Prof. Dr. Ali Vural CENGİZ
Prof. Dr. Ali Vural CENGİZ

KORONA AŞISI EKİM SONU GELİYOR

13-09-2020 08:10 8513 kez okundu.

Astra Zeneca şirketi klinik deneylerin durdurulmuş olan korona aşısı denemelerinin üçüncü aşamasına devam etme kararını bugün açıkladı. 

Daha önce hastalarda yan etkilere neden olması nedeniyle dünyanın farklı ülkelerinde deneme aşılamaları durdurulmuştu.

Deneme aşılamalarının yeniden başlatılmasının anlamı, korona aşısının 3 Kasım Salı  günü yapılacak ABD başkanlık seçimlerine yetiştirileceğidir. Yani son iki haftada Demokrat aday Biden ile dokuz puanlık farkı kapatmış olan Trump, Amerikan halkına ve dünyaya Ekim sonunda aşı müjdesi vererek ibreyi kendinden yana çevirecektir. 

Korona aşısı tek başına başkan Trump’ın seçimi almasına yeter mi? 

Bunu şu şekilde düşünün: 22 milyon kişiye dağıtılan ulufe ve seçim yardım paketleri olmasaydı Erdoğan yalnızca Batı karşıtı söylemlerle seçimi alabilir miydi? 

Cevabımız, ‘hayır’dır. Seçmenin cebine de hitap etmek gerekmektedir ve ABD’de de bu yapılacaktır. 

Bu nedenle Ekim ayı içerisinde ABD’de ikinci destek ödemesini beklemek yanlış olmaz. Destek yardımının (stimulus) miktarı bu kez 1500-2000 dolar arasında olacaktır. Toplamı 300 milyar dolar civarında olacak bu yardımın tutarı, yılda 20 trilyon (2020’de ise 17 trilyon) ulusal gelir yaratan ABD ekonomisi için sorun olacak bir rakam değildir. 

Peki, seçmene aşı müjdeleyip yeniden para dağıtarak seçime girecek olan Trump’ın seçilme şansı nedir? Çoktur! Nedenleri şöyle sıralanabilir:

Öncelikle Biden, Demokrat Parti’nin çıkarabileceği en kötü adaydı. Başkan yardımcısı adayı Kamala bu olumsuz durumu biraz dengeliyorsa da seçmen önce başkan adayına bakacaktır.

İkinci olarak, Başkan Trump seçime iktidarda olmanın avantajı ile girmektedir. İşsizlik oranı ve enflasyon rakamları ABD’de de manüpile edilmektedir ve gerçek durumdan çok uzaktır. Toplam 152 milyon kişilik istihdam gücü içerisinde 22 milyon üzerinde işsiz varken, media %8,5 işsizlikten sözetmektedir. Oysa gerçek rakam %14,5’tur yani ciddi işsizlik sorunu vardır.

ABD’de göçmenlerin nüfus yapısını önemli şekilde değiştirmesi beyaz Amerikalıların büyük çoğunluğu için sorun olarak görülmektedir ve bu konuya yalnızca Trump çözüm önermektedir. 

En önemşi konulardan biri de muhalefetin zavallı durumudur. Pelosi gibi bir siyasi dinazorun elinde Demokrat Parti iyi yönetici kadrolar oluşturabilmekten uzaktır.

Bu koşullar altında seçmenin bir kısmını ötekileştirerek kendi seçmenini keskinleştirmiş olan Trump, seçmenini sandığa götürmekte zorlanacak olan Biden karşısında seçimde en çok şansı olan adaydır.

Elli gün sonra seçim günü dananın kuyruğu kopacaktır ve seçimin hemen ardından ABD’de ve dünyada hayalkırıklıkları ve ekonomik bunalım başlayacaktır.

Yani 3 Kasım ABD’de bir dönüm noktası olmayacaktır ancak azgelişmiş ülkeler için bir milat niteliğindedir.