https://www.sonses.tv/files/uploads/user/c45ff238efdaeb27177502d90e93f60b-323911a3511519dc3220.jpg
Prof. Dr. Ali Vural CENGİZ

Neden Ukrayna, Neden Şimdi?

18-02-2022 19:59

Putin’in, Fransa’nın Macron’u ile görüşmesinden sonraki ‘nükleer silahlarımız da var’ uyarısı size dünya barışının ne kadar pamuk ipliğine bağlı olduğunu gösterebilir. Bir ekonomist olarak bana ise ekonomik liderlik için savaş dahil nasıl herşeyin kullanılabileceğini gösteriyor. Aynı 2007-2009 dünya ekonomik krizinde olduğu gibi!

2007-2009 krizinde olup biteni anımsatayım: Gürcistan durup dururken Güney Osetya’yı işgal etti ve ardından Rus tankları Gürcistan’a girdiler. Batı dünyası bu durumu protesto etmek için Rus hisselerini çöp fiyatına satarak Rus borsasını çökerttiler ve ertesi gün Lehman Brothers iflasını açıklayarak dünya ekonomik krizi başlattı.

Bu bir raslantı mı idi? Gürcistan cumhurbaşkanının Güney Osetya’ya saldırmak için Amerikan gizli servisinden 3,5 milyar dolar rüşvet aldığı söylentileri sonrasında öyle olmadığını anlamıştık. 

Neden Gürcistan durup dururken Rusya’yı kızeırıp saldırgan hale getirmişti? Çünkü eğer Batı dünyası krize Rusya’yı yanına almadan girseydi ve bir kaç yıl krizde kalarak fakirleşirken altın ve dolar zengini Rusya’ya bu darbeyi vuramasaydı dünya ekonomik sisteminde çok önemli değişmeler olabilirdi. 

Rusya Federasyonu, Çin’den Japonya’dan ve Avrupa’dan farklı olarak ekonomisi ABD’ye bağımlı olmayan bir yapıdır.

Bugünkü Ukranya krizine bakınca bence şunu sormak gerek: Dünyanın en geniş topraklarına sahip olan Rusya neden Ukrayna’yı işgal etsin? 

Nato üyeliğine engel olmak için Ukrayna’ya verilecek en iyi ve masrafsız gözdağı işgal mi? 

Bu soruyu şu soru ile birlikte değerlendirin: Pandemi nedeniyle geciktirilen ve dağıtılan 2,5 trilyon dolar ile geri itilen yeni dünya resesyonu daha ne kadar geciktirilebilir?

ABD borsalarının çökerek başlaması beklenen yeni dünya krizi için Rusya’nın Ukrayna işgali iyi bir gerekçe olur mu? Kesinlikle evet!

Bir taş ile üç kuş öldürürsünüz: Başlaması gereken krizin önünü açarsınız; krize gerekçe olarak Rusya’yı göstererek onu itibarsızlaştırırsınız ve Rusya’nın krizin dışında kalmasını engellemiş olursunuz.

Putin’in ekonomik danışmanları,  Moskova’da, askeri danışmanlar kadar etkili olamıyorlar anlaşılan; ya da tarih gerçekten tekrardan ibaret.

Prof. Dr. A Vural Cengiz
Arizona Grand Canyon Univ. Öğretim Üyesi, ABD

Neler Söylendi?
Mersin Adana Tren Saatleri 2022