DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
AYÇA ÖZTORUN
AYÇA ÖZTORUN
Giriş Tarihi : 30-08-2017 07:54

MAHALLENİN DELİSİ (ÖYKÜLER-2)

ÖZTORUN DÜŞEVİ SUNAR.

“Kerametli donun anısına”

Çukurova, her bahar benim için törendi. Bu bahar da daha farklı planlarım vardı. Sırt çantamı alıp, limon çiçeklerini solumak, köy, kasaba gezmek için hazırlıklar yaparken, telefonumun sesiyle irkildim. Arayan annemdi. Sesinden kaygılı olduğunu anladım.

“Allah aşkına gel yavrum! Yanımızdaki kiralık eve tuhaf bir adam taşındı. Adamın kahkaha seslerinden yatamaz oldum. Gece olduğunda adeta hortluyor. Neyin nesi öğrensek iyi olur. İmza mı toplarsınız, ne yaparsanız yapın. Bu adam gitsin burnumun dibinden!” diye söylendi.

Annemin sıkıntılı durumunu çözmek için, Adana’dan ilçemize doğru düştüm yollara. Evimiz, yan yana üç daireden oluşan bitişik nizam müstakil bahçeli şirin bir evdi. Ortadaki evin sahibi Almancıydı. Kendisi yurt dışında olduğundan, evini kiraya veriyordu. İlk dairede annem oturuyordu. Üçüncü dairede de elli, elli beş yaşlarında nazarıyla ün yapmış, adeta komşuları tarafından lanetli olarak bilinen Fadik abla oturuyordu. Komşuları tarafından öyle dışlanmıştı ki, neredeyse tüm mahalleli, kendilerine nazar değecek korkusuyla, titremeye duruyorlar, bin bir bahaneyle toplandıkları komşu gezmesinde Fadik varsa evlerine canlarını zor atıyorlardı. Fadik abla o ortamdan ayrıldığı an, hemen nazara iyi geldiğine inandıkları üzerlik otunu yakıyorlar, yeleklerinin iç kısmına karaçalı takıyorlardı. Fadik’in kem gözlerinden sakınmak için batıl maneviyatlara sığınıyorlardı.

Komşumuz atmış beşlik Seher teyze, bacaklarındaki yaşlılık eğriliğinin nedenini, Fadik ablanın Kenafir gözlerine bağlıyordu.
Ablam yeni aldığı çantasını Fadik’in çok beğendiğini, bu yüzden, çantanın demir kulpunun gözünün önünde erircesine ikiye ayrıldığını abartarak anlatıyordu. Hatta Fadik, oğlunun düğün gecesi, “oğlum dişlerin ne kadar güzel” demesi üzerine, oğlunun anında merdivenlerden düşüp iki dişinin kırıldığını, oğluna düğününü kem közüyle zehir ettiğini korkuyla anlatıyorlardı.
Mahallenin yaşlısı Ayşe teyze;

“Aaahh! Ah! Fadik’in donu elimize geçse keşke, onu yakıp kokladığımız zaman, bir daha tövbeler olsun nazarı değemezmiş. Fakıların hocası, bunu yaparsanız hepiniz nazardan arınırsınız demişti. O hoca ne dediyse şıp diye oluyor vallahi” diye anlatıp, Fadik’in çamaşırı ipe serdiği günlerde, çamaşır avına çıkıyorlar, bir türlü Fadik’in donunu ipten çalamıyorlardı.
                                                                             *
Annemin derdine derman olabilmek için ilçeye geldiğimde hava bir hayli kararmış, baharda açan çiçeklerin rayihası tatlı esen rüzgâra karışıyor, mis gibi koku arabamın içerisine yayılıyordu.

En sonunda annemin evine ulaşabilmiştim. Akşam yemeği ve hoş beş sohbetten sonra, uyumak için müsaade istedim. Tam uykuya dalacaktım ki, korkunç bir kahkaha ve tarifi imkânsız bir gürültüyle yatağımdan fırladım. Yeni gelen komşunun sesi oldukça rahatsız ediciydi.

