DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Emin Güleç
Emin Güleç
Giriş Tarihi : 29-08-2017 10:21

30 Ağustos

Emperyalizme ve sömürgeciliğe karşı hep birlikte verilen  savaşta, Türk Halkının kazandığı, onurlu zaferin 95. yıl dönümündeyiz. 

Türkiye Cumhuriyetine, vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkesin, 30 Ağustos Zafer Bayramını tebrik ediyorum.  Tüm Ulusumuza, Kutlu Olsun! Allah, Türk Milletine bir kere daha böylesi bir zafere ve İstiklal Marşı yazdırılmasına mal olacak, günleri yaşatmasın.

Başta; Devletimizin kurucusu, Yüce ATATÜRK ve Kahraman Silah arkadaşlarını, rahmetle, şükranla ve minnetle bir kere daha anıyoruz. Hepsi, huzurla, nurlar ve ışıklar içinde rahat uyusunlar. Yüce Allah, rahmetini onlardan esirgemesin.

Bülent Ecevit Hükümeti'nin,  efsane bakanlarından ışıklar içinde yatsın, Adana Mv., Kadirli Kaymakamı, Adalet Bakanı Sn. Mehmet Can, özetle bir söyleşimizde anlatıyordu.

Sayın Can: "Benim çok fazla dini konularda bilgim yoktur. Allaha inanırım, işlerimde yanlış yapmamaya, haram ve helal işler arasında hassas ve adil olmaya özen gösteririm, o kadar.

Atatürk'ün, nasıl bir insan olduğunu çözmüş değilim.

Ermiş mi, evliya mı? Bil(e)mem. 

Şüphesiz, İngiltere devlet başkanının dediği gibi O, bir dahi ve ona şüphe yok.

Sağlığında; yakın çevresindekilerle ve karşısındaki gruplarla gerek bireysel gerekse toplu olarak, gerek savaş meydanlarında askeri stratejisiyle ve gerekse mecliste yapılan uzun tartışmalarında da rakiplerini, kah alt etmiş kah ikna ederek yapmak istediği, her şeyi  bir bir anlatarak hem de kan dökmeden, kendisine ait "Zorunlu kalmadıkça savaş cinayettir." sözünden hareketle daima uzlaşarak, her işini barış yoluyla geçekleştirmiş bir dahi.

Ancak, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, benim garibime giden ve tanımlayamadığım, zorlanıp izah edemediğim durumlar ise sanki, O'na, ihanet edenlerle de  yaşamadığı dönemlerde de bir hesaplaşmaya gitmiş ve hesabını da görmüştür.

Şöyleki;

İsmet İnönü; zamanında Garp Cephesinin kudretli Komutanı, Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı, Cumhurbaşkanı, devlet kuran partinin CHP Genel Başkanı. Art niyetli olduğunu asla düşün(e)mem, ama Yüce ATATÜRK'ün, aramızdan ayrılması üzerine, belkide zamanının geldiğini de düşünerek, zamanında savaştığımız emperyalist devletlere, kapıyı biraz aralamak suretiyle Atatürk'ün uyguladığı,  ekonomi ve iktisat politikalarına uymayan, Atatürk'ün, sağlığında daima uzak durduğu konularda, bunlarla kredi ve ikili anlaşmaların yapılmasına onay vermiştir.

Bu İsmet Paşa, CHP'nin Büyük Kurultayında, Robert Kolej mezunu şair, gazeteci bir siyasetçi, Bülent Ecevit tarafından parti içi Genel Başkanlık yarışında, Kurtuluş Savaşının Garp Cephesi Komutanı olarak da yenilmekten kurtulamamıştır. 

Celal Bayar; Kuvva-i  Milliyenin Onbaşısı, Atatürk'e çok yakın ve  Saruhan Mebusu, İş Bankasının Kurucusu, Atatürk'ün de çok arzusu olan, ilk denemesini bizzat Atatürk'ün kendisinin yaptığı, çok partili siyasi yaşama geçme zamanının geldiği ve bu iyi işi, kendince yapmanın tam da zamanı diyerek, Demokrat Partiyi, Adnan Menderes 'le birlikte CHP'den ayrılarak, kurmaları ve akabinde Türkiye'nin, demokrasi yaşamında  karşı karşıya kaldığı acı olaylar. 

CHP ve Atatürk'e kadar, uzanan bu çirkin saldırıların, boyutunun daha da artmasıyla "5186 Sayılı Atatürk'ü Koruma Kanununu" bizzat Celal Bayar'ın talebi üzerine, parlamento tarafından çıkarılmıştır. Bu Celal Bayar; Menderes Hükümetinin, Nato'nun da içinde yer aldığı, 1960 Askeri darbesine maruz kalarak, makamlarının hepsi kaybetmiş, çok sevdiği çalışma arkadaşları, Başbakanı, Maliye Bakanı ve Dışişleri Bakanının, Yassıada'da hapishanede hemen yanı başındaki odalarda asılmalarına, yaşamı boyunca bu olayın acısıyla tanıklık etmiştir.

Çok çok ağır, taşınması zor bir insani durum. Allah sabırlar versin, kimselere de yaşatmasın.

Sn.Erbakan'ın, yaşadıklarını siyasi tarihçiler bir gün daha ayrıntılı yazacaktır.

" Tarih, okumasını bilene, iyi bir yol göstericidir. Doğru okumak gerekir! Türk Milletinin; Büyük Kurtarıcısı, Aziz ATATÜRK'ün Kahraman Silah Arkadaşlarını, Zafer Bayramımızın 95. Yılında bir kere daha Minnet ve Şükranla anarken, Aziz hatıraları önünde, bu gün de bir kere daha millet olarak, saygı ile eğiliyoruz!  Her günümüz, bayram sevincinde geçsin...! BAYRAMLARIMIZ, Hep Kutlu Olsun...!

NELER SÖYLENDİ?
@
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA