek?
İşte en önemli ilk aşama o ve 20 civarında İl ve 50 civarında ilçenin yenilenmesi gündem de.
Hangi İl ve İlçelere kimler atanır?
Kemal Kılıçdaroğlu yoğun mesai ile bir hafta da işi bitirecek ve artık tam gaz seçim çalışması başlatılacak.
Kim listelerde yer alır-almaz, Genel Merkez koridorları epeyce arşınlanacak.
CHP’de istifa günleri anlayacağınız...

YORUMLAR
Sonses.tv