Acaba Fadik ne kadar rahatsızdı bu durumdan? Bu kişinin kim olduğunu öğrenene kadar, annemin evinde kalmaya kararlıydım.

Kapısını tıklatıp, neden bu kadar gürültülü gülüyorsun diye soramazdım elbet. Gülmek suç mu ki?..

Bu adam, evde yalnız yaşamasına rağmen bağırarak konuşuyordu.

Ertesi gün, aynı anda evin kapısını açmış, göz göze gelmiştik. Direk belirgin burnu gözüme çarpmıştı.

Tokalaşmak için elimi uzattım.

 “Selam ben Çağla”

Bana gülümsedi ve hemen ardından ciddileşerek;

“Ben Seyfo… 001 Seyfo!” dedi ama tokalaşmak için elini uzatmadı. Birden gözlerimin içine küstahça baktı ve hızla kahkaha atarak yürümeye başladı. Ürperdiğimi hissettim.

Kesin akli dengesi yerinde değil diye düşündüm. Korkudan adımlarımı sayıyor, arkama bile bakmıyordum. Fadik’in evinin kapısına var gücümle vurmaya başladım. Kapı gıcırtıyla açıldı ve kapının arkasından Fadik’in gözleri endişeyle sokağa baktı. Kınalı saçları birbirine karışmış, saçının diplerden çıkan beyazlarıyla sanki geçmiş zaman cadılarını andırıyordu. Korku dolu gözleriyle, içeri gel der gibi işaret etti. Onun bu durumundan ürkerek, endişe içinde eve girdim. Evde keskin bir tütsü kokusu vardı.

“Hoş geldin” dedi sessizce.

“Neler oluyor, ne bu halin Fadik abla?”

“Yan dairedeki iblis, sabaha kadar sanasın duvarda zımpara yaptı. Bir yandan gülüyor, bir yandan da, ‘yallah fellah yallah, kış kış cinler kış kış!’ Diye feryat ediyordu. Uyuyamadım Çağla’m.”

Tüylerimin bir anda diken diken oldu. Annemin bitişiğindeki dairede bir delinin oturduğundan emindim artık.

“Ne yapacağız peki Fadik abla?”

“Bilmiyorum valla. Başa çıkılacak gibi değil batasıca! Rahatsız olduğumu anlasın diye duvara vurdum. Beş dakika çıt çıkmadı. Ondan sonra daha da delirdi. Yüksek sesle beddua etmeye, ‘gözleri oyulasıca Fadik git burdan’ demeye başladı. Dizimizin bağı çözüldü. Adımı nerden biliyor acep? Osman dayını biliyon. Kulağı sağır. Hiç bir şey duymuyor. Bağıra çığıra durumu anlattım. ‘Gençtir eğleniyordur. Sende selam söyle hanım’ Diyor. Allaaah! Anamla babam sürünesiniz! Zamanında yirmi beş yaş büyük adama verdiler beni. Şimdi de hiçbir halime yaramıyor batasıca! Erliği bile bitik! Şöyle zıpkın gibi bir herifim olsaydı. Dayanırdı manyağın kapısına. Ver Allah!.. Al Allah!.. Hışını çıkarırdı dümbüğün!”

Anladım ki Fadik abla, annemden daha fazla sıkıntılıydı.

 Gelmişken Fadik ablaya, mahallenin kadınlarının nazar hususundaki sıkıntılarını, onun donunu bulup yakmak istediklerini, böylece hiç kimseye nazar değmeyeceğine inandıklarını anlattım. Fadik’in gözleri sinirden dışına pörtledi ve içine kaçmış geçmiş zaman cadısını, su yüzüne çıkarıp, delice kahkaha attı.

“Sürüneceklerini bilsem de vermem donumu. Değse sana değerdi nazarım. Seni ne kadar beğenirim bilirsin. Sana niye bir şey olmuyor? Adımı kem göze çıkardılar kahpeler!” deyip, cama doğru yöneldi. Pencereden dışarıya gözünü kısarak bakmaya başladı. Sanki donmuş gibiydi. Kenafir gözlerini bir kısıp, bir açıyordu.

“Anam bu adam geçen gün deliler hastanesinden çıktıydı. Bir deri bir kemikti. Tosun gibi olmuş.

Bak… Bak! İştahla ne yiyorsa? Avrat hizmet etsin, kendi keyif etsin. Ala dağdan serin batasıca!” diye söyleniyor, gözünü odakladığı yerden ayırmıyordu.

“Kime söyleniyorsun Fadik abla?”

Pencerenin tül perdesini çekti ve gelip yanıma oturdu.

“Kime söyleneceğim, Gıbış Ahmet denen iblise!” der demez bir çığlık koptu. Fadik oturduğu yerden ayağa fırladı. Kocası sağır Osman bile çığlığı duyup, yarım donu, beyaz atletiyle kapıya doğru koştu. Bende ne olduğunu bilmeden, onlar nereye yöneliyorsa oraya koşmaya başladım. Sonunda kendimizi sokağın ortasında bulduk.

Karşı komşumuz Gıbış Ahmet, fındık yerken damak dişinin ağzının içinde ikiye ayrıldığını, panikle fındıkları çiğnemeden yutmasından ötürü, anında oracıkta can verdiğini söylediler.

Fadik’in gözlerinin içine bakıyor, sanki kanımın akmadığını hissediyordum. Komşuların dediği doğrumu diye düşünüyordum. Bir bakışla, Gıbış’ı on ikiden vurup, canını alan Fadik’in gözleri miydi ki?

Panikle Fadik’in donlarından bir tane araklamayı aklımdan geçirirken, kendime geldim. ‘İnanma böyle şeylere Çağla’ diyor, kendimi sakinleştirmeye çalışıyordum ki, 001 Seyfo, cenaze evindeki ağlama seslerini duyup, piknik tipi çizgili pijamalarıyla Gıbış’ın evine doğru koşmaya başladı.

“Allah’ıım! Allah’ım! Kim öldü? Kiiim, kim?” diye bağırarak Gıbış’ın evinin sofasına ulaştı.

Evin önüne toplanan mahalleli;

“Vah vah! Tüh tüh! Nasıl öldü? Boğazına parmağınızı sokup da çıkaramadınız mı fındıkları?” diye meraklı sorular soruyorlardı.
Seyfo, Gıbış’ın damak dişinin diğer parçasının yerde olduğunun farkına vardı. Dizlerine vurarak ağlıyor, ağlama nöbeti bitince çılgınca kahkaha atıyordu. Cenaze evine gelenler ölüyü unutup, Seyfo’nun tuhaf hareketlerini şaşkın bir şekilde izlemeye başladılar.

Seyfo, yerden damak dişi alıp, hafiye havasında incelemeye koyuldu. Bir süre kırılan damağın yarısına baktıktan sonra tuhaf sesler çıkararak ağlıyor, ardından at kişnemesine benzer kahkaha atıyordu.

“Bok yoluna gitti Niyazi vakası bu olsa gerek!” diye feryat ediyor, Gıbış’ın çocuklarına da, “Gittiii… Gitti! Vay Gıbııış! Fındık, fın… Fındık vay!..” Diyor, tekrar gülüyor, tekrar ağlıyordu. Elinde sıkıca tuttuğu Gıbış’ın damak dişini, hışımla Fadik’in başına fırlattı.

“Seni münafık, kem gözlü orospu! Delikli paramdan oldum. Sen öldürdün Gıbış emmimi” diyerek, Cenazeye doğru yöneldi. Gıbış’ın çocukları, karga tulumba Seyfo’yu tutup bahçe avlusuna fırlattılar.

Seyfo feryat ediyor, “ Ben Seyfo Bond!.. 001 Seyfo! Mazbatamı isterim! Mazbatamı getireceksiniz bana!” diye bağırıyordu.


Az ilerde olan biteni izleyen tatlıcı Hasan, vücudu gibi iri sesiyle bağırmaya başladı.

“Bu niye ortada köçek gibi zort atıyor? Milleti acısına da yandırmayacak pezevenk!” diyerek Seyfo’nun üzerine zorlattı.
Kahveci Fevzi Efendi, Hasan’ı sakinleştirdi.

“Bırak oğlum! Adamın siniri boşaldı zahir. Damak diş yarılmayla insan ölür mü? Hayat bu kadar ucuz mu? Belki de ondan şoka girmiştir.

Hasan; “tövbe tövbe! At gibi de kişnenmez ki Fevzi dayı!” deyip, söylenerek Gıbış’ın oğullarının yanına gitti.

Mahalleli söyleniyor, “Bu ne demek istiyor? Delikli para ne? Polis mi yoksa? Ne mazbatası?” diyerek, şaşkınlıkla birbirlerine soru soruyorlardı.

Seyfo, hızla kendi evine doğru yürüdü.

Fadik, Seyfo’nun ardından beddua ediyor, “Buna ne oluyor kele? Orospu çocuğuna bak hele bak! Kimsin, nesin sen? Bunun benimle derdi ne?” diye bağırıyor, bir yandan da yerden taş alıp, Seyfo’nun evinin kapısına doğru, var gücüyle fırlatıyordu.
Gıbış’ın karısı isyan etti. “Abooov keleee! Acımıza da yandırmayacaklar!” diye ağlıyor, dizlerine vuruyordu.

Seyfo, evinin kapısını açtı ve içeriye girip kapıyı kapattı. Kısa bir süre sonra, büyük gürültü koptu. Sanki birileri teneke parçalıyordu. Onca kalabalık, sesin nereden geldiğini anlamaya çalışırken, Seyfo’nun evinin demir kapısından geldiği anlaşıldı. Sanki içerden balyozla kapıyı dövüyordu. Kulakları tırmalayan korkunç gürültü ve Seyfo’nun korku dolu sesi, koca mahalleye yayılıyordu. Cenaze evinin önündeki kalabalık, Seyfo’nun evinin önüne toplandılar.

Seyfo canıyla cebelleşir gibi çığlıklar atıyor; “Çıkarın beni burdan! Çıkarın! Kapı sanki kale kapısı. Açılmıyor. İmdaat! İmdat! Çıkarın beni! Nefes alamıyorum. Kenafir gözlü orospunun cinleri beni buraya kilitledi. Beni benden ediyorlar” diye, yeri göğü inletiyordu.

 Mahalleli kapıya yüklendikçe, kapı bana mısın demiyordu.

Mahalleli kadınlardan birisi, Cenaze evinin bahçesinde bekleyen Azman Hasan’a el etti.

“Gel Hasan’ım! Gel de omuz ver şu kapıya. Adam içerde kilitli kalmış. Bağıra çığıra sesi kalmadı garibin”

Hasan, Seyfo’nun kapısına gelip, iri vücuduyla iki omuz atsa da kapı kıpramadı. Birden Seyfo’nun sesi kesildi. Mahalleli telaşa bindi.

“Acep bayıldı mı ki?”

Kadının biri söze atıldı.

“Fadik bununda başını yedi zahir! Buraya taşındığından beri ortalarda seme gibi dolaşıyordu garip!”

Fadik’in kocası kadına yaklaştı.

“Kimmiş? Seleci mi bu çocuk? Bak Fadik seleciymiş!”

Fadik;

“Dert tutasıca! Sesi yerin dibinden gelesice! Anlamıyorsun sus gayrı!” diye söylendi.

Herkes Gıbış’ın cenazesini unutmuş, Seyfo’nun ev kapısını açmaya çalışırken, Fadik’in evinden ışık hızıyla Seyfo’nun dışarı fırladığını, elinde irice bir beyaz donu sallayarak Gıbış’ın cenazesine doğru koştuğunu gören mahalleli de, onun ardından koşmaya başladı.

Fadik’in sinirden gözleri döndü. Bir yandan bağırıyor, bir yandan Seyfo’nun elindeki donu kapmaya çalışıyordu.

Kadınlar şaşkınla; “Şimdi kapı üzerine kilitli değil miydi? Fadik’in evine nasıl girdi acep?” diye birbirlerine soruyorlardı.
Seyfo’nun, bitişik nizam olan, arka bahçenin kapısından, Fadik’in evine girebileceğini kestiremiyorlardı.

Seyfo, Gıbış’ın ölüsünün yanında soluğu aldı. At gibi kişnek gülüyor, bir elinde don, diğer elini Gıbış’ın göğsüne vurarak;
“Gıbııış… Gıbış!.. Fadik’in donu bende Gıbış!.. Uyanda delikli paramı ver Gıbış!.. Beni dolandırma Gıbış!..” diye var gücüyle bağırıyordu.
Fadik, şalvarına taşları doldurup, şuursuzca sağa sola fırlatmaya başladı. Taş, Azman Hasan’ın dişine isabet etti.

“Oy dişim kırıldı” diye bağıran Hasan, ağrıdan yerde debelenirken, Hasan’ın karısı, Fadik’in saçlarına yapıştı. Ortalık bir anda mahşer gününe döndü. Toz bulutu inip inip kalkıyor, herkes birbirine vuruyordu. Ben jandarmayı aramaya çalışırken, Komşumuz Bıngıl Raziye, Seyfo’nun elinden donu kaptığı gibi çakmakla tutuşturup, Fadik’in görmez yanından aceleyle yaktı.
Mahalleli kadınlar, donun yaydığı dumana doğru koşuyor; “Bizde koklayak! Nazarımız gitsin.” diye bağrışıyorlardı. Sırayla donu koklayan kadınlar;

“Allaaah, Fadik’in Kenafir gözünden koru bizi Allahh!” diye dualar ediyorlardı.

Jandarma hızla mahalleye girdi. Ortalık sakinleşti. Herkes Gıbış’ın defnedilmesi için uğraşırken, Annem, Jandarmaya, Seyfo’yu gösterdi.

Jandarmaya derdini yakınan annem;

“Bu çocuk taşındığından bu yana garip hareketleri var. Komşumuz Gıbış Ahmet ölünce, daha da çıldırdı. Delikli paramı ver diye ölüye saldırdı” dedi.

Seyfo’dan şüphelenen jandarma, ifadesini almak üzere karakola götürürlerken, avazı çıktığı kadar bağırıyor, ardından kahkaha atıyordu.

“Ben Seyfo, 001 Seyfo. Zalimlerin zulmü Seyfo”

Aradan birkaç gün geçmiş ortalık durulmuştu. Annemle ikindi çayı muhabbeti yaparken kapının zili çaldı. Gelen sütçü Celil amcaydı.

Annem; “Hayırdır Celil Efendi?” diye sordu.

Celil, cebinden yan dairenin anahtarını uzattı. Bu anahtar sizde kalacakmış. Kiraya tutan adam meğerse akıl hastasıymış. Gıbış Ahmet ile hastanede tanışmışlar. Aynı hastane odasında kalıyorlarmış.

GIBIŞ’LA SEYFO’NUN PARLAK PLANI

Gıbış Ahmet’in, aşırı şüphecilik hastalığı nüks ettiği dönemlerde ilaç tedavisi fayda etmemeye başlamış, çözümü hastaneye yatırmakta bulmuşlardı. Bu durum en çok Gıbış’ın eşinin işine yarıyordu. Gıbış yetmişine merdiven dayamasına rağmen, karısını gece gündüz taciz ediyordu. Cinsel doyumsuzluğu hiç bitmezdi. Eğer karısı isyanını dile getiriyor, sırtını dönüp yatıyorsa, Gıbış çılgına dönüyor, sokağa fırlayıp, avazı çıktığı kadar bağırıyordu.

“Karımın sütçüyle, tüpçüyle, otla, bokla, çomarla ilişkisi var!” diyerek, ipe sapa gelmez iftiralar atıyordu.

Deli Seyfo hastanenin kıdemli müdavimlerindendi. Oldukça uzun boylu, zayıf ve aşırı seksi bulduğu uzun burnu vardı. Kendini, 007 James Bond’un Türkiye şubesi 001 Seyfo olduğuna inandırmıştı.

“007 Bond, Çukurova’ya gelip, bana hafiye mazbatasını dünya basını eşliğinde verecek!” der ve bunun aksini iddia eden her kim varsa çılgına döner, kafayı ona takardı. O kişiyi günlerce takibe alır, evini, varsa iş yerini kundaklamaya çalışırdı.


Gıbış ve Seyfo’nun hastanede de yolları çakışmış, muazzam uyum göstermişler, sıkı dost olmuşlardı.

Gıbış, Seyfo delisinin evleri kundaklama vukuatının olduğunu da öğrenmişti.

Bunu fırsat bilen Gıbış, “bizim mahallede bir kadın var. Baktığı zaman dünyayı çıraya çeviriyor. Sanasın bana bakarken Azrail üzerime geliyor. Beni nazardan öldürecek bu avrat!” dedi.

Belli ki şüpheci Gıbış, kafayı Fadik’e takmıştı. Onun yaşamla ilgili biletini kesmeye çalışıyordu!

Seyfo, katili andıran soğuk bakışlarla dudağını bükerek yan yan güldü.

“Eee! Ne diyon yani?” diyerek, hastane bahçesinden topladığı ve cebine istiflediği sigara vızzıklarından birini ağzına götürüp içiyormuş gibi yaptı. Sehpada duran boş kola kutusunu Gıbış’a uzattı. Gıbış, bozuntuya vermeden, boş kola kutusunu başına diker gibi yapıp, Seyfo’nun ikramından çok memnun olmuş havalarına girdi.

 Seyfo, elinde ki vızzığı ağzına alıp, yatağın kenarına oturarak, hafiye edasıyla, uzun bir sopayı andıran bacaklarını üst üste attı. Gıbış’ı büyük bir ciddiyetle dinlemeye başladı.
Gıbış söze devam etti.

“Kenafir gözlü Fadik’in evini kundaklasan büyük sevaba girersin. Hiç olmazsa evi yanar, mahalleden taşınır. Mahallenin fıstık gibi avratları Fadik’in nazarıyla yamuldu gitti. Bir göz zevkimiz vardı. Kahpe karı avrat bırakmadı mahallede! Benim avradıma da değdirdi nazarı. Ben istedikçe, o kaçıyor. Sanasın kapısı kilit! Etme eyleme hafiyesi Seyfo, gel bu iyiliği yap bana. Ben ölürsem sen arkadaşsız kalırsın! Yardım et bana.”

Seyfo, ağzında sigara vızzığı, oturduğu yerden kalkıp, bir ileri bir geri oda içinde cirit atıyordu, bir yandan da çok ciddi havalarda Gıbış’ı dinliyormuş gibi yapıp, Gıbış’ı tepeden süzerek;

“Eee ne edek şimdi? Ne istiyon?” dedi.

Gıbış, etrafta birileri var mı diye sağına, soluna baktı. Seyfo’nun kulağına yavaşça fısıldadı.

“Yak” dedi. “Yak!.. Fadik’in evini yak!.. Kundakla kahpenin evini!..”

Seyfi, gözlerini kıstı. Ağzından vızzığı aldığıyla yere fırlattı. Elini cebine koyup, pencereden dışarıyı seyretmeye başladı. Gıbış, Seyfo’nun aklından ne geçtiğini çözmeye çalışıyor, pür dikkat Seyfo’yu izliyordu.

Seyfo birden Gıbış’a doğru dönüp; “Para” dedi.

“Benden? Arkadaşından mı istiyon para? Allah’ın var mı? Günah lan! Beni öldürecek diyom. Şüpheleniyom o karıdan! Yardım et bana. Allah rızası için yardım etmen mi?”

Seyfo müthiş bir özgüvenle, iki elini cebine koyup, odanın içinde yürüdü. Gözünü kısmış tavana bakarak; “Ben Amerika’dayken, 007 Bond, James Bond, sen büyük hafiyesin Seyfo dedi. Parasız iş bitirme sakın. Çapın düşer dedi. Para almadan yapamam bu işi. Yani para peşin, kırmızı meşin!”

Gıbış baktı ki Seyfo’yu ikna edemeyecek, onu en zayıf noktasından vurmayı denedi.

“Ama James Bond’un mazbatası var. Senin de var mı?” diye sordu.

Seyfo durakladı. Ne diyeceğini bilemedi. Bu durum çok zoruna gitti. Sinirden alnının damarları şişti.

Gıbış, Seyfo’nun köşeye sıkıştığını anladı.

“Hee, bak nasıl sustun? Sen bu işi yap, yeminle Doktor Kimbıl’ın bana verdiği yetkiye dayanarak sana mazbatanı verip, 007 Bond gibi kıdem atlatacağım. Hem de evde Gümüş anamdan kalma, bir kese, delikli kuruşum var. Onları da sana verip ihya edeceğim” dedi.

Seyfo’nun yüzü aydınlandı. Sevinçten zıplayarak, ardı arkası kesilmeyen alkışlar tuttu. At kişnemesi gibi seslerle gülmeye başladı. Hastane görevlileri sesi duyup, odaya geldiler. Seyfo ‘ya ve Gıbış’a sakinleştirici iğneler yaptılar. Her ikisi de bir süre sonra derin uykuya daldılar. Sabaha karşı uyanan iki deli, hastaneden firar ederek mahallede soluğu aldılar. Seyfo delikli kuruş uğruna, Gıbış’la kurduğu parlak planı gerçekleştirmek üzere, Fadik’in evinin yanındaki boş daireyi kiraladı. 

 Seyfo, Gıbış Ahmet’ten hafiye mazbatası alamasada, mahallenin en enteresan delisi ünvanını aldı. Bize aksiyon dolu günler yaşatan Seyfo ’ya, bir bakıma mahallenin kadınları minnet borçlu. Mahalleli, Fadik’in yanan donundan sonra keramet dondaymış demeye durdular. Don yanınca nazar değmez oldu söylemleri ortalığa yayıldı ve mahallenin kadınları derin bir nefes aldı.

                                                                                                                  Öztorun düşevi sundu.

NELER SÖYLENDİ?
@
AYÇA ÖZTORUN

AYÇA ÖZTORUN

DİĞER YAZILARI SELAMINI ALINCA GÖZYAŞLARIM SEL OLDU AKTI. 01-07-2020 20:24 “tıpkı ellerim senin ellerin” 21-06-2020 12:05 KORONAYI SAV VARTAN DAYI 15-06-2020 11:27 DİKKAT! 12-04-2020 10:42 BİZ DEĞİL, SİZ VERECEKSİNİZ! 08-04-2020 08:11 KORONAYI SAV VARTAN DAYI 02-04-2020 04:01 Yine de gülelim, ille de gülelim, Biz her türlü pisliği yeneceğiz 29-03-2020 11:11 KORONA YÜZÜNDEN ALDATTIM 24-03-2020 17:41 'Ateşe verin, yakın onları' diyen şarlatanlar! 20-03-2020 11:48 HALK ADAMLARINA BAKIN HELE! “SANATÇIYMIŞ FULARLI EŞEK” 10-03-2020 10:04 DESTANDIR ÇUKUROVA 05-03-2020 20:50 GEYİK MUHABBETİ 30-12-2019 06:03 “Yazık, çok yazık!” 28-09-2019 06:10 Bıçak kemiğe dayandı 23-08-2019 20:10 SENİN ÇOCUK KRAL DA BİZİM ÇOCUK HAMAL MI? 19-08-2019 09:27 YA SEV YA TERKET! 22-06-2019 09:16 GÖZYAŞI VE ÖLÜM IRKÇILIĞIN UTANCI OLSUN! 20-06-2019 08:42 NEREDEN NEREYE 24-04-2019 22:37 Tarih unutturmayacak haini ve namussuzu! 24-01-2019 21:10 Sussan olmuyor, susmasan olmaz 09-01-2019 00:45 VAKİT ÖYLE BİR VAKİT Kİ ANLIYON MU 29-11-2018 09:32 ÇAY VE İNCE BELLİ BARDAK ŞEHVET UYANDIRIYOR!.. 31-10-2018 07:37 ARA GÜLER’İN ARDINDAN 19-10-2018 07:15 Beni Seçerseniz! 17-10-2018 13:46 DANAM KAÇTI ALLAHIM ŞAŞTI 18-08-2018 09:41 KARARDI SABAHLAR GECEYE KARIŞARAK 10-08-2018 05:45 KİN 01-08-2018 07:02 BUNLARIN NAMUSU BU KADAR! 21-07-2018 09:26 TREN KAZASI ÜZERİNE 11-07-2018 13:17 LEYLA’NIN ARDINDAN 05-07-2018 16:01 SELAM OLSUN ÇUKUROVA'YA 30-04-2018 07:54 MUSTO DAYI .1. 09-04-2018 18:37 “işte bu bizim hikâyemiz öyle saf öyle temiz!” 05-04-2018 05:33 NERELİSİN? ZÜĞÜRT ADASINDANIM... 29-11-2017 11:16 SANAL KLAVYE FAHİŞESİ GEL GEL FACABOK’A GEL 26-11-2017 10:06 DİN İLE İMAN PARA İLE AVRAT 08-11-2017 11:13 Yazma Ayça din kardeşiyiz 20-10-2017 10:08 El arkayla kalkar!. 18-10-2017 11:42 GÜLE GÜLE PENÇİK GÜLE GÜLE 17-10-2017 15:10 KARARDI SABAHLAR GECEYE KARIŞARAK 23-09-2017 11:09 O Gece! 12-09-2017 12:07 YALNIZKEN ALDATTIM SİZİ 04-09-2017 10:59 SEN NE YAPACAKSIN VATAN ŞAŞMAZ’I FİLİZ AKER’İ 02-09-2017 08:49 Bayram Hikayesi! 01-09-2017 12:40 MAHALLENİN DELİSİ (ÖYKÜLER-2) 30-08-2017 07:54 İKİ GÜZEL İNSAN 28-08-2017 13:22 ÖYKÜLER-1 18-08-2017 16:01
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK2960
 • 2Trabzonspor2958
 • 3Sivasspor2953
 • 4Galatasaray2952
 • 5Beşiktaş2950
 • 6Fenerbahçe2946
 • 7Alanyaspor2945
 • 8Göztepe2938
 • 9Antalyaspor2937
 • 10Gaziantep FK2935
 • 11Kasımpaşa2935
 • 12Denizlispor2932
 • 13Gençlerbirliği2931
 • 14Çaykur Rizespor2929
 • 15Yeni Malatyaspor2928
 • 16Kayserispor2928
 • 17Konyaspor2927
 • 18MKE Ankaragücü2925
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsin?
ARŞİV ARAMA